Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 8 минута, Bokisd рече

U sustini, naveo sam koji su argumenti za moje stavove,

Ма све аргумент до аргумента. У суштини... и контексту. Попадали смо, све се пушило. 12:smeha:

пре 9 минута, Bokisd рече

 Ako Hrist treba telom ovaplocenim od Marije da dodje Avramu, postavlja se pitanje,...... to ovaplocenje od Marije se desilo u vremenu, u doba Avrama se nije jos desilo ...pa, kako moze  telo od Marije da dodje Avramu i da se pojavi pred njim, kada to telo u njegovo vreme jos nije bilo rodjeno od Marije ? :scratch_head:

Da se malo nasalim, jer to Hristos sa telom od Marije moze u isto vreme da bude i u Novom Zavetu sa apostolima i u Starom Zavetu kod Avrama ? :945729:

Не шалиш се него лупаш. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 2 минута, Vedran рече
  пре 13 минута, Bokisd рече

 Ako Hrist treba telom ovaplocenim od Marije da dodje Avramu, postavlja se pitanje,...... to ovaplocenje od Marije se desilo u vremenu, u doba Avrama se nije jos desilo ...pa, kako moze  telo od Marije da dodje Avramu i da se pojavi pred njim, kada to telo u njegovo vreme jos nije bilo rodjeno od Marije ? :scratch_head:

Da se malo nasalim, jer to Hristos sa telom od Marije moze u isto vreme da bude i u Novom Zavetu sa apostolima i u Starom Zavetu kod Avrama ? :945729:

Јеси ли ти био синоћ у Цркви на јутрењу? 

Јеси ли чуо оно кад је ИХ био пред првосвештеником и кад су га питали да ли је Син Божији, а он им рече "Ти каза". И они ништа на то посебно нису реаговали. А кад им рече да ће видети Сина ЧОВЕЧЈЕГ како иде на облацима итд. они потпуно полудеше, од беса поцепаше хаљине, јер су мислили КАКО ТО МОЖЕ

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Незнам шта се деси са једним ком за @Ivan Marković... Нечисте силе. Овде скини Тертулијана против Маркиона: https://books.google.it/books?id=3_JGNrvfAcEC&dq=editions:HARVARD32044029851862&lr=&pg=PR3&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false , прочитај136-138, а лат. текст имаш на: http://www.tertullian.org/

Не кажем да Терт мисли исто што и јал , али говори да је код Аврама дошао Ис од крви и меса иако још није био рођен. Говори о реалном телу. Е, сада, ја и Терт би могли да се расправљамо одакле му је то реално тело. У овом моменту ми је битно да говори о крви и месу. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Zoran Đurović рече

Незнам шта се деси са једним ком за @Ivan Marković... Нечисте силе. Овде скини Тертулијана против Маркиона: https://books.google.it/books?id=3_JGNrvfAcEC&dq=editions:HARVARD32044029851862&lr=&pg=PR3&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false , прочитај136-138, а лат. текст имаш на: http://www.tertullian.org/

Не кажем да Терт мисли исто што и јал , али говори да је код Аврама дошао Ис од крви и меса иако још није био рођен. Говори о реалном телу. Е, сада, ја и Терт би могли да се расправљамо одакле му је то реално тело. У овом моменту ми је битно да говори о крви и месу. 

Ok, hvala. Ja sam prevodio Tertulijana na masteru. "Protivu Hermogena". Biće mi zadovoljstvo da pročitam. I ja mislim da se Tert po ovoj stvari ne  slaže sa tobom.(bar delimično), ali dobro.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одо и ја у кревет :mahmah:, док не пукне неки иманентни контекст :)) или нека Кратосова интерпретација Матеја како то да Ис 2 пута васкрсава?   

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, елТорнеро рече

Нема ко да ме бије, а осећам потребу, па то компензујем клечањем.

Да имаш жеМску ко @Тања1 можда ти ни то не би фалило 12:smeha:

Макар би добио јаје у главу :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Ivan Marković рече

neka posebna tema zatvorenije prirode gde bi pristup imali samo teolozi (kako akademski i/ili opitni, tako i potkovaniji laici) ali ne i ostali mirjani koje bi ovo moglo smutiti.

  :0201wink:

Ја ти под звоно не идем!

:))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Bokisd рече

Ako Hrist treba telom ovaplocenim od Marije da dodje Avramu, postavlja se pitanje,...... to ovaplocenje od Marije se desilo u vremenu, u doba Avrama se nije jos desilo ...pa, kako moze  telo od Marije da dodje Avramu i da se pojavi pred njim, kada to telo u njegovo vreme jos nije bilo rodjeno od Marije ? :scratch_head:

Da se malo nasalim, jer to Hristos sa telom od Marije moze u isto vreme da bude i u Novom Zavetu sa apostolima i u Starom Zavetu kod Avrama ?

Vezujes se u vremenske cengele i jos ih jako stiskas....zasto ti je to potrebno kada je u pitanju Bozije djelovanje? 

No sjecas nase rasprave oko prirode priorde, pa samo kroz hemijski primjer pokazali da je sjedinjenje priroda u Hristu po prirodi moguce, a da se ne sliju jer naravno Bozija i ljudska priroda imaju razlicita svojstva, kao voda i ulje. Evo pokusacu ti na slican nacin objasniti da cak ne moras da uvodis ni atemporalnos, nego se drzi linearnog vremena i neces imati problem sa ovim pitanjem. 

Kako se Hristos mogao u tijelu javiti Avramu? Fino. Zar nije on rekao za sebe da je Alfa i Omega? Jeste. Zar nije rekao da On taj koji se moze popeti na nebo, jer je i sa njega sisao, jer Sin Covjeciji obitava na nebu. Naglaseno Sin Covjeciji (Jovanovo Jev.). Hristos ovdje bez simbola iskazuje da je on na nebu bio i prije njegovog vaznesenja. Hajmo sad dalje. Reecimo da za tretnutak prihvatis ove moje argumente, jer nema razloga da ne, ocigedni su...mozemo li se pitati pa da li postoji razlika izmedju Hrista koji se javio Djevi i Avramu? Ima!!! Sustinski nista, ali razlika postoji. Ta razlika se slikovno ogleda kao izmedju novog Ferarija koji stoji u salonu, i Ferarija koji je presao 2000 kilometara. Ovaj Ferari koji je presao 2000 kilometara necemu je posluzio. Hristos koji se javio Avramu je Sin Boziji i Sin Covjeciji u mesu i krvi koji jos nije ispunio ono sto treba da se ispuni, takozvani domstroj spasenja, pobjedu nad grijehom. Otkud njemu to tijelo...sto kaze Ava Zoran mozemo se raspravljati, ali zar Bog nije mogao samom sebi spremiti tijelo prije nego je stovrio svijet? Ne na jednom mjestu, i pomenuto je ovdje, da je bilo bogoslova koji su Hrista smatrali prototipom covjeka. Izmedju ostalog, Bog stvori covjeka po svoju sliku i priliku rece pisac Postanja...to nije samo po dusi vec i po tijelu. Sad mozemo uskociti pa kako je onda mogao da se rodi od Djeve ako je vec imao tijelo...odgovaram :zasto je potrebno ovako nesto se pitati? To je stvar tehnicke prirode, umjece Boga koji nema ogranicenja. Izmedju ostalog raspravljali smo o tome i na ovom forumu, otkud Hristu Y Hromozom, kad nije imao bioloskog oca...pa eto jedno elegantno objasnjenje imao ga je vec od postanja svijeta. 

Sad bih na trenutak uskocio sa evolucijom, jer na toj smo temi, a malo se njome bavimo. Kako je moguce pomiriti Evoluciju sa Hristovim domostrojem spasenja? Pa tako sto cemo razumjeti da je Hristos postojao jos prije nego je covjek postao! Osvrni se sad na konvencionalno tumacenje o tome da je svijet stvoren besmrtan sa potencijalom smrtnosti i onda ga Adam uveo u smrtnost svojom greskom. Da jeste to sve lijepo Bog daje slobodu covjeku, slobodu izbora, ali ne bezuslovnu!!! Pusta neiskusnog covjeka da se celici ispred pitbula spremnog da raztrgne na prvu priliku, mislim na jadnog Adama koji je bio izlozen satanskom iskusenju. Pa kakva je to sloboda kada ti je pad zagarantovan 100% kao malom djetetu stradanje kada ga pustis da samo prelazi prometu ulicu, a vozaci ne da ne mare vec nastoje da zgaze ako mogu!! Jeste jeste Bog davao sansu Adamu postavljavsi mu pitanja prvo...ali Adam je bio nesikusan! Ne pravdaju li se djeca pred roditeljima kada ih uhvatis u nekom prekrsaju, a oni kazu nisam...da li su oni gresnici, nisu jer jos ne poznaju razliku izmedju dobra i zla, a Adam je po konvencionalnoj prici upoznao tek nakon sto su mu se otvorile oci. Paradoksalno! Hajde sad malo da ubacimo "jereticku" tezu o tome kako je Bog ipak svijet stvorio smrtnim, ukljucujuci i ljude. Tj nije ih stovrio vec je inicirao svemir koji je onda evoluirao u ono sto mi danas svjedocimo. Mozes kako hoces da vjerujes u istoricnost Adama u takvim uslovima, ali ona i nije uopste od preusdnog znacaja, jer Novi Adam je vec pripremljen odavno!! Zar ne zvuci logicno, ako je Bog vec znao da bi covjek pao ako mu podari besmrtnost od pocetka, zasto bi mu je onda davao, ako ce da je ispusti? Zar nije onda smisleno reci da je Bog covjeka stvorio nesavrsenim kroz evoluciju jer toliko i vrijedi bez iskustva plus u svijetu u kome postoji i zlo moci ce razumjeti tu razliku svjedoce ci joj! Sad mozemo da kontempliramo i da vjerujemo da je Bog dobro sve odmjerio (bijese sve dobro), jer ni nauka nema dokaze da je grijeh posljedica nase prirode, pa tako imamo covjeka koji je nesavrsen sposoban da se usavrsava, i da postepeno napreduje u vjeri savladjujuci grijeh. U tom kontekstu ako hoces mozes tumaci pricu o Adamu u istorijskom kontekstu, i razumjeti da je pad Adama zapravo konstatacija (ako uzmes plod sa drvega dobra i zla - umrijeces to jest ostavicu te u tvojoj nesavrsenoj prirodi i neces imati mogucnost da me Spoznas, bice mrtav za vijek vijekova).....No nije se to desilo, ali kako god. Od pojave Homo-Sapiensa, pa do prvog javljanja Hrista Avramu i ljudima poslije njega, ispostavilo se da covjek nije sposoban se usavrsava svojim silama, zato je bio potreban Mesija koji je za tu svrhu vec bio odredjen od postanja svijeta. I ostalo je onda sve bilo istorija i buducnsot i stvar tehnicke prirode. 

I eto sve ti ovo govorim u jednosmjernom vremenu. A da bi smo zaobisli neke probleme, koje navodi o.Zoran kako su se onda starozavjetni ljudi krstili u Jordanu ako su zivjeli prije Hrista, a ne Hristos prije njih, kako je Hristos uzdigao citavu tvorevinu itd...onda tu treba umetnuti i atemporalnost koja je aposlutno sloboda u Bogu koji iznad vremena i prostora. 

Eto ajd laku noc. :mahmah:

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима


... Sam mogu da izađem na kraj sa ocem Đurovićem, Žikom i ekipom. 


А ја временом постао убеђен да смо на истој страни, и да заједнички као несавршени учећи једни од других узрастамо ка Христу.
Кад оно - борба љута, излажење на крај, убедити и победити...
[emoji20]
"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U sustini, naveo sam koji su argumenti za moje stavove, koji se svi svode u jedno, u onu  'sliku' ili praobraz putem kojih se svi dogadjaji u SZ tumace. Ili, kako se kaze savremenim jezikom tipologija SZ. Kasnije cu postaviti jos nesto u vezi toga.
Bogu je sve moguce. Ima jedna lepa misao od Tertulijana :
" Bogu nije ništa nemoguće, sem onoga ĉega On neće. - Šta hoće Bog to i moze; ali On neće sve ono što moze. "
Eto, deluje da i Bog gleda na kontekst stvari. :ani_biggrin:

Ali, recimo, cisto sa logicke strane, kako si postavio pitanje moze se izvuci neki sled :
 Ako Hrist treba telom ovaplocenim od Marije da dodje Avramu, postavlja se pitanje,...... to ovaplocenje od Marije se desilo u vremenu, u doba Avrama se nije jos desilo ...pa, kako moze  telo od Marije da dodje Avramu i da se pojavi pred njim, kada to telo u njegovo vreme jos nije bilo rodjeno od Marije ? :scratch_head:
Da se malo nasalim, jer to Hristos sa telom od Marije moze u isto vreme da bude i u Novom Zavetu sa apostolima i u Starom Zavetu kod Avrama ? :945729:
 


Од Бокија ми стално пред очи искачу оба М. Петровића са овим "Христ" у номинативу.
Ћу и ја да добијем хипер-нешто (тензију, гликемију, активност или нешто четврто...). Ионако ми је одувек био 135/85...
Ово се само догони на нормалне вредности постом и молитвом. Изгледа да је Мк превод "лекс специјалис" сочињен само за овакве (Ава, ја и слични).
;)
"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Izvini, moram, ...pa, ne pise. :945729:

 


Мислио сам да се Ава шали за покушај убиства, али ово може да пређе у геноцид...
"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Vedran рече

Да имаш жеМску ко @Тања1 можда ти ни то не би фалило 12:smeha:

Макар би добио јаје у главу :))

После три дана дошао би до савршеног смирења које Лествичник описује!12:smeha::))12:smeha:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Јанко рече

Мислио сам да се Ава шали за покушај убиства, али ово може да пређе у геноцид...

 

12:smeha::))12:smeha:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...