Jump to content

Тема о КОРОНАВИРУСУ... све на једном месту


JESSY

Препоручена порука

Evo nekih novosti:

Rođena sestra mi je pozitivna na koronu. Hospitalizovana je na odjel gdje drže lakše slučajeve sa simptomima. Ima bronhijalnu asmu tako da sam dosta napet kako će se izboriti. Bili smo s njom za vaskrs, a utorak navečer je počela osećati prve simptome.

E ono što je sad misteriozno, o ovome je bilo izvještaja iz J. Koreje. 

Virus je pokupila na odjelu gdje su je premjestili prvi put u subotu pre vaskrska i gdje se još medicinskih radnika zarazilo. Na odjelu radi doktor, koji se zarazio u prvom klasteru. Nakon što je "izlječen", i potvrđen negativan vratio se na posao da bi opet ispoljio simptome i testiran bio je opet pozitivan. Ovo je jedan od mogućih objašnjena zašto se formiralo žarište na tom odjelu gdje su se ostali zarazili te i moja sestra. 

Kakav je ovo virus? Da li se tijelo izbori ali ga ne uništi do kraja nego se on opet aktivira i ponovi bolest. Šta ovo znači, da ne stičemo imunitet i da svi koji su ga preležali i pored toga mogu biti potencijalni prenosnici? 

Kako će se virus uništiti, može li vakcina?  Ako je vakcina način da se on ne aktivira, onda će biti dosta debate u pogledu obaveznosti.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Prvih par minuta kaze sledece: Stanford univerzitet je sproveo istrazivanje u Santa Klari, 3300 ljudi je ucestvovalo, testirali su ih na antitela, i otkrili su da su mnogi vec prelezali bolest, i da je prema tome broj inficiranih 50-85 puta veci od ranijih procena, sto s druge strane znaci da je smrtnost 50-85 puta niza, i otprilike na nivou smrtnosti sezonskih bolesti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

WWW.NOVOSTI.RS

Prema informacijama „Novosti“ vladika nema simptome bolesti. Ne oseća tegobe, a nije ni znao da je zaražen

EPISKOP kruševački David (Perović) zaražen je korona virusom i u subotu uveče je zbrinut u beogradskom KBC „Zemun“.

Prema informacijama „Novosti“ vladika nema simptome bolesti. Ne oseća tegobe, a nije ni znao da je zaražen. Na koronu je testiran u petak, zajedno sa nekoliko saradnika, a dan kasnije dobio je pozitivan rezultat. Zbog njegovih godina (67) i rizika za razvoj bolesti doneta je odluka da se hospitalizuje. U subotu uveče prebačen je u Beograd i smešten u zemunsku bolnicu.

Vladika kruševački treći je arhijerej Srpske pravoslavne crkve zaražen virusom. Vikarni episkop remezijanski Stefan na lečenju je takođe u zemunskoj bolnici. On se lekarima javio prošle nedelje, sa jasnim simptomima bolesti. Njegovo stanje je proteklih dana bilo ozbiljno, ali, kako „Novosti“ saznaju, od juče se oseća bolje.

- Vladika se oporavlja. Bolje mu je i dobro je raspoložen – kratko nam je rečeno u SPC.

Zbog sumnje da se virus raširio i među kontaktima vladike Stefana testirano je više sveštenika iz Beograda, pa i poglavar SPC. Patrijarh Irinej bio je negativan na testu, ali njegove obaveze su i dalje svedene na minimum.

Bitku sa opakim virusom, nažalost, prošlog meseca izgubio je vladika valjevski Milutin. Sveštenici valjevske eparhije koji su se, takođe, zarazili i čije stanje je bilo ozbiljno, posle dužeg lečenja ozdravili su i otpušteni su kući.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Justin Waters рече

Evo nekih novosti:

Rođena sestra mi je pozitivna na koronu. Hospitalizovana je na odjel gdje drže lakše slučajeve sa simptomima. Ima bronhijalnu asmu tako da sam dosta napet kako će se izboriti. Bili smo s njom za vaskrs, a utorak navečer je počela osećati prve simptome.

E ono što je sad misteriozno, o ovome je bilo izvještaja iz J. Koreje. 

Virus je pokupila na odjelu gdje su je premjestili prvi put u subotu pre vaskrska i gdje se još medicinskih radnika zarazilo. Na odjelu radi doktor, koji se zarazio u prvom klasteru. Nakon što je "izlječen", i potvrđen negativan vratio se na posao da bi opet ispoljio simptome i testiran bio je opet pozitivan. Ovo je jedan od mogućih objašnjena zašto se formiralo žarište na tom odjelu gdje su se ostali zarazili te i moja sestra. 

Kakav je ovo virus? Da li se tijelo izbori ali ga ne uništi do kraja nego se on opet aktivira i ponovi bolest. Šta ovo znači, da ne stičemo imunitet i da svi koji su ga preležali i pored toga mogu biti potencijalni prenosnici? 

Kako će se virus uništiti, može li vakcina?  Ako je vakcina način da se on ne aktivira, onda će biti dosta debate u pogledu obaveznosti.

Ne veruje da je ponovno obolevanje pravilo za sve ljude. Verovatno, iz nekog razloga, pojedini organizmi ne steknu imunitet, ili im isti pada iz nekog razloga.

Objasnice vec i to.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

WWW.NOVOSTI.RS

Једна од првих особа на којој се тестира нова вакцина против корона вируса романописац и бивши дечији ТВ водитељ Симион Корт

Једна од првих особа на којој се тестира нова вакцина против корона вируса романописац и бивши дечији ТВ водитељ Симион Корти пренео је своје утиске о неким нуспојавама.

Иначе, у оквиру испитивања постоје две групе, једна прима нову вакцину против корона вируса, а друга прима вакцину против менингитиса и учесницима у испитивању неће бити речено у којој су групи, с обзиром да обе вакцине изазивају сличне нуспојаве.

:scratch_head:

  • Зачуђен 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

WWW.NOVOSTI.RS

Tokom prve nedelje aprila "Infostud" je sproveo istraživanje o uticaju virusa korona na tržište rada kako sa strane privrede...

"Istraživanje "Infostuda" pokazuje da je od ukupnog broja zaposlenih ispitanika njih 12 odsto ostalo bez posla usled izbijanja epidemije, dok od zaposlenih koji su i dalje u radnom odnosu, 70 posto svoj posao obavlja nesmetano, ali 30 procenata njih je pod uticajem poslodavca moralo da uzme godišnji odmor, bolovanje, plaćeno ili neplaćeno odsustvo.
Tokom prve nedelje aprila "Infostud" je sproveo istraživanje o uticaju virusa korona na tržište rada kako sa strane privrede, tako i sa strane radno sposobnog stanovništva, a u istraživanju je učestvovalo 4.329 ispitanika i 580 privrednih subjekata.
Krizom su najviše pogođeni sektori turizma i ugostiteljstva, potom trgovine koja se ne odnosi na prodaju životnih namirnica, i sektor putničkog transporta.
"Da je kompanija u kojoj su zaposleni primenila mere Vlade Srbije o organizaciji rada u kojima se poslodavcima preporučuje da proces rada organizuju tako da svi koji to mogu rade od kuće, potvrdilo je 36 odsto anketiranih. S druge strane skoro 60 posto ispitanih je reklo da se u njihovoj kompaniji primenjuje mera za one kod kojih rad od kuće nije moguć i da se posao organizuje tako da se strogo poštuju sve higijenske mere za sprečavanje širenja zaraze (ograničen broj ljudi u prostoriji, korišćenje zaštitnih maski i slično)".
Od ukupnog broja ispitanih 5 procenata se izjasnilo da poslodavci i dalje nisu uveli nikakve dodatne mere za sprečavanje širenja zaraze.
Među zaposlenim ispitanicima, trećina je pod uticajem poslodavca morala da uzme godišnji odmor, ode na plaćeno ili neplaćeno odsustvo ili otvori bolovanje.
"I pored toga što većina ispitanika nesmetano obavlja svoj posao, postoji zabrinutost od gubitka radnog mesta usled krize koju je prouzrokovala pandemija virusa Covid19. Zabrinutost da će izgubiti posao izrazilo je 40 odsto ispitanika, dok je kod 26 procenata već došlo do smanjenja zarada, a 38 posto očekuje da će do smanjenja doći u narednom periodu", kaže se u saopštenju Infostuda.
Među 12 odsto ispitanih koji su ostali bez posla od izbijanja pandemije, kao najčešći razlog tome ističu da se firma privremeno zatvorila (46%), kod 37 procenata je došlo do smanjenja obima posla, 15 odsto usled "rezanja" troškova u firmi, a 3 odsto firmi se trajno zatvorilo.
Uprkos tome što je pandemija virusa Covid19 u dobroj meri uticala na tržište rada, ispitanici kao najveći izazov trenutno ističu strah da će se oni ili neko njima blizak zaraziti virusom (38%), dok svaki treći ispitanik strahuje od kolapsa celog društvenog sistema.
Sa borbom za egzistenciju, kako se navodi, se susreće 14 procenata ispitanika, a usamljenost, odnosno odvojenost od drugih ljudi predstavlja najveći problem za 11 odsto njih.
Više od polovine ispitanih kompanija ističe da korona virus značajno negativno utiče na njihovo poslovanje (56%), a kod 36 odsto uticaj je umereno negativan.
Kod svega 5 posto privrednih subjekata uticaj pandemije je pozitivan.

Očekivanja ispitanih kompanija su da će pandemija i kasniji oporavak njihovih privrednih aktivnosti trajati u proseku ukupno 19 meseci.

Privredne grane koje su se najviše pogođene krizom i koje će se duže oporavljati su turizam i ugostiteljstvo, potom trgovina koja se ne odnosi na prodaju životnih namirnica i sektor transporta ljudi.

S druge strane, industrije koje imaju najmanje negativan uticaj su IT, FMCG, Farmacija, Telekomunnikacije i Proizvodnja.
Po istraživanju kriza cge najmanje pogoditi godišnje finansije najvecih firmi (500+ ljudi), dok će najviše uticati na male (do 10 zaposlenih).
Premda najveći procenat kompanija smatra da će kriza uticati kratkoročno na održivost njihovog biznisa (57%), čak 19 odsto se izjasnilo da postoji rizik dugoročne održivosti poslovanja.
Sa tim u vezi, 80 odsto kompanija je počelo ili će uskoro početi sa "rezanjem" troškova među kojima su marketing i drugi interni troškovi, troškovi dobavljača, ali i troškovi zaposlenih, navodi se u saopštenju.
Potpuna obustava zapošljavanja, kako se navodi, dogodila se u turizmu, ugostiteljstvu, kontakt i biznis centrima gde se ujedno dogodio i najveći broj otpuštanja.
Sa druge strane, ova situacija najmanje utiče na IT, transport i logistiku gde su kadrovi i dalje neophodni.
Jedini porast u zapošljavanju vidi se kod 17 odsto poslodavaca iz FMCG industrije (roba široke potrošnje).
Kompanije su u velikoj meri bile složne oko mera Vlade Srbije prilikom pomoći privredi gde se 82 posto privrednih subjekata izjasnilo da bi im u ovom trenutku najznačajnije bilo poresko rasterećenje i pomoć u isplati zarada zaposlenih.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Tanja M рече
WWW.NOVOSTI.RS

Prema informacijama „Novosti“ vladika nema simptome bolesti. Ne oseća tegobe, a nije ni znao da je zaražen

EPISKOP kruševački David (Perović) zaražen je korona virusom i u subotu uveče je zbrinut u beogradskom KBC „Zemun“.

Prema informacijama „Novosti“ vladika nema simptome bolesti. Ne oseća tegobe, a nije ni znao da je zaražen. Na koronu je testiran u petak, zajedno sa nekoliko saradnika, a dan kasnije dobio je pozitivan rezultat. Zbog njegovih godina (67) i rizika za razvoj bolesti doneta je odluka da se hospitalizuje. U subotu uveče prebačen je u Beograd i smešten u zemunsku bolnicu.

Vladika kruševački treći je arhijerej Srpske pravoslavne crkve zaražen virusom. Vikarni episkop remezijanski Stefan na lečenju je takođe u zemunskoj bolnici. On se lekarima javio prošle nedelje, sa jasnim simptomima bolesti. Njegovo stanje je proteklih dana bilo ozbiljno, ali, kako „Novosti“ saznaju, od juče se oseća bolje.

- Vladika se oporavlja. Bolje mu je i dobro je raspoložen – kratko nam je rečeno u SPC.

Zbog sumnje da se virus raširio i među kontaktima vladike Stefana testirano je više sveštenika iz Beograda, pa i poglavar SPC. Patrijarh Irinej bio je negativan na testu, ali njegove obaveze su i dalje svedene na minimum.

Bitku sa opakim virusom, nažalost, prošlog meseca izgubio je vladika valjevski Milutin. Sveštenici valjevske eparhije koji su se, takođe, zarazili i čije stanje je bilo ozbiljno, posle dužeg lečenja ozdravili su i otpušteni su kući.

Slava Bogu da ne oseća simptome, najverovatnije da virus nece ostaviti posledice.

Ovo je neki antihriscanski virus, u nasoj Crkvi, za sada, napada samo one koji valjaju i služe Bogu, narodu i Otadzbini na korist.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Tanja M рече

Prema informacijama „Novosti“ vladika nema simptome bolesti. Ne oseća tegobe, a nije ni znao da je zaražen. Na koronu je testiran u petak, zajedno sa nekoliko saradnika, a dan kasnije dobio je pozitivan rezultat. Zbog njegovih godina (67) i rizika za razvoj bolesti doneta je odluka da se hospitalizuje. U subotu uveče prebačen je u Beograd i smešten u zemunsku bolnicu.

Је л само мени сумануто да се хоспитализује човек који нема ниакакве симптоме?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Juanito рече

Је л само мени сумануто да се хоспитализује човек који нема ниакакве симптоме?

Verovatno zbog godina, a moguce je, ne znam, da vladikaa ima neku hroničnu bolest

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Дејан  Да ли би био љубазан да прекинеш да ми бришеш поруке? Твоји политички ставови су твоја ствар, али ако подржаваш још једно затварање читаве државе на 4 дана без икаквог разлога, узми па то лепо напиши и образложи зашто је то добро. Уместо да бришеш поруке онима који нису твоји истомишљеници.

Поз.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, GeniusAtWork рече

@Дејан  Да ли би био љубазан да прекинеш да ми бришеш поруке? Твоји политички ставови су твоја ствар, али ако подржаваш још једно затварање читаве државе на 4 дана без икаквог разлога, узми па то лепо напиши и образложи зашто је то добро. Уместо да бришеш поруке онима који нису твоји истомишљеници.

Поз.

Neistomišljenicima ne brisem poruke, brisem poruke gde se psuje i vredja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

истина ће кад тад испливати а до тада коронофобија пали и жари... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

8 minutes ago, Дејан said:

Neistomišljenicima ne brisem poruke, brisem poruke gde se psuje i vredja.

Добро, ево је опет вест без мог коментара.

 

WWW.DANAS.RS

Vlada Srbije usvojila je danas odluku da će zabrana kretanja naredne nedelje trajati od četvrtka 30. aprila u 18 časova do ponedeljka 4. maja u 5 časova ujutru.

Да ли ти подржаваш ову одлуку?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

WWW.NOVOSTI.RS

Srpska kompanija NeoMedika (NeoMedica) iz Niša uskoro će, prva u regionu i kao jedna od malobrojnih u svetu, početi...

"Srpska kompanija NeoMedika (NeoMedica)iz Niša uskoro će, prva u regionu i kao jedna od malobrojnih u svetu, početi proizvodnju testova na novi korona virus, izjavio je danas predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.

Kako je saopštila PKS, on je rekao da će NeoMedica pokriti deo potreba domaćeg zdravstva za skupim testovima koje uvozi, a kasnije će i da ih izvozi na strana tržišta.

Čadež je ocenio da je NeoMedica dokaz inovativnosti, fleksibilnosti i sposobnosti domaćih kompanija da odgovore na najveće izazove sa kojima se svet suočava u vreme pandemije Kovid19.

"Već smo instalirali novu liniju za proizvodnju imunohemijskih testova na viruse, uključujući i Kovid 19, a nadležna inspekcija Ministarstva zdravlja posetila je fabriku i proverila ispunjenost zakonskih - prostornih, kadrovskih i uslova koji se tiču opreme kojom raspolažemo”, rekao je vlasnik i direktor NeoMedike Saša Tričković.

Uz veliku podršku koju nam je od početka pružila Privredna komora Srbije, očekujemo da po dobijanju dozvole za rad, u naredne dve-tri nedelje krenemo sa proizvodnjom 1.500 testova dnevno, dodao je Tričković, koji je i predsednik Grupacije proizvođača medicinskih sredstava Privredne komore Srbije.

Čadež je najavio da će na inicijativu Nectara, Privredna komora Srbije niškoj kompaniji preusmeriti pet miliona dinara koje je Nectar uplatio na humanitarni račun PKS za donacije privredi.

NeoMedica već proizvodi reagense i aparate u oblasti hematologije, biohemije i analize urina, koje koriste laboratorije i bolnice u Srbiji i inostranstvu.

Za dve decenije rada od male porodične firme postala je jedan od vodećih domaćih proizvođača in vitro dijagnostičkih medicinskih sredstava i jedan od najvećih izvoznika u svojoj branši a i dalje insistira na razvoju novih proizvoda.

"Prepoznali smo šansu za prodor na tržište imunologije i stvoren je potpuno automatizovani monotest, imunohemijski analizator Naisa, po modelu ''jedan kertridž-jedan test-jedan pacijent'''''', objasnio je Tričković.

Po završetku epidemije, testovi iz niške fabrike, moći će da se koriste, i u zemlji i u svetu, i za ispitivanje velikog uzorka populacije radi utvrđivanja ispunjenosti uslova za vakcinisanje."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...