Jump to content

Оглашени и да ли има смисла да у освећењу причешћа учествују они који сматрају да нису достојни да се причесте

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 17 часа, obi-wan рече

da se pri tome istovremeno stalno radi na njihovom prosvecivanju.

to je sustina i cilj teme...

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени се опет јавља да се у ствари ова тема све више врти око припреме за причест. То је у ствари једини разлог због кога неко ко је дошао на Литургију ( а притом је крштен и није под ептимијом) не приђе светој чаши - сматра се неприпремљеним.

Молим вас да нам пренесете и правила цркве везана за то, сигурно ћемо и ми онда смелије приступати. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Milica Bajic рече

Мени се опет јавља да се у ствари ова тема све више врти око припреме за причест. То је у ствари једини разлог због кога неко ко је дошао на Литургију ( а притом је крштен и није под ептимијом) не приђе светој чаши - сматра се неприпремљеним.

Молим вас да нам пренесете и правила цркве везана за то, сигурно ћемо и ми онда смелије приступати. 

Covek hricanin je treba da je u nacelu uvek spreman. Spreman hriscanin nije ni savrsen ni besprekoran, nego onaj koji zivi koliko-toliko zivotom hriscanina, tj. pokajanjem. A kad kazemo pokajanjem (= metanoja, preumljenje) - da to malo razjasnimo - to znaci koji stalno misli o nebeskom i kome je Smisao uvek centar zivota.

Za prilazak Casi ne postoje neka posebna pravila upravo iz gore navedenog razloga - ceo zivot hriscana treba da je jedno svesteno pravilo. To ne znaci ni strogo, ni narocito rigorozno, a posebno ne zatvoreno i skamenjeno, nego - opet ponavljam - to je zivot sa jednim Centrom, koji osmisljava sve u nama i oko nas.

Dakle, hriscanin je pozvan na Tajnu veceru Gospodnju uvek i bez ostatka. Jer, "koji ne jede Tela mojega, i ne pije Krvi moje, nema zivota u sebi".

Ovo mora mnogo dobro da se upamti: "NEMA zivota u sebi." Sta to znaci? To znaci da nema ni snage da zivi hriscanski. Utoliko je naopako i pogresno misljenje mnogih koji misle da ce sacekujuci sami sebe jednom nekad da dospeju do tog nekakvog umisljenog stanja uma da smeju slobodno da pridju, tj. da navodno budu "dostojni".

Sv. Jovan Zlatoust lepo kaze "nisu u pravu ni oni koji bi da cesto prilaze, ni oni koji bi da retko prilaze, nego oni koji bi da prilaze bezazlene savesti".

Dakle, ko posti postove na koje nas Crkva upucuje, ko dolazi u hram i ucestvuje u bogosluzenju, ko se drzi svakodnevno bar kakve-takve molitve, a pri tom svemu povremeno pristupa i ispovesti, neka slobodno prilazi sto redovnije. I to, naravno, uvek sa smirenjem (= smirenoumljem), znajuci da Hristu svi prilazimo uvek beskrajno krivi pred Njim, jer "i Nebo je necisto prema Gospodu", kako veli apostol.

Dakle, nema nekih posebnih pravila, ceo zivot prosto treba da je usmeren tom jednom Cilju, i onda covek moze slobodno (a smireno) da prilazi Casi.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Milica Bajic рече

:pivo:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Trifke рече

U ove dve recenice koje sam podebljao i obojio crvenom bojom postoji jedna tragicna greska. NIKO NIKADA NECE BITI DOSTOJAN PRICESCA I NEMA TU VISE ILI MANJE DOSTOJAN. Niko se ne spasava zato sto se pricescuje ili radi ovo ili ono vec samo po milosti Bozjoj a dela su samo plod te milosti. Mi nemoramo da budemo kao i oni a moze biti da smo i bolji od njih. Pogledaj samo koje sve probleme ima crkva u Korintu npr. Nista nisu bolji od nas. To je samo jedno opste prihvaceno i nicim potvrdjeno razmisljanje. 

Бог гледа ко је достојан, а ко не, нисам ни мислио на мишљење нас људи, како ће нам Он судити то је већ Његова промисао. Критеријуми су нам познати. У праву си када кажеш да је пресудна Божја милост, то сам и подразумевао, па ипак, човек има слободну вољу да твори вољу Божју па зато и постоји Дан Суда када ћемо дати одговор због чега смо овако или онако радили или зашто нешто нисмо урадили. ''Ви сте светлост свету; не може се град сакрити кад на гори стоји, нити се ужиже светиљка и меће под суд него на свећњак, те светли свима који су у кући. Тако да се светли светлост ваша пред људима, да виде ваша добра дела и прославе Оца вашега који је на Небесима''. Нигде не видим у реченицама које си подебљао трагичну грешку баш због овог цитата. А што се тиче да ли смо бољи људи од првих хришћана, како год, свако има своје мишљење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Плаво Небо рече

Бог гледа ко је достојан, а ко не, нисам ни мислио на мишљење нас људи, како ће нам Он судити то је већ Његова промисао. Критеријуми су нам познати. У праву си када кажеш да је пресудна Божја милост, то сам и подразумевао, па ипак, човек има слободну вољу да твори вољу Божју па зато и постоји Дан Суда када ћемо дати одговор због чега смо овако или онако радили или зашто нешто нисмо урадили. ''Ви сте светлост свету; не може се град сакрити кад на гори стоји, нити се ужиже светиљка и меће под суд него на свећњак, те светли свима који су у кући. Тако да се светли светлост ваша пред људима, да виде ваша добра дела и прославе Оца вашега који је на Небесима''. Нигде не видим у реченицама које си подебљао трагичну грешку баш због овог цитата. А што се тиче да ли смо бољи људи од првих хришћана, како год, свако има своје мишљење.

Opet ne razumes! Za pricesce niko nikada nije bio niti ce biti dostojan. Njega mozes primiti samo po milosti Bozjoj.  Sve ovo sto si napisao je potpuno van teme. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, Trifke рече

Opet ne razumes! Za pricesce niko nikada nije bio niti ce biti dostojan. Njega mozes primiti samo po milosti Bozjoj.  Sve ovo sto si napisao je potpuno van teme. 

Разумем речи Светог Јована Златоустог: ''Савест треба очистити и тек тада се пирчестити, јер, ко је нечист и недостојан, није у праву ни да се на празник причести... Јер не даје време право приступати (Тајни), зато што не чини празник Богојављења, или Четрдесетнице достојним оне који приступају, него светлост и чистота душе''.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Плаво Небо рече

Разумем речи Светог Јована Златоустог: ''Савест треба очистити и тек тада се пирчестити, јер, ко је нечист и недостојан, није у праву ни да се на празник причести... Јер не даје време право приступати (Тајни), зато што не чини празник Богојављења, или Четрдесетнице достојним оне коју приступају, него светлост и чистота душе''.

Kao i uvek van konteksta u kojem su recene i kao i uvek izvucene i naglasene kao citat. Kako bi bilo kada si vec citirao da kazes i odakle je taj citat? Iz kojeg njegovog dela? Jessy ti je dala tekstove sa morem citata koji ti upravo potvrdjuju ono sto sam ti i kazao. 

  • Волим 1

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Trifke рече

Kao i uvek van konteksta u kojem su recene i kao i uvek izvucene i naglasene kao citat. Kako bi bilo kada si vec citirao da kazes i odakle je taj citat? Iz kojeg njegovog dela? Jessy ti je dala tekstove sa morem citata koji ti upravo potvrdjuju ono sto sam ti i kazao. 

https://www.saborna-crkva.com/index.php?option=com_content&task=view&id=171&Itemid=166

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Trifke рече

Kao i uvek van konteksta u kojem su recene i kao i uvek izvucene i naglasene kao citat. Kako bi bilo kada si vec citirao da kazes i odakle je taj citat? Iz kojeg njegovog dela? Jessy ti je dala tekstove sa morem citata koji ti upravo potvrdjuju ono sto sam ti i kazao. 

A sta je problem sa ovim citatom? Zlatoust poziva hriscane na bezazlenu savest, i to je sasvim normalno i potreban je uslov da bi se Casi prislo bez osude.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, obi-wan рече

A sta je problem sa ovim citatom? Zlatoust poziva hriscane na bezazlenu savest, i to je sasvim normalno i potreban je uslov da bi se Casi prislo bez osude.

Problem je sto ga on tumaci van konteksta i sto bez konteksta moze da ga tumaci kako hoce.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Trifke рече

Problem je sto ga on tumaci van konteksta i sto bez konteksta moze da ga tumaci kako hoce.

Sad gledam ovaj link sto je postavio, i to je prakticno isto ovo sto mi pricamo ovde, sto opet znaci da je verovatno sasvim dobro razumeo o cemu se tu radi. :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, obi-wan рече

Sad gledam ovaj link sto je postavio, i to je prakticno isto ovo sto mi pricamo ovde, sto opet znaci da je verovatno sasvim dobro razumeo o cemu se tu radi. :)

Pa sto onda tvrdi da mozemo biti dostojni pricesca? Nemam vremena da sada procitam link. Kasnije cu! 

  • Свиђа ми се 1

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Trifke рече

Pa sto onda tvrdi da mozemo biti dostojni pricesca? Nemam vremena da sada procitam link. Kasnije cu! 

Mozda se nije bas najbolje izrazio, a na linku su (izmedju ostalog) navedene reci patrijarha Pavla iz jedne od knjiga "Da nam budu jasnija neka pitanja nase vere". :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...