Jump to content

Ако вас занима монаштво - занимљиве информације и текстови о монашком животу


Препоручена порука

  • Гости

Ја колико знам, не може да буде кум по црквеном праву, и не може да буде кум на венчању.

Но, видели смо да је Патријарх грузијски сваком четвртом детету у Грузији кум- но и Патријарх је монах... па ми је то мало чудно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pre svega zato sto institucija kumstva podrazumeva neprestanu brigu o duhovnom rastu i napretku krstenog (kum je svedok ne samo na cinu krstenja, nego svedok celog zivota kumceta), a monasi to svakako ne mogu da postignu, bar ne do kraja, imajuci u vidu njihove monaske zavete i obaveze...

Izuzeci postoje, kao sto smo bas ovih dana videli, bivsi glumac Rastko Lupulovic, sada postavljen za igumana jednog manastira na KiM, skoro je kumovao glumcu Voji Brajovicu...

Zasto je ovde napravljen izuzetak, mislim da je sasvim ocigledno...

Зашто то не могу да постигну монаси, не разумем? Они имају монашке обавезе, ми имамо световне обавезе. Ако можеш само мало боље да објасниш.

Поготово што кумство представља духовно очинство, и онда је природно да наши кумови, сведоци нашег хришћанског живота, могу бити духовници.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa ne mogu zato jer pre svega daju zavet monaske poslusnosti, do kraja i bez ostatka...

Kako mogu da garantuju da ce moci da se istovremeno odazovu svojim monaskim i kumovskim obavezama?

Naravno, mozda i mogu, ali to niko ne moze sa sigurnoscu da tvrdi, zato se tako nesto izbegava...

Sasvim je moguce da u odredjenom momentu dodje do jednog (prakticno gledano) konflikta izmedju njihovih monaskih i kumovskih obaveza, jer, ponavljam, kum nije samo prosto svedok na cinu krstenja, nego - prema samoj definiciji kumstva kao ustanove - ima i obavezu da prati i potpomaze dalji duhovni rast kumceta, i da mu i u tome bude stalni svedok pred Bogom...

Ovo sve, kao sto rekoh, nije nesto 100% izricito, kao sto sam gore i naveo primerom... dakle, prosto se izbegava kao nesto neprakticno...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Inace, u samom pocetku sirenja vere, kumstvo kao ustanova nije postojalo, sto mozemo da vidimo recimo u Delima apostolskim, kada je npr. Filip krstio vlastelina carice Kandakije u reci pored puta, bez ikakvih drugih svedoka...

Kumstvo kao svedocanstvo se pojavljuje tek negde u 3. veku, da bi vremenom postalo manje-vise obavezno...

Naravno, i danas ima izuzetaka da neko moze da se krsti i bez kuma, ako je to potrebno...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 7 months later...

2r3y4d2.gif

Викарни Епископ Јегарски Г.Порфирије

Да ли неко зна шта значе ова слова на каишу? За IС ХС NI КА знам, али значење осталих ми није познато. Не замерите на скретању с теме.

Витешки живот заиста није бедан,

бориш се са аждајом од 9 до 1!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нашао сам на нету да слова ФХ ФП значе Фос Христу Фени Пасин тј. Светлост Христова светли свима. Остало не знам :-

Витешки живот заиста није бедан,

бориш се са аждајом од 9 до 1!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сазнао сам и за ТК ПГ – Τόπος Κρανίου Παράδεισος Γέγονε

Остаје још да дознамо значење скраћенице ТТ ΔФ.

Витешки живот заиста није бедан,

бориш се са аждајом од 9 до 1!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Нашао сам на нету да слова ФХ ФП значе Фос Христу Фени Пасин тј. Светлост Христова светли свима. Остало не знам :-

ФХ ФП

Светлост Христова обасјава све ( право значење )

ТТ ΔФ

Буквално

Поштовањем схиме - овог знака плаше се демони

ево оригинала на грчком и енглеском

Τετιμημένον τρόπαιον δαιμόνων φρίκη,”Honored Trophy, the dread of demons”

Τούτο το Σχήµα δαίµονες φρίτουσσι

_____________

то су слова - знакови , скраћенице монашке схиме :

ево приказа али на грчком и на енглеском

  • ΟΒΤΔ Ό Βασιλεύς της Δόξης, __ “The King of Glory”
  • ΙC XC NIKΑ Ιησούς Χριστός νικά, ”Jesus Christ conquereth”
  • ΤΤΔΦ Τετιμημένον τρόπαιον δαιμόνων φρίκη,”Honored Trophy, the dread of demons”
  • ΡΡΔΡ Ρητορικοτέρα ρητόρων δακρύων ροή. ”A flow of tears more eloquent than orators” (or, more likely: Ρητορικοτέρα ρημάτων δακρύων ροή.”)
  • ΧΧΧΧ Χριστός Χριστιανοίς Χαρίζει Χάριν. ”Christ bestoweth Grace upon Christians”
  • ξΓΘΗ Ξύλου γεύσις θάνατον ηγαγεν, ”The tasting of the tree brought about death”
  • Cξζ∈ Σταυρού Ξύλω ζωήν εύρομεν, ”Through the Tree of the Cross have we found life
  • ∈∈∈∈ Ελένης εύρημα εύρηκεν Εδέμ. ”The discovery of Helen hath uncovered Eden”
  • ΦΧΦΠ Φως Χριστού φαίνοι πάσι. “The light of Christ shineth for all”
  • ΘΘΘΘ Θεού Θέα Θείον Θαύμα, ”The vision of God, a Divine wonder”
  • ΤCΔΦ Τύπον Σταυρού δαίμονες φρίττουσιν. ”Demons dread the sign of the Cross”
  • ΑΔΑΜ Αδάμ, ”Adam “
  • ΤΚΠΓ Τόπος Κρανίου Παράδεισος γέγονε, ”The Place of the Skull hath become Paradise”
  • ξζ Ξύλον Ζωής, “Tree of life”

пронашао сам и ово:

Ἑρμηνεία τῶν γραμμάτων τοῦ μοναχικοῦ σχήματος:

1. IΧΝK = Ἰησοῦς Χριστὸς Νικᾶ.

2. ΦΧΦΠ = Φῶς Χριστοῦ Φαίνει Πᾶσι.

...

3. ΤΚΠΓ = Τόπος Κρανίου Παράδεισος γέγονε.

4. ΤΤΤΤ = Τοῦτο τὸ σημεῖον ταράττει τοὺς δαίμονας.

5. ΘΘΘΘ = Θεοῦ Θέα Θεῖον Θαῦμα.

6. ΕΕΕΕ = Εὖρεν εὕρημα ἐκ Θεοῦ Ἑλένη.

7. ΧΧΧΧ = Χριστὸς Χριστιανοῖς Χάριν χαρίζει.

8. ΑΠΜΣ = Ἀρχὴ Πίστεως Μωσαϊκὸς Σταυρός.

9. ΚΚΕΝ = Κωνσταντῖνε κράτιστε ἐν τούτῳ νίκα.

10. ΣΦΟΤ = Σταυρὲ φύλαττε ὅλον τὸν κόσμον.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Браво, браво! Велико хвала! :) Наилазио сам на те скраћенице и раније и баш ме је занимало шта значе.

Витешки живот заиста није бедан,

бориш се са аждајом од 9 до 1!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...