Jump to content

Molitveni zivot nas

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 18 минута, Trifke рече

Molitvenici su novotarija novijeg doba. Nastali su prvo kod katolika pa smo ih kao i mnogo frugih stvari preizeli od njih. Oni su i najčešće sastavljeni od zajedničkih sluzbi. Koliko su korisni za početnike je veoma diskutabilno. Koliko vidim iz prakse često nisu. Niko ništa nije rekao protiv liturgije i zajedničkih bogosluzenja, sa tim da bi se trebali truditi da budemo prisutni na liturgijama a ostala bogosluženja baš i nisu onavezna.

А шта је литургија? Када она почиње?
Наш митрополит је нас научио да литургија почиње са вечерњом богослужбом, продужује ујутро са јутрење богослужење и кулминира у току последованије свете литургије. Литургија без јутрење и вечерње је некомплетна. (Наравно то не важи за оне који из оправдане разлоге нису у могуќност да присуствују на ове службе: болест, старање о трето лице, радње обавезе итд.)

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Orthophill рече

А шта је литургија? Када она почиње?
Наш митрополит је нас научио да литургија почиње са вечерњом богослужбом, продужује ујутро са јутрење богослужење и кулминира у току последованије свете литургије. Литургија без јутрење и вечерње је некомплетна. (Наравно то не важи за оне који из оправдане разлоге нису у могуќност да присуствују на ове службе: болест, старање о трето лице, радње обавезе итд.)

Ko god da te uči da je liturgija bez jutarnje i večernje službe nekompletna je u velikoj zabludi, da ne upotrebim težu reč. Taj nezna šta je liturgija bez obzira šta je on po činu. Neznam o kome se mitropolitu radi ali garantujem da si ga pogrešno razumeo. Pišem ovo sa telefona pa nemogu dugačko. Za bolje objasnjenje moraceš da sačekaš. 

 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 39 минута, Trifke рече

Možda neznaš ali su upravo pustinjski monasi bili veliki protivnici ovakvog zajedničkog bogosluženja i pevanja na bogosluženjima.

Зависи који пустињаци и који монаси. Они су били отшелници .Дневни круг богослужења подразумева литургију. Отшелници су се самопричешћивали и како је горе истакао Ведран то их чини учесницима васцеле Цркве тј. Христовог Тела иако нису у просторној заједници са осталима.  Не можемо направити неки шаблон по коме се треба молити, прави богомољци се моле на сваком месту у духу и Истини. Различита су искуства и околности те стога и методи и начини мољења што се очигледно види и на овим страницама које пишемо. Антифоно певање је увео још Игњатије Антиохијски. Развој богослужбене праксе је врло шаролик и развијао се различито на различитим поднебљима под утицајем обичаја и карактера одређеног народа те имамо више различитих типика и типова литургија.

Што се тиче молитвеног правила у молитвеницима мислим да код почетника стварају здраву црквену свест, послушност цркви и ауторитетима светих отаца, што је преко потребна ограда да не исклизнемо изван правилних оквира. На ово ме наводи моје искуство јер сам сведок тога да људи започну своју личну молитви и то врло ревносно и развију неки свој систем размишљања и сво знање црпе само из свог личног искуства и ослањање на своје осећаје, а не прихватају  ауторитет отаца јер су они у вези са самим Богом.

Друга крајност је када неко фаворизује своје писано молитвено правило на штету црквених богослужења и односа према светим тајнама па од свог правила направи типик или ритуал  који се мора поштовати више него опште прописано црквено правило и исто тако не можеш да им приступиш и уведеш у здраву црквеност.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Матусал рече

Зависи који пустињаци и који монаси. Они су били отшелници .Дневни круг богослужења подразумева литургију. Отшелници су се самопричешћивали и како је горе истакао Ведран то их чини учесницима васцеле Цркве тј. Христовог Тела иако нису у просторној заједници са осталима.  Не можемо направити неки шаблон по коме се треба молити, прави богомољци се моле на сваком месту у духу и Истини. Различита су искуства и околности те стога и методи и начини мољења што се очигледно види и на овим страницама које пишемо. Антифоно певање је увео још Игњатије Антиохијски. Развој богослужбене праксе је врло шаролик и развијао се различито на различитим поднебљима под утицајем обичаја и карактера одређеног народа те имамо више различитих типика и типова литургија.

Што се тиче молитвеног правила у молитвеницима мислим да код почетника стварају здраву црквену свест, послушност цркви и ауторитетима светих отаца, што је преко потребна ограда да не исклизнемо изван правилних оквира. На ово ме наводи моје искуство јер сам сведок тога да људи започну своју личну молитви и то врло ревносно и развију неки свој систем размишљања и сво знање црпе само из свог личног искуства и ослањање на своје осећаје, а не прихватају  ауторитет отаца јер су они  вези са самим Богом.

Друга крајност је када неко фаворизује своје писано молитвено правило на штету црквених богослужења и одоса према светим тајнама па од свог правила направи типик или ритуал  који се мора поштовати више него опште прописано црквено правило и исто тако не можеш да им приступиш и уведеш у здраву црквеност.

Žao mi je da ne mogu da ti detaljnije odgovorim jer pišem sa telefona pa ćeš morati da sačekaš detaljniji odgovor. Ne slažem se skoro ni sa jednom tvojom tvrdnjom. :)

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Orthophill рече

А шта је литургија? Када она почиње?
Наш митрополит је нас научио да литургија почиње са вечерњом богослужбом, продужује ујутро са јутрење богослужење и кулминира у току последованије свете литургије. Литургија без јутрење и вечерње је некомплетна. (Наравно то не важи за оне који из оправдане разлоге нису у могуќност да присуствују на ове службе: болест, старање о трето лице, радње обавезе итд.)

Искрен да будем нисам до сада чуо за овакву ... "некомплетну" Литургију.
Али - за све постоји први пут!
Сад размишљам ... ако би ово проширили још више а с обзиром да се Божанствена Литургија
служи сваки дан (скоро сваки дан, да будем прецизнији) и свуда (опет, скоро свуда), онда верујући
човек који нема оправдања која си навео (и слична) треба да сваки дан буде много више у Цркви и 
са Црквом (Јутрење па Литургија па Вечерње) него што јесте. 
А потом, с обзиром да Божанствена Литургија за верника почиње његовим хтењем (жељом срца и душе)
и да без тога он/она само ... пасивно статира у Христоцентричном окружењу...
Ух!
 

  • Волим 1

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Toma рече


 

Верници треба да буду на литургији у недељни дан и празником ако су слободни. Римљани су у првим вековима држали понедељак као нерадни дан и верници који су у дан недељни морали радити код незнабожаца су имали благослов да не долазе на литургију због оправданих разлога.  Али су се могли кући причешћивати  са даровима које су чували у посебним сасудима и узимали их одмах ујутро уз молитву пре било каквог дела.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 46 минута, Orthophill рече

Литургија без јутрење и вечерње је некомплетна.

Potpuno netacno, daleko bilo. Litugija je Tajna vecera Gospodnja, bez potrebe da joj prethodi bilo kakvo meze. Sama po sebi ona je apsolutno zaokruzena i kompletna celina, i moze da postoji bez icega drugog pre ili posle nje. Ona i jeste sama najdublja sustina Crkve, ona je nastala prvo, pa je tek posle toga oko nje iznikla i razgranala se Crkva.

Ako je ovo zaista neki mitropolit rekao, onda je to vrlo zabrinjavajuce.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, ana čarnojević рече

nisam razumela tvoj stav...da li je on vrednsni sud koji ukazuje da je molitva iz molitvenika manje vredna, cak stetna, u odnosu na licnu molitvu ili je manje vredna zato sto je novotarija a to je samo tehnicka stvar...knjige su danas dostupne ljudima, postoje molitve na internetu i slicno. nekada nisi mogao da pronadjes knjigu u krugu od nekoliko kilometara...pa su polako pocele da se stampaju, ali su opet bile retke, pa su se  u jednom trenutku omasovile pa i stampani molitvenici sa njima itd.

 

 

U najvećem broju slucajeva su problem.  Na zsjedničkim bogosluženjima je u redu čitati molitve ali u privatnim smatram da ne donose baškorist. Detaljnije ću kada mi poprave kompjuter.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Inace, kad pomenuste blud... jedna od najbesprekornije srocenih molitava za koje znam je i ona sv. Vasilija Velikog "Opet se jadnik spotakoh umom...". Ima je u zvanicnom sinodskom izdanju onog veceg molitvenika, a tamo je naslovljena kao "molitva protiv (nocnog) oskvrnjenja". Medjutim, ona je tako i knjizevno i asketski slozena, da joj prosto nema mane, i potpuno je univerzalna i primenjiva na bilo koji nas licni greh, bilo kada.

U ovoj molitvi jasno se vidi starcev duboki licni dozivljaj, i besprekorno razumevanje tajne covecije licnosti.

:)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Trifke рече

U najvećem broju slucajeva su problem.  Na zsjedničkim bogosluženjima je u redu čitati molitve ali u privatnim smatram da ne donose baškorist. Detaljnije ću kada mi poprave kompjuter.

Ako ovde mislis na uobicajene molitve iz molitvenika, u velikoj si zabludi. Ne samo da su izuzetno korisne za vaspitavanje uma i volje, nego su jos kako natopljene blagodacu Bozijom, jer su ih iznedrili Duhom osveceni ljudi. Od njih - kao uostalom i od bilo koje crkvene molitve - ne moze da ima stete, ako se svemu tome pridje blagorazumno i smireno.

Citanje ovih molitava - razumno, i po svojoj snazi - izbistruje um i osnazuje volju.

Naravno, za svaku molitvu potreban je i zivot koliko-toliko saobrazan njima, ne moze da se zivi bilo kako a da se onda staje na molitvu.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, obi-wan рече

Ako ovde mislis na uobicajene molitve iz molitvenika, u velikoj si zabludi. Ne samo da su izuzetno korisne za vaspitavanje uma i volje, nego su jos kako natopljene blagodacu Bozijom, jer su ih iznedrili Duhom osveceni ljudi. Od njih - kao uostalom i od bilo koje crkvene molitve - ne moze da ima stete, ako se svemu tome pridje blagorazumno i smireno.

Nije reč o samim molitvama nego o upotrebi molitvenika. 

 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Trifke рече

Nije reč o samim molitvama nego o upotrebi molitvenika. 

 

To je vec druga stvar. Bez makar kakvog savetovanja sa svestenikom ne bi covek trebao nista znacajnije da preduzima u pogledu vere, pa ni citanje molitava.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хоќете да ми кажете да јутрење и вечерње нису део литургијског циклуса, а самим тим и литургијом? Шта су онда? 
Да ли негде постоји типик који у себе не укључује вечерње и јутрење богослужење? Чак и у старозаветну цркву су имали и јутрењу и вечерњу жртву. 
Не кажем да литургија без јутрење и вечерње није валидна (далеко било), него да није комплетна. 

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, obi-wan рече

Ako ovde mislis na uobicajene molitve iz molitvenika, u velikoj si zabludi. Ne samo da su izuzetno korisne za vaspitavanje uma i volje, nego su jos kako natopljene blagodacu Bozijom, jer su ih iznedrili Duhom osveceni ljudi. Od njih - kao uostalom i od bilo koje crkvene molitve - ne moze da ima stete, ako se svemu tome pridje blagorazumno i smireno.

Citanje ovih molitava - razumno, i po svojoj snazi - izbistruje um i osnazuje volju.

Naravno, za svaku molitvu potreban je i zivot koliko-toliko saobrazan njima, ne moze da se zivi bilo kako a da se onda staje na molitvu.

Jutarnje i večernje molitve su uzete iz bogoslužbenih knjiga i zato su same po sebi dobre. Problem je njihove upotrebe u privatnom bogosluženju. Nemogu detaljnije jer kucam sa telefona.  

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Orthophill рече

Хоќете да ми кажете да јутрење и вечерње нису део литургијског циклуса, а самим тим и литургијом? Шта су онда? 
Да ли негде постоји типик који у себе не укључује вечерње и јутрење богослужење? Чак и у старозаветну цркву су имали и јутрењу и вечерњу жртву. 
Не кажем да литургија без јутрење и вечерње није валидна (далеко било), него да није комплетна. 

Апостоли су вршили само евхаристију.....

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...