Jump to content
  • александар живаљев

    Синод Васељенске патријаршије o канонском решавању црквеног питања у БЈР Македонији

    Свети и Свештени Синод, сабран данас под председавањем Његове Свестости, размотрио је захтев шизматичке Цркве у Скопљу, поткрепљено и писмом Премијера премијера БЈРМ, Његове Екселенције г. Зорана Заева, за преузимање иницијативе од стране Васељенске Патријаршије за поновно враћање ове Цркве у канонски поредак под именом Архиепископија Охридска, и одлучио је  да прихвати то, и да учини све што је потребно према неприкосновеним одредбама историјско-канонске компетентности и привилегија првопрестолне Васељенске Патријаршије.

    У Патријаршији, 30. маја 2018. год. 

    Од Првог Секретара Светог и Свештеног Синода

    Измењено од александар живаљев




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Према савременој светој православној пракси, сада би екуменског патријарха требало отлачити од православне екумене. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Полако људи. Прво да видимо шта то Цариград заиста јесте спреман да учини и да ли ће то бити у духу канона и најновијих свеправославних договора о проглашењу аутокефалије. Ако Цариград то прекрши, и папистички се умеша у јурисдикцију других Цркава, његова би одлука била ништавна, па је СПЦ, нити било ко у Православном свету не треба прихватити. Ако је прихвати било ко, што је на жалост могуће, доћи ће до свеправославног раскола, а за то ће кривац бити једино Цариградски Патријарх и Цариградска Патријаршија, као и оне Помесне Цркве које би признале и прихватиле неки такав безуман, нехришћански и антиканонски чин. У сваком случају, ако Цариград заобиђе СПЦ у решавању овог питања, и заобиђе ПОА, свака таква одлука Цариграда би пред Богом била ништавна. Но, сачекајмо. Нећемо судити пре времена. Ипак верујмо у мудрост и одговорност Цариградског патријарха и молимо се Богу да све устроји по Божијој Вољи. А и наша дипломатија СПЦ ће сигурно већ понешто учинити.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Према ЊБ АЕМ Јован VI охридски (и скопски), свако онај који прекида општење са првопрестолног епископа (сада Константинополског Патријарха), сем због осуѓена на сабор јерес, он прелази у раскол. Толико!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Августин рече

    Не знам да ли је још у оптицају предлог који је својевремено био да се македонија назове ЧОКАЛИСТАН.

    Чокакалистан кога ќе ни се вратат во Македонија интелектуалците, кои под наезда на српските окупатори заминаа во Софија. ;) Во меѓувреме имаме акал да не возвраќаме со ниски навреди на оние кои не навредуваат, oти Христос е со слабите, со навредените и понижените, а не со оние кои навредуваат и понижуваат. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 44 минута, Orthophill рече

    Чокакалистан кога ќе ни се вратат во Македонија интелектуалците, кои под наезда на српските окупатори заминаа во Софија. ;) Во меѓувреме имаме акал да не возвраќаме со ниски навреди на оние кои не навредуваат, oти Христос е со слабите, со навредените и понижените, а не со оние кои навредуваат и понижуваат. 

    Нису Вам ваљали Срби и сада је дошло на ред да се покажу последице.Свакако да је Христос са слабима и пониженима али какве то везе има са вама који сте правили цркву у Дому армије само да се оделите од мајке Цркве Београдске архиепископије и српске патријаршије.Када сте се као држава оделили од Србије то је било јер су Срби одолевали Новом светском поретку и водили херојску борбу која је Русији дала време да се дигне 1991-2000 исто као 1941.Вама је било лепше са Шиптарима.Српски народ и његова херојска борба означава крај другог миленијума историје и ми смо иако мали и слаби стали на браник слободе човечанства као Сирија данас.Вама су те ствари стране и неразумљиве али све дође на своје.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Јасно је да је (Вардарска) Македонија у савременом државном смислу део државе Србије, а њена црква део цркве у Србији. У том смислу, независност Македоније се суштински не разликује много од независности Косова, а статус њене цркве као када би сад неко тражио аутокефалну Косовску православну цркву, па да тако присвоји и Пећ и Дечане итд. Још проблематика са именом "Македонија", где смо можда ми Срби довољно бескичмењаци да допуштамо такве перверзије са античким именима, али Грци и Бугари који много боље знају шта је држава то не допуштају, нарочито Грци.

    Али све на страну, да ли је Свети Сава аутокефалност српске цркве добио од Охридског архиепископа или од Цариградског патријарха?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Дидим рече

    Јасно је да је (Вардарска) Македонија у савременом државном смислу део државе Србије, а њена црква део цркве у Србији. У том смислу, независност Македоније се суштински не разликује много од независности Косова, а статус њене цркве као када би сад неко тражио аутокефалну Косовску православну цркву, па да тако присвоји и Пећ и Дечане итд. Још проблематика са именом "Македонија", где смо можда ми Срби довољно бескичмењаци да допуштамо такве перверзије са античким именима, али Грци и Бугари који много боље знају шта је држава то не допуштају, нарочито Грци.

    Али све на страну, да ли је Свети Сава аутокефалност српске цркве добио од Охридског архиепископа или од Цариградског патријарха?

    Carevi ste! I onda nemate pretenzije na Makedoniju? I spor i autokefalnost MPC je cisto eklisioloski problem a ne politicki?!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 27 минута, MKD13 рече

    Carevi ste! I onda nemate pretenzije na Makedoniju? I spor i autokefalnost MPC je cisto eklisioloski problem a ne politicki?!

    Ја немам претензије, то је за мене завршена прича. Била је државна територија Србије, више није, а своју државност и независност захвалите само антисрпским круговима у Југославији, а које и иначе више волите него Србе.

    Мени је само жао зашто Србија није 1912. оставила ту територију Бугарској, а себи узела само Скопље, Душанову престоницу, које јој је и припадало, а које и није део географске Македоније. На тај начин не би било ни Другог Балканског рата 1913, а можда ни зле крви са Бугарском.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Иначе @MKD13 немам ништа против Македонаца, не гајим према њима никакав "расизам" или нетрпељивост. У Србији има бар 50.000 Македонаца, што староседелаца, што привремено, много их познајем, углавном су све добри људи, а исто тако кад у иностранству упознам неког Македонца, то су углавном пријатни и срдачни сусрети.

    То што се не слажем са политичком агендом њихових идеолошких твораца и што сам на интернету упознао поприличан број толико острашћених Македонаца да би им и усташе позавиделе, то и нема много везе, јер има 50 пута горих Срба, а исто тако и о нашој држави у протеклих 200 година и њеним идеолошким основама не мислим ништа боље... Да не мислиш да сам сад неки анти-Македонац, а да о Србима, Србији и СПЦ мислим све најбоље.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Дидим рече

    Иначе @MKD13 немам ништа против Македонаца, не гајим према њима никакав "расизам" или нетрпељивост. У Србији има бар 50.000 Македонаца, што староседелаца, што привремено, много их познајем, углавном су све добри људи, а исто тако кад у иностранству упознам неког Македонца, то су углавном пријатни и срдачни сусрети.

    То што се не слажем са политичком агендом њихових идеолошких твораца и што сам на интернету упознао поприличан број толико острашћених Македонаца да би им и усташе позавиделе, то и нема много везе, јер има 50 пута горих Срба, а исто тако и о нашој држави у протеклих 200 година и њеним идеолошким основама не мислим ништа боље... Да не мислиш да сам сад неки анти-Македонац, а да о Србима, Србији и СПЦ мислим све најбоље.

    Uporedio si nezavisnost Kosova sa nezavisnost Makedonije. MPC si uporedio sa Kosovskom crkvom, shto u biti znaci da smatras da mi od vas uzimamo nesto koje vama pripada. A sve e obrnuto. Sporna crkvena teritorija pridnadlezi narodu koji zivi tamu u po pravu Ohridskoj Autokefalnoj crkvi. Vi ste dosli tu i uzeli jurisdikciju od Carigrada koju ju je vam poklonio. A to je nasa crkva. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Без бламирања молићу те, све старије Цркве у Македонији су подигли или српски краљеви и цареви или бугарски. Добићете аутокефалију никад. Вашу такозвану Цркву је створио Јосип Броз Тито чији партијаши су малтретирали свештенике и монаштво који нису хтели да подрже раскол. Говорите словенски језик, а нација вам се зове по грчком имену. Трагикомедија, и прекини да трипујеш национализам и Срби, али још брже Македонци ће нестати због ниског природног прираштаја, џаба се нервираш. Пре неку годину сам ишао до Охрида, нисам у животу видео више џамија и албанских застава. А кад сам дошао у Охрид разгледао сам Цркве које је подигао цар Душан, наравно ви сте наплаћивали улаз у цркве које су Немањићи подигли. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, MKD13 рече

    Uporedio si nezavisnost Kosova sa nezavisnost Makedonije. MPC si uporedio sa Kosovskom crkvom, shto u biti znaci da smatras da mi od vas uzimamo nesto koje vama pripada. A sve e obrnuto. Sporna crkvena teritorija pridnadlezi narodu koji zivi tamu u po pravu Ohridskoj Autokefalnoj crkvi. Vi ste dosli tu i uzeli jurisdikciju od Carigrada koju ju je vam poklonio. A to je nasa crkva. 

    Упорно ме не разумеш, не "ми" од "вас" или "ви" од "нас". Ја не говорим о македонском народу, мени припада само она имовина коју имам у свом власништву и мени ништа ниједан Македонац није одузео, ја говорим о територијама држава. Можемо да причамо о томе да ли је Србија 1913. имала право на Вардарску Македонију или није, али Вардарска Македонија је ~35% Македоније, а једино на њој данас постоје македонска држава, македонска нација, македонски језик и Македонска православна црква. Само на оној територији до које је допирала власт Београда и до које је дошао војник српске војске (а међу тим војницима је била и већина Македонаца).

    Није мени нико ништа отео, али твоја држава је настала вољом оних који су хтели да Србију у Југославији учине што мањом, није настала вољом Македонаца јер је једина права опозиција Србији тамо била бугарска, а та опозиција је поражена и угушена. А што и има смисла, јер је и Вардарска Македонија требала да припадне Бугарској - Србија се окренула тој територији само зато што су јој велике силе ускратиле право на Албанију. Ја иначе са Македонијом и Македонцима никаквог проблема немам, нека им је наздравље и држава и све у њој, српско је било па прошло, али имам проблем са лагањем и ретроактивним мењањем историјских чињеница како би се уклопиле у савремену агенду. Етнички сте једнако Словени као и Срби и Бугари, гена античких Македонаца у себи имате исто колико и сви савремени Балканци, само вам је идентитет мало поремећен јер се измешало оно што вам је говорио Тито са оним што је истина.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, MKD13 рече

    Sporna crkvena teritorija pridnadlezi narodu koji zivi tamu u po pravu Ohridskoj Autokefalnoj crkvi. Vi ste dosli tu i uzeli jurisdikciju od Carigrada koju ju je vam poklonio. A to je nasa crkva. 

    Pa,  ne moze neko,  kako hoce i nacinom kako sam misli, da proglasi bas 'svoju' crkvu. Takva stvar, vrlo verovatno vodi ka' etnofiletizmu koji je u Istocnoj crkvi osudjen. Najsveziji primer etnofiletizma jeste tkz. Crnogorska crkva, cist primer postavljanja nacije iznad vere i zajednistva u telu Pravoslavne crkve.

    Koliko znam, ne postoji strogo gledano kanonski Ohridska Autokefalna crkva. U sustini to je bila nezavisna autonomna crkva koja je bila u odredjenoj zavisnosti od Carigradskog patrijarha. Usled odredjenih politickih i crkvenih okolnosti tokom vremena je bila pod jurisdikcijom ili Bugarske ili Srpske crkve.

    Kanonski i predanjski, neka 'neutralna' crkvena teritorija ( a, fakticki OA je upravo u takvoj crkvenoj situaciji ) koja se dugo vremena bude nalazila pod nekom zvanicnom crkvenom jurisdikcijom , prirpada toj crkvi pod kojom se i nalazi i ona postaje i njena Majka crkva. Uz to, sve vladike,  kada je stvarana autonomija u okviru MPC , su rukopolozene od strane vladika SPC i tako, i,  po tom osnovu,  SPC je takodje prakticno  Majka crkva koja je rodila i episkopat i samu MPC.

    Jednostavna je stvar, MPC bi vrlo lako dobila svoju autokefaliju samo kada bi je trazila na neki normalan ljudski i crkveni nacin  u skladu sa kanonskim i predanjskim nacinom. U razgovoru ,  sa svojom Majkom crkvom i naravno sa svim ostalim Pravoslavnim crkvama naslo bi se odgovarajuce resenje.

    Ja , licno, ne znam, kako razmisljaju tamo u Makedoniji na ovu temu i sam narod i sama MPC, ali, nekako deluje da ima mnogo upliva politike i drugih nekih interesa , sto nije bas dobro i stvara se sveukupno neka 'negativna' atmosfera koja utice na proces priznavaja autokefalije.

    Ne znam, koliko je tvoja prica i nacin tvoga predstavljanja na ovom forumu odrazava stvarno stanje i razmisljanje o ovim stvarima, tamo na terenu  u Makedoniji, ali, mislim , da nisi bas na dobar nacin ispricao ovu svoju pricu. Samo treba zapamtiti, kako kazu oci, sve sto je u crkvi zasadjeno na losim osnovama tesko moze doneti i dobar i pozeljan kraj.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Да МПЦ заиста жели аутокефалност, добила би је. И то од СПЦ, без икаквих проблема. Наши су и патријарси и епископи говорили да уопште нема проблема да се негде где није била аутокефална црква, иста направи и да то није у супротности ни са православљем ни са самом СПЦ.

    Али проблем је у томе што мора да се поштује процедура. МПЦ једноставно неће да призна да јој је СПЦ мајка црква и да се налази на територији која је канонски територија СПЦ. Неће да се врати у канонско јединство, па да изврши пуну путању од аутономије до аутокефалности, па да се све заврши са благословом Божјим и народним весељем, да се радују и Београд и Скопље. Неће да среде своје име, него намерно иду уз нос Грчкој са тим "македонска" иако добро знају да је Вардарска Македонија тек 35% македонске територије, а да је више од 50% Македоније у Грчкој те да Македонија није само историјска грчка покрајина, него је то и данас.

    И зато волим што вам данас Грци не дају главу да промолите ни у ЕУ ни у НАТО ни у Православну цркву. Морате да схватите да те маштарије које вам је Тито намазао о Македонцима, Гоцету Делчеву и цару Самуилу не чине да сте заиста потомци античких Македоњана који су постојали као засебна јужнословенска нација између Срба и Бугара још од Сеобе Словена. Дође маца на вратанца, све што сте од Срба хтели да отмете, код Грка ћете десет пута платити. Као што сте се одрекли назива "Македонска православна црква" само како бисте од Цариграда добили аутокефалност а ни то вам још није загарантовано (а СПЦ вам тако нешто никад није тражила), тако ћете проћи и за све остало.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...