Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 3 часа, Ведран* рече

Молим вас да ме неко утеши и каже ми да ово више нису званични уџбеници за веронауку!

Нису. Богу хвала.

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 5 минута, Благовесник рече

Јес, ти знаш да је промашено, дај да те одведем Порфирију, Игњатију и другима да им ти одржиш буквицу :))

Не блебећи. Не држим ја слово Порфирију ни Игњатију нити било коме, говорим о промашености наведеног садржаја за намену за коју се користи (веронауку основношколског узраста). 

Али када би ти то могао да схватиш, можда би почео нормално да беседиш. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Ведран* рече

Не блебећи. Не држим ја слово Порфирију ни Игњатију нити било коме, говорим о промашености наведеног садржаја за намену за коју се користи (веронауку основношколског узраста). 

Али када би ти то могао да схватиш, можда би почео нормално да беседиш. 

Nemoj da se sekiraš , djeca su danas mnogo naprednija nego što misliš.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Ведран* рече

Друже Благовесниче,

Ја сам се нашао увређеним са твојом тврдњом да овде теолози говоре да се Причешћем не Причешћују.

Да, било и овде изношења таквог веровања, да, јесте, да онај који не верује не прима истинско Тело и Крв Христову. Међутим, ја верујем да прима, али на суд.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 36 минута, Justin Waters рече

Ali ovo ne možeš sa sigurnošću tvrditi niti nikakvom logikom.... Ovaj svijet nije omeđen vremenom i prostorom, nego našim ograničenim znanjem. Ta međa se pomjera sve više u dubinu i širinu...od 6000 godina i do nebeskog svoda nekad davno do 14 milijardi godina i crnih rupa...i najvjerovatnije će nauka doći do dokaza da je svemir beskonačan. 

Svijet kao takav beskonačan i dalje ima svoj uzrok u nezavisnoj istini i Apsolutu, zato jer je Bog van vremena, pa izvan i minus i plus beskonačno. 

Ali, Justine, logika je, da ako je Bog Apsolut i nezavistan, ne moze pre vremena da bude pored njega i nesto drugo kao samopostojece i beskonacno jer imali bi prakticno kao dva boga koji stvaraju (imamo samo sv.Trojicu kao Boga) jednog Boga i svet koji je takodje apsolut i nezavistan (da ne pricamo da svet pre vremena, kako moze da postoji, kada nema materije) koji nema svoj uzrok.

Samo je Bog jedini beskonacan i bezuzrocan i zbog toga je i jedini uzrok svega.

Ne znam, mozda nekad u buducnosti kvantna fizika pronadje neke odgovarajuce odgovore o prvom stvaranju materije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Avocado рече

Porfirije ovde piše o nečemu sasvim drugačijem... o ljudima i stvarima koje sasvim nesporno postoje ali čiji značaj nam odjednom drastično poraste... pa "čini se" "kao" da tek onda dolaze u postojanje. 

Неоспорно постоје? Мислиш? Па ево, за тебе, на пример, мој духовни отац не постоји, да, да, јер га не знаш, нити га познајеш, а ја га знам, и зато   за мене постоји. Иначе, Бог реално постоји, али за тебе, Oн не постоји :)    

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, kopitar рече

Nemoj da se sekiraš , djeca su danas mnogo naprednija nego što misliš.

Пре неки дан један малецки држао дуго владикину патерицу и стајао на месту. Ја му приђем и питам га јеси ли се уморио. Каже: како мислиш? :) Кажем: па зато што стојиш дуго. Каже он: ментално сам се уморио, физички нисам 12:smeha:

Него, душо :), ни ти се не секирај да се ја секирам. Ја сам стручан (квалификован) за ту тематику, па зато кажем.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Bokisd рече

Ali, Justine, logika je, da ako je Bog Apsolut i nezavistan, ne moze pre vremena da bude pored njega i nesto drugo kao samopostojece i beskonacno jer imali bi prakticno kao dva boga koji stvaraju (imamo samo sv.Trojicu kao Boga) jednog Boga i svet koji je takodje apsolut i nezavistan...

 Јустине, признај да ли је жена имала утицај ка улево, у смислу ка Далекоисточној философији, пантеистичком оквиру и сличним усмерењима, м? ;) Не познајем те као таквог од пре десетак година...

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Благовесник рече

Неоспорно постоје? Мислиш? Па ево, за тебе, на пример, мој духовни отац не постоји, да, да, јер га не знаш, нити га познајеш, а ја га знам, и зато   за мене постоји.

To da li on postoji ili ne postoji ne zavisi od toga da li ga ja znam ili poznajem. Ja nikada za tvog duhovnog oca ne bih rekao da "za mene ne postoji".

Fraza "za mene ne postoji" nema nikakve veze sa realnom egzistencijom nekog entiteta, već u našem jeziku ima neko sasvim drugo značenje, koje već opisah. Kao što već rekoh, ne frljaj se rečima....

 

Цитат

Иначе, Бог реално постоји, али за тебе, Oн не постоји :)    

Ateisti su ljudi koji ne veruju u to da "Bog realno postoji"... ateisti nisu ljudi koji smatraju da Bog ne postoji "za njih"... to su dva različita stava i to je osnovni problem Ignjatijeve "lekcije"...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Бог за атеисте не постоји зато што они не желе да он постоји за њих.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Благовесник рече

 Бог за атеисте не постоји зато што они не желе да он постоји за њих.

Malo umovanja.. :D

Ako, za ateiste ne postoji Bog zato sto ne zele da postoji za njih, dok za verujuce postoji Bog zato sto oni zele da postoji, ....onda, i za jedne i druge Bog moze ili da postoji ili ne postoji....tj. moze i da postoji ili ne postoji nezavisno od njihove zelje.

Ako postoji mogucnost, da Bog postoji, onda, bolje je imati zelju (veru) da postoji, jer , ....ako zaista postoji nista ne gubis,....a, ako nisi zeleo da postoji, a, postoji mogucnost da Bog postoji, onda mozes i nesto da izgubis.... 

Ko shvati, shvatice.... :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Благовесник рече

 Бог за атеисте не постоји зато што они не желе да он постоји за њих.

Odakle ti tako glupa ideja? Na osnovu čega si to zaključio?

P.S. Ako to zaključuješ po sebi, tj. ako za tebe postoje samo one stvari koje želiš da postoje, i ako uspevaš na osnovu svojih želja da ubediš sebe u to da nešto ne postoji, onda pod hitno potraži stručnu pomoć... nije to baš mentalno zdravo... ni najmanje...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Bokisd рече

Ali, Justine, logika je, da ako je Bog Apsolut i nezavistan, ne moze pre vremena da bude pored njega i nesto drugo kao samopostojece i beskonacno jer imali bi prakticno kao dva boga koji stvaraju (imamo samo sv.Trojicu kao Boga) jednog Boga i svet koji je takodje apsolut i nezavistan (da ne pricamo da svet pre vremena, kako moze da postoji, kada nema materije) koji nema svoj uzrok.

Samo je Bog jedini beskonacan i bezuzrocan i zbog toga je i jedini uzrok svega.

Ne znam, mozda nekad u buducnosti kvantna fizika pronadje neke odgovarajuce odgovore o prvom stvaranju materije.

Тако некако је Бокисде, осим ако се у причу не уведу "две вечности" које Ава наведе од Августина. А и бишоп Ајринеос оф Њу Плантејшн енд Бачка се изгледа слаже (Ава исто слао линк са говоранције на ПБФ-у у Бг.)

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поента је, џаба што неко реално постоји ако желимо да тај неко за нас не постоји. Објективно постојање некога још не значи да он постоји и за нас, јер ми можемо и да не желимо да неко постоји за нас, што иначе изражавамо, кад некога не желимо,  речима: „За мене ти не постојиш”. То не значи да он заиста не постоји по себи и за друге, макар ми и не хтели да он постоји. Он реално и заиста не постоји, али само за нас, док постоји по себи и постоји за друге. Слично је и са постојањем Бога. Зато Библија каже да ће се спасити само онај који призове име Господње и који призна да је Исус Син Божиј стојаће  Бог у њему и он у  Богу.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...