Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Nije dobro ni ogovarati, ni lagati, ni imati loše misli, ni raditi išta što bi štetilo zdravlju, recimo višak ili manjak kilograma, holesterol, masnoća, fizička neaktivnost.....

    Nije dobro 1000 stvari koje radimo svakodnevno a najgore je ispraviti jednu a zadržati 999 drugih ...

    Dakle kao što rekoh, to je proces...

    Otvorite temu o štetnosti duvana, ovde je tema da se duvan u nekom našem manastiru izjednačio sa smrtnim gresima ubistva, trgovine ljudima, trgovine ljudskim organima itd...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Otvorite temu o štetnosti duvana, ovde je tema da se duvan u nekom našem manastiru izjednačio sa smrtnim gresima ubistva, trgovine ljudima, trgovine ljudskim organima itd...

    :dobro:

    Можемо отворити хиљаде тема и тамо писати и писати, то је неко наше мишљење о нечему, које изнесемо, сутра променимо, или не променимо, ствар појединца, свакако. И иначе људи показују особину да форсирају причу у темама где су "исправни" и да воле да на том пољу друге утерују у ред. То видимо и код деце, када наставница пита - Ко је шарао по табли? одмах се јављају они који кажу - Ја нисам. И онда после школе оду код маме и кажу - Знаш како је ружно да се пише по табли, ето ја нисам, а онај Павле је писао по табли, баш је неваљао, зар не, наставница би требало да га казни. А Павле, ех, ко зна зашто је писао, можда је покушавао да се ослободи, охрабри, а можда је безобразан, можда је цртао некоме нешто да му помогне, можда је креативан, можда неваспитан, можда ће и даље писати а можда неће никада више, можда, можда, можда....

    Оно што мене овде заиста интересује се следеће:

    On 2/7/2018 at 2:09, александар живаљев рече

    поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

    On 2/7/2018 at 2:09, александар живаљев рече

    Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест.

    Колико сам ја укапирала неке ствари, наравно сасвим је могуће да не разумем добро јер нисам "црквена", немам духовника, упала сам у своју "духовност" као камен који се скотрљао са планине, али укапирала сам да нам покајање, исповест и причешће помажу и дају оно што нам је потребно да се избављамо, преобразимо и да је оно чему тежимо - Светим Тајнама, пут сталног поправљања, устајања, падања, уз Божију помоћ. Ако се ја борим, поправљам и трудим се да се избављам, а не причестим се, док се сасвим не поправим (престанем да пушим, смршам, не опсујем више никада, не помислим за комшиницу да је ђубре више никада, не упадам у депресивне епизоде (јер депресија је губа душе, да, да, губаве душе да ли се причешћују?) не пожелим свога мужа у посту, не помислим таконештобезвезеполуосуђујуће о свом оцу у моментима навале сећања, итд), ето, ја опет кажем - никада се више нећу причестити. 

    ОК, повући ће се граница у Цркви, па ћемо ми пушачи стајати иза линије, нећемо приступити, а непушачи ће стати испред линије и биће све по правилима. Било би фер да онда непушачи на основу неких својих греховних страсти (греха, какогод), исповлаче и у њиховој групи још мноштво линија, и да се повуку иза. Ко ће након тога приступити? Бојим се - нико. Нити један једини човек.
     

    image.png

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, АлександраВ рече

    о сасвим је могуће да не разумем добро јер нисам "црквена", немам духовника, упала сам у своју "духовност" као камен који се скотрљао са планине, али укапирала сам да нам покајање, исповест и причешће помажу и дају оно што нам је потребно да се избављамо, преобразимо и да је оно чему тежимо - Светим Тајнама,

    Parohijski sveštenik je i tvoj duhovni otac, zato mi nisu jasni oni koji trče po brdima da nadju što “jačeg“ duhovnika. To je i nepoštovanje tvog dodeljenog ti sveštenika.

    Naravno ako te interesuje razna tematika iz pravoslavnog života, ideš kod nekog ko se razume u odredjenu tematiku više od drugih ali univerzalno da se neko u sve razume to ne nadjoh još.

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Nije dobro ni ogovarati, ni lagati, ni imati loše misli, ni raditi išta što bi štetilo zdravlju, recimo višak ili manjak kilograma, holesterol, masnoća, fizička neaktivnost.....

    Nije dobro 1000 stvari koje radimo svakodnevno a najgore je ispraviti jednu a zadržati 999 drugih ...

    Dakle kao što rekoh, to je proces...

    Otvorite temu o štetnosti duvana, ovde je tema da se duvan u nekom našem manastiru izjednačio sa smrtnim gresima ubistva, trgovine ljudima, trgovine ljudskim organima itd...

     

    Па ко каже да је то добро набројано, само ово је тема о пушењу....  И што полазиш од те логике, јој ти не пушиш али си зато премазан са 999 других грехова или пак јој ако престанем да пушим исправићу једну ствар али ћу задржати 999 других, можда ћеш све исправити...

    Право питање, јел се бориш против страсти пушења?  Ти често си склон цитирању светитеља, ја ти намакох три цитата шта су угодници Божији говорили о пушењу и ти пређе преко тога, али је битно да је свети владика Николај негде некад пушио и да то у оваквим темама увек мора да се назначи.

    Понављам ја не би бранио причешће и не мислим да је то добро, али свакако треба причати о овом пороку...на крају крајева ти понављам ти својим пушењем не штетиш само себи, него и својим ближњима, осим ако када запалиш цигарету увек и аутоматски бежиш од њих.

    Но ако је смисао и цела поента теме причест и онај који пуши, што се мене тиче рекох, ја никоме не би бранио.

    Ти пушењем чиниш себи лоше, али чиниш и својим ближњим лоше, дупло голо.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 23 минута, МилошБГ рече

     

    Понављам ја не би бранио причешће и не мислим да је то добро, али свакако треба причати о овом пороку...на крају крајева ти понављам ти својим пушењем не штетиш само себи, него и својим ближњима, осим ако када запалиш цигарету увек и аутоматски бежиш од њих.

     

    Као и сваком другом страшћу. Мало превише дижемо фрку око овога. Знамо генерално шта су промашаји, а за поједниначне ствари свако са својим свештеником/духоником а пре тога са самим собом нек рашчивија и лечи уз Божију помоћ.

    Ајмо за свако страст по тему па оплети...не иде.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Слажем се... Немам ја ништа против пушача, најближи људи око мене пуше, међутим апсолутно ме нервирају ти коментари кад се дрзнеш да кажеш да ипак пушење није баш добро, крене лавина увреда и коментара ти да си Бог ти би ово, ти си овакав ти си онакав, само што не растргну, што мени лично ипак говори да је та страст ипак већа од неке обичне страсти. И на крају крајева да се не лажемо, имамо светитеље и Божије угоднике који су рекли о тој страсти...Мислим да циљ сваког човека да било коју страст не узима здраво за готово илити да је то део њега, већ да се бори, па сад не може свако данас оставити пушење, можда смањи, можда свако десети остави, можда нико не остави, али се бори, а мислим да код пушења управо дискутујући овде то на основу коментара видим да није случај, неко ће наћи оправдање Свети Владика Николај је пушио, неко ће нешто друго, а ретко ко ће се борити, осим док не догори.

    Уздравље

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 39 минута, МилошБГ рече

    на крају крајева ти понављам ти својим пушењем не штетиш само себи, него и својим ближњима, осим ако када запалиш цигарету увек и аутоматски бежиш од њих.

    Ne zapalim cigaretu kući, napravio sam posebnu prostoriju gde pijem kafu i pušim cigaretu recimo...

    Drugo, reč je o tome da vidimo stepen tog poroka, umereno pušenje, je manje štetno od neumerenog prejedanja ili konzumiranja alkohola ili neumerenih laganja ili neumerenih praznoslovlja itd...

    Dakle stepen greha postoji ovde je reč, da si neko daje za pravo i izjednačava pušenje sa ubistvom ili misli da pušenje po utomatizmu nosi još grehova sa sobom, tipa potrošio si deci pare iz kasice prasice ili gušiš ih dimom ili da si po automatizmu strastven i nesmiren.

    Mene cigareta smiri recimo, pućkam taj dim, ne duvam nikome u facu, nemam zdravstvenih problema zbog toga, niti ugrožavam nekog, ne pušim pred Liturgiju, kao što tada ne jedem i ne pijem i što je najvažnije kad neko krene da se prepire umesto da mu uzvratim poganim jezikom ja otkadim djavlu u facu i rešen problem.

    Još tje ispasti da je pušenje cigareta religijski čin praćen prizivanjem djavdjava kako ste krenuli...

    Dakle u redu je, kad mi bude smetalo, ostaviću, za sada imam druge brige, ostavio sam misli o agresivnosti, ostavio misli o bogatjenju na svaki mogući način.ostavio misli o korišćenju laganja zarad koristi, ostavio misli da je čovek po prirodi večan i besmrtan, ostavio misli da budem iznad drugih i ispred drugih u svemu, ostavio misli da je moj pogled na svet savršen, ostavio misli da nekome razbijem facu jer ne želi da se skloni kad ja to želim, ostavio misli da moram da mrzim i vređam protivničke navijače, odredjene ljude i narode, rase, ostavio misli da je sve drugo bitnije osim Boga i ostavio mnogo što šta što su me pre toga pogrešno učili i pušači i nepušači.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 часа, МилошБГ рече

    Да ли треба бранити причешће онима који пуше, свакако да да, али само уколико свештенство и монашство који пуше исто буду кажњени на неки начин због тог гре

    Vidiš nisi pušač a pamćenje slabo, nekad kažeš da treba braniti pričešće nekad da ne treba.

    Čovek mora da stoji iza svojih reči. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Davila me jedna žena vrlo pobožne spoljašnosti, kako se Isus nikada nije smejao i tako nekim glupostima, pošto je videla da idem redovno u Crkvu, ona je poželela da me podučava. Ja video vrag odneo šalu, dosetim se i izvadim cigaretu i zapalim tu pred njom na ulici, samo je sagla glavu i pobegla. Neprocenjivo.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Isto tako se može zabraniti pričest debelim ljudima jer pretjerano žderu i uživaju u hrani,pa onda recimo ljudima koji previše ispijaju kava,ali da bi se utvrdilo tko je u čemu pretjerao i tko stvarno nije zaslužio na pričest bi morao svećenik pored sebe imati kuglu u kojoj točno vidi tko puši previše tko pije i tko ždere previše Nuttele..:))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Davila me jedna žena vrlo pobožne spoljašnosti, kako se Isus nikada nije smejao i tako nekim glupostima, pošto je videla da idem redovno u Crkvu, ona je poželela da me podučava. Ja video vrag odneo šalu, dosetim se i izvadim cigaretu i zapalim tu pred njom na ulici, samo je sagla glavu i pobegla. Neprocenjivo.

    :))12:smeha:zakon..

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 59 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Vidiš nisi pušač a pamćenje slabo, nekad kažeš da treba braniti pričešće nekad da ne treba.

    Čovek mora da stoji iza svojih reči. 

    Па шта ја написах...може да се брани причешће али онда када нико не буде пушио од људи унутар црквеног клира.  Што значи никад, ако не схваташ да сам тиме стао на страну мишљења да је глупо причешће условљавати тим стварима или неком безгрешношћу онда не знам шта да ти речем.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...