Jump to content

Kako nastaju grešne pomisli

Оцени ову тему


Препоручена порука

On 16.9.2021. at 12:19, mirko1929 рече

Па сам је реко мрак мог непознања и на тај начин ме вукао за језик.

Јесам, вукао сам те ту за језик. Али обрати сад пажњу, молим те, на то што си доживио као увреду, кад га практично незнатно преформулишем.

У тим посљедицама пада једино можеш видјети то што и видимо, ту дјецу што умиру. А зашто су она рођена, то ће у мраку тог познања бити тој дјеци пресуда, да су рођена за смрт. И по самом разуму као једином богу ће Христос ту бити сувишан, и као алфа и Онај у којем је све створено за вјечност, и као омега и нови Адам, у којем та дјеца васкрсавају да буду оно за шта су и створена у наручју Бога (или на крилу Авраамовом, свеједно је). 

Због непознавања почетка, потпуно нам је стран и свршетак стварања, као есхатон, у којем читава творевина задобија смисао и појединачне логосности не остају неостварене, нити та дјеца, што нам умиру, остају ускраћена за живот у Богу.

Да не тражиш, ово сам прво написао:

У тим посљедицама пада једино можеш видјети то што и видиш, ту дјецу што умиру. А зашто су она рођена, то ће у мраку тог твог познања бити тој дјеци пресуда, да су рођена за смрт. И по самом разуму као твом једином богу ће Христос ту бити сувишан, и као алфа и Онај у којем је све створено за вјечност, и као омега и нови Адам, у којем та дјеца васкрсавају да буду оно за шта су и створена у наручју Бога (или на крилу Авраамовом, свеједно је).

Због непознавања почетка, потпуно ти је стран и свршетак стварања, као есхатон, у којем читава творевина задобија смисао и појединачне логосности не остају неостварене, нити та дјеца, што теби умиру, остају ускраћена за живот у Богу.

И има ли ту неке битне разлике? Или из истог мрака сви проговарамо? Само што су једни свјесни тог свог мрака и разгрћу га и рукама и ногама, да би стигли до мрвица свјетлости, а други се само утврђују у том мраку и уопште га не виде већ на њему граде богопознање. Али који је то црни бог, ако га познајемо у мраку?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, slovoA рече

Јесам, вукао сам те ту за језик. Али обрати сад пажњу, молим те, на то што си доживио као увреду, кад га практично незнатно преформулишем.

У тим посљедицама пада једино можеш видјети то што и видимо, ту дјецу што умиру. А зашто су она рођена, то ће у мраку тог познања бити тој дјеци пресуда, да су рођена за смрт. И по самом разуму као једином богу ће Христос ту бити сувишан, и као алфа и Онај у којем је све створено за вјечност, и као омега и нови Адам, у којем та дјеца васкрсавају да буду оно за шта су и створена у наручју Бога (или на крилу Авраамовом, свеједно је). 

Због непознавања почетка, потпуно нам је стран и свршетак стварања, као есхатон, у којем читава творевина задобија смисао и појединачне логосности не остају неостварене, нити та дјеца, што нам умиру, остају ускраћена за живот у Богу.

Да не тражиш, ово сам прво написао:

У тим посљедицама пада једино можеш видјети то што и видиш, ту дјецу што умиру. А зашто су она рођена, то ће у мраку тог твог познања бити тој дјеци пресуда, да су рођена за смрт. И по самом разуму као твом једином богу ће Христос ту бити сувишан, и као алфа и Онај у којем је све створено за вјечност, и као омега и нови Адам, у којем та дјеца васкрсавају да буду оно за шта су и створена у наручју Бога (или на крилу Авраамовом, свеједно је).

Због непознавања почетка, потпуно ти је стран и свршетак стварања, као есхатон, у којем читава творевина задобија смисао и појединачне логосности не остају неостварене, нити та дјеца, што теби умиру, остају ускраћена за живот у Богу.

И има ли ту неке битне разлике? Или из истог мрака сви проговарамо? Само што су једни свјесни тог свог мрака и разгрћу га и рукама и ногама, да би стигли до мрвица свјетлости, а други се само утврђују у том мраку и уопште га не виде већ на њему граде богопознање. Али који је то црни бог, ако га познајемо у мраку?

Ма опуштено, нисам се увредио, само ми се не допада тај christianese жаргон. Било како било, све је то лакомислено одмахивање руком и бежање од проблема. Том логиком долази се до оних баналних закључака, као нпр. да треба пуштати што више деце да умиру да што пре оду Царство... не само деца, него и ми треба да гледамо да што пре одемо са овог света.

 

  

пре 10 часа, slovoA рече

Ако испратиш ту логику до краја, није само Еденски врт небитан. Небитно је онда и Царство Божије као циљ стварања, јер си му већ супротставио те хиљаде година и њих одредио за циљ, макар и привремени, али свеједно циљ према којем је устројена природа и створен човјек.

А још је горе ако тај и такав циљ није привремен, испало би да је природа устројена за вјечно умирање.

Циљ (смисао) стварања је, значи, у вјечности, није привремен, па ни створена природа није устројена према том привременом циљу, већ према вјечности и свом коначном остварењу. И неће се та природа ту одједном појавити, на крају, као магијска. Не. То је иста она природа човјека коју је Христос усвојио оваплоћењем и спасио, те је већ на циљу. И за шта је та природа онда створена, ако је Христос не само Бог већ и савршен човјек? За оскудицу?

Та природа, дакле, која би била створена и устројена за оскудицу, морала би на крају нестати, јер чак и да јој је крајњи циљ Царство Божије, није устројена за њега, па би тако и Христово вазнесење било један бесмислен чин, јер би Оцу принио природу човјека која није одређена за вјечност, већ за хиљаде година оскудице.

Види, ја само износим историјске чињенице, какве то импликације има у твојој глави, то није мој проблем. Царство око не виде, ни ухо не чу, нити на срце човеку не дође, а време проведено у Едему није ни тачкица на историјском радару. Човек је дакле, био присиљен да преживљава не у рајским условима, већ у крајње окрутним условима безосећајне Природе хиљадама година пре него што је уопште дошло до развоја цивилизације. Да човек није устројен да може да преживи у таквим условима, не би преживео. То је таутологија. Не могу да верујем да морамо око тога да се прегањамо и расправљамо. И врапци знају да људи у Царству имају глорификована тела, која су ослобођена од нужности. Пролазе кроз зидове, могу да преживе без хране, јела, пића и ваздуха, итд. Историјски људи су скроз различити од небеских људи, и немам појма зашто инсистираш да су историјски људи, небески људи. Кад би било по твом, ми би се рађали у глорификованим телима, и не би уопште било ни битно да ли је оскудица, или изобиље, јер не би робовао нужди.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...