Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Владика Максим за НИН: Надам се да у будућности нећемо црвенети због садашњег односа према власти

      view_image.jpg

    Владика западноамерички Максим дао је интервју новинарки Драгани Николетић и главном и одговорном уреднику НИН-а Милану Ћулибрку, који је објављен на шест страница овог магазина.

    На почетку интервју је разјашњено да је "крајем септембра декан ПБФ, епископ браничевски Игнатије, обавестио "црквену владу" да не може да спроведе (јулску) одлуку Синода." Како за НИН каже владика Максим: Декан је уважио мишљење Синода, али и указао да је оно не само неосновано, него и у несагласности са Статутом Универзитета, Законом о високом образовању и Законом о раду."

    Сходно Уставу наше свете Цркве, наставља владика Максим, Свети Архијерејски Сабор има власт да контролише рад Синода, као и да решава несугласице међу архијерејима. Због тога је владика потписао захтев да се одржи редовно јесење заседање Сабора.

    Иако се не слаже са одлуком Синода о свом разрешењу професорске дужности, владика Максим, наглашава да ту одлуку поштује, али очекује од Сабора да да коначну одлуку, коју ће "као и увек до сада" поштовати.

    Владика Максим је опширно говорио о статутарности свог наставничког рада на Универзитету, а осврћући се да је Синод у свој одлуци навео и неке теолошке разлоге "сматрајући да је моје учење у неком смислу проблематично", владика је рекао: "Желим да верујем да је и овде реч о неспоразуму који ће се веома лако отклонити на предстојећем Архијерејском сабору."

    На питање новинара о вези питања Косова, односа према косовској политици председника Србије А. Вучића и ставу архијереја по тим питањима, епископ Максим је приметио да се у медијим инсистира на тој вези, али је понови став епископа бачког Иринеја "да у Цркви нема деликта мишљења". Још је навео: "Могу одговорно да тврдим да по том питању (Косова и Метохије -прим-приређ.) сви епископи имају неподељено мишљење, тако да ми не знамо ни за "меко" ни за "тврдо" решење.

    На питања о односу Цркве и државе, владика Максим је рекао " У Цркви је често заступљена једна превазиђена и доста наивна вера у симфонију цркве и државе по узору на средњи век, заснована на тренутној процени односа снага. Упркос свему, надам се да пред долазећим нараштајима нећемо црвенети због садашњег односа према власти."

    Он је поводом додељивања Ордена Светог Саве председнику Вучићу рекао да када орден као симбол фунционише на прави начин он тада и обједињује, а да је у овом случају дошло до превида. "И док садашњи председник Србије непрекидно понавља да је за разграничење и поделу, дотле Сабор Српске цркве трајно инсистира да разграничење и подела представљају издају. Како сада то двоје помирити? Ето, тај парадокс не може да појми најмање половина српских архијереја, а ни велики део наше Цркве".

    Епископ Максим опширно је говорио о томе зашто је потписао петицију групе наставника и сарадника ПБФ о теорији еволуције.

    Говорио је и о томе да му је замерена благонаклоност према таоизму, а он је у свом тексту на ту тему само цитирао трећег аутора.

    Епископ Максим је навео и да је потребно да се отклоне сумње, настале због лоше информисаности, о новој верзији Устава СПЦ у САД. Изразио је очекивање да ће чланови Синода у томе да помогну.

    У интервју НИН-у доста је речено и о стању српске мисије у дијаспори, задацима Српске цркве итд.

     

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 21 минута, The Godfather рече

    njegova majka crkva je procenila da vise nije u stanju da valjano obavlja duznost predavaca na PBF i to je to!

    Mislim da se ovde više radi o ličnim pizmama nego o procenama da li je neko u stanju da obavlja dužnost predavača, ali 'ajde...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 42 минута, Милан Ракић рече
    Пре сат времена, Просечан србенда рече

    Отпорашка школо пази да се не превариш у самоуверењу да Богу службу чиниш.

    A to bi se, barem dok se stvari ne razreše moglo reći i za suprotnu stranu 

    ..moram da nesto recem inace cu da puknem.... iako sam na strani Sinoda u smislu toga ako se brani poredak crkve u odnosu na fanarsko delovanje, opet mi se ne svidja bas nacin na koji se to radi, mislim da bi to moglo i moralo malo bolje i finije da se deluje i od strane sinoda ali i od onih koji podrzavaju sinod....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Bokisd рече

    ..moram da nesto recem inace cu da puknem.... iako sam na strani Sinoda u smislu toga ako se brani poredak crkve u odnosu na fanarsko delovanje, opet mi se ne svidja bas nacin na koji se to radi, mislim da bi to moglo i moralo malo bolje i finije da se deluje i od strane sinoda ali i od onih koji podrzavaju sinod....

    У том смислу и одговор брату Просечном србенди (да не премењувам сад тастатауру због "манкија" - видеће свакако)

    А тиче се "улице".

    Те тако, да га подсеттим да је и архипастир наше Цркве ставвио себе на чело колоне на улици ономад. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Милан Ракић рече

    У том смислу и одговор брату Просечном србенди (да не премењувам сад тастатауру због "манкија" - видеће свакако)

    А тиче се "улице".

    Те тако, да га подсеттим да је и архипастир наше Цркве ставвио себе на чело колоне на улици ономад. 

    Све боље од бољег... ја рекох да то не пије воду у Цркви а на улици како вам воља. Патријарх није спроводио револуцију у Цркви и њеним институцијама нити се служио таквим паролама.

     

    пре 15 минута, Bokisd рече

    ..moram da nesto recem inace cu da puknem.... iako sam na strani Sinoda u smislu toga ako se brani poredak crkve u odnosu na fanarsko delovanje, opet mi se ne svidja bas nacin na koji se to radi, mislim da bi to moglo i moralo malo bolje i finije da se deluje i od strane sinoda ali i od onih koji podrzavaju sinod....

    Шта сам лоше рекао?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Просечан србенда рече

    Све боље од бољег... ја рекох да то не пије воду у Цркви а на улици како вам воља. Патријарх није спроводио револуцију у Цркви и њеним институцијама нити се служио таквим паролама.

    Свакако. Зато сам се и оградио и насочио да се те тада "улице тиче".

    Улице тада у том смислу. За улицу "садашњу" се у начелу слажем

    А чак и тада, ако се сетимо изјава почившег загребачког Метрополе те још неких владика из Сабора... Патрија тадањи је и те како тим поступком и прославом тзв. Српске Нове Године на Тргу Слободе "извео" револуцију. Но то наравно није тема сада. Понављам, усмислу твог нативног поста сам и одговорио, остале актуелности, ај да кажем-слажем се.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Avocado 

    Чекај мало. На страну то да ли је подела Косова само игра. Да ли ти стварно ниси за независно Косово? Хајде реци искрено иако си атеиста. :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 19 минута, Avocado рече

    Neće... današnji okupatori okupiraju bez ispaljenog metka, pa je današnjim kolaboracionistima mnogo lakše...

    A to li je znaci razlog sto vladica Maxim bez straha radi to sto radi? Nema straha od kazne?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 33 минута, Avocado рече

    Neće... današnji okupatori okupiraju bez ispaljenog metka, pa je današnjim kolaboracionistima mnogo lakše... čak mogu i crkveno ordenje da dobiju... i onda ne moraju nikog da teraju na letovanje...

    Па иако буду морали да терају на летовање, Запад ће замерити данашњим колаборационистима таман толико колико је замерао Брозу што је, ономад, населио Голи оток... 

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 53 минута, Milan Nikolic рече

    @Avocado 

    Чекај мало. На страну то да ли је подела Косова само игра. Да ли ти стварно ниси за независно Косово?

    Nisam.

     

    пре 53 минута, Milan Nikolic рече

    Хајде реци искрено иако си атеиста. :)

    Ne blamiraj se...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 37 минута, farisejski.bukvojed рече

    A to li je znaci razlog sto vladica Maxim bez straha radi to sto radi? Nema straha od kazne?

    Nego šta... demoNkratija... ne možeš ni da obriješ vladiku kad priča protiv režima.... takva vremena došla...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 32 минута, Рисбо рече

    Cini mi se da je su licnosti i postupci skoro pravilno rasporedjeni u obe grupe, a ne kako si naveo. Lakse bi bi bilo da je tako kako si naveo.

    Нешто слично сам и ја размишљао последњих дана. Јер поред Барта, Максима, Вучића и еволуције у СПЦ постоји и много других нерешених проблема због којих би Сабор требало да се састаје свака три месеца током пар година док се све не доведе у ред. А ти проблеми су посредно доприносили и погоршању ових већих проблема око којих настају главне поделе.

    И, сад, ако би се, не дај Боже, десио неки раскол, добили би две црквене заједнице које би и даље биле пуне проблема који би ако се не решавају, као што се сада не решавају, довели до нових подела, несугласица и проблема. Ако је то тако онда на тим нивоима раскол не би решио ништа тј. не би довео до побољшања црквеног живота ни у једној групи како год се епископи груписали.
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 27 минута, Vladan :::. рече

    Ако је то тако онда на тим нивоима раскол не би решио ништа

    По својој дефиницији, раскол не решава. Он убија. Само то може и ништа више - да убије.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...