Jump to content

Александријска патријаршија признала аутокефалност ПЦУ

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 49 минута, Srdjan61 рече

Ствар изгледа компликовано али у бити је јако једноставно. 
Раскол ће бити по календару али не због календара. Посијано 1923 а пожњевено 2019. 

Православне цркве које су прешле на грегоријански календар:

Православне цркве које и даље користе јулијански календар:

Antiohijska je na novom, bar u Americi. Mada, mislim da je svuda na novom

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 131
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

пре 5 минута, feeble рече

Antiohijska je na novom, bar u Americi. Mada, mislim da je svuda na novom

 

Ја само копирао страницу са википедије. У ствари јесу грегоријанци. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Srdjan61 рече

Ствар изгледа компликовано али у бити је јако једноставно. 
Раскол ће бити по календару али не због календара. Посијано 1923 а пожњевено 2019. 

Православне цркве које су прешле на грегоријански календар:

Православне цркве које и даље користе јулијански календар:

Japanci su autonomna Crkva pod Mospatom. Antiohijci koriste novi kalendar. Neke nisi ni pomenuo, Albanska, Poljska, Češka i Slovačka

U vecini slucajeva ce biti razgranicenje po NATO granicama, zemljama koje teže NATO i po vec sad vidimo grkofonskim patrijaršijama. U graničnom slučaju kada se kola koju je Turski patrijarh gurnuo zaustave, na jednoj strani će ostati Rusi i Srbi i na drugoj svi ostali.

Ne znam za Antiohijce, oni su isto "Grčka Crkva" moguće je da krenu putem saosjećanja sa "heladskom braćom" ali čini mi se u manjoj mjeri da su grkofoni nego ostale u toj regiju, sjedište im je u Damasku, tako da možda i zadrže ruku na ručnoj.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Bonsenjo рече

Meni samo nije jasno ovo kako mi kao laici vecinom znamo da je patrijath Vartolomej ucinio bezakonje. Ali kako to da ne znaju svi oni koji ga podrzavaju u tome - episkopi njegove patrijarsije, arhiepiskop Jeronim i u atinskoj vecina mitropolita, pojedini svetogorski igumani na celu sa Jefremom, sada patrijarh Teodor, njegovi episkopi i ko zna ko ih sve u tajnosti podrzava... Nemoguce da su svi ucijenjeni. Ili vise od istine vole svoje cinove? Ali to onda tek otkriva bolesno stanje. Obrni - okreni - nije dobro...

Зато што су Грци, за њих смо сви ми незахвални варвари и да они стану против једне од својих многих патријаршија (које су окупирали) не долази у обзир. Они органски не подносе величину и успех Руске Цркве. 
Ако би Руси и постали први, то би Грке психички убило, јер су своју византијску империју успели само да одрже (сплеткама) у Црквеном свету, и ако им се то одузме, морали би да се помире да су заправо нико и ништа, обична колонија. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Расколнике ће признати сви осим нас и можда Пољака. Антиохијци ће да признају после одређеног периода јер је превише бескрупулозно да то ураде сад, а рат се није ни завршио. 
Чехословака има шака јада, њих једном позове амерички амбасадор и то је решена ствар. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Каирос рече

Ne postoji pravoslavlje koje nije grčko,sve pravoslavne crkve su primile helenizovano hrišćanstvo.

Јесу ли и апостоли били Грци ? Можда Јуда поријеклом, видећи шта се данас дешава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Анка рече

Стави слободно, немамо заједничку слику....а оне моје саме слободно не стидим се себе ни у једном издању.Били смо на летовању заједно...али то је све. Ја са својим мужем ти са својом женом, немој збуњивати народ. Све си у стању за своју столицу. Смири се на време.

 

пре 6 часа, Vladan :::. рече

Није то све! А кад смо изнајмили чамац и изгубили се у заливу и чекали да нас спаси танкер из Русије? Ево, да види народ:

Једва сам те препознао драга,
године су учиниле своје.
Не светли ти лице оним сјајем,
к'о кад некад маштасмо у двоје.

И на мојој и на твојој руци,
Два прстена два сведока стоје!
Остварили своје снове нисмо,
Бол на души носимо обоје!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Justin Waters рече

Ne znam za Antiohijce, oni su isto "Grčka Crkva" moguće je da krenu putem saosjećanja sa "heladskom braćom" ali čini mi se u manjoj mjeri da su grkofoni nego ostale u toj regiju, sjedište im je u Damasku, tako da možda i zadrže ruku na ručnoj.

Колико видех неке коментаре антиохијци говоре да им не пада на памет да ураде ово што су урадили александријци али колико знам њихова јерархија је грчка.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, Bonsenjo рече

Meni samo nije jasno ovo kako mi kao laici vecinom znamo da je patrijath Vartolomej ucinio bezakonje. Ali kako to da ne znaju svi oni koji ga podrzavaju u tome - episkopi njegove patrijarsije, arhiepiskop Jeronim i u atinskoj vecina mitropolita, pojedini svetogorski igumani na celu sa Jefremom, sada patrijarh Teodor, njegovi episkopi i ko zna ko ih sve u tajnosti podrzava... Nemoguce da su svi ucijenjeni. Ili vise od istine vole svoje cinove? Ali to onda tek otkriva bolesno stanje. Obrni - okreni - nije dobro...

Ovo je najbitnije za nas, laike ako se maknemo od bogoslovskih nadmudrivanja.

Kako obican narod, pogotovo neofiti mogu da znaju sve nijanse i eventualne podvale cak i na samoj Liturgiji?? Pa ne mozemo MI da odlucujemo "shura stej or shura goo":)))

 

Ja sam pitala svestenika, jer imam divnu mogucnost da svoju odgovornost uvalim njemu.

 

A on mi reche doslovno: " Ne treba narod da obraca paznju na to sto su nam patrijarsi pobudalili. Pricescuj se u PRAVOSLAVNIM crkvama gde hoces".

Obzirom da sam parohijan RPC, ja njemu verujem. Do sledece "naredbe":)))))

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно да је тако најблаже за почетак раскола. Нису лаици као лаос криви због погибељи појединих властољубаца.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, Vladan :::. рече

Колико видех неке коментаре антиохијци говоре да им не пада на памет да ураде ово што су урадили александријци али колико знам њихова јерархија је грчка.

Ево исправио ме на пп један познавалац да није ни јерархија (више) грчка негу су (сада) сви арапи.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Vladan :::. рече

Ево исправио ме на пп један познавалац да није ни јерархија (више) грчка негу су (сада) сви арапи.

 

Arapi su super!

Onda je veca nada da nece brljaviti!

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, emilija рече

Ovo je najbitnije za nas, laike ako se maknemo od bogoslovskih nadmudrivanja.

Kako obican narod, pogotovo neofiti mogu da znaju sve nijanse i eventualne podvale cak i na samoj Liturgiji?? Pa ne mozemo MI da odlucujemo "shura stej or shura goo":)))

 

Ja sam pitala svestenika, jer imam divnu mogucnost da svoju odgovornost uvalim njemu.

 

A on mi reche doslovno: " Ne treba narod da obraca paznju na to sto su nam patrijarsi pobudalili. Pricescuj se u PRAVOSLAVNIM crkvama gde hoces".

Obzirom da sam parohijan RPC, ja njemu verujem. Do sledece "naredbe":)))))

 

 

 

Иди код "Епифанија" Думенка па се и код њега "причести", шта те брига. Те причице како су лиаци мала деца која ништа не морају да знају су само причице. Ти не смеш да учествујеш на Литургији на којој се нерукоположени лаик расколник помиње као "митрополит кијевски" поред живог кијевског митрополита Онуфрија.
То је на корак од тога да грчки свештеник стоји раме уз раме са нерукоположеним лаиком да саслужују Литургију.

Код смртног греха је кључна интенција, тј. намера, сазнање. Ти ако знаш да неко саслужује са расколником, што је светогрђе, ти ту нема шта да тражиш иначе си саучесник. Друго би било да си ти нека глува баба која не зна шта се дешава, па се затекнеш у Грчкој и одеш на Литургију, тада је грех раскола само материјалан, он је ту, али није формалан, јер баба не зна шта се дешава, те није одговорна. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...