Jump to content

Митрополит Амфилохије премијеру Марковићу: Разговарати са мном значи разговарати са Српском Православном Црквом

Оцени ову тему


Препоручена порука

04-amfilohije-lukazekovic-2.jpg

Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије у интервјуу „Новостима“ је прокометарисао изјаву премијера Душка Марковића да је Митрополит-црногорско приморски једина адреса за разговор са њим о Закону о слободи вјероисповијести. „Не може он да дијели Патријарха и Митрополита црногорског. Ово је Српска православна црква, Пећка патријаршија, Митрополија црногорско-приморска која је прва у свим њеним епископијама била и остала једина која је сачувала континуитет Пећке патријаршије и за вријеме њеног укидања“, рекао је Владика.

Интервју Митрополита Амфилохија „Новостима“ преносимо интегрално:

О БЕЗАКОНОМ Закону о слободи вероисповести Црква је дала своју реч. Међутим, ако нас премијер Душко Марковић позива да разговарамо у смислу да амандманима делујемо на то безакоње и да се оно промени – то је у реду. Водити разговоре било непосредно са нашим Патријархом или са нама епископима Пећке патријаршије Српске православне цркве у Црној Гори је иста ствар. Наравно, ми имамо своју одговорност, разговарамо и разговараћемо, али под условом да они ставе под знак питања то безакоње које су донели.

 

Овако, у интервјуу за „Новости“, Митрополит црногорско-приморски Амфилохије оцењује најављени позив црногорског председника Владе за разговор о спорном закону који је изазвао жестоке реакције свештенства и верног народа у Црној Гори.

* Ви сте и раније преговарали, па до решења, као што видимо, није дошло…

– Да, и то не једанпут. Одбили смо безакоње што и сада чинимо. Тај закон је настао из опаке болести брозоморе и бране га они који су задојени том идеологијом. Ако хоће да разговарамо о правом закону и о усагалашавању са нормама европских закона онда је у реду. Али, ако хоће да нам то безакоње намеће под било каквим видом онда ниједна наша епископија ни у Црној Гори, а ни шире неће то прихватити. Ако је неко за закон онда је то Црква коју је основао Свети Сава и овде траје осам векова.

* Како оцењујете то што је Марковић нагласио да сте ви једина адреса за разговор?

– Разговарати са мном значи разговарати са Српском православном црквом. Не може он да дели Патријарха и Митрополита црногорског. Ово је Српска православна црква, Пећка патријаршија, Митрополија црногорско-приморска која је прва у свим њеним епископијама била и остала једина која је сачувала континуитет Пећке патријаршије и за време њеног укидања. То је наша Митрополија. Митрополити су били господари Црне Горе, а Митрополија је стварала Црну Гору, што значи Пећка патријаршија, јер на Цетињу и данас постоји бунар Пећке патријаршије и зграда у којој је краљ Никола настанио прву Богословију 1863. године. И данас су моји богослови у тој згради и она се води на Пећку патријаршију. То значи да је Митрополија незамислива без Пећке патријаршије и без Српске православне цркве.

Како сте доживели „контралитију“ на Цетињу у среду?

– Литија на Цетињу била је предвиђена од Цетињског манастира до Ћипура где се сваке суботе служе службе. Група грађана, како су се представили, реаговала је, а бојим се да је то било уз помоћ власти. И онда смо ми одлучили да се одржи само молебан и да нећемо ићи до Ћипура, како се не би стварала мржња ни против кога и свађа, него мир и заједништво. Цетиње је веома осетљиво.

ШАНТИЋ И ГРОБОВИ

* ЧЕСТО истичете да је безакоње у Црној Гори одавно присутно…

– Да, и ја сам савременик свега тога. Сећам се последње прославе Светог Саве у школи у којој сам учио у Барама Радовића када сам рецитовао пророчке стихове Алексе Шантића: „Све тако даље, тамо до Голготе, и кад нам мушке узмете животе, гробови наши бориће се с вама“. То је било 1945. и 1946, када су се сви Црногорци осим нешто мало монтенегрина писали да су Срби. То би требало да зна наш премијер.

Извор: Новости/Светигора


View full Странице

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

BORBA.ME

O bezakonom Zakonu o slobodi vjeroispovijesti Crkva je dala svoju riječ. Međutim, ako nas premijer Duško Marković poziva...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Иван Ц. Оче, надам се да се овим ставља тачка на многе непотребне расправе. 

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, БанеЛ рече

@Иван Ц. Оче, надам се да се овим ставља тачка на многе непотребне расправе. 

Јесте брате. Стављена је тачка.

Хвала Богу.

Кад сам се вратио, рекао сам управо ово што је сада поменуо Митрополит Амфилохије.

САМО СЛОГА СВЕТИЊЕ СПАСАВА!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 59 минута, Иван Ц. рече

То је било 1945. и 1946, када су се сви Црногорци осим нешто мало монтенегрина писали да су Срби. То би требало да зна наш премијер.

Eto, ako ovo nije srbovanje od Amfilohija :kolcecb3hb8: .... (onda su Ceda i Canak najveci srpski nacionalisti ... :D)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

WWW.VIJESTI.ME

Tvrdi da nikad nije podržao Mila Đukanovića, niti da u njemu i njegovoj politici vidi nešto što bi predstavljalo, makar i posredno, interese za crkvu, pa ni za državu.

 

  • Свиђа ми се 1

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тврд је орах воћка чудновата...

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Драгана Милошевић рече
WWW.VIJESTI.ME

Tvrdi da nikad nije podržao Mila Đukanovića, niti da u njemu i njegovoj politici vidi nešto što bi predstavljalo, makar i posredno, interese za crkvu, pa ni za državu.

 

Da li  ste ikada imali ponudu crnogorskih vlasti da odvojite Mitropoliju  crnogorsko-primorsku od Beogradske patrijaršije? Ako jeste, šta je  zauzvrat nuđeno?

Niti sam je imao, niti bih ikada bio učesnik takvih  pregovora. Nekada, u srednjem vijeku, kada je hrišćanstvo bila vjera  vladara, pa na neki način i njihova politička ideologija, dešavalo se da  državnici učestvuju u uređenju crkvenog poretka. Ali ni tada se oni  nijesu jedini pitali, niti su oni, ma kako da su bili pobožni, nametali  crkvi svoja rješenja. Ne kažem da i među njima nije bilo ljudi koji su  vršili nasilje nad crkvenim poretkom, ali to su bile rijetke istorijske  situacije kojima se crkva uvijek odupirala.

Kad su u pitanju ljudi  koji vode sekularnu državu, ljudi čija je zvanična opcija građanska  ideologija, i koji su prije svega deklarisani ateisti, ja sa njima mogu i  treba da sarađujem, moramo da se međusobno uvažavamo. Ali da oni sa  mnom prave državu, ili ja sa njima crkvu - to je van svake pameti!
Načelo  sekularnosti, koje je ovdje ustavna obaveza, najbolje štiti i jednu i  drugu stranu od bilo kakvih nepromišljenosti, i sada i u budućim  vremenima.

 

Znaci, scenario sa directno Milo odpada za autokefaliju,.....tako da ovi nasi drugari sa foruma koji su pricali da Amfilohije i Milo prave dil i plan za autokefaliju, kao svadjaju se, ali su u dogovoru,.....pa, polako da se oblace u kostret i na kolena molimoli....:stadaradim:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...