Jump to content

(Теологија.нет) Милица Ракић: Верска настава – потребна никоме

Оцени ову тему


Препоручена порука

 Ова ми оба ока моја, на једном семинару вероучитеља, не знам тачну годину, пре седам, осам година, можда се неко од вас сећа (није онај - Јединство у различитостима - мада сам, наравно, и ту био)   где су седели Вл. Иринеј Буловић, представник РКЦ, Исламске заједнице  (Јусуфспахић), Јевреске (Исак Асиел)... у ПБФ, у амфитеатру, након излагања дали су нам могућност да на листићима напишемо по једно питање. Написао сам управо то питање уз кратко образложење зашто је боље бројчано и да се изјасне зашто су против! Вл. Иринеј Буловић   је категорички био против, а ови остали за, али...

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 91
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 27 минута, obi-wan рече

Sve ja tebe kapiram, ali sad zamisli nekog ko ima ugovor za stalno, i npr. `oce neko iz Crkve da povuce blagoslov - to ce da ide mnogo teze nego sto je u ovoj sad situaciji. Morali bi (ti neki) da budu bas olosi zadnje vrste, tj. ljudi bez savesti, pa da tako nesto urade.

Sadasnje stanje je stanje mulja - nista nije odredjeno, i stalno su moguce zloupotrebe.

...

U svakom slucaju - to je mogao da bude jedini donekle logican razlog za stopiranje tog nacrta, drugog prosto ne mogu da se setim.

пре 22 минута, obi-wan рече

@Vladan :::. 

Znaci, poenta ovog sto sam napisao nije toliko u otkazima (povlacenju blagoslova), koliko u tome da zaposleni za stalno ne moze da se saltuje i pomera kako se kome cefne, i isto tako ne mogu da mu/joj se tek tako menjaju (smanjuju ili povecavaju) procenti. A to je ono sto se najcesce desava u ovoj sad situaciji.

да слажем се са оба, за цимање некога ко је на неодређено време ипак треба да је реч о приличној брљоци, мада као што знаш то је растегљив појам поготово када је улог нечија сујета у ланцу одлучивања о вероучитељима...

али ако хоће могу то да ураде без да икоме ишта објашњавају и ћао без обзира на које је време уговор

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Нифада рече

Од почетка се ушло у школе са бројчаним оцењивањем и мислим да је то много боља опција

ја нисам за бројчано оцењивање и надам се да то неће да дирају

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vladan :::. рече

ја нисам за бројчано оцењивање и надам се да то неће да дирају

То се данас увелико показалао као практично јако лоше решење. Питај већину предавача.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Благовесник рече

То се данас увелико показалао као практично јако лоше решење. Питај већину предавача.

мислим да је то како се ко снађе, а са бројчаним оценама "решење" би било још горе

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, Вилер Текс рече

Постави себи контра питање. Зашто си толико запео да причаш атеистичку причу на верском форуму? Питам јер ми се чини да је форум атеиста природно место. Даклем свако у своја четири зида без комуникације. Може?

Greška, i sa njima treba razgovarati!

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Vladan :::. рече

ја нисам за бројчано оцењивање и надам се да то неће да дирају

Škola ima neka svoja pravila,i pošto se veronauka izučava u školama,nekako se podrazumeva da se uklopi u neke školske standarde.U školi se ne ocenjuje vera,vera se potvrdjuje u Crkvi,na kraju krajeva svi veroučitelji su dobijali ocene na PBF,a mogli su biti opisno ocenjeni,no gde bi se uklopili sa opisnim ocenama .

Mislim da se ponekad meša status veronauke u školi sa statusom veronauke pri hramu.I zato je moguće da npr.učenik  očekuje da dobije najvišu ocenu iz veronauke,bez obzira da li je opisna ili brojčana,ako ide na Liturgiju,pr tome može biti nezainteresovan za bilo kakvo znanje  iz veronauke,čak i elementarno.

Mislim da plan i program veronauke treba da bude na najvišem nivou,a samim tim i udzbenici,i da iz Crkve budu angažovani najstručniji ljudi da to pripreme,

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala Bogu u Republici Srpskoj se raduju vjeronauci. To je čas za puštanje. Ocjenjuje se. Tak da samo bodovi mogu da se skupe. Većinom su dobre ocjene. Djeca treba da imaju vjeronauku kroz osnovnu školu. To je bolji predmet od bilo kog. Vaspitava duhovno. Približava crkvi. Naučiće osnovno u veri. Molitve. Simvol vere. Ne da posle ne zna izgovoriti Veruju . nit znaju reći Pomoz Bog sveštenom licu. Bolje da uče redovno kroz osnovnu školu. neg da im je izborni predmet. Šta malo dete zna šta je za njega dobro. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Нифада рече

Škola ima neka svoja pravila,i pošto se veronauka izučava u školama,nekako se podrazumeva da se uklopi u neke školske standarde.

верска није једини предмет који се описно оцењује тако да то није проблем ни за какве стандарде, ево ове године због административних брљоки и други страни језик се оцењује описно

 

пре 1 сат, Нифада рече

U školi se ne ocenjuje vera,vera se potvrdjuje u Crkvi

оцењује се и вера јер се кроз однос ученика према другарима, вероучитељу, школи и ономе о чему се говори види и његова вера, а то није ништа необично јер не може се вера ученика затворити у Цркву а истерати из школе тј. школске заједнице, смисао поучавања вери је да се то живи у мери у којој је неко за то заинтересован а не мртво енциклопедијско знање

 

пре 1 сат, Нифада рече

na kraju krajeva svi veroučitelji su dobijali ocene na PBF,a mogli su biti opisno ocenjeni,no gde bi se uklopili sa opisnim ocenama

није исто нити има исти циљ верски изборни предмет у основној или стручној школи и студијски програм на факултету иако може са стране да изгледа исто, осим тога ништа не би сметало и мислим да би било корисно да се бројчане оцене на факултетима пропрате и описним

 

пре 1 сат, Нифада рече

I zato je moguće da npr.učenik  očekuje da dobije najvišu ocenu iz veronauke,bez obzira da li je opisna ili brojčana,ako ide na Liturgiju,pr tome može biti nezainteresovan za bilo kakvo znanje  iz veronauke,čak i elementarno.

наравно да треба да добије највишу оцену из веронауке ако редовно долази на литургије али ако је то из искрене жеље а не због оцене, зато би бројчано оцењивање ту имало много већи негативан ефекат од описног јер је бројчана оцена много важнија од описне и може много јаче да вуче децу да због оцене говоре и раде оно што иначе не би, а тиме им се на плану хришћанског живота чини медвеђа услуга

а ако ученик не жели никакво енциклопедијско знање о вери већ само жели литургију сигурно му то знање не треба уливати у мозак на силу док се сам не заинтересује, а учешћем на литургијама и дружењем са осталима малтене је немогуће да не стекне баш никакво знање

 

пре 1 сат, Нифада рече

Mislim da plan i program veronauke treba da bude na najvišem nivou,a samim tim i udzbenici,i da iz Crkve budu angažovani najstručniji ljudi da to pripreme

слажем се али, као и описно или бројчано оцењивање, начин на који ће то бити изведено зависи од тога да ли је приоритет знање или демонстрација хришћанског живота, овако како је сада вероучитељи имају слободу да између та два нађу најбоље решење за свако одељење или групу деце са којом раде, и зато сам против бројчаних оцена

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Џаба, @Нифада и @Natasenka , џаба приче и аргументи cа теренa, џаба искуство суседа и шире, због онаквих ставова Верска настава у србији ће се још више маргинализовати, до извесног потпуног укидања, ако не дође до неког хитног преокрета... А пошто сам генерално у свему оптимиста, надам се да ће се то десити. Пре свега са описним оцењивањем никада тај предмет не може постати равноправан и уважен (а ви сте навили једне од разлога) од министарства просвете, а у очима (ученика деце) озбиљан у мери у којој и јесте, јер они мисле да су предмети који се бројчано оцењују озбиљнији и егзистенцијално важнији тј. морају имати приоритет (самим тим јер је верска често седми па чак и осми час). ПРЕОКРЕТ ће се догодити ако смо у позицији да одлучујемо и утичемо на одлуке, а то се неће десити ако  нас нема у СНС и осталим, да тако кажем, владајућим странкама, а има нас, хвала Богу. Друго, план и програм се мора реформисати, да сваки ученик може учити тај предмет. Образложио сам зашто и како. То је једини начин у Србији. Модел из Републике Српске није остварив у Србији из неколико главних разлог, али сада немам времена да то образлажем... Овде пролази прича о толеранцији, а важности упознавања са верском културом и традицијом која је уткана у наше српско друштво и државу, а то су православна, католичка, протестанска, исламска и јеврејска вера, кулура и традиција.

пре 10 часа, Благовесник рече

Hије могуће истинско упознавање, сарадња и изграђивање добрих међуљудских и међукултурних односа у Србији ако предавача  не буду именовале те исте традиционалне религијске културне заједнице Србије тј. њихови представници (предстојатељи), и ако предавачи не буду најстручнији у том погледу, да могу пренети из прве руке познавање о религијској култури и духовности, а то су опет и једино вероучитељи, из Православне, Kатоличке, Традиционалних цркава реформације, Јеврејске и Исламске заједнице. Чак и ако је ученик атеиста обавеза је школског образовног система да га упозна са богатством духовне традиције и културе у Србији и научи да исте поштује, а све у циљу, како упознавања своје сопстевене, тако и у циљу изграђивања  добрих међувесрких и међуљудских односа у нашем савременом српском друштву. У такав моделу Верске наставе ученик би се определио, слично као и до сада, за систематско упознавање са једном од традиционалних религијских култура и традиција у Србији, и то: православна, католичка, Традиционалних цркава протестантизма, јеврејску или исламску, с тим што би у том случају морала да буде присутна и једна наставна систематска целина о свакој од традиционалних религијских култура Србије, са крајње позитивним и толерантним освртом.

 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Благовесник рече

Џаба, @Нифада и @Natasenka , џаба приче и аргументи на терену, џаба искуство суседа и шире, због онаквих ставова Верска настава у србији ће се још више маргинализовати, до извесног потпуног укидања, ако не дође до неког хитног преокрета... А пошто сам генерално у свему оптимиста, надам се да ће се то десити. Пре свега са описним оцењивањем никада тај предмет не може постати равноправан и уважен (а ви сте навили једне од разлога) од министарства просвете, а у очима (ученика деце) озбиљан у мери у којој и јесте, јер они мисле да су предмети који се бројчано оцењују озбиљнији и егзистенцијално важнији тј. морају имати приоритет (самим тим јер је верска често седми па чак и осми час). ПРЕОКРЕТ ће се догодити ако смо у позицији да одлучујемо и утичемо на одлуке, а то се неће десити ако  нас нема у СНС и осталим, да тако кажем, владајућим странкама, а има нас, хвала Богу. Друго, план и програм се мора реформисати, да сваки ученик може учити тај предмет. Образложио сам зашто и како. То је једини начин у Србији. Модел из Републике Српске није остварив у Србији из неколико главних разлог, али сада немам времена да то образлажем... Овде пролази прича о толеранцији, а важности упознавања са верском културом и традицијом која је уткана у наше српско друштво и државу, а то су православна, католичка, протестанска, исламска и јеврејска вера, кулура и традиција.

ovde deca muslimani pohadjaju veronauku. ne znam šta može da bude razlog da veronauka bude izborni predmet . bolje da svako ima versku nastavu. ne kažem da musliman uči pravoslavnu veru. neg to pravo što se izučava. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A те описне оцене, су тек смехотрес :)  . Пазите, истиче се. Један хришћанин и жели да се истиче над другима... Деци су већином те оцене смешне. Најјаче је када  старији,  а помало и мангупчић, а има их охохоо... добије задовољава - Хаха, задовољавам се! И пуче од  смејања :smeh1: а онда и цео разред. Већина се слаже да ако већ имају описно  зашто им барем не пише одличан или веома успешан или ако су слабији - успешан (како је раније било за грађанско)... За здравстевно васпитање су биле исте оцене, и укинут је тај предмет, колико су га сматрали важним. Опаметите се! Док није касно. Укинуће верску наставу. То је требало да се деси пре две године. Знам јако добро, у Птаријаршији су се били и помирили са том ситуацијом.  Околности око смена су учиниле да смо добили на времену да нешто учинимо, али озбиљно учинимо и подигнемо предмет на висок ниво, равноправан! А такође, и статус вероучитеља. 

 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Natasenka рече

ovde deca muslimani pohadjaju veronauku. ne znam šta može da bude razlog da veronauka bude izborni predmet . bolje da svako ima versku nastavu. ne kažem da musliman uči pravoslavnu veru. neg to pravo što se izučava. 

Код нас у Србији сви, свих пет традиционалних религијских кулура у Србији, које су темљне у нашем друштву, имају место у верској настави: православна, католичка, протестанска, исламска и јеврејска. И то је одлично! Али прдмет треба да буде обавезан и бртојчано оцењује, а објаснио сам акко је то у овој компликованој Србији једино могуће.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Благовесник рече

Код нас у Србији сви, свих пет традиционалних религијских кулура у Србији, које су темљне у нашем друштву, имају место у верској настави: православна, католичка, протестанска, исламска и јеврејска. И то је одлично! 

samo kad ne bi bilo tog prava. deca su i ovak uhvatila maha u demokratiji. menjaju se pozicije lagano. više se ne zna ko je nastavnik. ko učenik. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Благовесник рече

Већина се слаже да ако већ имају описно  зашто им барем не пише одличан или веома успешан или ако су слабији - успешан (како је раније било за грађанско)...

није спорно да се називи описних оцена побољшају а са свим осталм што си написао се не слажем

иначе за грађанско (бар у средњим школама) и даље су те описне оцене

а нешто и не видим да се ови што предају грађанско покидаше да им оцене буду бројчане, иако сви они већ предају предмете са бројчаним оценама, шта мислиш зашто?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...