Jump to content

Тема о КОРОНАВИРУСУ... све на једном месту


JESSY

Препоручена порука

пре 28 минута, Desiderius Erasmus рече

Idem onda tu na ćošak, kod Mileta Robije, ima odličnu sačekušu... :smeh1:

Tek da ides a odlicna kazes? ... neki gramaticki frik bi reko da si ti to vec bio i lepo se proveo, pa sad ne znas za dosta ;) :smeh1:

 

пре 28 минута, Desiderius Erasmus рече

Slažem se, ali gde se onda uklapa alkohol u taj sistem? 

U jednu casu posle rucka? Jednu za vecerom? 

Koliko se razumem u fudbal casa vina spada u hranu, dobro je za krv za varenje, nutricionisti ce znati bolje... e jedino ako se nadjes u pravo vreme na pravom mestu pa upadnes u bure s rakijom, to je onda vec blagosloveno mucenistvo, mozes samo da sa zahvalnoscu primis taj krst xD 

Follow your bliss and the universe will open doors where there were only walls.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, Juanito said:

 

Проблем је наука у спрези са политиком.

Уосталом, проблем је мање-више било шта у спрези са политиком...

 

Pa šta ćemo da radimo? Kao što si rekao, sve je manje više u sprezi sa politikom. I umetnost je u sprezi s politikom, i muzika je sprezi s njom...

Političari vladaju i oni donose odluke na osnovu onoga što im struka govori. Makar u vezi sa sadašnjom krizom više nego ikada pre. Ponekad (često) se protive i rade drugačije, jer, izbori, popularnost, novac, itd. 

Ne bi bilo dobro da "filozofi" (naučnici) vladaju, kako je to svojevremeno, pre dve hiljade tri stotina i kusur godina predlagao jedan od t(akv)ih filozofa. Pokazalo se na kraju da su ti "mudraci" postajali najgori tirani. Posebno njegovi učenici, i učenici njegovog najboljeg učenika. 

Koliko samo ima knjiga & filmova koji govore o "zlim naučnicima"... Naučnici neka naukuju a politikusi neka rade svoj posao i ne mešaju se previše gde im nije mesto. I to je sasvim dovoljno.

2 hours ago, Juanito said:

 

Поред тога, није уопште тачно да је ово нешто сасвим ново и невиђено до сада.

Da, u pravu si. Kada sam rekao novo & neviđeno mislio sam na sve one restrikcije (između ostalog) koje pominješ u sledećem pasusu, a ne konkretno na ovaj vajrus fatalis.

2 hours ago, Juanito said:

 

Кад гледамо ко је опаснији, споменути фанатици или институционални научници, треба да имамо на уму да следбеници и једних и других немају појма о науци. Следбеници фанатика су, на жалост, дубоко застранили. Видимо и овде на форуму да ту не вреди ништа причати. Шта год кажеш, напишеш, аргументујеш, израчунаш, они на то попљују и наставе даље. Али већи је број оних који гледају у научнике и такозвану ”струку” да би нашли одговоре. Они су збуњени јер су, за разлику од следбеника фанатика, свесни да не знају ништа и онда су своју судбину поверили у руке онима који тврде да знају, имају неке дипломе, знање и искуство, и сад дословно не знају шта да раде. Део њих ће се окренути фанатцима. Али већина ће остати слуђена и слуђено се понашати, што ће дугорочно драстично оштетити друштво на више нивоа. Кога да кривимо, те слуђене људе или ”струку”?

 

Ponekad, čitajući tvoje postove, stičem utisak da si iz nekog sasvim ličnog razloga ogorčen na naučnike & stručnjake. No to je samo moj dojam, kao što rekoh. Bilo kako, slažem se ovim gorecitiranim, posebno s onime što si rekao u vezi fanatika svih boja. 

Ali za razliku od tebe, ja ne mogu da budem toliko kritičan i da "struku" osuđujem sa takvom strogošću. "Rat" još uvek traje i mnogo je onih koji "znaju bolje", a ne znaju ništa zapravo. Tek kada rat završi, ako završi, a nadam se, i svi se valjda nadaju, da hoće, pojaviće se bezbrojni "generali" koji će da nam zvocaju kako je trebalo ovako a ne onako i sve u tom smislu & pravcu... ali to tako vazda biva. 

2 hours ago, Juanito said:

 

Наравно, с науком као таквом је и даље све у најбољем реду и даље је најбољи алат кога имамо за стицање овог типа знања. Као и увек, људи су проблем...

 

Potpisujem i udaram štambilj. A ljudi, ljudi jesu problem, ali i rešenje problema. Nijedna vrsta na planeti se ne bavi naukom tako dobro kao što to čini čovek. I tako će ostati još dugo vremena. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Амери нашли/направили лек/вакцину која помаже у лечењу корона вируса... лечење које траје 15 дана смањује на 11 дана излечење. Ово није коначни лек (тј. проналазак вакцине) за корона вирус већ само средство да се неки пацијенити брже опораве од инфекције, али тврде да је ово само добар почетак у правцу изналажења лека/вакцине.... све ово је још у фази тестирања... неки су скептични  јер  овај медикамент ваљда има side effects....

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 39 минута, uomo del Ve.Te. рече

Амери нашли/направили лек/вакцину која помаже у лечењу корона вируса... лечење које траје 15 дана смањује на 11 дана излечење. Ово није коначни лек (тј. проналазак вакцине) за корона вирус већ само средство да се неки пацијенити брже опораве од инфекције, али тврде да је ово само добар почетак у правцу изналажења лека/вакцине.... све ово је још у фази тестирања... неки су скептични  јер  овај медикамент ваљда има side effects....

 

 

Мало преувеличано. Одгледајте Криса. Анализира две студије. Мало бољи/исти као клорокин. Скупљи?

 

"... Всјакоје ниње житејскоје отложим попеченије ... "    "... Нека буде воља Твоја... "     Верујемо или не верујемо, питање је сад!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Глас Истре: Тихи покољ европских дедова и бака - криза разоткрила несношљиви хедонизам западне цивилизације

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 03. мај 2020.

 Истражно судство у свим еуропским земљама имат ће пуне руке посла јер говоримо о бројци од око 100.000 умрлих штићеника домова на глобалној разини. То је један пристојан град

penzioneri.jpg

Енглези се користе називом Царе хомес, Талијани Цасе ди рипосо, на шпањолском назив је Цаса де ретиро, на француском Маисон де ретраите. Један се француски колега користио сликовитим описом: то су институције које удомљују људска бића која су најближа посљедњој станици. Ровињски пјесник Гиусто Цурто успоредио је "старачки дом" с јесенским стаблом јер при сваком јачем рефулу вјетра пожутјело лишће пада.

Челник Свјетске здравствене организације за Еуропу Ханс Клуге изјавио је да педесет посто жртава коронавируса у Еуропи отпада на популацију домова за старије и немоћне особе. "Суочени смо с трагедијом огромних и несагледивих размјера", додао је Клуге. Ситуација није ништа боља ни у САД-у: процјена жртава је у тијеку. У једном дому у држави Неw Јерсеy са 700 расположивих кревета, откривена је мртвачница пуна тијела умрлих. У једном дому у Каталонији здравствене су службе пронашле тијела умрлих штићеника још у креветима. Већ смо писали о стравичној ситуацији у Италији гдје је у тијеку "тихи покољ талијанских дједова". Оркан пандемије стресао је јесенска стабла западне цивилизације која креће неминовно на стрми пут обрачуна с властитом савјест.

Неће бити лако, већ сада на еуропским судовима гомилају се тужбе на сустав који је очито радио испод, далеко испод, зајамчених стандарда заштите. Резултати истрага прелит ће се и у политичку арену и, ако Бог да, многе ће политичке гарнитуре диљем Еуропе и свијета бити избрисане с политичке карте. Кад говоримо о 80 и 90-годишњацима мислимо на генерацију Еуропљана која је подигла континент из пепела Другог свјетског рата. Недавно сам разговарао с предсједником поречке удруге умировљеника "Галија" Францом Добриловићем који ми је с поносом понудио податак да Пореч има око 4.000 умировљеника и да је велика већина њих умировљена с пуним радним стажем. То су људи који су десетљећима пунили прорачунске касе од јединица локалне самоуправе до оне средишње, државне. Ових је дана у талијанским медијима објављено посљедње писмо 85-годишњег умировљеног одвјетника који је умро од короне у једном дому за старије и немоћне. Писмо је посветио синовима и унуцима: основна је порука да је човјек био свјестан да умире као број, у тоталној самоћи, везан за кревет и немоћан да се брани. Каже "бријали су ме и прали тек кад би сазнали да ми нетко од родбине долази у посјет."

Новинар листа Цорриере делла сера Мицхеле Фарина успоредио је сустав домова с оточјем на којему живи паралелни, заборављени народ, нека врста Бермудског трокута којег ваља избјећи, држати се на пристојној дистанци. Истражно судство у свим еуропским земљама имат ће пуне руке посла јер говоримо о бројци од око 100.000 умрлих штићеника домова на глобалној разини. То је један пристојан град.

Мислим да је ова криза разголитила несношљиви хедонизам западне цивилизације који искључује болест, старост и смрт. Вирус нагриза и устаљено, глупо увјерење да је достигнути ступањ технолошког развоја ресетирао повијест, увјерени смо да је она испод нас, нешто што је прошло и превладано. Ученицима и студентима основних и средњих школа требало би понудити на читање статуте братовштина истарских градића на којима се некад давно градио социјални и друштвени сустав капиларно и линеарно изнад и преко класних и добних разлика.

Једном сам посјетио истарске удруге у Њу Јорку. Старији чланови причали су ми да се удруживање по завичајној линији, почетком прошлог стољећа, градило по неким приоритетима: помоћ гладнима и покривање трошкова погреба оним члановима чије обитељи нису биле у могућности понудити достојан покоп. На крају, док се господарска криза спрема показати зубе присјећам се покојног Жмињца Прима Ровиса који ми је говорио: "Пицио мио, ел мондо но иера маи цусси пиен де бори" ("Мали мој, у свијету није било никад нагомилано толико новца као данас"). Криза ће, надам се, присилити политику на промишљање новог сустава расподјеле. С којим политичких облицима или режимима ће се то спровести, то још нитко не зна.

 

WWW.NSPM.RS

 Истражно судство у свим еуропским земљама имат ће пуне руке посла јер говоримо о бројци од око 100. 000 умрлих...

 

"... Всјакоје ниње житејскоје отложим попеченије ... "    "... Нека буде воља Твоја... "     Верујемо или не верујемо, питање је сад!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

"... Всјакоје ниње житејскоје отложим попеченије ... "    "... Нека буде воља Твоја... "     Верујемо или не верујемо, питање је сад!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

6 hours ago, Juanito said:

Ово сумануто затварање људи у куће, затварање апсолутно свега, дезинфекција улица и свега и свачега нема никаквог смисла, као што нема смисла ни код сезонског грипа ни било којих респираторних вируса јер се зна како се они преносе и господа научници би политичарима морали то отворено да кажу и да се повуку из циркуса ако политичари неће да слушају.

Ја сам се пре неки дан следенио кад сам чуо да су деца у Шпанији изашла напоље први пут после 44 дана. Значи, оно - најстрожа забрана изласка је била за њих, без изузетака.

Каква ће то психолошке трауме и поремећаје да остави на стотинама хиљада, можда милионима људи наредних година и деценија, не смем ни да помислим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, GeniusAtWork рече

Ја сам се пре неки дан следенио кад сам чуо да су деца у Шпанији изашла напоље први пут после 44 дана. Значи, оно - најстрожа забрана изласка је била за њих, без изузетака.

Каква ће то психолошке трауме и поремећаје да остави на стотинама хиљада, можда милионима људи наредних година и деценија, не смем ни да помислим.

Струка је струка, шта ти бре знаш!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

LOL čuj Putina. Samo sam naslov pogledao.

Pa jedini kvalitet Rusije kroz istoriju bio je taj što su u svakom kritičnom momentu mogli da žrtvuju Milion Rusa onako instant i bez prevelike buke.

Ovo ostalo su sve nešto pokušavali da nakeleme pozitivne evropske tekovine na svoje azijatsko biće. Što su uspevali sa promenljivim uspehom kroz istoriju. Manje uspešno od Japana i J. Koreje, svakako.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оппп, ово више не делује као теорија завере... Бар мени неукоме. 

 

  • Свиђа ми се 1

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...