Jump to content

(Теологија.нет) Милица Ракић: Верска настава – потребна никоме

Оцени ову тему


Препоручена порука

Овде је проблем у томе што су јаке интересне групе против религије као такве и смета им просто идеја да СПЦ на било који начин буде афирмативно интегрисана у друштво, свакодневни живот грађана и васпитање/образовање деце. Ту ако је човек против веронауке у школама, ризикује да буде асоциран са тим групама.

Али шта радити ако је настава веронауке лоша? Да ли је боље имати лошу веронауку и ризиковати да компромитује цркву или деци огади веру, или је немати уопште? Ја не знам да ли се само лоши гласови тако брзо преносе, али какве сам бисере досад чула са тих настава и генерално какву све папазјанију од програма, где их негде уче националну историју, негде им причају о Косову, падне ми на памет да би боље било да Црква организује да се сними једно 20-30 Ју-Тјуб клипова од 20 минута, прилагођених деци и младима, да се деци објасни како се крсти, како се понаша у цркви, које су основе вере, шта је Библија и како је треба читати, који су главни празници и шта значе, колико још има православаца у свету и где се налазе и да им се то пушта на часовима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 91
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Nego pade mi na pamet možda bi moglo po verskim objektima da se uvedu recimo obavezna predavanje iz evolucione biologije (za PBF da i ne govorim).

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, CutieBub рече

Овде је проблем у томе што су јаке интересне групе против религије као такве и смета им просто идеја да СПЦ на било који начин буде афирмативно интегрисана у друштво, свакодневни живот грађана и васпитање/образовање деце. Ту ако је човек против веронауке у школама, ризикује да буде асоциран са тим групама.

Koje su te grupe? U Srbiji je oko 95% vernika.Znači da je tih simboličnih 5% zaaaaaista moćno kada sprečava onih 95% da vode decu u crkve.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одличан текст Милице.

Једно чисто лично запажање: уз ограду да сам радио само једну годину веронауку (и дао отказ; не, нисам отишао у попове, нити радим ишта у цркви задњих 10 година), мислим да је највећи део овог проблема СПЦ. Влада огроман немар око веронауке и то на самом врху СПЦ. Секуларна страна приче је само последица јавашлука нас хришћана. Уосталом, за неуспех или можда потпуни колапс веронауке највише ће бити крива сама Црква, јер нису знали да искористе шансу.

Ипак, чак и да се то деси, неће бити крај света. Напротив, можда се веронаука спасе од бљутавости и окрене циљним групама које стварно занима вера и који долазе у Цркву.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U srednjoj smo prve dve godine imali sa sveštenikom, i to je bilo super. Nismo nešto preterano radili, dođemo u parohijski dom, ako imamo kontrolni sledeći čas on nas pusti da tu budemo da učimo, ako je neki praznik onda nam ispriča nešto... Ustvari, prvo vidi da li neko nešto zna o tome. Naravno, drugačije je zato što je manje mesto, sve nas je manje više poznavao, kod mene svetio vodicu redovno za Svetu Petku. Sa disciplinom ne sećam se da je nešto bilo problema, neki su bili zainteresovani što se tiče Pravoslavlja. 

Posle je došao veroučitelj, on je isto bio super. Vodio nas jedanput na ekskurziju, u obilazak manastira pa smo posle išli u Novi Sad, onako baš je atmosfera bila drugačija nego na bilo kom času. Jedino nisam voleo što nas premestili iz doma u učionicu. E sad ne znam kako je u većim gradovima? 

Koliko sam video, veroučitelj u osnovnoj je čak imao i neku decu koja su došla u Nedelju na liturgiju, izgleda da je zadovoljan sa poslom. Ali to je u manjem gradu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, VaSa110 рече

Koje su te grupe? U Srbiji je oko 95% vernika.Znači da je tih simboličnih 5% zaaaaaista moćno kada sprečava onih 95% da vode decu u crkve.

Рецимо, читава интересна група око једне регионалне телевизије која још нема националну фреквенцију, али је на броју 1 на телевизорима већине грађана.

Немој злоупотребљавати статистику. ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Брка Жарковачки рече

Одличан текст Милице.

Једно чисто лично запажање: уз ограду да сам радио само једну годину веронауку (и дао отказ; не, нисам отишао у попове, нити радим ишта у цркви задњих 10 година), мислим да је највећи део овог проблема СПЦ. Влада огроман немар око веронауке и то на самом врху СПЦ. Секуларна страна приче је само последица јавашлука нас хришћана. Уосталом, за неуспех или можда потпуни колапс веронауке највише ће бити крива сама Црква, јер нису знали да искористе шансу.

Ипак, чак и да се то деси, неће бити крај света. Напротив, можда се веронаука спасе од бљутавости и окрене циљним групама које стварно занима вера и који долазе у Цркву.

Amin.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Vladan :::. рече

јеси ли ти беше негде написао да је виша јерархија пружала отпор да вероучитељи буду примљени за стално?

Preneo sam na jednoj od tema ono sto je brat @Милан Ракић pisao na drugoj od tema.

Rec je bila o tome da je onda postojao gotov nacrt za sve to u ministarstvu, ali da su neki od tih koji se pitaju iz Crkve to stopirali.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, obi-wan рече

Preneo sam na jednoj od tema ono sto je brat @Милан Ракић pisao na drugoj od tema.

Rec je bila o tome da je onda postojao gotov nacrt za sve to u ministarstvu, ali da su neki od tih koji se pitaju iz Crkve to stopirali.

ето онда узрока за овај део проблема:

пре 10 часа, Поуке.орг инфо рече

Вероучитељи нису законом заштићени као други наставници. Тачније, њиховим отпуштањем држава нема обавезе као према другим наставницима, а које се тичу стављања на спискове технолошких вишкова, као ни обавезе око отпремнина

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, VaSa110 рече

Nego pade mi na pamet možda bi moglo po verskim objektima da se uvedu recimo obavezna predavanje iz evolucione biologije (za PBF da i ne govorim).

To već uče u iz biologije,nema potrebe da im se dodatno truje mozak sa maštarijama.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 56 минута, CutieBub рече

Рецимо, читава интересна група око једне регионалне телевизије која још нема националну фреквенцију, али је на броју 1 на телевизорима већине грађана.

Немој злоупотребљавати статистику. ;)

Ako mislimo na isto ta "interesna grupa"ima samo jedan cilj - pare. Ovakva kakva jeste Crkva im nije nikakva pretnja.

Statistiku nisam zloupotrebio već upotrebio.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, VaSa110 рече

Nego pade mi na pamet možda bi moglo po verskim objektima da se uvedu recimo obavezna predavanje iz evolucione biologije (za PBF da i ne govorim).

Predlazem o. Gorana kao putujuceg superstar predavaca.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...