Jump to content

Ако вас занима монаштво - занимљиве информације и текстови о монашком животу


Препоручена порука

  • Одговори 148
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Ма бре, јеромонах хоће хлеба преко погаче...а постаје се тако што те владика рукоположи,под условом да завршиш богословију или си изузетно симпатичан владици, и онда можеш да служиш службу,а можеш да му љубиш руку... :0104cheesy:

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

нема неког устаљеног рецепта , мада у суштини ако је потреба манастира таква да изискује свештенослужитеља онда ће бити рукоположен онај који испуњава одређене услове за тај позив ... 

Бог свагда пребива у Својој слави: нити Га славословље увеличава, нити Га хула умањује...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Postaje se rukopolozenjem u cin svestenika.

 

Obican monah = obican hriscanin, samo u monaskoj zajednici.

Jeromonah = svestenomonah, monah svestenik, koji ima svestenicki blagoslov da prinosi i sluzi u oltaru...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

svesteniredoviicinoviupr.jpg

 

cinovi-crkveni.jpg

Один монах вошёл в склеп к покойникам и крикнул: "Христос воскресе!" А они ему все хором: "Воистину воскресе!"
--- / -.. --- -- .. -. . --..-- / -- .. ... . .-. . .-. .
http://www.srdjanantic.blogspot.com/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zar je za jeromonaha potrebno da se završi Bogoslovski fakultel? 

 

U principu nije, iako na tome, koliko znam, danas insistira vecina vladika. Razlog je taj sto je monah svestenik, kao i svaki drugi svestenik, obavezan da dobro poznaje i izuci dogmatiku, liturgiku (= sva bogosluzenja i njihova pravila), kao i omilitiku (= besednistvo, propoved) i egzegetske predmete (= koji se bave tumacenjem Svetog Pisma).

 

Sve ovo ce mu stalno trebati za sve vreme dok bude sluzitelj oltara (dakle, prakticno dozivotno), i sve to moze da nauci i bez skole (ima takvih primera), ali je ucenje kroz skolu svakako pouzdanije i temeljnije...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Архиепископ се ословљава са Ваше Блаженство. Изузев ако је титуларни Архиепископ. Онда се ословљава са Ваше Преосвештенство (у Руској цркви има више оваквих архиепископа - они су у ствари епископи али носе титулу Архиепископа а немају своју епархију), код нас је Митрополит Амфилохије титуларни Архиепископ. А ословљавамо га са Ваше Високопреосвештенство. И Патријарх носи титули архиепископа пећког. Васељенски Патријарх носи титулу Архиепископа Константинопоља - новога Рима а ословљавамо га са Ваша Свесветости.

Сваки Патријарх је уствари први Митрополит у помесној Цркви. Исто важи и за Архиепископа, ако није титуларни.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Митрополит је епископ неког важнијег града, премо коме гравитирају други градови (зато је његов град мајка град - митир поли) - а онда је обично и архиепископ, јер председава помесним сабором епископа, као епископ централног града. Архиепископ се ословљава као митрополит (високопреосвећени), или како му по чину титула гласи - на пример, када је у питању археп. а поглавар помесне цркве (као атински археп. или охридски археп.), онда се ословљава са блаженство.

Один монах вошёл в склеп к покойникам и крикнул: "Христос воскресе!" А они ему все хором: "Воистину воскресе!"
--- / -.. --- -- .. -. . --..-- / -- .. ... . .-. . .-. .
http://www.srdjanantic.blogspot.com/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Архиепископ се ословљава са Ваше Блаженство. Изузев ако је титуларни Архиепископ. Онда се ословљава са Ваше Преосвештенство (у Руској цркви има више оваквих архиепископа - они су у ствари епископи али носе титулу Архиепископа а немају своју епархију), код нас је Митрополит Амфилохије титуларни Архиепископ. А ословљавамо га са Ваше Високопреосвештенство. И Патријарх носи титули архиепископа пећког. Васељенски Патријарх носи титулу Архиепископа Константинопоља - новога Рима а ословљавамо га са Ваша Свесветости.

Сваки Патријарх је уствари први Митрополит у помесној Цркви. Исто важи и за Архиепископа, ако није титуларни.

Kako može da postoji titularni arhiepiskop ako je prvi među episkopima? Da li tu ima logike? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Архиепископ је први епископ како му и име каже. Сваки први епископ (архиепископ) је и митрополит. А митрополит је епископ великог града. Патријарх српски је и митрополит београдско-карловачки и архиепископ пећки, архиепископ црногорско-приморски је и митрополит цетињски итд.

Призван или не, Бог је увек ту

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Архиепископ се ословљава са Ваше Блаженство. Изузев ако је титуларни Архиепископ. Онда се ословљава са Ваше Преосвештенство (у Руској цркви има више оваквих архиепископа - они су у ствари епископи али носе титулу Архиепископа а немају своју епархију), код нас је Митрополит Амфилохије титуларни Архиепископ. А ословљавамо га са Ваше Високопреосвештенство. И Патријарх носи титули архиепископа пећког. Васељенски Патријарх носи титулу Архиепископа Константинопоља - новога Рима а ословљавамо га са Ваша Свесветости.

Сваки Патријарх је уствари први Митрополит у помесној Цркви. Исто важи и за Архиепископа, ако није титуларни.

Mitropolit se oslovljava sa Njegovo Viskopreosveštenstvo ako se ne varam. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...