Jump to content

Расправе о бесмртности душе и о свесности душе након смрти


Препоручена порука

Kako je moguće da duša preživi smrt tela?Oni su jedno i umiru zajedno u isto vreme kao što i zajedno vaskrsavaju.Učenje svetih otaca jeste da se čovek sastoji od duha,duše i tela i da je to celina.Sad ako je ceo čovek (duh,duša i telo) stvoren kako je moguće da jedna celina u ovom slučaju duša preživi?

У одсуству непосредног личног просветљења, треба веровати неким светитељима који су непосредно искусили божанске ствари. Готово да је сигурно да ће богословствовање које се не заснива на искуству резултовати ужасом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 2.7k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

  • Гости

Ово је 100 пута прежвакана тема на форуму, те ће они који су први пут на форуму можда и да се саблазне када виде да то православни хришћани "не знају".

Кратко: Душа јесте свесна после смрти јер под душом се подразумева личност. Ако личност није свесна онда није личност.

Нека неко окачи линкове о овоме да не буде сада да се понавља једно те исто. Има много разговора на ову тему.

Свакако, ови разговори јесу занимљиви а верујем и корисни, али НИКАКО не смемо да упадамо у секташке замке по питању несвесности душе. То је један од главних изговора јеретика (на пример јеховиних сведока, суботара...) да се ми молимо "мртвим људима", мислећи на светитеље. Дакле, ми се молимо свесним људима који су личности у Господу и ЈЕДИНО они чују наше молитве кроз Господа. Ако би били сами за себе, онда не би ни постојали.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dusa svakako prezivljava smrt tela, i ceka opste Vaskrsenje da se s njim (preobrazenim) ponovo ujedini zauvek.

Ovo je ucenje Crkve, svedocenje Jevandjelja i Pisma u celini, te u skladu s tim i svedocenje kompletne crkvene himnologije.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest о. Агапије

Малочас сам ставио на мој ФБ статус, и незнајући да је ова тема покренута... :)

Па, тако, само за размишљање :

Не каже се у Символу вере : "Верујем у бесмртност душе", него : "Чекам васкрсење мртвих" - +Атанасије

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dusa svakako prezivljava smrt tela, i ceka opste Vaskrsenje da se s njim (preobrazenim) ponovo ujedini zauvek.

Ovo je ucenje Crkve, svedocenje Jevandjelja i Pisma u celini, te u skladu s tim i svedocenje kompletne crkvene himnologije.

Bolje je reci licnost prezivljava telesnu smrt jer su dusa i tela neradvojni.

У одсуству непосредног личног просветљења, треба веровати неким светитељима који су непосредно искусили божанске ствари. Готово да је сигурно да ће богословствовање које се не заснива на искуству резултовати ужасом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bolje je reci licnost prezivljava telesnu smrt jer su dusa i tela neradvojni.

Ne vidim razlog za tako nesto, vekovima je koriscena rec dusa, a narocito kao sto rekoh u crkvenoj himnologiji.

A danas nesto odjednom pocela ta rec naprasno da smeta nekima.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne vidim razlog za tako nesto, vekovima je koriscena rec dusa, a narocito kao sto rekoh u crkvenoj himnologiji.

Jedino mi danas nesto sve nalazimo da nam ta rec odjednom naprasno smeta.

To je tacno,ali ako insistiramo na tome ucinicemo nesto glupo odvojicemo dusu od tela.nama je 95% crkvene himnografije na crkvenoslovenskom tako da mnogo ljudi ni ne razume.

У одсуству непосредног личног просветљења, треба веровати неким светитељима који су непосредно искусили божанске ствари. Готово да је сигурно да ће богословствовање које се не заснива на искуству резултовати ужасом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To je tacno,ali ako insistiramo na tome ucinicemo nesto glupo odvojicemo dusu od tela.nama je 95% crkvene himnografije na crkvenoslovenskom tako da mnogo ljudi ni ne razume.

Mislio sam na crkvenu himnologiju kao izvor za razumevanje ovog pitanja.

Ne na to ko je razume manje a ko vise.

Dakle, ta rec je koriscena i pre neprestano, zasto je ne bi koristili i sad?

Uostalom, pogledaj i prouci stihire i tropare koji se koriste u opelu** i pri raznim pomenima, videces ne samo da se rec dusa koristi kao takva, nego da se tako i razume - kao dusa.

Telo je jedno, dusa je drugo.

Oba zajedno je ceo covek.

Nakon smrti tela, sjedinice se ponovo recju Bozijom o opstem Vaskrsenju, koje svi cekamo.

...

**) "Avaj meni, kakvu borbu ima duša kad se odvaja od tela!"

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislio sam na crkvenu himnologiju kao izvor za razumevanje ovog pitanja.

Ne na to ko je razume manje a ko vise.

Dakle, ta rec je koriscena i pre neprestano, zasto je ne bi koristili i sad?

Uostalom, pogledaj i prouci stihire i tropare koji se koriste u opelu** i pri raznim pomenima, videces ne samo da se rec dusa koristi kao takva, nego da se tako i razume - kao dusa.

Telo je jedno, dusa je drugo.

Oba zajedno je ceo covek.

Nakon smrti tela, sjedinice se ponovo recju Bozijom o opstem Vaskrsenju, koje svi cekamo.

...

** "Avaj meni, kakvu borbu ima duša kad se odvaja od tela!"

Razumem ja sta zelis da kazes i potvrdjujem ali jednostavno ne zelim da dodje do prenaglasavanja duse.Nema potrebe da proucavam opelo jer znam kako izgleda.Da te pitam sta mislis gde dusa odlazi posle smrti?Odmah da kazem moje misljenje jeste da nakon smrti sledeci trenutak za tu licnost je drugi Hristov dolazak.

У одсуству непосредног личног просветљења, треба веровати неким светитељима који су непосредно искусили божанске ствари. Готово да је сигурно да ће богословствовање које се не заснива на искуству резултовати ужасом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Razumem ja sta zelis da kazes i potvrdjujem ali jednostavno ne zelim da dodje do prenaglasavanja duse.Nema potrebe da proucavam opelo jer znam kako izgleda.Da te pitam sta mislis gde dusa odlazi posle smrti?Odmah da kazem moje misljenje jeste da nakon smrti sledeci trenutak za tu licnost je drugi Hristov dolazak.

Nije to nikakvo prenaglasavanje.

Uostalom, zar ne mislis da su o ovom pitanju izuzetno mnogo znali oni koji su pisali recimo tekstove u opelu?

Ne vidim zasto bi doveli u sumnju njihovo svedocenje i iskustvo...

I ne, ne slazem se da je odmah po smrti tela sledeci trenutak za pojedinca Drugi dolazak.

Tome se protivi i samo Pismo, a ako mene pitas i osnovna logika u razmisljanju.

Svejedno, o ovome ima vec vise tema, tako da cu da te zamolim da ih potrazis, da ne bih sad sve to ponovo pisao od pocetka.

:)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije to nikakvo prenaglasavanje.

Uostalom, zar ne mislis da su o ovom pitanju izuzetno mnogo znali oni koji su pisali recimo tekstove u opelu?

I ne, ne slazem se da je odmah po smrti tela sledeci trenutak za pojedinca Drugi dolazak.

Tome se protivi i samo Pismo, a ako mene pitas i osnovna logika u razmisljanju.

Svejedno, o ovome ima vec vise tema, tako da cu da te zamolim da ih potrazis, da ne bih sad sve to ponovo pisao od pocetka.

:)

Opelo je ako se ne varam pisao bar veci deo sv.Jovan Damaskin kako bi utesio jednog monaha kome je brat umro (nisam najsigurniji povodom ovog pitanja).

U redu je ako se ne slazemo.

Navedi mi gde se Pismo protivi.Ovako sam ja barem naucen od strane profesora ali ima nas aznih. :D

У одсуству непосредног личног просветљења, треба веровати неким светитељима који су непосредно искусили божанске ствари. Готово да је сигурно да ће богословствовање које се не заснива на искуству резултовати ужасом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Iz vremenske perspektive - nije svesna

iz eshatoloske - jeste

here we go again...

О временском проблему

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Iz vremenske perspektive - nije svesna

iz eshatoloske - jeste

here we go again...

О временском проблему

amen

У одсуству непосредног личног просветљења, треба веровати неким светитељима који су непосредно искусили божанске ствари. Готово да је сигурно да ће богословствовање које се не заснива на искуству резултовати ужасом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Iz vremenske perspektive - nije svesna

iz eshatoloske - jeste

Petar, Apostolski korifej, u Poslanici kaze da je evandjelje radi spasenja (njihovog obracanja) propovedano i duhovima pokojnika u tamnici, ljudima i iz Nojevog vremena, koji su se nekada protivili Bogu.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Petar, Apostolski korifej, u Poslanici kaze da je evandjelje radi spasenja (njihovog obracanja) propovedano i duhovima pokojnika u tamnici, ljudima i iz Nojevog vremena, koji su se nekada protivili Bogu.

Prorovedano je konkretnim LICNOSTIMA tj. ljudima iz Starog Zaveta.Tamnica je simvol za smrt jer su ljudi izabrali smrt iznad zivot.

У одсуству непосредног личног просветљења, треба веровати неким светитељима који су непосредно искусили божанске ствари. Готово да је сигурно да ће богословствовање које се не заснива на искуству резултовати ужасом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...