Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 10 минута, Justin Waters рече

Ja ako razumjem avu dobro, andjeo ima materijalno tijelo, samo je drugacije konfigurisan nego mi ljudi, jednostavniji su i nisu kompleksni kao mi. Nemau polne organe, nemaju vitalne organe, nemaju zeludac, nemaju mozda ni krv ili imaju drugacijeg sastava, imaju oci, uho, usta, zubala nemaju, ali mogu da proizvode zvuk fizicki, imaju mozda mozak drugacijeg karaktera, soposobni su da misle, ali nisu mozda inteligenti kao ljudi vec samo izvrsavaju ono sto im se kaze.

Ako je tako onda nemas problem da prihvatis da andjeli ne mogu da jedu i piju, niti imaju potrebu da se reinkarniraju ili "javljau u tijelu" kako bi neko reko vec se javljau po svojoj prirodi onakvi kakvi jesu.

Meni deluje da si pogresno shvatio o.Zorana ili mozda gresim. Kako mogu da imaju materijalno telo bez organa ? Nego , mislim, da svi kazemo, da imaju oblik tela coveka, bez da je iste prirode kao nasa tela.

Kako mogu da jedu i piju i da razgovaraju i vrse fizicke stvari ? Pa, onako  Justine, kako si rekao u prvom postu......'Ili u krajnjem slucaju, Bog koji salje andjele koji su duhovnim silom bozijom nadilaze sve prirodne zakone i moze im se i kao duhovni da krkaju i rade sta hoce. '

Mislim da o tome pricamo.


 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 7 минута, Bokisd рече

Moze i jednostavnije. Ako postoji kod otaca tumacenje da su se Avramu javila tri andela u vidu ljudi ili dva andjela i Hrsit , onda oni dopustaju mogucnost da su andjeli jeli i pili sa Avramom.

Da li je tesko prihvatiti i jednu ovakvu mogucnost ?
 

Па укопа се до краја!12:smeha::)):))12:smeha::cheesy3: Они су допустили да се Хр од крви и меса јавио, а не нека утвара!:)))

Потписа га ти на крају! :kolcecb3hb8:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Zoran Đurović рече

Какве су сад ово нове глупости? Како анђео нема тварно тело? Па анђели су створени као и ми и све што је створено има тело.

А да ти Џастин сада прочита изјаве и зашто ја велим да је, према вама, могуће да је Марију облежао Гаврило кад уведете ове лудачке претпоставке.

Odakle ti sad ovo ?

Kakvo telo imaju andjeli na nebu ? Tvarno ili neko duhovno nematerijano ? Koje telo po tebi, imaju andjeli kao stvoreni ?
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Zoran Đurović рече

Па укопа се до краја!12:smeha::)):))12:smeha::cheesy3: Они су допустили да се Хр од крви и меса јавио, а не нека утвара!:)))

Потписа га ти на крају! :kolcecb3hb8:

Pa neki toliko Hrista "vole" da mu tepaju anđele moj :))

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Bokisd рече

Pa, gledaj, nisu valjda pricali iz trbuha. Kako bi oni koji su pricali sa andjelima u vidu ljudi odreagovali u takvoj situaciji ? Pricaju a ne pomeraju usne ?

Pobegli glavom bez obzira ?

Човече одакле ти и ја знамо како бива општење са том реалношћу? Ти све мериш по себи. Зато ти и анђели морају имати крв и месо, јер не може другачије да замислиш. Није ти потребно да замишљаш, ни холограме, ни трбух, ни крв, ни месо. Ангели имају своју природу. Они су створени. По својој природи они имају одређена својства. Једно од тих својстава јесте да дејствују и у овоме свету, и могу да се јаве и опште са људима. На који начин то бива, то би морао питати некога ко са њима општи. Мене си погрешно изабрао за ту работу. Али оно што знам и за шта ми није потребно општење са ангелима јесте да они немају људско тело, да немају људску природу, да се не оваплоћавају, не једу и не пију, нити се жене и удају, нити имају физиолошке потребе.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 35 минута, Bokisd рече

 U vezi ovoga. Kako govori andjeo u obliku ljudskog tela , ako  kazemo, da nema telo 'materijalno' kao i mi ljudi ? Slazemo se, nema tvarno telo, nema tvarno nepce i jezik, a opet govori sa ljudima i moze se videti da pomera usne i ispusta govor.

Tako isto i ovo sa hranom, nema 'tvarne' organe, ali, opet moze da se sladi raznim poslasticama. :pivo:,...Kako ? Ne znamo, Bog zna , On ih je  i poslao, pa, moze da se desavaju i stvari koje nisu po prirodnom sledu (stvari ).
 

Ако си можда имао прилике да прочиташ код Св. Макарија Велоког па отуда те недоумице. Цитирам из књиге "О анђелима" шта он каже:

Свети макарије Велики говори да анђели имају свој лик и изглед, попут душе која такође има свој лик и изглед, и каже да и анђели и душе иако су фини према своме бићу без обзира на тананост јесу ипак тела. (етерна, насупрот нашим земаљским грубим материјалним) ... Анђели попут душе имају обличје видљивог човека у телу. Материја од којих се састоје духови је материја тананија од материје људског тела и зату су они слободни у свом деловању и имају способност веће од људи.

Да видимо шта вели Ава Јустиин Ћелијски:

Бог је своју творачки силу најпре пројавио у стварању духовног света. Он је из ничега створио сва духовна бића, обдаривши их по свом премудром благовољењу животом и духовно моралним особинама. Створена да буду извршиоци и весници воље Божије, ова су духовна бића названи анђели. А име анђео име је не природе него дужности и значи: гласник, весник. 

Цитат

У светом откровењу на неким местима реч "анђео" употребљава се у пренесеном смислу и означава људе које је Бог бирао за веснике своје воље у свету. Ово изједначавање анђела и људи потекло је због исте службе коју анђели и Божији изабраници врше међу људима. Али било би погрешно на том основу изједначавати анђеле и људе по природи и бићу, јер Свето Писмо, у већини случајева и у главном, под именом анђела разуме бића своје врсте, која се разликују и од Бога и од људи својом посебном природом и постојањем, својом самосталном личношћу и својствима.

Дакле не једу анђели, да ставимо коначно тачку :D 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Zoran Đurović рече

Па укопа се до краја!12:smeha::)):))12:smeha::cheesy3: Они су допустили да се Хр од крви и меса јавио, а не нека утвара!:)))

Потписа га ти на крају! :kolcecb3hb8:

E, sad tu je druga prica u pitanju. Dosli smo do sustine stvari.

Prvo, ako prihvatas da su se javili Hrist i dva andjela, onda moras i prihvatiti da su andjeli krkali , zar ne ? Onda,  oce i ti dopustas ovu stvar. :)

Dakle, ispada nereseno. :ok:

Sta cemo sad ? :coolio:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Zoran Đurović рече

Па укопа се до краја!12:smeha::)):))12:smeha::cheesy3: Они су допустили да се Хр од крви и меса јавио, а не нека утвара!:)))

Потписа га ти на крају! :kolcecb3hb8:

Ђе је Кратос да га исправи и "врати на прави пут". Он је експрет за питање времена. Како Христос, кад се још није оваплотио? 12:smeha:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Bokisd рече

Kakvo telo imaju andjeli na nebu ? Tvarno ili neko duhovno nematerijano ? Koje telo po tebi, imaju andjeli kao stvoreni ?

Ава ће одговорити али морам и ја (проговорио би на гуз.. што ми рече девојчица :D ) баш о томе и због тога сам цитирао одговор у предходној поруци. И духовни свет је створен.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Vedran рече

Ђе је Кратос да га исправи и "врати на прави пут". Он је експрет за питање времена. Како Христос, кад се још није оваплотио? 12:smeha:

Ma tad nije ni Vaskrsao :)):)):))

 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Vedran рече

Човече одакле ти и ја знамо како бива општење са том реалношћу? Ти све мериш по себи. Зато ти и анђели морају имати крв и месо, јер не може другачије да замислиш. Није ти потребно да замишљаш, ни холограме, ни трбух, ни крв, ни месо. Ангели имају своју природу. Они су створени. По својој природи они имају одређена својства. Једно од тих својстава јесте да дејствују и у овоме свету, и могу да се јаве и опште са људима. На који начин то бива, то би морао питати некога ко са њима општи. Мене си погрешно изабрао за ту работу. Али оно што знам и за шта ми није потребно општење са ангелима јесте да они немају људско тело, да немају људску природу, да се не оваплоћавају, не једу и не пију, нити се жене и удају, нити имају физиолошке потребе.

Kako sad andjeli imaju krv i meso ? :scratch_head:

Gde sam to rekao ?

Ajd, dosao Rafail u vidu coveka, boravio par dana sa ljudima, pricao i druzio se sa njima. Kako ti zamisljas tu situaciju ? Kako je pricao i vrsio konverzaciju sa njima ?
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Bokisd рече

Meni deluje da si pogresno shvatio o.Zorana ili mozda gresim. Kako mogu da imaju materijalno telo bez organa ? Nego , mislim, da svi kazemo, da imaju oblik tela coveka, bez da je iste prirode kao nasa tela.

Ja mislim da nisam. Evo na kraju je i tebi odgovrio da andjeli imaju materijalna tijela, jer su stvoreni kao i mi. Ne mozemo pricati o njima kao duhovnim bicima, jer jedini cisti duh (ne znamo kakva je to sustina) je samo Bog. Sve ostalo je itekako tvarno. 

пре 10 минута, Bokisd рече

Kako mogu da jedu i piju i da razgovaraju i vrse fizicke stvari ? Pa, onako  Justine, kako si rekao u prvom postu......'Ili u krajnjem slucaju, Bog koji salje andjele koji su duhovnim silom bozijom nadilaze sve prirodne zakone i moze im se i kao duhovni da krkaju i rade sta hoce. '

Mislim da o tome pricamo.

Da to jeste legitimno misljenje i zato sam ga podrzao kao takvog. Zaboravimo sad ovaplocenje i javljanje u tijelu, ako mislis da andjeli kao duhovna bica mogu jesti i piti to je kraj, tacka to je tvoja vjera. 

Medjutim sta je duhovno? Zasto kad pricamo o duhovnom pricamo o necemu sto se mora podrazumjevati kao ne materijalno? Kako andjeli mogu imati tijela bez organa pa fino...pada mi banalni primjer kisne gliste koja nema zeludac vec se hrani recimo uzimanjem hranjivih materija kroz kozu kroz koju ujedno i prima vlagu, umjesto da pije vodu. Kad se kaze nesto duhovno to ne znaci netvarno, ili od neke "tanane tvari" ne to je ova nas tvar, ista priroda samo radi na drugacijim principima-zakonima (a mozda i na istim), ali je lisena smrtnosti bar kada govorimo o eshatoloskoj prirodi. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Vedran рече

Ђе је Кратос да га исправи и "врати на прави пут". Он је експрет за питање времена. Како Христос, кад се још није оваплотио? 12:smeha:

Onda prihvati i krkanje adjela, koji su bili sa Hristom. Ili, mozda ima sve ovo sto pricamo, zaista taj neki 'kontekst' stvari.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Kako sad andjeli imaju krv i meso ? :scratch_head:

Gde sam to rekao ?

Па ето ти не знаш ни шта си сам рекао, аминовао, потписивао. Како онда да очекујемо да схватиш ово што ти ми говоримо. 

пре 2 минута, Bokisd рече

Kako ti zamisljas tu situaciju ?

Ја не волимо много да ЗАМИШЉАМ ствари.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Onda prihvati i krkanje adjela, koji su bili sa Hristom. Ili, mozda ima sve ovo sto pricamo, zaista taj neki 'kontekst' stvari.
 

Ma nije sporno da će neki da te prihvate Boksid.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...