Jump to content

Adam, Eva i evolucija


Препоручена порука

Пре сат времена, Desiderius Erasmus рече
Пре сат времена, Bokisd рече

I, o tome, toj prirodnoj stvari ovde prica ap.Petar, ono sto je sada u prirodi, kako je po prirodi, navodi prirodni zakon, ne poziva se na stvaranje zivotinja na pocetku stvaranja svega. Pa, pogledaj kako je rekao Petar,.....да се хвата и коље (drugi prevod,....da se hvataju i ubijaju), znaci nije Petar naveo tacno subjekat koji hvata, nego je okarakterisao objekat kao onaj koji se hvata i ubija.....i onda i covek moze da ucestvuje u tom hvatanju i ubijanju radi hrane i ishrane , sto naravno nije bilo na pocetku kada je prvi covek stvoren. Tako da se ovo sto kaze Petar ne tice samog stvaranja zivotinja, nego je to samo kao neka konstatacija sadasnjeg poretka stvari u prirodi.

 

пре 1 сат, Desiderius Erasmus рече

Tebi je moguće čak navesti i reči ap. Petra gde on eksplicitno kaže da je mesožderstvo stvoreno ("A oni, kao nerazumna životinja, koja je od prirode na to stvorena da se hvata i kolje, hule na ono što ne razumeju..."), a da ti opet furaš svoju priču kako se tu ne misli baš zaozbiljno stvoreno. 

(moje crveno podvlacenje)

Od prirode stvorena zivotinja za hvatanje,......ne stvorena na pocetku, jer nije priroda (prirodno) stvorila zivotinje, nego Bozija sila.

I, ako je stvorena da se hvata i kolje, zasto onda trava za ishranu zivotinja na pocetku stvaranja, .....i za coveka biljna hrana, zasto onda nije hvatao i kolje zivotinje na pocetku, ako su bas tako po prirodi stvari stvorene. 

Nego ima ovo tek posle Potopa za ljude,.....Sve, što se miče, što živi, neka vam bude za hranu: kao nekad zeleno bilje, tako vam sada sve dajem,.... i, onda moze da se hvata i kolje,...

Bre Erazmo nemoj da budes ko extremni protestanti koji se hvataju za rec, bez konteksta sta i kako.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Bokisd рече

Erazmo nemoj da budes ko extremni protestanti koji se hvataju za rec, bez konteksta sta i kako.

Ako iko ovde prihvata shvatanja ekstremnih protestanata, to si onda ti. ;)

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Desiderius Erasmus рече

Ako iko ovde prihvata shvatanja ekstremnih protestanata, to si onda ti. ;)

kako smes??

vredjas sagovornika, nisi pravoslavan

nisi licnostnostnostnostan!!!

(svidja mi se izraz, ukrao sam ga od jednog lika odavde :) )

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Tumaralo. said:

Zamisli da te ja namerno inficiram COVID-19 i onda iskeširam novac za tehniku, lekove  i osoblje da te drže na respiratoru i kažem ti "dajem sve od sebe da ti pomognem, da te COVID ne odvede u nebiće, drži se tebra".

Nije tu reč o nečem namernom ili nenamernom. Bog je naprosto stvorio svet iz nebića. A ono što je stvoreno iz nebića, nužno ima to svojstvo da ne može samo sebe održavati u biću. Svet koji je stvoren iz nebiće, ne može a da nema težnju da se vrati u nebiće bez održavanja u biću od strane Boga.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Desiderius Erasmus рече
пре 2 часа, Bokisd рече

 nema velicanja tog pijenja krvi

Ima veličanja pijenja krvi jer Gospod pita Jova "gde si ti bio kada ja to stvarah", pa se onda nabrajaju čudesa stvaranja.

To je na pocetku te price, i vec sam rekao da postoje stvari koje se ticu stvaranja,....ali, se kasnije menja pocetna paradigma i prelazi se samog cina stvaranja stvari,..... na one stvari sto su stvorene - tj.kako vidimo da sada funkcionisu stvari. Jer, na primer, dazd i kisa koja se pominje, nije bila na pocetku, jer je trava i bilje raslo iz zemlje po blagoslovu Bozijem, tek posle izgnanja coveka iz Raja zemlja i covek su potrebovali dazd i kisu i obradu zemlje radi biljne hrane. Ili, kada se pominju munje i gromovi i led i slana, da li ce sada Bog preko svega toga da porucuje Jovu o pocetku stvaranja svega (to je vec Bog uradio na pocetku ovih stihova kada navodi stvaranje zemlje i mora i slicno).....ali, naravno da ce da mu porucuje, ali u smislu da Bog time sada upravlja i promislja o svim tim prirodnim pojavama koje Jov moze da vidi u toj istoj prirodi.

I, tako i to pijenje krvi nije bas sa pocetka stvaranja (kao i ovo oko dazda i kise i gromova i leda), nego je paradigma sada u tome kako se Bog brine o svemu i svim bicima sto je stvorio.I, koliko sam do sada procitao  tako to tumace svi svetitelji koji se bave tim stihovima - promisljanje Bozije o svemu i o njegovoj brizi i o razlicitoj hrani za ishranu razlicitih zivotinja, nema pomena kod tumacenja svetitelja o toj drugoj paradigmi da se tice samog stvaranja tih zivotinja tako kako se opisuju u tim stihovima kao krvozderne.

Vidi, mozda ima svetitelja koji su mislili da su zivotinje od pocetka mesozderi i treba da vidis zasto tako misle (ako moze da se nadje). Ja mislim da nisu bile mesozderi, i nasao sam kod mnogih svetitelja koji su pisali takodje isto o tome. I, samo navodim stvari ili indikacije koje mogu ili ne mogu da govore o tome da li su ili nisu zivotinje bile mesozderi. I, mislim na osnovu svega sto sam naveo, da ne moze iz ovih stihova da se izvede ovo da su neke zivotinje od pocetka bile mesozderi. U stvari, ne znam tacno koje su razloge neki svetitelji navodili u korist toga da je bilo zivotinja koje su mesozderi (ako pronadjes postavi).

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Bob Marley рече

Nije tu reč o nečem namernom ili nenamernom. Bog je naprosto stvorio svet iz nebića. A ono što je stvoreno iz nebića, nužno ima to svojstvo da ne može samo sebe održavati u biću. Svet koji je stvoren iz nebiće, ne može a da nema težnju da se vrati u nebiće bez održavanja u biću od strane Boga.

Da iskoristim ovo,.... ovo je upravo ono sto se navodi u tom 103.Psalmu i stihovima o Jovu,..... da Bog sve sto je stvorio,....ne ostavlja da brine samo o sebi, jer ne bi moglo samo da opstane u svom postojanju i vratilo bi se u nebice,....nego Bog i odrzava u postojanju i bicu sve sto je stvorio, i ne samo to, nego i brine i promislja o svemu sto je stvorio,....i o tome se Erazmo govori u tom Psalmu i u pricu o Jovu i o tim zivotinjama o kojima Bog brine i daje im odgovarajucu hranu za ishranu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 40 минута, Bob Marley рече

Nije tu reč o nečem namernom ili nenamernom. Bog je naprosto stvorio svet iz nebića. A ono što je stvoreno iz nebića, nužno ima to svojstvo da ne može samo sebe održavati u biću. Svet koji je stvoren iz nebiće, ne može a da nema težnju da se vrati u nebiće bez održavanja u biću od strane Boga.

Nije nužno.

Samo je Bog nužan. Samo Bog mora da postoji a sve ostalo postoji po Božjoj volji. Uključujući i način na koji postoji. Ne mora da truli, raspada se, boli, muči se, pati.. prosto ne mora, ali tako jeste stvoreno.

Ne mora ni zakon gravitacije da postoji a kamoli biološki zakoni... Može Bog neki drugi modus da stavi u pogon...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

17 minutes ago, Tumaralo. said:

Nije nužno.

Samo je Bog nužan. Samo Bog mora da postoji a sve ostalo postoji po Božjoj volji. Uključujući i način na koji postoji. Ne mora da truli, raspada se, boli, muči se, pati.. prosto ne mora, ali tako jeste stvoreno.

Ne mora ni zakon gravitacije da postoji a kamoli biološki zakoni... Može Bog neki drugi modus da stavi u pogon...

Tačno je da fizički zakoni nisu nužni. Ali ovo je metafizički zakon: da ono što je stvoreno iz nebića, ne može da se održi u biću ako ga Tvorac ne održava. Jer ako bi svet mogao da se održava u biću sam od sebe, bez Tvorca, zašto onda ne bi mogao i nastane iz nebića sam od sebe, bez Tvorca?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, Tumaralo. рече

Ne mora da truli, raspada se, boli, muči se, pati.. prosto ne mora, ali tako jeste stvoreno.

Ако је тако и такво створено, значи да се Адам у Рају распадао, мучио и патио? Ја лично не вјерујем у то, мислим да је распадање почело са падом и да је пад промијенио управо начин постојања. Зато сам те и питао оно за пад.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, slovoA рече

Ако је тако и такво створено, значи да се Адам у Рају распадао, мучио и патио? Ја лично не вјерујем у то, мислим да је распадање почело са падом и да је пад промијенио управо начин постојања. Зато сам те и питао оно за пад.

Da, da, i ja čekam na Božju intervenciju da mi uskladi u glavi sve to..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Bob Marley рече

Tačno je da fizički zakoni nisu nužni. Ali ovo je metafizički zakon: da ono što je stvoreno iz nebića, ne može da se održi u biću ako ga Tvorac ne održava. Jer ako bi svet mogao da se održava u biću sam od sebe, bez Tvorca, zašto onda ne bi mogao i nastane iz nebića sam od sebe, bez Tvorca?

Vidi, i anđeli su tvorevina i održava ih Bog u životu a oni se opet ne muče, ne raspadaju itd.

Dakle, održavati nešto ne podrazumeva da to nešto mora da pati, da se raspada i da mu se paraziti kote u nosu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Desiderius Erasmus рече
пре 4 часа, Bokisd рече

Излази човек на посао свој, и на рад свој до вечера..... i, to se velica kao deo mudrosti Bozije, ali naravno da nema veze sa stvaranjem prvih ljudi u Raju.

Naravno da ima veze sa stvaranjem prvih ljudi u Raju. Adamu je dato da radi i čuva Vrt.

A, brate moj Erazmo, pa to je eklatantan (.....Koji udara u oči, sasvim očevidan; očit, očigledan; Izvrstan, izvanredan, odličan, veoma jasan i uverljiv; Bučan, buran, izrazit, neoboriv (npr. eklatantan dokaz u nekom važnom pitanju, često međunarodnog značaja). Sjajan, odličan, izvanredan, slavan; očigledan, očit, jasan; javan; zvonak, zvučan....:stadaradim:)..... primer, da se ne govori o vremenu pocetka stvaranja svega i onda sledstveno i coveka.

Jer, vidi Erazmo, pa pogledaj sam stih iz 103.psalma,..... 23.Излази човек на посао свој, и на рад свој до вечера.....I, kako onda Adam izlazi na svoj posao i svoj rad (pazi svoj, nije nesto sto je Boziji posao i zapovest u Raju) .... i onda dodje vece i odmara od posla i rada - kada nasuprot tome u Raju nema odmaranja od rajskog posla....jer, kada su Adam i Eva pomislili da nesto malo 'odmore' i iskuliraju :suncanje:, dosao je onaj i iskoristio njihov nerad i nebrigu za posao u Raju i prevario je oboje.

I, pogledaj taj stih u vezi sa predhodnim stihovima i pogledaj tumacenje svetitelja zasto je Bog odredio coveku da radi preko dana i odmara i prikuplja snage nocu - za novi dan i ponovni posao.

https://svetosavlje.org/tumacenje-psalama/105/

(23) Излази човек на дело своје. Током дана, звери би спречавале л.уде да иду на пут и да обрађују земљу. Сада, међутим, оне излазе само ноћу и себи храну од Бога траже, будући да трава и житарице не мичу из земље ради њих.

http://bible.optina.ru/old:ps:103:23

Свт. Иоанн Златоуст

И хорошо сказал: «до вечера», потому что с наступлением вечера свет удаляется, а приходит темнота и усыпляет, человеческую природу, успокаивает утрудившееся тело, утишает все чувства и, как добрая кормилица, своей заботливостию всем членам дает свободу от трудов и изнурительных занятий. Когда же мера ночи исполнится, появляется свет, и, пробудив человека, делает его способным свежими чувствами воспринимать солнечные лучи, и с новым и горячим усердием приступать к обычным...(ubaciti u google prevod...:google:)

Tako da, stvarno tu nema ni pomena o stvaranju prvog coveka Adama i zivota u Raju. Nego je to ono sto stalno navodim, to je sve pokazivanje Bozijeg promisljanja o svemu sto je vec stvorio i tako i o coveku.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...