Jump to content
  • Презвитер
    Презвитер

    Епископ Атанасије (Јевтић): СРПСКА АРХИЕПИСКОПИЈА ЖИЧКА – ПЕЋСКА ПАТРИЈАРШИЈА И ЦАРИГРАДСКА ПАТРИЈАРШИЈА, ОДНОСИ КРОЗ ИСТОРИЈУ

      Извор: https://eparhija-zahumskohercegovacka.com/?p=57667

      ЕПИСКОП АТАНАСИЈЕ (ЈЕВТИЋ)

      СРПСКА АРХИЕПИСКОПИЈА ЖИЧКА – ПЕЋСКА ПАТРИЈАРШИЈА И ЦАРИГРАДСКА ПАТРИЈАРШИЈА, ОДНОСИ КРОЗ ИСТОРИЈУ

      1) Покрштавање Српског народа из Цариградске

      Патријаршије (7-9. век)

      Покрштавање Српског народа, тј. примање вере у Христа и ступање у Цркву Његову, било је постепено и трајало је неколико векова. То је бивало и због насељавања Срба на широком простору Балканског Полуострва, јужно од река Дунава и Саве, уз реке Тимок, Нишаву, Вардар, Марицу, све три Мораве, Ибар, Дрину, Зету, Неретву и Требишњицу, па северније уз Врбас и низ Далматинске реке до Јадранског мора.




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Вриједни су они. Један одборник, млађи човјек оженио Никшићанку, родили 4 дјеце, стигне она и у њиву и у шталу и опет кућа сређена, дјеца и човјек уредни. За примјер свима, кад укућани изгубе вољу за рад, она прва крене.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Јелена011 рече

    @Леон Професионалац opasni ste nema sta:skidamkapu:

    Em crnogorac em svestenik em radi mimo parohije, to je prosto cudo svetsko! Ako ni zbog cega prijavice vas vladiki zbog toga sto kvarite prosek :)))

    Зна мој владика за то. Зна сва моја примања, али и расходе. И не дира ме. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, о.Небојша рече

    Вриједни су они. Један одборник, млађи човјек оженио Никшићанку, родили 4 дјеце, стигне она и у њиву и у шталу и опет кућа сређена, дјеца и човјек уредни. За примјер свима, кад укућани изгубе вољу за рад, она прва крене.

    Можда зато што Никшићани нису Црногорци 12:smeha:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 34 минута, Леон Професионалац рече

    Можда зато што Никшићани нису Црногорци 12:smeha:

    Апсолутно тачно! :)  Кум ми је из Никшића, тај ради ко да је Јапанац! 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Golub рече

    Апсолутно тачно! :)  Кум ми је из Никшића, тај ради ко да је Јапанац! 

    Ето, до ослобођења Никшић је био Херцеговина.

    Моји пријатељи се, иначе, сви изјашњавају као Срби. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Мислим да (само) историјско доказивање није најбољи начин одбране од фанариотског неопапизма. Канонски и еклисиолошки приступ је много бољи и брже погађа узрок проблема.

    Јер фанариоте није брига за историју нити они ово раде због тога што су нашли упориште у историји. Они ово раде због власти и моћи а историја је само један од алата. Ако им иде у прилог они је користе а ако не онда је игноришу или мењају.


    Шта је све спреман Вартоломеј да уради на плану фалсификовања историје показују ова два текста:

    https://orthodoxsynaxis.org/2019/03/21/the-true-story-of-patriarch-bartholomews-meletian-schism/
    https://orthodoxsynaxis.org/2019/04/04/appeals-to-constantinople-according-to-the-1663-4-tomos-of-the-eastern-patriarchs/

    У закључцима тих текстова стоји ово:

    "It is almost unfathomable — yet it is true — that Patriarch Bartholomew chose to invoke the Meletian Schism in defense of his actions in Ukraine. The Meletian Schism indeed has striking similarities to the Ukrainian situation, but instead of supporting Constantinople’s actions, the sources cited by Patriarch Bartholomew — and those that he chose not to cite, namely the Letter of the First Ecumenical Council — serve as an indictment of the Ecumenical Patriarchate’s behavior.

    What is especially striking is the audacity of Patriarch Bartholomew (or his ghostwriter) to bear such false witness in a letter to a fellow primate, Archbishop Anastasios. We can only pray that the Patriarch is moved by the exposure of this fraud to repent of his actions, and that the Church as a whole can take this opportunity to reflect upon the Meletian Schism and the many other episodes in church history that provide guidance to us in our present crisis. May God have mercy on us all."

    "Patriarch Bartholomew has exhibited a pattern of willful inaccuracy that calls into question every historical claim he makes. We simply cannot trust the Patriarch to behave in an honest manner — we cannot trust that he speaks the truth. Sadly, we are reduced to fact-checking the words of the primus inter pares of the Orthodox Church, a man who should be our leader in the faith and a model of holiness. Once again, we beg His All-Holiness to repent of his dishonesty and to return to the path of truth, even — especially — when truth seems to be against the selfish interests of the Ecumenical Patriarchate."

    Дакле, фанариоти почевши од Вартоломеја, рутински намерно касапе историју, текстове, контекст и изворе не би ли "доказали" своја права. Али суштински њих историја и канони не занимају, само сила и власт.

     

    Не мисли ваљда неко да би Вартоломеј престао да ради то што ради ако би му неко доказао да историја није на његовој страни? Или неко мисли да Барт не зна историју? Наравно да зна али сумњам да би се променио и ако би му неко доказао оно што већ и сам зна али не поштује.

    Зато мислим да историја није главно оружје, јер то води у бескрајна препуцавања и рат са фалсификатима тј. троловање проблема, док фанариоти раде свој посао и даље шта год ко историјски доказао или не.

     

    Дакле, мене много више занима како ће е. Атанасије да дела на плану спречавања подела у СПЦ, којима се фанариоти радују, него да ли ће фанариотима да докаже да су историјски у криву.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 минута, Vladan :::. рече

    Мислим да (само) историјско доказивање није најбољи начин одбране од фанариотског неопапизма. Канонски и еклисиолошки приступ је много бољи и брже погађа узрок проблема.

    Јер фанариоте није брига за историју нити они ово раде због тога што су нашли упориште у историји. Они ово раде због власти и моћи а историја је само један од алата. Ако им иде у прилог они је користе а ако не онда је игноришу или мењају.


    Шта је све спреман Вартоломеј да уради на плану фалсификовања историје показују ова два текста:

    https://orthodoxsynaxis.org/2019/03/21/the-true-story-of-patriarch-bartholomews-meletian-schism/
    https://orthodoxsynaxis.org/2019/04/04/appeals-to-constantinople-according-to-the-1663-4-tomos-of-the-eastern-patriarchs/

    У закључцима тих текстова стоји ово:

    "It is almost unfathomable — yet it is true — that Patriarch Bartholomew chose to invoke the Meletian Schism in defense of his actions in Ukraine. The Meletian Schism indeed has striking similarities to the Ukrainian situation, but instead of supporting Constantinople’s actions, the sources cited by Patriarch Bartholomew — and those that he chose not to cite, namely the Letter of the First Ecumenical Council — serve as an indictment of the Ecumenical Patriarchate’s behavior.

    What is especially striking is the audacity of Patriarch Bartholomew (or his ghostwriter) to bear such false witness in a letter to a fellow primate, Archbishop Anastasios. We can only pray that the Patriarch is moved by the exposure of this fraud to repent of his actions, and that the Church as a whole can take this opportunity to reflect upon the Meletian Schism and the many other episodes in church history that provide guidance to us in our present crisis. May God have mercy on us all."

    "Patriarch Bartholomew has exhibited a pattern of willful inaccuracy that calls into question every historical claim he makes. We simply cannot trust the Patriarch to behave in an honest manner — we cannot trust that he speaks the truth. Sadly, we are reduced to fact-checking the words of the primus inter pares of the Orthodox Church, a man who should be our leader in the faith and a model of holiness. Once again, we beg His All-Holiness to repent of his dishonesty and to return to the path of truth, even — especially — when truth seems to be against the selfish interests of the Ecumenical Patriarchate."

    Дакле, фанариоти почевши од Вартоломеја, рутински намерно касапе историју, текстове, контекст и изворе неби ли "доказали" своја права. Али суштински њих историја и канони не занимају, само сила и власт.

     

    Не мисли ваљда неко да би Вартоломеј престао да ради то што ради ако би му неко доказао да историја није на његовој страни? Или неко мисли да Барт не зна историју? Наравно да зна али сумњам да би се променио и ако би му неко доказао оно што већ и сам зна али не поштује.

    Зато мислим да историја није главно оружје, јер то води у бескрајна препуцавања и рат са фалсификатима тј. троловање проблема, док фанариоти раде свој посао и даље шта год ко историјски доказао или не.

     

    Дакле, мене много више занима како ће е. Атанасије да дела на плану спречавања подела у СПЦ, којима се фанариоти радују, него да ли ће фанариотима да докаже да су историјски у криву.

     

    Овде је изнесен само историјски аргумент без икаквог помињања канона и догмата.И не схватам шта је битно речено.Јер као штп каже Владан историју Цариград негира како хоће.Са друге стране не разумем каква је разлика између изопштења и анатеме.Анатема и јесте изопштење није никакво проклињање као што народ понекад мисли.Не знам каква је ово фасцинација комунистима у сред капиталистичког терора.Можда би боље било да је поменуо Стејт департмент који се чак јавно ангажовао на украјинском расколу.Хтео бих да кажем и да је Атанасије веома ангажован на плану прављења раскола у СПЦ потписивањем алтернативног саопштења Сабора на ком није ни био.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Августин рече

    Можда би боље било да је поменуо Стејт департмент који се чак јавно ангажовао на украјинском расколу.

    Не само то него би да ту болест прошире где год могу а неке симптоме већ видимо и код нас.
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, о.Небојша рече

    Лаве, код нас се баш не гледа благонаклоно кад свештеник има додатни посао, ваљда по оној не може један слуга два господара служити, а и парохијани се плаше да им се поп не обогати.

    Зашто? Па сам Апостол Павле је имао занат. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Вилер Текс рече

    Зашто? Па сам Апостол Павле је имао занат. 

    Имамо и пример у СССР након почетка обнове 1988 пошто је Црква била сиромашна сви свештеници су морали да раде још један посао да би се издржавали И сам наш Спаситељ је имао занат.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, о.Небојша рече

    Људи су научили да је свештеник код цркве и да им је доступан у свако доба дана и ноћи, али буквално.

    Није ваљда да се исповедају на сваких сат времена:smeh1:?

    Шалу на страну.  Колико сам схватио, ви сте на селу. Ако и сељаци имају тај менталитет "сервисне станице" мој адвокат, мој поп, мој зубар, мој банкар онда је ситуација више него грозна и тржиште је овладало људима. Туга. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Стварно није за шалу, али ви изгледа имате однос са свештеником као са службеником у некој установи , па не разумијете.

     

    Људи су научили да смо стално овде, можда је некоме невјероватно, али за 28 година никада нисам одсуствовао са парохије, Богу хвала нисам ишао на боловање, нити на одмор. Ко ради у фирми има право на викенд и одмор што је преко 100 дана годишње слободно, док овде људи сматрају да свештеник им мора бити доступан у свако доба дана и ноћи. Долазе за разне ствари, пошли су на гробље , па да купе свијеће, један човјек из друге парохије дошао да моли за помоћ, јер га оставила жена и одвела дијете, јуче смо се молили за једну докторку , док је на ВМА оперисала бубрег, сад треба да дођу да читам знамење за једну дјевојчицу...

    Све је ствар навике, као што после сваке службе идемо у салу на кафу и пиће, жена направи колаче и да их не зовемо било би им необично, док то у околини нема.

    Не може свештеник да ради још један посао, јер мора овај да трпи. Или други послодавац или парохијани неће бити задовољни. Имао је један прота малине, држао свиње и овце. Кад је дошао нови црквени одбор, донијели одлуку да засад малине и зграде кваре изглед порте, дали му рок два дана и дошао багер и камион и све порушили.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, о.Небојша рече

    Не може свештеник да ради још један посао, јер мора овај да трпи. Или други послодавац или парохијани неће бити задовољни. Имао је један прота малине, држао свиње и овце. Кад је дошао нови црквени одбор, донијели одлуку да засад малине и зграде кваре изглед порте, дали му рок два дана и дошао багер и камион и све порушили.

    А како онда Ваш школски друг Еп. Максим може да предаје на ПБФ у Београду и да води цркву у Америци? 

    На страну питање ко све то плаћа. 

    Како да срачунамо клико пута је од тога лакше држати пчеле? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима



×
×
  • Креирај ново...