Jump to content

Прва реакција из Српске Цркве на тему џендер идеологије – браво за Митрополију загребачко-љубљанску!

Оцени ову тему


Препоручена порука

Цитат

Prijeteća opasnost Istanbulske konvencije

 

Svjedoci smo toga da je skupinama ljudi u hrvatskom društvu očito jako stalo da Istanbulska konvencija ne bude ratificirana a kurikularna reforma obrazovanja ne bude provedena. Ono što u tome čudi jesu osobna posvećenost protivljenju kakva postaje životnom misijom, štoviše opsesijom, potom pseudo argumenti koje pritom koriste eda bi uvjerili širu javnost u opasnosti od uništenja ”kršćanskih i obiteljskih vrijednosti“ te prostor koji su dobili u javnosti. 

Da tkogod može misliti kako Istanbulska konvencija ili kurikularna reforma imaju svojih slabosti, dakako, nije sporno. Sporno je da o tim slabostima u javnosti ponajmanje govore stručnjaci, pravnici i pedagozi.

U medijima je rijetko naići na analizu što bi provedba Istanbulske konvencije doista značila za pravni sustav, odnosno za mijenjanje, prilagodbu i provedbu zakona.

A na tribinama i razgovorima o Konvenciji, čak i oni koji se zalažu za njezinu ratifikaciju, manje uspiju govoriti o doprinosu većoj prevenciji nasilja nad ženama i zaštitu onih koji su nasilje doživjeli, a više se moraju baviti obranom od napada na Konvenciju kao takvu.

Pri čemu je apsurdno da argumenti koje napadači koriste uopće nisu utemeljeni u tekstu Konvencije, nego u izvantekstualnoj stvarnosti koju, ako doista postoji, ne razotkrivaju nego ju, zapravo, upozoravajući na njezinu prijeteću opasnost – sami kreiraju.

Prijeteću opasnost od promoviranja mijenjanja spola poput odjeće, vide i kritičari kurikularne reforme. Polazeći od toga da mlade ljude tretiraju kao objekte a ne subjekte odgoja i obrazovanja, oni ne napadaju pojedine izbore lektirnih tekstova zbog eksplicitnih i detaljnih opisa spolnih snošaja i među nemogućim partnerima kao pedagoški doista neprimjerene kako za mlade u razvoju, tako i za profesore koji bi ih morali moći tumačiti, nego nastoje nanovo definirati funkciju književnosti kao takve te ju optužiti za promoviranje pornografije i pedofilije.

A upozoravanje na opasnost počinje se širiti poput zarazne bolesti, pa ovih dana, primjerice, ljudi koji vjerojatno ni nisu pročitali tekst Konvencije, što ga svatko može naći na internetskim stranicama, tumače ”neukom puku“ kako tamo piše da svatko može odabrati spol koji želi biti te da će ga ljudi, prema Konvenciji, moći mijenjati prema prigodi i interesu.

Jedan svećenik je nedavno čak napisao u Slobodnoj Dalmaciji da će onda možda koja žena promijeniti spol samo da bi postala papom! A to da bi žena, da i ne promjeni spol, mogla biti papa valjda je po sebi već skandalozno!

Takve interpretacije bi u svojoj apsurdnosti bile smiješne kada ne bi bila zabrinjavajuća činjenica da im mediji daju prostora te da vjerojatno ima ljudi koji tim interpretacijama vjeruju samo zato jer ih brane oni kojima oni sami pridaju autoritet.

Kada pitanje ratifikacije Istanbulske konvencije dođe na dnevni red Sabora za pretpostaviti je da je odluka uvjetovana nekolikim faktorima: pritiskom Europske unije, pritiskom podijeljene javnosti, a onda, svakako ne manje, i činjenicom da bi provedba Konvencije, kako procjenjuju, koštala proračun oko milijun i pol kuna godišnje.

Najgore što se može dogoditi je postavljanje ograda u provedbi Konvencije. Upravo one koje države smiju postaviti tiču se onoga u čemu Konvencija ponajviše može pridonijeti prevenciji nasilja nad ženama i zaštiti onih koji su nasilje doživjeli.

Jasno definiranje rodno uvjetovanog nasilja, pravo izricanja kaznenih (a ne prekršajnih) sankcija za psihičko nasilje, zaštita žena koje su pretrpjele nasilje a da ne moraju napustiti svoj dom, naknade štete žrtvama – samo su neke od njih.

No, možda bi još gore od toga bilo sazivanje referenduma oko pitanja ratifikacije Konvencije.

To bi omogućilo, čini mi se, još veće širenje zavjereničke psihopatologije. Iza opiranja ratifikaciji, kao i kurikularnoj reformi obrazovanja, ne stoji ponajprije borba za ”obiteljske i kršćanske vrijednosti“ – njih nitko i nikakva institucija ne može osporiti ukoliko ih ljudi definiraju za sebe i prihvate – nego, naprosto, strah.

A taj se strah hrani teorijama zavjere koje su pokušaj tumačenja krajnjeg uzroka važnog društvenog događaja kao dijela zlokobnog plana smišljenog od strane tajnog udruženja moćnih pojedinaca i organizacija.

Misliti da iza UN-a stoji nekakav lobij homoseksualaca koji hoće pokoriti svijet i prisilno smanjiti broj stanovnika, a da iza Istanbulske konvencije i kurikularne reforme stoji zavjera onih koji hoće proglasiti fluidnost funkcija spolnosti te time izvršiti napad na Crkvu i uništiti kršćansku antropologiju, pa samim time i kršćanstvo, znači pripadati logici takve moguće zavjere.

Pristati na argumente zavjerenika i njihovih protivnika znači i sami pripadati istoj psihopatologiji.

Doista, čini se da se problemima oko ratifikacije Istanbulske konvencije i provedbe kurikularne reforme zapravo i ne bi trebali baviti pravnici i pedagozi, nego psihijatri.

No, čak i patološka objašnjenja nisu dostatna jer stvarnost nadilazi problem paranoidnih manjina. Ono što je zabrinjavajuće jest da teorije zavjere šire javno nepovjerenje i narušavaju demokratsku raspravu preusmjeravanjem pozornosti od važnih znanstvenih, političkih i društvenih pitanja.

Neupitno je da javnost od svojih vlada treba aktivno zahtijevati istinite i transparentne informacije te bi ponuđena objašnjenja trebala biti dočekana sa zdravom dozom skepticizma.

A ovo teorije zavjera ne nude. Veliki Brat nas gleda samo ako mu to dopustimo.

Именом и презименом: Јадранка Брнчић

Извор: http://www.autograf.hr/prijeteca-opasnost-istanbulske-konvencije/

 

Да се не "загуби", вреди поновити. 

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Џуманџи рече

Doista, čini se da se problemima oko ratifikacije Istanbulske konvencije i provedbe kurikularne reforme zapravo i ne bi trebali baviti pravnici i pedagozi, nego psihijatri.

Nerazumijm ovo: da se bave sa IK i KR jer je to nešto bolesno .

Ili da objasne ovim " primitivcima" kako su u krivu i da je to nešto normalno.

Zašto ne uključiti i druge znanosti ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Џуманџи рече

Именом и презименом: Јадранка Брнчић

Извор: http://www.autograf.hr/prijeteca-opasnost-istanbulske-konvencije/

 

Да се не "загуби", вреди поновити. 

Ti stvarno misliš da je istanbulska konvencija OK i smatraš da je istovremeno moguce biti dobrom hrišcankom i dobrom pravoslavkom pod uslovom ukoliko smatraš da si pravoslavne vjeroispovijesti tj. ako se smatraš pravoslavnom vjernicom? Zbog čega tako misliš? Smatraš li se pravoslavkom?

Isto i ovo vrijedi ponoviti da se ne zagubi:

Srbija obavezna da primenjuje Konvenciju Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici

Istanbulska Konvencija pod znakom pitanja: Ratifikacija IK u BiH i Srbiji nije osigurala zaštitu žrtava nasilja

Narodna skupština Republike Srbije ratifikovala Istanbulsku konvenciju

I ovo:

Članovi Srpske pravoslavne Crkve u Hrvatskoj protive se Istanbulskoj konvenciji

Bugarska odbacila Evropski sporazum protiv nasilja u porodici

Inače nisam uspio naci nikakav oficijalni stav SPC tičuci se te Istanbulske konvencije, kao da SPC u Srbiji nije uopšte ni reagovala nikako na nju ni ikakvim saopštenjem ni na korist i pohvalu, ni na osudu i kritiku Istanbulske Konvencije. Nigdje ništa! Ako ima neko nekakve informacije o tome stavu SPC neka postavi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Zayron рече

Ti stvarno misliš da je istanbulska konvencija OK i smatraš da je istovremeno moguce biti dobrom hrišcankom i dobrom pravoslavkom pod uslovom ukoliko smatraš da si pravoslavne vjeroispovijesti tj. ako se smatraš pravoslavnom vjernicom? Zbog čega tako misliš? Smatraš li se pravoslavkom?

Isto i ovo vrijedi ponoviti da se ne zagubi:

Članovi Srpske pravoslavne Crkve u Hrvatskoj protive se Istanbulskoj konvenciji

Bugarska odbacila Evropski sporazum protiv nasilja u porodici

Inače nisam uspio naci nikakav oficijalni stav SPC tičuci se te Istanbulske konvencije, kao da SPC u Srbiji nije uopšte ni reagovala nikako na nju ni ikakvi propštenjem ni na korist ni na osudu Istanbulske Konvencije. Ako ima neko nekakve informacije o tomer neka postavi.

Srbija obavezna da primenjuje Konvenciju Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici

Istanbulska Konvencija pod znakom pitanja: Ratifikacija IK u BiH i Srbiji nije osigurala zaštitu žrtava nasiljaNarodna skupština Republike Srbije ratifikovala

Istanbulsku konvenciju

 

To je napisala Jadranka Benčić prof. i teolog .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, kopitar рече

da se bave sa IK i KR jer je to nešto bolesno

Не разумеш јер не читаш: 

1 hour ago, Џуманџи рече

Doista, čini se da se problemima oko ratifikacije Istanbulske konvencije i provedbe kurikularne reforme zapravo i ne bi trebali baviti pravnici i pedagozi, nego psihijatri.

што је опаска аутора, јер - видети шта претходи, а шта следи.

  • Свиђа ми се 1

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, kopitar рече

To je napisala Jadranka Benčić prof. i teolog .

Ok, i mi ih imamo svakakvih teologa, husitskih, pravoslavnih, evangelističkih, katoličkih, starokatoličkih, adventističkih itd. Je li ona katolički teolog ili pravoslavni teolog? Na kojem teološkom fakultetu predaje? Ili je nezavisni teolog na slobodnoj nozi, takvih imamo i mi takodjer, čak i LGBT i feminističkih teologa i teologinja. 

Pored toga više me zanimao stav same Džumandži, zbog čega ju opakovano postavlja uključujuci onu "psihijatriju" i zašto ustvari? S tim textom se poistovjecuje ili ga osudjuje ili ga je postavila samo radi dokumentiranja najrazličitijih zanimljivih nazora na Istanbulsku konvenciju? To nije napisala.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Zayron рече

Ti stvarno misliš da je istanbulska konvencija OK i smatraš da je istovremeno moguce biti dobrom hrišcankom i dobrom pravoslavkom pod uslovom ukoliko smatraš da si pravoslavne vjeroispovijesti tj. ako se smatraš pravoslavnom vjernicom? Zbog čega tako misliš? Smatraš li se pravoslavkom?

Шта год те чини срећним, Зајо. :D

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 24.3.2018. at 19:44, Џуманџи рече

Шта год те чини срећним, Зајо. :D

Pa onda vjerovatno zbog svoje dislexije valjda nisi stigla razumjet da autorica kritizuje i jednu i drugu stranu jednako oštro zbog načina argumentacije i plitkosti argumentovanja kako onu proistanbulsku tako isto i onu protivistanbulsku. Ali tebe čini srecnom poturati nam to pred oči nama koji smo protiv IK jer te čini srecnom biti u pogrešnom uvjerenju kako je to usmjereno samo protiv protivnika IK pošto nisi razumjela ili dobro pročitala o čemu se radi. A izgleda da je takvih kao ti cijela Srbija jer kod vas je IK Istanbulska konvencija (ovako se još naziva jer je u Istanbulu 5. maja 2011. otvorena za potpisivanje) bila usvojena medju prvima u Evropi (4.4.2012.) i medju prvima bila ratifikovana (31.10.2013.) a to ste vi tj. srpska vlada uspjeli čak tako brzo i dobro da o tom nije moguce naci nikakav službeni stav SPC o tome, ni povodom usvajanja ni povodom ratifikacije. Ako neko nadje nek postavi, ja ga upravo tražim ali bezuspješno, valjda nije to bilo dosta relevantno za SAS SPC da se o tome ikako očituje ili se zbog načina kako je to brzo bilo uradjeno nije smogla ni na šta niti je možda uopšte primjetila da se šta dešava. Tada su bile u najvecem jeku one borbe i sporovi sa bivšim vladikom Artemijem pa bi to onda moglo opravdati nepostojanje reakcije SPC na Istanbulsku konvenciju. Zaista nigdje ništa, ni traga od noge, stopala što se kaže!

Republika Srbija je potpisala Istanbulsku konvenciju 4. aprila 2012. godine, a ratifikovala  21. novembra 2013. godine. Pored Srbije, Konvenciju o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, ratifikovale su i Albanija, Andora, Austrija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Danska, Francuska, Italija, Malta, Portugal, španija, Švedska i Turska.

http://www.publicpolicy.rs/arhiva/1073/srbija-obavezna-da-primenjuje-konvenciju-saveta-evrope-o-sprecavanju-i-borbi-protiv-nasilja-nad-zenama-i-nasilja-u-porodici#.WraWpR-E76o
 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Zayron рече

Pa onda vjerovatno zbog svoje dislexije valjda nisi stigla razumjet da autorica kritizuje i jednu i drugu stranu jednako oštro zbog načina argumentacije i plitkosti argumentovanja kako onu proistanbulsku tako isto i onu protivistanbulsku. Ali tebe čini srecnom poturati nam to pred oči nama koji smo protiv IK jer te čini srecnom biti u pogrešnom uvjerenju kako je to usmjereno samo protiv protivnika IK pošto nisi razumjela ili dobro pročitala o čemu se radi. A izgleda da je takvih kao ti cijela Srbija jer kod vas je IK bila usvojena medju prvima u Evropi (4.4.2012.) i medju prvima bila ratifikovana (31.10.2013.) a to ste uspjeli čak tako brzo i dobro da o tom nije moguce naci nikakav služben stav SPC o tome, ni povodom usvajanja ni povodom ratifikacije. Ako neko nadje nek postavi, ja ga upravo tražim ali bezuspješno, valjda nije to bilo dosta relevantno za SAS SPC da se o tome ikako očituje ili se zbog načina kako je to brzo bilo uradjeno nije smogla ni na šta niti je možda uopšte primjetila da se šta dešava. Tada su bile u najvecem jeku one borbe i sporovi sa bivšim vladikom Artemijem pa bi to onda moglo opravdati nepostojanje reakcije SPC na Istanbulsku konvenciju. Zaista nigdje ništa, ni noge što se kaže!

Republika Srbija je potpisala Istanbulsku konvenciju 4. aprila 2012. godine, a ratifikovala  21. novembra 2013. godine. Pored Srbije, Konvenciju o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, ratifikovale su i Albanija, Andora, Austrija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Danska, Francuska, Italija, Malta, Portugal, španija, Švedska i Turska.

http://www.publicpolicy.rs/arhiva/1073/srbija-obavezna-da-primenjuje-konvenciju-saveta-evrope-o-sprecavanju-i-borbi-protiv-nasilja-nad-zenama-i-nasilja-u-porodici#.WraWpR-E76o
 

Danas je bio prosvjed u Zagrebu .više od 50 tisuća ljudi ....mediji ignorirali i prikazali kao skup primitivaca..policija izjavila oko 5 tisuća ljudi ..na snimkama se vidi pun Jelačićev trg.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, kopitar рече

Danas je bio prosvjed u Zagrebu .više od 50 tisuća ljudi ....mediji ignorirali i prikazali kao skup primitivaca..policija izjavila oko 5 tisuća ljudi ..na snimkama se vidi pun Jelačićev trg.

To je bilo i za očekivati. Kuhanje žaba ide sve ok, samo ih par iskočilo iz lonca al smo poklopac zalupili i stavili gore kamenčinu što bi reko plemeniti premijer Aca, takvu depešu je valjda u Brisel vec poslao. Sad su na potezu HBK i Crkva, treba vec počet dijelit janjce od ovnova i jarčeve od ovaca.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Zayron рече

To je bilo i za očekivati. Kuhanje žaba ide sve ok, samo ih par iskočilo iz lonca al smo poklopac zalupili i stavili gore kamenčinu što bi reko plemeniti premijer Aca, takvu depešu je valjda u Brisel vec poslao. Sad su na potezu HBK i Crkva, treba počet dijelit janjce od ovnova i kozle od ovaca.

Otišlo predaleko , gledao sam onaj tvoj snimak .. intervju sa studentima u Njujorku.

Ne mogu se načuditi....tako nešto uskoro čeka i našu djecu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 24.3.2018. at 20:29, kopitar рече

Otišlo predaleko , gledao sam onaj tvoj snimak .. intervju sa studentima u Njujorku.

Ne mogu se načuditi....tako nešto uskoro čeka i našu djecu.

Da, jeste. To je monstruozno šta nam se sprema, ustvari to daleko premašuje i nadmašuje one najfantastičnije zavjerološke sajtove kojima smo se više puta ovdje na Forumu smijali, razlika je ta što admini, autori tih sajtova svoje fantazmagorije ostavljaju tamo na svojim sajtovima a ovdje imamo gendertotalitarnu  ideologiju koja slično kao marksizam, nacizam ili islamizam dobija u ruke pravno oružje i potporu države tj. organa EU, nekakvu vrstu "gender-šerijata" i sva sredstva pravne prinude, pravni instrumentarij za svoju zakonsku, legislativnu provedbu. A ne tiče se to uopšte više samo nekakvog tog nasilja nad ženama, to ni slučajno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Oglasio se i ovaj naš "Artemije", samozvani "Patrijarha katoličkog patrijarhata vizantijskog, Eliaš" sa Ukrajine,

poznatiji kao "Veliki Anatemator", samo on nam je još tu falio pa da sve to s tim Istanbulom bude kompletno! :D 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...