Jump to content
  • Драгана Милошевић
    Драгана Милошевић

    Свештеник Оливер Суботић: У вези са текстом о Новаку у данашњем издању Српског Телеграфа

      По препоруци колега из Информативне службе СПЦ, јуче сам контактиран од стране новинара Српског телеграфа са молбом да кажем нешто о ставу Цркве према јоги и о томе шта то и на који начин у духовном смислу практикује Новак Ђоковић.

     

    После кратког разговора са новинаром, у коме сам, између осталог, нагласио да нашем тенисеру и брату у Христу Господу не желим да шаљем јавне поруке преко новина, већ да бих волео да лично поразговарам са њиме о тим темама, договорили смо се да пошаљем кратку изјаву електронском поштом, са молбом да буде објављена у целости и без измене.

    У данашњем броју Српског телеграфа је изашао текст о коме је реч, али се његовим читањем стиче другачији утисак. Наслов текста изражава уреднички став, у тексту се наводи да шаљем јавну поруку Новаку (иако сам нагласио сасвим супротно), док је моја изјава достављена електронском поштом у неколико битних момената скраћена, а негде и измењена, тако да се губи њена прецизност и обухватност. Из наведених разлога сматрам да је потребно моју изјаву пренети у целости и без измене, што чиним овом приликом.

    Ауторизована изјава послата Српском телеграфу:

    Став Православне Цркве о јоги је веома прецизно изразио Архиепископ Анастасије Јанулатос, један од најпознатијих православних теолога данашњице и један од највећих стручњака из области историје религије. Јанулатос истиче да вежбе у оквиру система јоге, ма колико у почетку неутрално деловале, ипак представљају део хиндуистичког наслеђа и да су својеврсна етапа у духовности која није спојива са православним хришћанством. Поготово су спорне  медитативне технике јоге које су резултат чисто људских напора и не ослањају се на благодат Божију која једина може да препороди и просвети човека. Православним хришћанима такве јоги-технике нису ни потребне, јер ми имамо исихастички метод умне молитве који даје истински мир и спокој. Унутрашња, умно-срдачна молитва, се вековима практикује у Православној Цркви, а пре свегам на Светој Гори, и велика је штета што је то непознаница великом броју православних који мир траже у далекоисточним медитативним техникама које нису ни сенка онога што је исихастичко молитвено искуство.

    Што се тиче Новака Ђоковића и актуелне теме у јавности у погледу тога шта сада носи око врата, ко му је нови тренер и чему га он учи, да ли су му медитативне технике кундалини јоге помогле или одмогле... мислим да је за свештеника у најмању руку непристојно да говори о томе јавно јер је то повезано са унутрашњим животом једног изузетног човека. Због тога бих волео да попричам са нашим шампионом приватно о тим темама, а не преко новина. С обзиром на степен његове интелигенције и отвореност, мислим да би за почетак било довољно само три минута приватног разговора да Новак повеже неке ствари и направи преокрет на духовном плану, а самим тим, разуме се, и на терену.

    Порука је јасна: Ноле, уз тебе смо, а волели бисмо и да помогнемо, свако у свом домену и на свој начин.

    свештеник Оливер Суботић,
    главни и одговорни уредник часописа Православни мисионар, званичног мисионарског гласила Српске Православне Цркве

     

     

    СПЦ




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    3 minutes ago, Драгана Милошевић рече

    Што се тиче Новака Ђоковића и актуелне теме у јавности у погледу тога шта сада носи око врата, ко му је нови тренер и чему га он учи, да ли су му медитативне технике кундалини јоге помогле или одмогле... мислим да је за свештеника у најмању руку непристојно да говори о томе јавно јер је то повезано са унутрашњим животом једног изузетног човека. Због тога бих волео да попричам са нашим шампионом приватно о тим темама, а не преко новина. С обзиром на степен његове интелигенције и отвореност, мислим да би за почетак било довољно само три минута приватног разговора да Новак повеже неке ствари и направи преокрет на духовном плану, а самим тим, разуме се, и на терену.

    Korektna izjava,samo bi sam Đoković trebao da oseti potrebu za razgovorom i da umesto raznoraznih gurua uzme duhovnika.Ipak stvar njegovog ličnog senzibiliteta.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Подржавам Новака и желим му да духовно напредује. Пророк Буда и други гласници далекоисточних народа показали су потенцијал аутентичног схватања и живљења онако како је учио Исус Христос.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ali i Novak ima slobodu da odabere svoj put i svog ucitelja , pa makar on bio i pogresan .

    Svestenik je upravu ... Ako Novak zeli , moze da ga pozove . 

    Mislim da ovako sve vise podseca na neko ->  vrbovanje ...   :945729:

    Ne znam . 

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    О.Оливер је по ко зна који пут показао своју племенитост и добре намере. Ово нема апсолутно никакве везе са врбовањем.

    Друго, о.Оливер је позван да нешто каже од стране новинара. Није се сам јављао њима. И лепо је рекао шта је имао.

    Треће, Новак јесте донекле заглавио на опасан пут. И надајмо се да ће му неко помоћи.

    Немам ништа друго да додам.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Anika рече

    О.Оливер је по ко зна који пут показао своју племенитост и добре намере. Ово нема апсолутно никакве везе са врбовањем.

    Друго, о.Оливер је позван да нешто каже од стране новинара. Није се сам јављао њима. И лепо је рекао шта је имао.

    Треће, Новак јесте донекле заглавио на опасан пут. И надајмо се да ће му неко помоћи.

    Немам ништа друго да додам.

    Ja imam da dodam da niko ne moze nikome da namece svoje poglede na svet ...   :945729: ...  

    Da bi covek mogao da se moli umnosrdacno , potrebno mu je mnogo vise od dobre volje .... potrebna mu je vera u zivoga Boga . 

    Na tom putu nije samo Novak . Vise ljudi ide na jogu , nego sto dolaze u crkvu i aktivno ucestvuju u svim aspektima crkvenog zivota ... s tim sto se u crkvu obicno odlazi jednom nedeljno , dok se na jogu ide , ponekad mnogo cesce ... i niko se tome ne cudi .

    Kod nas se svi nekim cudom cude . 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Opet se ne može prosto ignorisati put kojim je Novak krenuo.. Možda nas brat u Hristu istražuje.. Možda je zalutao.. zbog slave upao u velika iskušenja... samo Bog to zna.. 

    Zato pomolimo se Gospodu Isusu Hristu da bude sa njim i upravi njegov put ukoliko je skrenuo... i da takodje bude uz sve nas "ne tako slavne"  koji vazda nekud lelujamo.. 

     

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    22 hours ago, Anika рече

    Друго, о.Оливер је позван да нешто каже од стране новинара. Није се сам јављао њима

     

    23 hours ago, Драгана Милошевић рече

    По препоруци колега из Информативне службе СПЦ, јуче сам контактиран од стране новинара Српског телеграфа са молбом да кажем нешто о ставу Цркве према јоги и о томе шта то и на који начин у духовном смислу практикује Новак Ђоковић.

    Meni ova recenica nije jasna...ne_shvata

    Ko je kome koga preporucio, kolege iz " informativne" sluzbe SPC su preporucili telegrafu Olivera Subotica? 

    I zasto bi se neko, bilo ko, pobogu " nudio" Novaku da sa njim razgovara o bilo cemu? Kakva samopromocija 7896634

    ovo sa reakcijama nacije na jednog individualnog sportistu je potpuna propast. :blush:

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Претпостављам да су новира упућени на о.Оливера јер су тражили "стручно мишљење" у вези јоге.

    И опет су изврнули изјаву. О. Оливер није имао намеру да се јавно обрати тенисеру.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...