Jump to content

О МОЛИТВИ И МОЛИТВЕНОМ ЖИВОТУ ХРИШЋАНА


Препоручена порука

  О МОЛИТВИ И О МОЛИТВЕНОМ ЖИВОТУ ХРИШЋАНА - Свети Филарет Московски Заиста је пријатно поменути у молитви душе оних за које знаш да су им очи свагда упрте ка Господу и да се у Њему зближавају са нама. Само Свезнајући Бог зна ко чини веће добро другоме: онај који се моли или онај којије тражио молитву. Молитва нас приближава Богу и наспрам тог средишта бића и светова, не види се оно што видимо у овом променљивоме свету. Душа која стално тражи Господа и која Му се моли, она припада Господу, без обзира на то што њен нижи, чулни део, понекад и против њене воље, бива узменирен због близине и делања сила које нису сродне души човека. Како нас света Црква премудро учи: у миру се помолимо Господу и за једнога и за све. Душа онога који се моли у смирењу, ако се и разгори, гори тихим и чистим пламеном. Гори, али не сагорева. Кипи, али не искипи. Излива се, али се никада не испразни. Зар душа која се усрдно моли, зар она не ступа у заједницу са оним за кога се моли? Зар у том јединству она не даје снажан подстицај снаге души којој је потребна помоћ? Најбољи начин дружења и заједнице међу људима јесте да се молимо једни за друге. Ако молитва није савршена, њене недостатке према могућностима треба исправљати, а никако очајавати због њих. Треба разликовати активну молитву од стања када се неко наслађује молитвом. Активну молитву човек треба да чини свагда и неуморно, наравно према прописаном молитвеном правилу, а утеху дарује Господ по благодати Својој, онда када је то потребно да би привукао и укрепио човека, и онда када човек може да је прихвати. Исто тако, ако осетите да у вама нема снаге, немојте да вас због тога обузме немоћ и очајање, него се прво престаните да уздате у себе и молите се, уздајући се у Господа. Ако од човека тражите да вас научи како да се молите, добићете одговор: Не знамо како да се помолимо. Ако кажете: Господе, научи нас да се молимо - добићете одговор који су небројени људи добили пре вас. Треба да се трудимо да стекнемо трајно страхопоштовање према светињи. Ако страхопоштовање према светињи дође и прођe, оно би ипак у души требало да остави смирену и топлу жељу за заједницом са Господом. Требало би да се трудимо да у молитви свагда будемо постојани и да не допустимо неким тренутним ситуацијама да нас поколебају. Исто тако у молитви треба да будемо и тихи и смерни, и да не допустимо уобразиљи да се разбукта. Онај ко од усхићења прелази у хладноћу срца, и ко није довољно учврстио мир у души својој, том је патребно још много труда да уложи. Ако је човек читаве године служио Богу и остаје и даље у тој жељи, тај труд му неће пропасти без обзира ако су се околности промениле. И у породичном животу свако може да нађе време за молитву и тиховање. Онда када нема могућности да се оде у храм на богослужење, Господ ће и домаћу молитву примити ако је она искрена и дубока. Нико ад вас не тражи да служите двојици господара. За Господа се може служити и у самоћи исто као и у породици. Ако видите да ће вас породични живот ипак аметати у служењу Богу, тада се одлучите за самоћу. То што нисте у могућности да идете у храм, немојте примати сама са тугом, него и са смиреном послушношћу вољи Божијој. Нека у вашем срцу постојано обитава Име Божије и нека се из ваше душе ка Господу уздиже миомирис молитве, и тада ћете бити као да сте у храму Божијем. Ако вам се дају сузе, будите захвални Богу за то и користите их да би њима чистили душу своју. Али, као што ни у чему не треба да претерујемо, тако понекад и сузама треба поставити границу, тако шта ћемо ум свој усредсредити ка неком другом корисном делу. "Опраштају јој се греси многи, јер је велику љубав имала". Где је научила тако да воли? Она је уместо јелеја имала сузе покајања. Божија љубав према онима који се кају, попут небеског огња, пала је и на њу и успламтило је њено кандило.

 

On 10/15/2009 at 10:14, Константин рече
 
  • Волим 1

Ако желиш да нађеш пут који води у живот, тражи на том путу Који рече ''ЈА САМ ПУТ, ИСТИНА И ЖИВОТ; ЈА САМ ВРАТА'' (Јн.14:6, 10:9), и тамо ћеш наћи, али тражи јако пажљиво јер је ''мало оних који нађоше'' (Мт 7:14)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 824
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

http://www.molitvenik.in.rs

Koristan sajt sa tekstovima i molitvama

Ако желиш да нађеш пут који води у живот, тражи на том путу Који рече ''ЈА САМ ПУТ, ИСТИНА И ЖИВОТ; ЈА САМ ВРАТА'' (Јн.14:6, 10:9), и тамо ћеш наћи, али тражи јако пажљиво јер је ''мало оних који нађоше'' (Мт 7:14)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Постављена слика

“I kad stojite na molitvi,

praštajte

ako šta imate protiv koga;

da i Otac vaš,

koji je na nebesima,

oprosti vama

sagrješenja vaša.”

Iz Evanđelja po Marku, glava 11, stih 25.

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Молитва ангелу чувару

Ангеле Христов, чувару мој Свети, и покровитељу душе и тела мога, све ми опрости што год сагреших у данашњем дану, и од сваког лукавства непријатељског ми противника избави ме, да не би никаквим грехом разгневио Бога свога, но моли се за мене грешног и недостојног слугу, да ме покажеш достојна доброте и милости Свете Тројице, и Мајке Господа мога Исуса Христа, и свих Светих! Амин.

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Молитва за отварање ума

Господе Исусе Христе, учитељу мудрости, молим Ти се, отвори очи срца мога, да бих слушао реч Твоју и разумео је, и творио Свету вољу Твоју која је у њој откривена нама грешним и безумним људима. Господе Боже Спаситељу мој, пошто си дошао на земљу да тражиш и спасеш пропале, не скривај од мене заповести Своје, јер и ја пропадам у тами незнања закона Твога: него отвоти очи ума мога да бих разумео чудеса учења Твога, и кажи ми непознатости и тајне премудрости Твоје. У Тебе се уздам, Боже мој, да Ти светлошћу знања Свога просветлишум мој и разум, да бих не само читао написано него га и вршио. Молим Ти се, и са сузама припадајући, вапијем Ти: Господе, просветли ме, научи ме, уразуми ме, да Свету реч Твоју и житија Светитеља Твојих читам не на грех, него на обновљење и просветљење, на освећење и спасење душе своје, и на наслеђе вечног живота. Амин.

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ljudi mnogo izmisljaju neke nove molitve, molitva pre citanja jevandjelja i zitija svetih,molitva za voznju,za putnika,za ociscenje uma,molitva pre ispijanja svete vodice i uzimanja nafore.... mene to sablaznjava. na tu temu je se zaje*avao kesic u "fajront republici" kad je smislio molitvu "pre pranja zuba"....

Vise volim da me mrze zbog onog sto jesam,nego da me vole zbog necega sto nisam. Kurt Cobain

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

ИСУСОВА МОЛИТВА

"ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ, СИНЕ БОЖИЈИ, ПОМИЛУЈ МЕ ГРЕШНОГ/ГРЕШНУ"

Линк: http://rapidshare.com/files/253320620/Isusova_molitva.rar

  • Волим 1

"Ја сам пут и истина и живот; нико неће доћи к Оцу до кроза ме."(Јован 14,6)

Ако ти се догоди нешто добро, благослови Господа и продужиће ти се!

Ако ти се догоди нешто лоше, благослови Господа и прекратиће ти се!

Св.Јован Златоусти

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Молите се без престанка  (1.Сол.5,17.), каже апостол Павле позивајући хришћане свих узраста и свих времена на непрестано молитвено заједничарење са Господом Христом. Овај позив се не односи само на калуђере већ на сваку душу живу...

По светом Клиименту, епископу римском, први хришћани, мирјани, читали су своја молитвена правила на свака три часа. А нарочито су им биле омиљене ноћне молитве на које су они одлазили са големом жељом и надом на други долазак предрагог Господа Христа...

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кажу да је молитва Господа Исуса Христа много јака молитва, и да треба благослов духовника да би се помоћу ње молили. Тако сам чула од свештенства.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

имаш већ благослов у Светом Писму од Бога да се молиш, не треба ти и од човека.

али ако хоћеш да узрасташ у молитви, онда имај послушање према свештенику који ће водити твоју молитву да ти буде на спасење и благодат. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bog ti brate pomogo sto si obratio paznju na tako korisno delanje kao sto je Isusova molitva. Istina je da se ona danas gasi, ali nikad, nikad ne trebamo barem na prvom usnom nivou da je zaboravimo.

Svako dobro od Gospoda ti zelim!

kako se gasi!!??

Pa to je najjosnovnija i najja?a molitva, molitva koja svakog trenutka treba da po?iva u našem srcu, dok radimo, jedemo, spavamo, uvek

ne razumem kako se gasi :)

  • Волим 1

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni je moj svestenik savetovao da izgovorim tu molitvu u sebi kad ne zelim da privucem paznju na sebe sa glasnim molitvama...recimo na poslu ili negde na javnom mestu ili kad ne mogu da se setim neke druge molitve...da je ta molitva nad molitvama...ili sam ga ja tako shvatila.

  • Волим 1

My wish for you

Be with God-and may God be with you!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pored molitava koje se nalaze u molitveniku i redovno se citaju u odredjeno doba dana, Crkva Hristova blagosilja svojim vernicima da sve svoje molitve mogu nadopuniti ili zameniti kratkim molitvama koje se vise puta ucestalo i sabrano ponavljaju. One nam omogucavaju i pomazu da se lakse saberemo umom na same reci molitve kako nam um nebi lutao.

Kako dakle da zapocnemo molitvu? Sabravsi misli, uzmemo levom rukom kuglicu (ili krstic) brojanice drzeci je lagano izmedju palca i kaziprsta. Osenimo se znakom casnog krsta desnom rukom i tiho pocnemo odbrojavajuci svaku pojedinu molitvu jednim cvoricem. Najcesca molitva kojom se molimo "na brojanice" je tzv. ISUSOVA MOLITVA koja glasi:

GOSPODE, ISUSE HRISTE, SINE BOZIJI POMILUJ ME GRESNOGA!

ili u kracem obliku: Gospode, Isuse Hriste, pomiluj me!

Isusova molitva je najvaznija molitva svakog hriscanina. Ona po crkvenim pravilima moze da zameni sve druge. Buduci osvecena samim imenom Hrista Boga, ona u nase srce nizvodi bozansku blagodat i unosi neiskazani dusevni mir kada se ucestalo ponavlja. Najveca sila ove molitve lezi u samome imenu Isusa Hrista, koje izgoni iz nasega srca svaku smetnju i nemir i unosi bozanski mir.

http://www.geocities.com/byzantion2001/Pravednikbrojanica.html

  • Волим 1

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...