Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 3 минута, Ведран* рече

Да, помиње се бесмртна душа. Не треба никаква реформа 'монашких' утицаја. Треба само правилно схватити. Човек је и смртан и бесмртан, како неки Оци говоре. Можемо га посматрати као још незавршени пројект. Ни там ни вам.

Кад правиш мотор за аутомобил, то и јесте и није мотор. Јесте по ономе што треба да буде, а није по ономе што може да буде. Јер ако не довршиш пројект, и оставиш све у деловима, то ће бити само хрпа челика, а не мотор. 

Душа као носилац те потенције, као каква скица и нацрт за 'мотор' јесте бесмртна у томе смислу, али не као самостални ентитет него као човек. Јер џаба ти скица, кад аутомобил не вози. Исто као што кажемо смртно тело, а човек није истински ни смртан јер имамо васкрсење.

Дакле у човеку имамо и једно и друго, и смртност и бесмртност, али смо недовршени. И Бог нам даје да активно учествујемо у његовом стваралачком делу, довршавајући сами себе. 

Да је човек и смртан и бесмртан пише Теофил Антиохијски. Тог става се држи и владика Максим, тако је одговорио на предавању кад га је неки студент питао.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 36 минута, grigorije22 рече

To nema za one koji su za zivota odbacili Boga. Ateisti, antiteisti i razni zlikovci i zlocinci. Ali sta ako je covek verovao u Boga, imao dobra dela, dakle bio je pravoslavni hriscanin, ali ga smrt iznenada pokosi? Zar nece Bog da ga molitva bliznjih i Crkve pomiluje zarad vere i tih dobrih dela pa da dobije minimum minimuma od vecnog zivota? Jer ko ce onda u suprotnom da se spasi?

Ништа не разумеш. Молитва и доброчинство су заповест, модус вивенди. Не функционише у смислу намене. Нико од нас не воли другога више од Бога. Јер, Бог је љубав. Молитва и добро "покривају" оно што је лоше. 

Скоро сам имао случај мог школског, Дуке. Јавила ми моја мајка да је умро. А ја и он у истој клупи били од основне (коју немам, како потписаше херцеговци). Би ми жао човека, и узех да се помолим за њега. И помињах га 2 дана, али ми Господ у духу рече да ми молитва није исправна и да ту нешто смрди. Ја га нисам видео да се преселио у бољи живот. Узех и послах поруке нашим заједничким пријатељима за њега (ни они нису ишли у ОШ), и рекоше ми да нису чули да је овај умро (и то од дроге!). Докопах се некако и Дукиног броја, и причах са "мрцем"! Човек жив и здрав, злотвори пустили буву. И то рекли мојој мајци на сахрани њене сестре, Драгице, моје тетке. 

И те молитве ја не сматрам узалуднима. Оне ће га свакако пратити на оном свету. Али сам видео да сада "не раде". И Господ ме утеши тиме што сам сазнао истину. 

Имаш исцелења и са молитвама непостојећим свецима. Дух Свети је тај који врши све ово. Онострани свет је присутан преко Духа Светог овде. То је прави "интернет". Како све фиункционише, то не знамо, него можемо да имамо неке интерпретације, у складу са нашим предиспозицијама. Богонадахнут је текст Амоса пастира, кога језик одаје као простог човека, као и софистицирани Лукин или Павлов. Слике и појмове, односно језик, не смемо обогтворавати, јер ћемо лако одлетети у јерес. Петар ће рећи да учествујемо у Божијој природи. Али то, ако природу разумемо у нашем кључу, једноставно није тачно. - Узми и пореди Јаковљеву посланицу са Павловом доктрином о вери. Наћи ћеш се у лудилу, ако не умеш да разумеш Писма. Озбиљан проблем имамо и са Откривењем, које је касно ушло у канон. 

Зато је теологија озбиљна ствар и захтева много врлина. Ја се никада не бих усудио да причам о та прота и та есхата, без да сам о томе дуго размишљао, односно да нисам крварио над тим стварима.    

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Жика рече

Не могу да се сетим да ли сам читао тај текст али сам то налазио код неких других подвижника на пример код Јосифа Исихасте да је молитвом на бројаници извукао неког из пакла. Колико знам званичан је став да нема преласка.

Па овде имаш проблем времена. Оно што је нама "прелазак", за вечност, у коју су они ушли, не значи ништа. Јер пази, у вечности не може бити да су они провели "неко време" у паклу па онда "након неког времена" спашени. Нема "неког времена". То је за њих све већ готова ствар. 

Али за нас није. На исти начин као што наше коначно стање за нас није готова свар, тако ни стање оних за које се молимо није ЗА НАС готова ствар. Док за Бога и за њих јесте. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Жика рече

Да је човек и смртан и бесмртан пише Теофил Антиохијски. Тог става се држи и владика Максим, тако је одговорио на предавању кад га је неки студент питао.

И моја маленкост је таквог става, и ја сам то тако експлицитно најпре покупио од бл. Теодорита. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Жика рече

Да је човек и смртан и бесмртан пише Теофил Антиохијски. Тог става се држи и владика Максим, тако је одговорио на предавању кад га је неки студент питао.

Замолио бих те да не помињеш Максима у мом присуству...:D Плашим се да би испало ко зна шта кад бих га пропитао о том ставу. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Жика рече

Нисам разумео. Где се помиње?

Па рецимо у Цркви. :D

Свако мало певамо "о души ствари бесмртној". Види тропар преподобним, на пример. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Жика рече

Не могу да се сетим да ли сам читао тај текст али сам то налазио код неких других подвижника на пример код Јосифа Исихасте да је молитвом на бројаници извукао неког из пакла. Колико знам званичан је став да нема преласка.

Ima, secam se sv.Serafim Sarovski (pa ga je djavlo malo izubijao zbog toga), sv.Pimen Veliki i drugi,...nema prelaska za teske slucajeve (kako se kaze), dok molitve crkve i velikih svetitelja mogu da pomognu i da posreduju i da isposluju milost Boziju... sto je velika stvar i nada za sve ljude.... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Ведран* рече

Па рецимо у Цркви. :D

Свако мало певамо "о души ствари бесмртној". Види тропар преподобним, на пример. 

Атанасије Јевтић је рекао да је патријарх Павле избацио тај део а Игнатије рече да је он пре њега.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Ima, secam se sv.Serafim Sarovski (pa ga je djavlo malo izubijao zbog toga), sv.Pimen Veliki i drugi,...nema prelaska za teske slucajeve (kako se kaze), dok molitve crkve i velikih svetitelja mogu da pomognu i da posreduju i da isposluju milost Boziju... sto je velika stvar i nada za sve ljude.... 

Nema prelaska.  Bog bi u tom slučaju bio loš učitelj. koji nije imao vremena da nauči čoveka za života i to upravo ono vreme koje mu je zamisli On sam odredio.

Ad je razrušen i opustošen.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Жика рече

Атанасије Јевтић је рекао да је патријарх Павле избацио тај део а Игнатије рече да је он пре њега.

Све неки чистунци. :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Zoran Đurović рече

И помињах га 2 дана, али ми Господ у духу рече да ми молитва није исправна и да ту нешто смрди. Ја га нисам видео да се преселио у бољи живот.

Meni se suprotno desilo sa tečom mog muža. Znala sam da je bolestan, imao je rak, ali niko nije znao koliko ozbiljno. Bio mi je drag i simpatičan, ali nismo bili bliski. Koliko znam, nije bio uopšte vernik, ne da mi je to ikad bio neki kriterijum za ljude. Jedne noći nisam mogla da spavam i samo sam mogla da se molim za njega i plačem, na kraju od radosti, jer osetim nešto mnogo dobro i lepo vezano za njega. I ujutru saznam da je u toku noći umro. I posle saznam da je pred smrt tražio i dobio ispovest i pričešće. I tako neke stvari nekome mogu poslužiti kao dokaz, meni nisu, slučajnosti postoje, ali eto. Verujem. 

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Жика рече

Атанасије Јевтић је рекао да је патријарх Павле избацио тај део а Игнатије рече да је он пре њега.

Мени је то, мало онако, а како бих рекао а да то буде фино...:)) ... уз дужно пошовање... :D (овде сад замисли онога смешка што врти прстом око ува) 

Чуј, морали би да седну једно 10ак година и да "пречишћавају" све текстове. А могли би и Св Писмо да пречешљају, кад су већ у послу.

Нема ту ништа спорно. Спорно настаје у главама буквалиста. Као што ови читају Св Писмо као уџбеник из геологије и биохемије, тако неки буквалиста може из овог тропара да схвати и да је душа "ствар". Али није тропар крив за букве. 

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...