Jump to content

Разговарајте са теологом Александром Милојковим о догматским темама

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван Цветковић

Препоручена порука

Kad vec citirate Zizijulasova dela, sta mislite dali je na mestu kritika da je ovaj teolog veliki ekumenista i da oce sve da nas Pokatolici?

 

:))  :))  :))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.9k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Ако ко критикује западну теологију, онда је то митрополит Зизијулас. Чак и превише, за мој укус.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Gresni rab Boziji,

 

Gresni rabe, nemoj da te zabrinjava mitropolit Zizjulas. On ima vlasti u crkvi koliko je i ti imas i ne moze nikoga da pokatolici. Nikome on nije bitan osim grupici ljudi u Karaburmi.

Der Hölle Rache kocht in meinem Herzen

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако ко критикује западну теологију, онда је то митрополит Зизијулас. Чак и превише, за мој укус.
Читам негде да је изјавио да Православнима треба примат Папе,  да је аутор много неправославних текстова  од којих се Ревнитељима диже коса на глави. Да је други Мелетије Метаксакис... Па да је контраверзни теолог омиљен међу новотарцима, да се његова учења увелико предају на Богословији, да се неке Владике куну у њега и тако даље.. Реко да питам искусније од мене дали је то истина ?
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Читам негде да је изјавио да Православнима треба примат Папе,  да је аутор много неправославних текстова  од којих се Ревнитељима диже коса на глави. Да је други Мелетије Метаксакис... Па да је контраверзни теолог омиљен међу новотарцима, да се његова учења увелико предају на Богословији, да се неке Владике куну у њега и тако даље.. Реко да питам искусније од мене дали је то истина ?

 

Глупости које не бих да коментаришем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Читам негде да је изјавио да Православнима треба примат Папе,  да је аутор много неправославних текстова  од којих се Ревнитељима диже коса на глави. Да је други Мелетије Метаксакис... Па да је контраверзни теолог омиљен међу новотарцима, да се његова учења увелико предају на Богословији, да се неке Владике куну у њега и тако даље.. Реко да питам искусније од мене дали је то истина ?

Sva dogmatika se uči od Zizijulasa.I iz njegove dogmatike crpe svoje ekumenističke stavove.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Ацо, ајд као стручнији теолог, кад будеш имао времена, тури свој коментар на овај текст. Или нисам добро схватио Зизјуласа, или већина других није, па се њиме служе да створе грубе поделе на "литургијске службе". https://www.pouke.org/forum/topic/39642-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%86%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%BD%D0%BE%D0%B3-%D1%82%D1%83%D0%BC%D0%B0%D1%87%D0%B5%D1%9A%D0%B0-%D0%B5%D0%BF-%D1%98-%D0%B7%D0%B8%D0%B7%D1%98%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%B0/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ацо, ајд као стручнији теолог, кад будеш имао времена, тури свој коментар на овај текст. Или нисам добро схватио Зизјуласа, или већина других није, па се њиме служе да створе грубе поделе на "литургијске службе". https://www.pouke.org/forum/topic/39642-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%86%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%BD%D0%BE%D0%B3-%D1%82%D1%83%D0%BC%D0%B0%D1%87%D0%B5%D1%9A%D0%B0-%D0%B5%D0%BF-%D1%98-%D0%B7%D0%B8%D0%B7%D1%98%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%B0/

 

Пуно је то опширно што си написао. Ваљало би се сконцентрисати на једно по једно питање. Погледаћу, али не знам да ли ћу имати времена да се активније укључим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Помаже Бог

 

Молио бих вас да ми одговорите и појасните једно питање:

 У делима Св. Василија Великог читао сам и наишао на тему о забрани причешћивања, Св. Василије Велики је установио (колико сам ја схватио) забрану причешћа оним људима који падну у тешке гријехе (нпр. грех блуда- немогу се сјетити да ли 10 или 15 година забрана причешћа; затим содомије-исто тако, убиства-такође). Е сад моје питање је да ли се по томе обавезно тако мора поступати, или ако се човјек заиста покаје, може да прими причешће и раније? Хвала вам, и опростите!

 

 

Све је у власти епископа. Циљ епитимије је покајање. Није забрана забране ради, зато и није фиксна за сваког човека. 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala Vam! :) Da li to znači da čovjek čim se iskreno, dubinski pokaje može da primi Sveto Pričešće?

 

Да, када то процени онај ко је наложио епитимију. Ништа у Цркви не бива самостално, већ све и увек у заједници и послушању.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mene interesuje, da li se moze reci da ce Drugim dolaskom i sveopstim vaskrsenjem tvorevine doci do toga ce tvorevina od samog pocetka kad je stvorena do kraja uci u zajednicu sa Bogom tj. da ce u Eshatonu proslost i (iz nase perspektive) buducnost postojati zajedno kao sadasnjost? 

 

Znamo da Bog ne poznaje vreme i da na nas svet gleda ocima vecnosti, pa tako kod Njega nema proslosti i buducnosti nego mu to dodje  sve kao jedno. Sad, ako je tako kod Boga, onda sam razmisljajuci dosao do zakljucka da bi ulaskom tvorevine u zajednicu doslo do ovakvog neceg, da cela tvorevina sa vremenom bude u zajednici sa Bogom, ali to vreme vise nece biti vreme u smislu da nastavi da tece nego vecno sada. 

Koliko je to ispravno sa teoloske tacke? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mene interesuje, da li se moze reci da ce Drugim dolaskom i sveopstim vaskrsenjem tvorevine doci do toga ce tvorevina od samog pocetka kad je stvorena do kraja uci u zajednicu sa Bogom tj. da ce u Eshatonu proslost i (iz nase perspektive) buducnost postojati zajedno kao sadasnjost? 

 

Да. Време ће престати да буде димензија деобе и раздвајања. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да. Време ће престати да буде димензија деобе и раздвајања. 

 

E sad, sa tim sam povezao i vaskrsenje svih ljudi, posto ce se i proslost naci u vecnosti, logicno bi bilo da sve ono sto je bilo pa nestalo sada bude, ali vecno. Svi oni oblici i forme koji su nekada postojali bi sada pak postojali. Tako bi se moglo reci da bi i zivotinje, biljke, razna druga bica koja zive sa nama i koja su zivela pre ljudi (dinosaurusi) bile vakrsnute jer bi proslost usla u vecnost. 

 

Medjutim, primetio sam par problema. 1) To bi znacilo da neka osoba bude i dete i starac u isto vreme, sto je paradoksalno 2) U vezi sa tim, imali bismo vise licnosti jedne osobe u isto vreme. Npr. Pera koji je bio serijski ubica u 30 godini i Pera koji se pokajao i zivi hriscanski u 40 godini 3) Imali bismo sve dogadjaje iz proslosti, sto znaci i one vezane za necija sagresenja 4) Imali bismo ljudske tvorevine u zajednici sa Bogom, znaci automobile, racunare, stambene zgrade itd. 

Sad to mozda deluje smesno, ali gledano na taj nacin, da cela tvorevina sa svojom prosloscu i istorijom ulazi u zajednicu sa Bogom ispada ovako. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...