Jump to content

Александријска патријаршија признала аутокефалност ПЦУ

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 11 минута, Анка рече

Прелазиш границе пристојности

Ех шта си ти све мени говорила на оној плажи иза шуме... А сад ту нека финоћа...

Ако тако ми и треба када сам ти веровао да ћеш да ме водиш у Русију...
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 131
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

пре 41 минута, Стаљиново унуче рече

 

Једном беше кад су сви бнили на једној страниа а ми на другој ,,,,они скуп у Фиренци да сви признадоше папу као капо тути капи..једино наш Патријарх не беше тамо..па испадосмо у праву. ето ти одговора!

Тај избор што смо били у праву смо лепо платили са 500 година ропства под Турцима, који су били као ИСИС данашњи. Мислим да смо могли и мало другачије, а не да сваки пут скупо платимо што смо били на некој страни. Види Бугаре, ништа им не фали, нити Румуне. Само ми, нон стоп страдање

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, HOA+ рече

Мислим да морамо мало реалније посматрати ситуацију. Ми нисмо у стању да себи приуштимо изолацију, то на крају није ни црквено, ни здраво за Цркву. Моје идеје су само гласно размишљање. Шта ћемо ми радити ако Румуни и Бугари признају, затим Чешка или Грузија, након неког времена и Пољска? А шта ћемо кад након свега Руси направе неки маневар и они признају са неким елегантним извлачењем? Хоћемо ли ми након тога остати једини стуб и тврђава истине? Истина је субјективна, а не објективна реалност, она је Христос, личносни однос. Ми ћемо је изгубити ако прекинемо однос са свима на крају.

Црквени врх мора имати неколико опција и неколико сценарија, и треба тражити најбоље решење за Србе. Не можемо се понашати као деца и фундаменталисти.

Сад се поставља питање, ако Руси праве списак и сваки дан га проширују с ким они нису у општењу, да ли се то односи и на нас? Да ли би се неко од нас причестио код Вартоломеја или Јеронима у Атини? Лако је нама који смо у Београду и знамо где идемо у Цркву, а шта је са другима?

Прво, да је истина субјективна је највећа заблуда и јерес 20. века. Нешто је камен јер је камен, а субјективни модерниста може да каже, то није камен, то је средство са којим узбуркујем воду кад је гађам. Исто тако релативизује грех. На пример - блуд је смртни грех, а модерниста субјективни ће рећи - то није смртни грех, ја њу волим, то је љубав. 
Све се урушава. 

Друго, наравно да сваки савесни Хришћанин не сме да се причешћује у Црквама у које признају нерукоположене расколнике и чак саслужују са њима. Не сме ни да буде на таквој Литургији јер је све то увредљиво за побожне уши. 
Сакрамент у Грка је и даље валидан, али је илицитан (нелегалан), јер их Сабор није одлучио. Сваки пут кад грчки свештеник служи Литургију а спомиње свог расколничког владику, он чини смртни грех.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, HOA+ рече

Види Бугаре, ништа им не фали, нити Румуне.

Ne bih se sa njima mijenjao...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам сигуран да све што си написао је став СПЦ. Посебно ово око причешћивања итд.

Схватам фундаменталистичку позицију и чврст став, али живот је педесет нијанси сивог. Ја лично ћу имати дилему да се причестим кад одем у Грчку, за сад је лако док сам у Србији. Нисам сигуран да би се наш Сабор сложио са тобом. Посебно што је Патријарх неколико пута подвукао да нисмо прекинули општење са Грцима, а Сабор је рекао да треба "избегавати" саслуживање са грчким кретенима итд. А то се јасно односи само на попове и владике.

Мислим да ће ту да буде једна лепеза понашања као са Македонцима што сад имамо, народ се причешћује, попови не, или како смо имали са Заграничном. Руси су саслуживали са нама, иако смо ми служили са Заграничном...

Не знам, а опет ако допустимо такав релативизам, онда се можемо причестити и код католика. Немам никакав став, само гласно размишљам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево око причешћа шта рече један представник канонске Украјинске:
 

—The faithful are concerned about whether they can visit churches of the GOC abroad and go to OCU churches here in Ukraine, participate in their Sacraments—Baptisms, weddings, funerals?

—We had a detailed conversation not long ago about OCU churches and the grace of their “sacraments,” so I’ll just say a few words now. We cannot go to these churches. The situation in this structure has not changed at all; laymen in vestments are “celebrating the Sacraments” there.1

There was and is no Apostolic Succession there, and that means there is no sacramental grace.

As for the Greek Church, according to the recent decision of the Holy Synod, “prayerful and Eucharistic communication with those bishops of the Greek Church who have entered or will enter into such communication with representatives of the Ukrainian non-canonical schismatic communities” is stopped. Pilgrimages to dioceses governed by the aforesaid bishops are also not blessed. The list of these hierarchs and dioceses will be complied and published—a very wise and measured decision from the Holy Synod.

At the same time, it should be understood that stopping Eucharistic communion is a disciplinary measure and in no way refers to a lack of grace in the Sacraments celebrated by the aforesaid bishops and in their dioceses. I’m talking about this especially because there has recently been a wide discussion among Orthodox about whether there is grace in the Sacraments celebrated by the hierarchs who recognize the OCU, and whether it’s possible to “catch” schism by serving with Patriarch Bartholomew or praying at a service where Sergei Dumenko (Epiphany) is commemorated, or some other way…

But it doesn’t work completely that way. According to the age-old tradition and practice of the Orthodox Church and the spirit of the canonical rules and precedents of Church history—to deserve canonical punishment and to be subjected to it are not the same thing. As long as a cleric is not defrocked, but only deserves it, the Sacraments he celebrates are considered valid—even if he sinfully dares to celebrate them while being suspended (but not yet defrocked!). For this there is canonical defrocking, which puts a final limit on the rites of such a person. Therefore, Patriarch Bartholomew, not to mention the hierarchs and clerics who serve with him, is not devoid of grace in the Sacraments he celebrates, even serving with the layman Sergei Dumenko (Epiphany). Although he grievously sins thereby, and is, undoubtedly, subject to ecclesiastical court. But that hasn’t happened yet.

Therefore, the rupture of Eucharistic communion with the Patriarchate of Constantinople as a whole and with a number of hierarchs of the Greek Church is for us a disciplinary measure, like a quarantine protecting us, so as not to come under judgment of the canons and the danger of defrocking. This rupture does not speak of an absence of grace in the Sacraments of the Greek hierarchs. As long as they sin but are not condemned by a council, they are not defrocked, and the Sacraments they celebrate, including ordinations, will be recognized as lawful in history. That means, that’s how they are now for us, unlike the “sacraments” of the OCU, for example, in which the thread of Apostolic Succession is broken. This is the canonical coordinate system that has operated in the Orthodox Church throughout its history. Complex questions of healing schisms and the repentant return to the Church of those who fell away from it, whether in their clerical dignity or not, were always resolved within this system of coordinates. It is precisely in this system of coordinates that the “Augean stables”2 which the Phanar has now heaped up, mixing the righteous with the sinful, the lawful with the lawless, will be cleared out in time.

https://orthochristian.com/125002.html

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, HOA+ рече

Тај избор што смо били у праву смо лепо платили са 500 година ропства под Турцима, који су били као ИСИС данашњи. Мислим да смо могли и мало другачије, а не да сваки пут скупо платимо што смо били на некој страни. Види Бугаре, ништа им не фали, нити Румуне. Само ми, нон стоп страдање

Шта је 400 година за Цркву=?Шта је 400 година за Твроца?

Шта ће нам ДРЖАВА ако слободу продамо?

није постојала ни бугарска ни румунија а они потписали.... нестал визнатија и није васкрсла а потписали...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, HOA+ рече

Нисам сигуран да све што си написао је став СПЦ. Посебно ово око причешћивања итд.

Схватам фундаменталистичку позицију и чврст став, али живот је педесет нијанси сивог. Ја лично ћу имати дилему да се причестим кад одем у Грчку, за сад је лако док сам у Србији. Нисам сигуран да би се наш Сабор сложио са тобом. Посебно што је Патријарх неколико пута подвукао да нисмо прекинули општење са Грцима, а Сабор је рекао да треба "избегавати" саслуживање са грчким кретенима итд. А то се јасно односи само на попове и владике.

Мислим да ће ту да буде једна лепеза понашања као са Македонцима што сад имамо, народ се причешћује, попови не, или како смо имали са Заграничном. Руси су саслуживали са нама, иако смо ми служили са Заграничном...

Не знам, а опет ако допустимо такав релативизам, онда се можемо причестити и код католика. Немам никакав став, само гласно размишљам

Оно што је грех за лаика је грех и за свештеника. Ти немаш право да будеш на расколничкој Литургији без обзира који си чин. Канонско право свештенство кажњава строжије јер они треба да буду пример. 
Нпр. мој пријатељ је римокатолик и позове ме на венчање. Наравно смем да дођем, али ја не смем да кажем "амин", јер амин значи "да, да, ДА." Ја не смем да кажем "да да ДА" на венчање ван Цркве, нити крштење, нити погреб. Смем само да се клиберим, али не смем својим понашањем да одобравам раскол. 
Нас у суштини више не интересује да ли је фанариотска Литургија валидна, пошто је ионако илицитна (нелегална). Њихова Литургија је увреда Богу сваки пут када спомену "Епифанија". И ми ту немамо више шта да тражимо. Вартоломеј када је саслуживао са "Епфианијем", он је саслуживао са расколничким лаиком. Слободно замислите да у вашој парохији ваш свештеник саслужује Литургију са лаиком, да се врте по олтару, смењују са возгласима. Самим тим и света тајна постаје сумњива. Не можемо бити сигурни да је то безакоње могло да умоли Светог Духа да дарове претвори у тело, крв, душу и Божанство Исуса Христа. А ЦРКВА ЈЕ ОДУВЕК забрањивала приступање сумњивим Светим Тајнама. Ако неко дође, нисте сигурни да је свештеник, нешто мрмља, муља, нисте сигурни да је уопште обавио обред, ви код таквог не смете да примите свету тајну.
Ако наш помесни Сабор осуди нпр. Вартоломеја да је јеретик или расколник, онда ја не смем да будем на Литургији на којој се помиње Вартоломеј. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni samo nije jasno ovo kako mi kao laici vecinom znamo da je patrijath Vartolomej ucinio bezakonje. Ali kako to da ne znaju svi oni koji ga podrzavaju u tome - episkopi njegove patrijarsije, arhiepiskop Jeronim i u atinskoj vecina mitropolita, pojedini svetogorski igumani na celu sa Jefremom, sada patrijarh Teodor, njegovi episkopi i ko zna ko ih sve u tajnosti podrzava... Nemoguce da su svi ucijenjeni. Ili vise od istine vole svoje cinove? Ali to onda tek otkriva bolesno stanje. Obrni - okreni - nije dobro...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Анка рече

Прелазиш границе пристојности, но то није изненађење. Спреман си на све да се сачуваш у тој својој фотељи иза тих тапацираних кожом врата, а епископова држиш и даље са рупицама и шупљинама, да се свака реч чује кад му дође рецимо Порф.....

Он ти стварно није тај на кога мислиш.

Познајем га, па ово ти је наш форумски Владан са тачкицама!

Безазлен је сасвим ( осим што уме да буде безобразан, као сад, али вероватно му је дошло преко главе, замисли да неко теби намеће неки тамо идентитет са којим немаш везе. А и никад није имао ни такве амбиције, колико га ја знам ne_shvata )

Владан у тапацирунгу и фотељи?! Боже сачувај.

@Vladan :::.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не могу да говорим о људима које не познајем. Овде сам комуницирала пар пута, са некима, на пп како се то на форуму каже. У животу се доста ствари може десити. Нешто од тога може да заболи. Јако. 

Само је основно питање како се боримо са недаћама. Има оно кад другог чуваш од свог бола. Јер знаш да је твоја вера у Господа јака, и најјача.

Мени на форуму смета то поједностављивање, и тај оштар тон....а онда се сетим пророка Јоне, и оне тикве...а сетим се и да постоје људи сасвим различити од мене, и да то тако треба да буде.

Треба живети. Живот је Дар.

хвала ти @Milica Bajic 

спремала сам се и ја да пишем о томе како су нам некад очи затворене, а нема потребе, сами смо их затворили, и нико други

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ствар изгледа компликовано али у бити је јако једноставно. 
Раскол ће бити по календару али не због календара. Посијано 1923 а пожњевено 2019. 

Православне цркве које су прешле на грегоријански календар:

Православне цркве које и даље користе јулијански календар:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Анка рече

Ти си тај. Јеси. Тебе само Бог може излечити. Кроз покајање.

Мутава није он тај за кога мислиш. Секретар је Талични Том. Лично знам.

п.с. Дођи мало до Тврдоша да се испричамо

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Srdjan61 рече

Ствар изгледа компликовано али у бити је јако једноставно. 
Раскол ће бити по календару али не због календара. Посијано 1923 а пожњевено 2019. 

Православне цркве које су прешле на грегоријански календар:

Православне цркве које и даље користе јулијански календар:

Раскол неће бити баш по овој шеми јер ће Јерусалимска Патријаршија као Грчка и Грузијска признати Думенкову лажецркву. Мислим да су први следећи Румуни.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Obozavalac рече

Раскол неће бити баш по овој шеми јер ће Јерусалимска Патријаршија као Грчка и Грузијска признати Думенкову лажецркву. Мислим да су први следећи Румуни.

Само нек нам јапанци остану. Сви ћемо тојоте возити. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...