Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 2 минута, Ведран* рече

Бранка срце, објасни ти мени шта спречава постојање летећих прасића у алтернативном универзуму? 

To ćeš morati ti da objasniš. Ti si ih uveo u priču.:)))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 3 минута, Bokisd рече

ali, sta je na primer,.... izvan toga (sirenja) ili na racun cega se siri svemir... da li svemir sam od sebe pravi prostor i vreme i materiju,...sta je iza granica svemira, pa se svemir siri i pomeraju se granice svemira

Па за мене фундаменталније питање је како је уопште могуће замислити нешто што је изван тих просторних граница? Или изван границе времена? А да при томе не замислиш неки простор изван простора, или време пре и после времена. 

Чисто као ментална гимнастика. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Bokisd рече

koja je fora sa sirenjem svemira.... :scratch_head:

Не шири се него је бескрајан јер има неки почетак а можеш и из друге стреле времена да верујеш да је створен јер је вечан... :smeh1:

Извињавам се учесницима на теми за играње речима али једноставно ми дошло... а можда ми се створио бабл Болцманов мозак у мом уму... мада... откуд онда знам који ми је који...  ум...:)) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, Avocado рече

Već sam pomenuo tu primedbu, kao i odgovor na istu... ako su kvantna polja o kojima govori Kraus "something" nemaš nikakav osnov da pitaš kako je "something" nastalo iz "nothing".

Naravno da nemam nikakav osnov da pitam kako je "something" nastalo iz "nothing", kao što to nema nijedan razuman čovek.

Što se tiče kvantnih polja, pa ako su "something" onda nisu "nothing"... :dobro:

Dakle, ne pitam se ja kako je "something" nastalo iz "nothing", jer je apsolutno nemoguće da "something" nastane od "nothnig" nego sam postovao video gde Dokins govori da "something" nastaje od "nothing" a da "nothing" jeste "something" koje je veoma jednostavno. Na šta je publika prasnula u smeh a on se još čudio zašto se smeju.

пре 48 минута, Avocado рече

Postoji i treća koju sam već pominjao... a to je da fizički svet ima početak i da postoji oduvek... jer je vreme deo fizičkog sveta i neodvojivo od fizičkog sveta i besmisleno je pričati o vremenu pre fizičkog sveta... 

Besmisleno je pričati o fizičkom svetu bez prostora a o vremenu pre fizičkog sveta i ne baš... al to je druga tema. Mslim, sve što postoji u prostoru nužno postoji i u vremenu dok obrnuto ne važi. Psihički život postoji samo u vremenu, muzika postoji samo u vremenu itd. Brutalan skepticizam (dekartovski) može da sprži prostor i fizički svet al ne i vreme.

Kažeš ima početak i postoji oduvek. Oduvek = oko 15 milijardi godina?  To nije treća opcija nego prva opcija.

пре 59 минута, Avocado рече

Odakle ti takva ideja? Ne znamo da li prostor, vreme i materija nastaju, a pogotovo ne znamo da li nastaju iz nečega što je izvan prostora, vremena i materije... šta više, sam koncept nečega što je izvan prostora i vremena, a postoji je prilično sporan...

Ne znamo da li nastaju ali govorili smo o dve mogućnosti.

Ako vreme i prostor imaju početak onda je njihov izvor nužno van prostora i vremena na način koji je tajanstven.

1 hour ago, Avocado рече

* "naš univerzum" što nije nužno isto što i apologetski pojam "fizički svet" u kontekstu u kojem si ga koristio...

Šta je univerzum osim fiz svet? Osim prostora, vremena i materije (energije)?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Branka62 рече

To ćeš morati ti da objasniš. Ti si ih uveo u priču.:)))

Па да ти речем онда. 

Не постоји препрека за летеће прасиће у алтернативном универзуму. Они су ограничени једино нашом имагинацијом. 

Исто важи и за ток времена у супротном правцу. 

И не нарушавају законе физике алтернаивног универзума, јер смо ми тако замислили. :D

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, drvce рече

o Bubble Universima

@Ведран* mojne da se smejes, pre neku godinu bio kratak period kad su smatrali da su nasli potvrdu za  ovo u orijentaciji polarizacije pozadinskog zracenja, ali se kasnije ispostavilo da je to od medjugalakticke prasine. Ta mastarenja obicno treba da ponude i neki nacin provere u onom smislu o kojem si govorio.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како зову те универзуме?

Баблверзуми? :))

  • Волим 1

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Ведран* рече

Како зову те универзуме?

Баблверзуми? :))

Ko? Kako ih mi zovemo ili Bablverzumijanci?

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, drvce рече

Ko? Kako ih mi zovemo ili Bablverzumijanci?

Па ми. 

За Баблверзумијанце ћемо се распитати код лингвиста и археолога. Они би научно могли да нам то предоче на основу трагова у песку Месопотамије. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Ведран* рече

Па ми. 

За Баблверзумијанце ћемо се распитати код лингвиста и археолога. Они би научно могли да нам то предоче на основу трагова у песку Месопотамије. 

Ali pod vrelim suncem da predoce, da ih gledamo kako cvrce dok se tope. Moraju da prodju test IC lampe prvo.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Ведран* рече

Исто важи и за ток времена у супротном правцу. 

И не нарушавају законе физике алтернаивног универзума, јер смо ми тако замислили. :D

Problem sa suprotnim smerovima vremena nije da jedan ide kao normalan film, a drugi unatraske. U oba ide kao ovo nase vreme, i ne mozes iznutra da odredis u kojem si. Drugo, nema narusavanja zakona ni u ovom univerzumu kad obrnes znak vremenu.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, Tumaralo. рече

Besmisleno je pričati o fizičkom svetu bez prostora

A što je besmisleno pričati o tome, a smisleno pričati o bilo kakvom svetu bez prostora? Čemu reč "fizički" u rečenici?

 

пре 32 минута, Tumaralo. рече

a o vremenu pre fizičkog sveta i ne baš... al to je druga tema.

Mslim, sve što postoji u prostoru nužno postoji i u vremenu dok obrnuto ne važi. Psihički život postoji samo u vremenu, muzika postoji samo u vremenu itd. Brutalan skepticizam (dekartovski) može da sprži prostor i fizički svet al ne i vreme.

Važi i obrnuto...

Gde si ti video psihički život bez prostora i čuo muziku bez prostora?

 

пре 32 минута, Tumaralo. рече

Kažeš ima početak i postoji oduvek. Oduvek = oko 15 milijardi godina?  To nije treća opcija nego prva opcija.

Ako je vreme počelo pre 15 milijardi godina, onda je to oduvek.... ne možeš da imaš vreme pre vremena...

 

пре 32 минута, Tumaralo. рече

Ne znamo da li nastaju ali govorili smo o dve mogućnosti.

Ako vreme i prostor imaju početak onda je njihov izvor nužno van prostora i vremena na način koji je tajanstven.

Opet samo ponavljaš tu tvrdnju bez obrazloženja... tajanstveno je tj. ne znamo ni da li imaju bilo kakav izvor, pa samim tim ni kakav njihov izvor mora da bude... a ne znamo ni da li bilo šta može da bude van prostora i vremena...

 

пре 32 минута, Tumaralo. рече

Šta je univerzum osim fiz svet? Osim prostora, vremena i materije (energije)?

Obrnuo si... fizički svet (ako tu podrazumevaš sve fizičko) može da bude širi od našeg univerzuma, jer naš univerzum ne mora da bude jedini univerzum.

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 49 минута, Avocado рече

A kako vreme može da ne bude večno? Postoji neki trenutak pre nego što je postojalo vreme i postojaće neki trenuci nakon što prestane da postoji vreme? :D

Čisto postojanje van forme vremena. Večnost, stalna sadašnjost, bespočetnost. Što je jedno od tradicionalnih obeležja Boga.

Biće neuslovljeno vremenom.

Mi imamo samo nejasan uvid u to stanje. Usled blagodati i sami učestvujemo u tome,  kada smo u zajednici sa bespočetnim bićem (Bog).

 

пре 50 минута, Avocado рече

Kako, gde i kad ima neki početak vremena i prostora koji je van vremena i prostora?

Ako vreme i prostor dolaze u postojanje, nužno dolaze izvan prostora i vremena. Za ono što je van prostora i vremena kažemo da je transcedentno.

Dolaze od strane Bića koje je neuslovljeno prostorom i vremenom tako da odrednice "izvan", "iznad", "pre", "posle" i nisu najsrećnije. Imaju se shvatiti simbolički, imajući u vidu da reči nisu svrha same sebi već da upućuju na neku drugu realnost.

Zato kažemo da ih to Biće stvara na tajanstven način.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, Tumaralo. рече

Dolaze od strane Bića koje je neuslovljeno prostorom i vremenom tako da odrednice "izvan", "iznad", "pre", "posle" i nisu najsrećnije. Imaju se shvatiti simbolički, imajući u vidu da reči nisu svrha same sebi već da upućuju na neku drugu realnost.

Zato kažemo da ih to Biće stvara na tajanstven način.

Yep,..... 

Recimo, mozda mozemo da kazemo da ne poznajemo direktno sam nacin stvaranja, taj tajanstveni nacin  (pa nismo ni prisustvovali tom dogadjaju...:D... recimo, kako to Bog stvara sve stvari u trenu, kako se kaze,....kao u treptaju oka i nekom magnovenju....kao sto ne znamo, recimo, kako se stvorio i svemir od Bena,... koje su to bas sile i procesi u pitanju i kako se tacno odvijaju, verovatno i ovde kao u treptaju oka :D,.. i to je neki tajanstveni nacin za nas....)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Avocado рече

Gde si ti video psihički život bez prostora i čuo muziku bez prostora? 

Psihički život postoji isključivo u vremenu. Ne postoji u prostoru. U prostoru (i vremenu) postoje stvari, organi, molekuli itd.
Interkacija te dve realnosti je predmet filozofskih spekulacija tokom vekova. Postoje tri velike filozofije koje nastoje dati svoje odgovore na taj problem i na stotine teorijskih varijanti koje proizilaze iz njih. Danas valjda preovlađuje epifenomenalizam.

Ako primeniš brutalan skepticizam (dekartovski) naćićeš da je vreme "stvarnije" od prostora. "Zli demon" može da stvara svet oko tebe i ti ne možeš biti sto posto siguran da se zaista krećeš u prostoru, srećeš sa ljudima itd. Moderna alegorija je Matrix.

Moguće je da si samo nematerijalan um kome se priviđaju stvari (materija). Međutim ono što je realno i u tom slučaju jeste protok vremena tj. sukcesija mentalnih predstava, bile one stvarne ili ne.

пре 39 минута, Avocado рече

Ako je vreme počelo pre 15 milijardi godina, onda je to oduvek.... ne možeš da imaš vreme pre vremena...

Moguće je postojanje "pre" vremena. Postojanje koje je neuslovljeno vremenom. Pozitivno iskustvo takvog postojanja možemo i sami imati, usled blagodati, kada učestvujemo u zajednici sa Onim koji je bespočetan.

Negativnim putem dolazimo do praga te relanosti kada uvidimo da vreme i prostor imaju svoj početak. Znamo da je nemoguće da su nastali iz ništa. Dakle nastali su iz nečega što nije uslovljeno prostorom i vremenom. Biće neuslovljeno prostorom i vremenom. WOW!

Takbir.

пре 58 минута, Avocado рече

Obrnuo si... fizički svet (ako tu podrazumevaš sve fizičko) može da bude širi od našeg univerzuma, jer naš univerzum ne mora da bude jedini univerzum.

Da ali i taj neki drugi, hipotetički univerzum, može li, prema tvom shvatanju, biti išta osim fizički svet?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...