Jump to content

Оцени ову тему


εργασία

Препоручена порука

Centralno planiranje me ne zanima kao resenje ali mi je vazno da ljudi razumeju pogubnost i nelogicnost takvih ideja koje vode u sigurno siromastvo sto se dokazalo vise puta kroz istoriju i dokazuje se, na zalost, i dan danas.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево како изгледа тенденцијски пад профитне стопе у Сједињеним Државама, који либертаријанци не знају да објасне. Амерички капитал је притиснут да тражи пласман у друге земље са лоше плаћеном радном снагом, како би себи обезбедио додатни прилив за наставак репродукције у већем размеру. То је уједно и главни узрочник стално понављајућих рецесија у капитализму. Као што можете да видите, просечна профитна стопа је била највиша 50-тих и 60-тих, када су порези били енормно високи и то није сметало капиталу да шири производњу и запошаљава све већи број радника (толико о "штетности државе по тржишта"). Међутим, када маса профита постане недовољна због стално растућег органског састава капитала (тамнија кривуља која се диже на горе), настају велики проблеми и онда мора да се иде у кресање јавних издатака на једној страни, а у повећање експлоатације рада на другој. При том, наравно периодично расте незапосленост.

 occ.png

εργασία (грч. ергасија) - рад, занимање, посао. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, pedja257 рече

U Norveskoj socijalisti na vlasti jos od kraja Drugog svetskog rata... jedan od najvisih GDP po glavi stanovnika... kako to objasnjavate?

Slicna situacija u ostalim Skandinavskim zemljama.

Da ali je ekonomija tržišno orijetisana plus nafta.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 часа, Ronald рече

Ok Justine, ali Kina je i izasla iz života u kojem su umirali od gladi zahvaljujući ekonomskoj liberalizaciji, a ne političkoj. Kapitalizam se u Kini počeo razvijati na selu kroz mala porodična preduzeća, što znači ako ljudima das ekonomsku slobodu oni će nešto početi da rade.

Kakav je odnos prema radnicima u Kini, Indiji, Bangladešu, često i u Dubaiu, Kuvajtu, itd.? Lošiji nego na zapadu, svakako, ali zašto odmah kriviti preduzetnike, a ne političare, odnosno ljude koji žive u tom sistemu, u Kini komunističkom sa ograničenom ekonomskom liberalizacijom? Pa zato što njihovim vlastima ne odgovara politička liberalizacija i uspostavljanje vladavine prava i ako oni znaju da će se to desiti kao što reče njihov predsednik u jednom intervju, potrebno je da srednja klasa naraste i izvrši pritisak na vlasti.

Ispod jednog teksta Bryana Caplan o odnosu radnika i preduzetnika u USA možemo vidjeti kako ljudi koji komentarisu, a vrhunski su preduzetnici kažu da im je bilo najteže kad su morali nekoga otpustiti jer su razvili mnogo dublje odnose, nego što nam to ljevicari govore o nekakvim hladnim kapitalistima.

Potrebne su institucije kako bi se odnos izmedju radnika i preduzetnika popravio, ugovorni odnosi koji se postuju itd.za a šta je potrebno vrijeme, osim Singapura, ali liberalni totalitarizam je rijetkost i popravljanje ljudi sa vrha, kad ispljunu zvaku na ulicu ili predju izvan pjesackog slede drakonske kazne, preko čega se ljudi civilizuju. To u Kini nije moguće, iz mnogo razloga

Gdje se najbolje poštuje vladavina prava i gdje su radnici najbolje poštovani? Vjerovatno u Skandinaviji, ali tamo postoji problem zbog smanjene ekonomske liberalizacije zadnje dvije, tri decenije, ali ovde ne raspravljamo o tome.

Drug koji je pokrenuo ovu temu preko Piketty-ovog teksta smatra da postoji problem nejednakosti i ako su mu podatke kritikovali i ljevicari. Ali i evo da postoji, sam Piketty u Zagreb u kaže da ne postoji nikakva mogućnost za global capital tax. I to nije Piketty-eva ideja već ekonomiste nobelovca Tobina.

Spomenuo si Bangladeš gdje je i stopa fertiliteta bila ogromna do prije tri, četiri decenije, veliki broj stanovnika, i ne znam što misliš da se nešto može popraviti tako brzo, jer na kraju i ljudi moraju znati šta zele i to i tražiti na izborima, medjutim i institucije moraju raditi na unapređenju i biti jednake za sve.

Evo i Indija sad raste upravo zbog kapitalizma uprkos svim nedostacima.

Kapitalizam ima svoje nedostatke, ali se oni mogu fino podesiti kvalitetnim institucionalnim rešenjima ili inkluzivnim institucijama koje dolaze od ljudi, ne moraju doći sa vrha, kao što u većini i nisu došle, jer su te ekstraktivne kontraproduktivne dosta često, kao što Acemoglu i Robinson lijepo objašnjavaju u knjizi Why nations fails.

Siroka je sad tema i ne sporim to. Samo se osvrnuo na tvoju tvrdnju da se radnici neksploatisu u Kini zato sto ne moze bolje. Moze bolje, ne govorim o nikakvim temeljitim promjenama, proteci ce jos puno vode Gangom i Jangcejangom prije nego radnici budu imali bolje uslove rada u Bangladesu i Kini. Ne krivim ni samo preduzetnike, ali sam navodio neke primjere poput mizerno niske plate u tekstilnoj industriji u Bangladesu kao ocigledan primjer eksploatacije koji nema mnogo veze s time sto se u ovakvim drzavama ne postuju ljudska prava niti su slobode zagrantovane efikasnim pravnim sistemom. Isto je i sa bijednim uslovima rada u Fokskonovim fabrikama. S druge strane jedna vrsta eksploatacije postoji i u drzavama gdje postoji vladavina prava poput recimo SAD gdje jos uvije nije zakonom regulisano obavezno placeno trudnicko ili bolovanje. Dakle ako se dogovris sa poslodavcem da ti to plati, ok ako ne onda cuti i moli se Bogu da se ne razbolis. 

Moja je poenta da nije tacno naravno ono sto pise εργασία, o kapitalizmu kao nekom iracionalnom sistemu, ali kada protivnici kapitalizma navode neke realne probleme koji postoje s tim sistemom, ne treba pokusavati negirati njegove probleme i svaljivati sve na drzavu i njenu umjesanost.

Kapitalizam tj ekonomija trzisne privrede je najbolji ekonomski sistem koji dosad postoji, ali on nije bez mana i treba ga obuzdavati u nekim momentima i regulisati na odredjenim nivoima. Nivo tih regulacija i pristup ne moze da se zaokruzi nekim jedinstvenim nacinom koji ce vrijediti za sve vec zavisi od drzave do drzave.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Kratos рече

Da ali je ekonomija tržišno orijetisana plus nafta.

To je ok. Moze zemlja da bude socijalisticka i sa privatnom svojinom, trzisnom orijentacijom, slobodom preduzetnistva itd. Samo treba da se vodi odg poreska politika, da postoji dobro radno zakonodavstvo, da su radici organizovani kroz sindikate i ostalo. Plus ne smeta sto su mnoge kompanije u drzavnoj svojini.

Doduse sve se to urusava sada ali ne zbog neke svoje greske u sistemu vec zbog dekadencije drustva i korupcije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 38 минута, pedja257 рече

U Norveskoj socijalisti na vlasti jos od kraja Drugog svetskog rata... jedan od najvisih GDP po glavi stanovnika... kako to objasnjavate?

Slicna situacija u ostalim Skandinavskim zemljama.

Па то ти је социјалдемократија. По мени најбоље компромисно решење. Додуше, Норвешка је огроман произвођач нафте, тако да можда није адекватан пример (живели би добро било ко нормалан да је на власти), али види се да систем поприлично добро ради у другим европским земљама.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Muramasa рече

Ako je moja pretpostavka tačna, videćemo kada iscrpu zalihe nafte.

Pa Svedjani nemaju naftu, a ekonomija im se zasniva na poprilicno solidnom realnom sektoru, oni proizovde visak dobara i imaju razne brendove poznate sirom svijeta. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, pedja257 рече

To je ok. Moze zemlja da bude socijalisticka i sa privatnom svojinom, trzisnom orijentacijom, slobodom preduzetnistva itd. Samo treba da se vodi odg poreska politika, da postoji dobro radno zakonodavstvo, da su radici organizovani kroz sindikate i ostalo. Plus ne smeta sto su mnoge kompanije u drzavnoj svojini.

Doduse sve se to urusava sada ali ne zbog neke svoje greske u sistemu vec zbog dekadencije drustva i korupcije.

Ne smeta državna kompanija ako posluje po tržišnim principima a ne da bude centar za udomljavanje partijskih kadrova.

 

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, GeniusAtWork рече

Па то ти је социјалдемократија. По мени најбоље компромисно решење. Додуше, Норвешка је огроман произвођач нафте, тако да можда није адекватан пример (живели би добро било ко нормалан да је на власти), али види се да систем поприлично добро ради у другим европским земљама.

Sto ne radi u Srbiji onda? :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Muramasa рече

Ako je moja pretpostavka tačna, videćemo kada iscrpu zalihe nafte.

Грешиш. Они јесу то што јесу због радне дисциплине, уређених институција друштва, и ајде да кажемо тако, менталитета. Ево, што Јуста рече, Швеђани поред њих немају нафту, па опет живе исто као и они. Финци исто. Данска, итд. Одузми нафту и неће ту нешто много да се промени.

С друге стране, уради то исто у Саудијској Арабији, нпр, па да видимо у шта би се претворили преко ноћи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Аурор рече

Sto ne radi u Srbiji onda? :)

Зато што смо ми посткомунистичка анархија, са корупцијом као главним системом у земљи, партократијом на власти и без икаквих институција система које иоле функционишу. И народом који је навикао да 'велики вођа' лупи шаком о сто и реши све њихове проблеме, а они само да гледају са стране и гунђају. Мало се разликује од поменутих држава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, GeniusAtWork рече

Зато што смо ми посткомунистичка анархија, са корупцијом као главним системом у земљи и партократијом на власти. И народом који је навикао да 'велики вођа' лупи шаком о сто и реши све њихове проблеме, а они само да гледају са стране и гунђају. Мало се разликује од поменутих држава.

Pa i ovde je ta socijal-demokratija, izvini... :) Ne vidim da nas vadi iz dubioze, niti ce. Ti gledas razvijene i uredjene zemlje kako 'funkcionisu' sa tim i kako su bogate i mislis da je zbog toga.

Nije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Аурор рече

Pa i ovde je ta socijal-demokratija, izvini... :) Ne vidim da nas vadi iz dubioze, niti ce. Ti gledas razvijene i uredjene zemlje kako 'funkcionisu' sa tim i kako su bogate i mislis da je zbog toga.

Nije.

Ја нигде нисам ни тврдио да је соцдем. чаробни штапић који прави чуда. Ко што рекох малопре, када имаш јасно дефинисане институције друштва које функционишу и самим тим ниску корупцију, одговорне (и економски и политички) грађане којима није циљ у животу да захебу другога и да нешто остваре "преко реда" и одсуство идеје о месијама који треба сами да мењају друштво и животе 'обичних' људи док исти само гунђају и кукају, онда можеш да имаш предуслове за богато и уређено друштво. И наравно, колико-толико слободно тржиште (у стварности, не на папиру). И у таквом систему соцдем, по мом личном мишљењу које наравно никога не обавезује, је најбоље тренутно решење. А не да соцдем. може све ово да направи од друштва, наравно да не може.

:) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Аурор рече

Sto ne radi u Srbiji onda? :)

Zato sto Srbi nisu Svedjani. Nije glavna stvar u sistemu. Ljudi nisu od plastelina vec imaju kvalitet, svoju prirodu. Kako individue tako i kolektivi.

Ili mislis da su ljudi zamenljivi?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...