Jump to content

Дејан Мачковић: Раскол и нова православна еклисиологија

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 12 часа, slovoA рече

Иако Дух не исходи од Сина, кроз Сина се раздаје и у Сину је сва икономија спасења. Црква је једно тијело Христово, а не многа.

Ово сам превидио, добро кажеш, али то објасни Аци јер он тврди да исходи.

Мислим да си помјешао јединиородног Сина са јединокрштеним:0212_rolleyes:, наше и Исусово крштење је једно те исто, као и лутургија...

Иначе мораш да објасниш, како смо примили различита крштења, а сједимо за једном истом вечером...

пре 12 часа, slovoA рече

То што ти намећеш умјесто историјског Христа, то су неки имагинарни Христоси. Многи, па дакле и лажни.

....или је једна историјска Тајна Вечера , литургија је много, дакле лажне су.:smeh1:

Занимљиво је како се не узима за грјех, додати Христу нешто, мач, круну, исхођење... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 110
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

@Hadzi Vladimir Petrovic Потпуно произвољно тумачиш све, и оно што сам рекао, и оно што нисам али ти однекуд знаш и то.

пре 28 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

јер по теби шта ради Утјешитељ у свјету, ако не долази на нас и на часне дарове,

Ко је рекао да не долази на нас? Кажем да не силази на нас директно већ кроз Сина, и зашто изврћеш моје ријечи?

пре 34 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

ја мислим да је свачије крштење као Христово

Знам да тако мислиш, али не знам откуд ти то? Отац није ни за тебе ни за мене посвједочио да смо ми Његов љубљени и јединородни Син, већ за Христа. Па ако је историјски Христос једно потпуно небитно створење, или уопште створење, онда је свеједно и о чијем је крштењу ријеч. Само, пази, управо Св. Јован тад каже да он сам крштава водом за покајање, а да ће нас Христос крстити Духом Светим и огњем. Али како ће нас крстити ако Га Дух мимоилази?

пре 58 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Дакле икона твога крштења је иста као Господњег, само што си ти у води, поп на мјесту Јована, а Дух Свети од Оца силази на тебе?

Ако је тако, онда сам и ја Христос. Поновићу ти. Кад би Дух Свети исходећи од Оца силазио директно на нас, то би значило да мимоилази Логоса Божијег, односно, да је Логос ту изван поретка, па би смо били крштени у име Оца и Духа. Тачније, ако и не би смо тад заузели мјесто Сина, самим крштењем би већ били спашени ("формирани као Христос"), што је ипак протестантска идеологија. Јесте истина да то мјесто сина, условно речено, треба да заузмемо, али пут богоуподобљења није то што кажеш, да истиснемо историјског Христа из поретка Свете Тројице. Напротив, у Њему и кроз Њега се спасавамо, а нико наравно не спори да Дух савршава ту тајну.

Пре сат времена, Hadzi Vladimir Petrovic рече

шта има Дух Свети да исходи из Цркве (Тијела, Христа) куда?

Поново исто. Ко је рекао да исходи из Цркве? Од Оца исходи, али гдје савршава тајну спасења и како?

Пре сат времена, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Зато можеш да устврдиш да то што је икономија у Христу подразумијева исхођење

И опет, ко је рекао да икономија подразумијева исхођење од Сина? Али кроз Сина и у Сину нас Дух преображава и саображава само једном тијелу Христовом, па смо у Цркви многи преображени, али нисмо многи Христоси (преображење као мало шири појам од самог преумљења).

пре 3 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Хоћеш ли да устврдиш да је Христос у утробу Марије Дјеве дошао пре Духа Светога, ту ако нигдје друго мораш признати предхођење Духа.

Овде ти је можда и кључ проблема. Превише ти је антропоморфна та представа о Тројици, што стижу прије или касније. Икономија никад не стоји у супротности са тријадологијом, исхођење је увијек од Оца, кроз Сина.

А наравно да је оваплоћење дјело Духа, али шта с тим? Није се Дух оваплотио, него Син.

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, slovoA рече

 Иако Дух не исходи од Сина, кроз Сина се раздаје 

пре 58 минута, slovoA рече

Кажем да не силази на нас директно већ кроз Сина, и зашто изврћеш моје ријечи?

Добро, кажеш раздаје се "кроз" Сина на начин неисхођења, у неком виду сарадње који није миомоилажење јер им је једна воља, дакле Син Љубљени је и по својој вољи, и по вољи Духа. Нема ту разлике и не видим шта је спорно ако Дух и у икономији нпр. исходи од Оца, да ли је то одмах, мимо Христа? Није него је онако како је у Тројици. Зашто мора бити другачије зато што смо у Христу створени?

Не знам да ли си погубио контекст или га мијењаш у историјски, ми говоримо из Цркве данас, разматрамо однос Духа Светога и Христа који су и данас присутни у вези са приматом.

пре 58 минута, slovoA рече

 Али како ће нас крстити ако Га Дух мимоилази?

 Исто као Јован Христа, није Христос син Божији зато што је крштен, разапет, бијен, умро, нити што је служио вечеру апостолима него зато што га Отац предвјечно рађа и ни збогчега друго

На тебе када сиђе директно из Оца исходећи Дух Свети, уз Христову сарадњу, по позиву, чинодејству, ти постајеш христос, у оном смислу у којем је то +Игњатије или било који помазаник, са тим да си помазан да одговараш, а не да предводиш. 

Да ли ти тврдиш у литургијском контексту да Дух Свети силази на нас кроз првосвештеника, буквално кроз +Димтријево тијело на нас?

 

пре 58 минута, slovoA рече

Икономија никад не стоји у супротности са тријадологијом, исхођење је увијек од Оца, кроз Сина.

:0426_feel:Ја мислио од Оца....:bu: без тог додатка, имамо тај проблем, мало дуже, ја сам пропустио решење, или га је +Зики донио, па нисам хтјео да читам глупости јер је јасно шта од њега исходи?

@slovoA Погледај твоје болдоване цитате које сам привео, исходи или не исходи договори се са собом?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Надам се да није Геније из Пергама, Мармариса и Кушадасија смисло епохално откриће да исхођење назове прохођењем или некако другачије и да православни буду сретни12:smeha:.

Значи Дух од Оца исходи, и када наиђе на Христа онда ради православних проходи, и посље даље наставља исхођење?:sunce:

Не режу нам шију, него врат.

  • Не свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Исто као Јован Христа, није Христос син Божији зато што је крштен, разапет, бијен, умро, нити што је служио вечеру апостолима него зато што га Отац предвјечно рађа и ни збогчега друго

To je nerazdeljivo.Sve što se desilo sa Isusom, je nerazdeljivo ,jer se dešava Isusu Sinu Božjem.

Zato ne postoji, "zato što je".

Sin Božji je onaj koji jeste.

 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Volim_Sina_Bozjeg рече

To je nerazdeljivo.Sve što se desilo sa Isusom, je nerazdeljivo ,jer se dešava Isusu Sinu Božjem.

Zato ne postoji, "zato što je".

Sin Božji je onaj koji jeste.

 

Не буди смешан, нису то природе, дејство и воља су једни те исти, тако да нема шта да се раздељује, али су мјеста у Цркви сасвим различита и побожно је разликовати Оца, Сина и Духа Светога, сада, увјек и у свему. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...