Jump to content

Председник Вучић о Амфилохијевој и другим оптужбама 14. јануара

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 9 часа, александар живаљев рече

Ево постављено је сад на јутјуб

Лепо каже митрополит, демонократија.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ПАНИЧНО ОБРУШАВАЊЕ НА МИТРОПОЛИТА АМФИЛОХИЈА

Приговори архиепископу цетињском и митрополиту црногорско-приморском Амфилохију Радовићу да издајницима именује оне који износе ставове другачије од његових бесмислени су и политикантски, али драгоцени, јер странке, јавне личности апологете режима и квази аналитичаре огољавају на најбруталнији начин. Осуђујући сваки покушај отпора идеји прихватања и признања сецесије Косова, функционери, и странака на власти и неких које то нису, у хору са прорежимским и прозападним медијима, показују своје право лице.

Све њих, који су се успаничено обрушили на митрополита Амфилохија само због његове јавно изречене бојазни да садашња политика „води издаји Србије и Косова“, подсећамо да су по Уставу Србије и Резолуцији 1244 СБ УН Косово и Метохија у саставу Србије, а посебно подсећамо на одредбе Кривичног законика, члан 306. и 307, који утврђују кривична дела угрожавања територијалне целине, као и признавања капитулације или окупације.

Предаја дела сопствене територије не може да буде ни „тешка одлука“, ни „компромис“, ни „поглед у будућност“, ни „суочавање са реалношћу“… већ само оно што јесте: чин издаје. Уместо недостојне и срамне хајке која се води против митрополита Амфилохија, председник Републике и актуелна власт дужни су грађанима Србије само један одговор: Да ли је Српској напредној странци прихватљиво потписивање правно обавезујућег споразума са Косовом и чланство Косова у Уједињеним нацијама?, запитао је председник Демократске странке Србије.

 

 http://www.dss.rs/милош-јовановић-панично-обрушавање-н/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

АМФИЛОХИЈЕ

Од
 ИН4С
 -
 09/01/2018 
slobo-milic1-640x475.jpg

Пише: Слободан Милић

Баш када је Зло бивало све јаче,

 

Одвајкада је страшно људско дело,

Појави се човек из Доње Мораче,

Кост у кост са Злом ухвати се смело,

На пут са књигама он тада замаче.

 

Непрестану борбу води тридес лета,

И Морача исто дуби обе стране,

Стално напред иде Реч му беше света,

Победе му нижу пред Манастир дане,

Свети Старац поста понос српског света.

 

Дуга брада, преко чела боре,

Са гудалом у левици руци,

Из бора му епске песме зборе,

Кад запева ко да вију вуци,

Одјекују црногорске горе.

amfilohije-409x248.jpg

Чврсто схвати и, то га још држи,

Иде Старац и не посустаје,

Зна, онај који свом народу служи

На вјеки вјеков његов Дух остаје,

Бог му знак од дјетињства пружи.

 

И тада први пут Манастир угледа,

И у свет понесе звоне манастирске,

Реши да постане слуга божјег реда,

Допада му се сеоба пастирска,

Онај који за живота према Небу гледа,

Ништи Зло и нигде му не да.

 

На Божић (7. јануар 2018)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Митрополит Амфилохије: Нијесам Вучићу служио опело, око Космета нема погодбе са терористима

Од
 ИН4С
 -
 09/01/2018 
mitropolit-Amfilohije-i-Misko-Jovanovic-

Никога не нападамо ни ја, ни црква, већ изражавамо забринутост за судбину најважнијег и најсветијег дијела српске државе, а Александру Вучићу никада нијесам служио опело. Надам се да предсједник Србије не припада онима који су спремни да се одрекну своје историје, традиције и највећих вриједности свог народа, као што је то случај са дукљанско-монтенегринском влашћу у данашњој Црној Гори, поручио је митрополит црногорско-приморски и егзарх свештенога трона пећког Амфилохије, одговарајући на нападе београдских званичника.

У изјави за ИН4С, митрополит црногорско-приморски Амфилохије казао је да је неприхватљиво постизање било каквих обавезујућих споразума са терористима који управљају окупираним Косовом и Метохијом.

 

То је група разбојника, и они нијесу чак ни представници албанског народа. Њих су једноставно за своје циљеве искористиле државе које су бомбародовале Србију и Црну Гору и инсталирале их на руководећим мјестима у Приштини. Са таквима не смије бити ни погодбе, ни договора. Сигуран сам да и онај поштени дио албанског становништва Косова и Метохије исто тако не одобрава да их те убице и терористи представљају. Једноставно, Албанцима се не може дати они што им никако не припада“,  истакао је митрополит за наш портал.

Он је подвукао да је за Српску православну цркву неприхватљив било какав „договор“ који би угрозио територијални интегритет и суверенитет Србије.

Тако нешто неће прихватити нико разуман у српском народу, а сигуран сам ни у албанском, јер се ничија будућност не може градити на отимачини и злочину“, додао је митрополит.

Он је одбацио наводе директора Канцеларије за КиМ Марка Ђурића да је два пута држао опело Вучићу.

mitropolit-Amfilohije12.jpg

Никога не нападамо  ни ја, ни црква, већ изражавамо забринутост за судбину најважнијег и најсветијег дијела српске државе. Никада Вучићу нијесам држао опело. Урадио сам то ондашњем премијеру Ивици Дачићу и ондашњој Скупштини Србије. Међутим, ако Вучићеви сарадници то опело прихватају, онда ја ту не могу ништа“, поручио је митрополит Амфилохије.

Он је нагласио да нема ништа лично против Александра Вучића, те да је питање КиМ питање судбине народа.

Господин Вучић је предсједник Србије, и велика је одговорност на његовим плећима. Ипак, ту одговорност нема право да скида са себе, каква је сада тенденција. Косово јесте питање свих нас, а да није било језика цркве, не би смо имали ни ослобођење КиМ 1912.године, нити бисмо очували Пећку патријаршију и Високе Дечане“, навео је митрополит, уз опаску да је прихватањем Бриселског споразума кренуло и одрицање од Косова и Метохије.

Званична власт у Подгорици, по ријечима митрополита, одрекла се и Црне Горе, и њене Метохије, и прихватила нацио-фашистичке тековине Мусолинија и других окупатора. „Зар сад треба и Србија исто то да уради“, митрополит запитао се Амфилохије.

Надам се да Вучић не припада онима који су спремни да се одрекну своје историје, традиције и највећих вриједности свог народа, као што је то урадила  дукљанско-монтенегринска власт у данашњој Црној Гори“, поручио је митрополит-црногорско приморски и егзарх свештенога трона пећког, одговарајући на нападе београдских званичника.

Подсетимо, изјава митрополита црногорски-приморског Амфилохија  да страхује да политика предсjедника Србије Александра Вучића води издаји Србије и Косова, изазвао је бурне реакције званичника Владе Србије.

Реаговали су генерални секретар председника Србије Никола Селаковић, директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић, министри Александар Вулин и Зорана Михајловић, као и дио опозиционих партија у Србији, док је сам Александар Вучић најавио да ће се тим поводом огласити 14.јануара.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kosovo međ’ oglasima

 
 
Peščanik pre 3 sata  |  Vukašin Obradović

Prilično nezapaženo, najozbiljniji odgovor na poziv Aleksandra Vučića na unutrašnji dijalog o Kosovu osvanuo je u dnevnom listu Politika, u božićnom dvobroju, i to na oglasnim stranama. Među potpisnicima teksta nazvanog „Apel za odbranu Kosova i Metohije“ je oko dvesta javnih ličnosti, od raznih vladika SPC-a, među kojima je i onaj što je „živom Vučiću održao opelo“, akademika predvođenih Matijom Bećkovićem, književnika patriotske provenijencije, preko prvog dverjanina Boška Obradovića, potpisanog ovde kao „narodni poslanik“, do dr Milutina Popovića Zahara, živopisne ličnosti koja se „najstrasnije bavi muzikom i ženama“, i Dušana Savića, nekadašnjeg golgetera Crvene zvezde, sada poznatog nacionalnog delatnika.

Bez obzira na ovaj po imenima raznolik spisak, umesto analize ko je tu i zašto, a koga nema i iz kog razloga, pažnju zaista zavređuju dve stvari. Prvo, iako je pismo upućeno Zna Se Kome, u kratkom tekstu Apela Aleksandar Vučić se ne spominje poimence. I ono što je možda još važnije, ako na trenutak zanemarimo opšta mesta ovakvih i sličnih štiva o „odricanju od sebe i svoje zemlje“, fokus Apela je pre svega na „pravno obavezujućem sporazumu“ (navodnici su autorski doprinos potpisnika Apela) između Prištine i Beograda.

Iz mitologije i nebeskih merila pravde sleće se dakle na praktični politički teren, sa akcentom na dokument koji će možda obeležiti 2018. godinu.

S druge strane, pojavljivanje Apela može se posmatrati i kao potvrda sve češćih, doduše neformalnih vesti iz Brisela u kojima se spominje čak i „non paper“ dokument, neka vrsta spiska obaveznih radnji, sa preciziranim rokovima, o koracima koje Priština i Beograd treba/moraju da obave ove godine.

Jedan od ključnih među ovim domaćim zadacima navodno predočenima i Vučiću i Tačiju je upravo taj, bez navodnika, pravno obavezujući sporazum. Javnosti nije predočen nacrt ovog dokumenta, ali jasna je bar jedna njegova konsekvenca, za potpisnike Apela sigurno najvažnija – stolica za Kosovo u Ujedinjenim nacijama.

Za njih je to „opasnost da srpska ruka potpiše predaju Kosova i Metohije u tuđe ruke“. Apelnici nude i rešenje: „zamrzavanje konflikta“ po kiparskom modelu, prebacivanje dijaloga u Savet bezbednosti UN i prepuštanje rešavanja ovog pitanja budućim generacijama. Ova strategija je direktno suprotna onoj koju vlast najavljuje kao svoju za rešavanje kosovskog problema.

To je potvrdio i predsednik Srbije u nedavnom „obraćanju naciji“, naravno preko TV Pinka. Iako se trudio da bude mudro (ne)određen, Aleksandar Vučić je izjavio da „misli da je nemoguće da Kosovo dobije stolicu u Ujedinjenim nacijama, osim ako se ne postigne neka vrsta istorijskog sporazuma kojim bi Srbi bili zadovoljni“.

Iako je rekao da su šanse za postizanje obostrano prihvatljivog sporazuma „manje od pet odsto“, taj minimalan procenat i ono „osim“ je izgleda bio dovoljan signal za uzbunu u „nacionalno osvešćenim“ krugovima, koji su očigledno novogodišnje praznike proveli radno sklapajući Apel.

Takva hitroća nije bez razloga, kao ni eksplicitan stav, samo nekoliko dana kasnije, mitropolita Amfilohija o Vučićevoj „izdaji” i očekivani odgovor Nikole Selakovića, ali ne na Apel, već na Ristove optužbe.

Ovakvo političko zakuvavanje, i to u vreme božićnih praznika, koji među verujućima, je li, treba da budu dani blagosti i praštanja, pokazuje da su pred nama ozbiljni lomovi u ovom do sada skoro jedinstvenom patriotskom bloku, bar u odnosu na Kosovo.

Pred Vučićem su teške odluke koje će u velikoj meri opredeliti i budući put Srbije. Kojim pravcem će predsednik i Srbija krenuti verovatno samo Vučić zna, „apelaši“ kao da nešto naslućuju, a opozicija…Ona će verovatno sačekati beogradske izbore, a onda početi da se bavi i ovim, za nju izgleda sporadičnim temama.

Možda je to, moglo bi se čak nazvati i političkim voajerstvom, oportuno i pragmatično jer podrazumeva, krajnje uprošćeno, ili svrstavanje uz Vučića, EU i SAD, ili podršku opciji koju simbolizuju Apel, njegovi potpisnici i čini se većina biračkog tela.

Nimalo lak izbor, mora se priznati. Otuda verovatno i muk, čak i Vučićevih najglasnijih oponenata. Ipak, bar proevropski deo političke scene mogao bi da se priseti sudbine Buridanovog magarca. I on je bio u sličnim dilemama, a poznato je kako je završio. Ništa ne slutim, daleko bilo. Samo bih da sudbina Kosova, a samim tim i Srbije, ne zavisi isključivo od relacije Vućić – „apelaši“. Ako tražim mnogo, što bi rekli ovi iz Peščanika, onda ništa.

Peščanik.net, 09.01.2018.

TEMA – KOSOVO

Link to comment
Подели на овим сајтовима

AMFILOHIJE OPTUŽIO VUČIĆA ZA IZDAJU Milov vladika udario na Srbiju!

Autor: Ekipa Alo! | 09.01.2018. 05:16 - 09.01.2018. 08:55
 

Amfilohije je „mudro” ćutao i sklapao poslovne dilove sa Milom Đukanovićem dok su radili na otcepljenju Crne Gore

AmfilohijeAmfilohije, Foto: Alo!/Ana Paunković

Optužba mitropolita crnogorsko-primorskog na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će izdati Kosovo i Metohiju verovatno je potpuna zamena teza, pošto je poznato da je Amfilohije dobro unovčio svoje ćutanje kada se Crna Gora odvajala od Srbije.

Amfilohije: SPC ne može da se odrekne Kosova

Svoj pristanak na crnogorsku nezavisnost, a kasnije i na priznanje nezavisnog Kosova, Amfilohije je dobro unovčio, o čemu najbolje govori podizanje velelepnih hramova u Podgorici i Baru u vreme kada retko koji građanin koji se izjašnjava kao Srbin u Crnoj Gori može dobiti posao na kiosku, a kamoli bilo kakvu državnu funkciju, tvrdi izvor “Alo!” blizak Mitopoliji crnogorsko-primorskoj.

Šta je rekao Amfilohije

Mitropolit Amfilohije izrazio je bojazan da politika predsednika Vučića „vodi izdaji“.

- S Vučićem nisam imao nikakav sukob. On je prvi predsednik Srbije koji je bio na Saboru. Sada se bojim da njegova politika vodi izdaji Srbije i Kosova - kazao je Amfilohije.

- Amfilohije je odavno od Mitropolije napravio preduzeće čiji je osnovni cilj profit. Ako se jednog dana otvore ugovori o prodaji crkvene zemlje tajkunima iz Crne Gore i Srbije, sigurno će biti dosta posla i za istražne organe. S druge strane, javna je tajna da je Amfilohije i u vreme najgoreg odnosa režima Mila Đukanovića prema Srbima šurovao s njim i njemu najbližim ljudima. To se i javno najbolje moglo videti kada je mitropolit u zatvoru posećivao Milovog najbližeg saradnika Svetozara Marovića i odneo mu Bibliju. Da ne govorimo o tome na koji je način Amfilohije izdejstvovao zemljište na kojem je izgradio velelepni hram u Podgorici. Sve je to vrlo sumnjivo - tvrdi naš izvor.

Da Amfilohije u napadu na Vučića ne radi ništa slučajno ni sam, najbolje je pokazalo to što se juče ekspresno oglasio i Vuk Jeremić, lider Narodne stranke, koji je napao srpsko rukovodstvo zato što se usprotivilo Amfilohiju.

Vuk Jeremić Narodna strankaVuk Jeremić Narodna stranka, Foto: Alo!/Dejan Briza

- Ovi bi se sutra jednako brutalno i primitivno obračunali i sa patrijarhom ako im se ne bi dopao jedan njegov preki pogled, a kamoli izjava. Ako treba i sa roditeljima. Ništa im nije sveto - napisao je Jeremić na Tviteru. Zanimljivo je da je Jeremić veoma blizak sa vladikom zahumsko-hercegovačkim Grigorijem, koji je takođe oponent aktuelne vlasti u Srbiji.

Đurić: Naručen napad

Marko Đurić, direktor Kancelarije za KiM, kazao je da su Amfilohijeve izjave protiv Vučića naručeni napad.

- Lično smatram da je stvar o naručenom napadu i da je reč o činu koji, ponavljam, diskvalifikuje svakoga ko na taj način istupa kao predstavnik crkvenih vlasti, čini ga čovekom koji se bavi opozicionim političkim delovanjem na vulgaran i neprimeren način - rekao je on.

Politički analitičar Dragoljub Anđelković je rekao da je mitropolit Amfilohije kao predstavnik srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori dužan da se bori za interese srpskog naroda u Crnoj Gori, a on je ćutao 2006, kada se Crna Gora otcepljivala od Srbije.

- Srbi u Crnoj Gori nalaze se u strašnom položaju, verovatno gorem položaju od Srba koji žive u Hrvatskoj. Srpska crkva sa mitropolitom Amfilohijem na čelu treba da traži internacionalizaciju srpskog pitanja, po evropskim standardima – naglašava on.

Vulin: Držao nam je opela

Aleksandar Vulin, ministar odbrane, ocenio je juče da od kletvi Amfilohija Radovića nijedan Srbin na KiM nije ojačao, ali je od napora Aleksandra Vučića kosovska nezavisnost postala mnogo slabija.

- Amfilohije je Vučića i mene dva puta žive sahranio, držeći nam opela i protiv ljudskih i protiv božjih zakona. Kada je Kosovo zaista bilo izdato i napušteno, Amfilohije nije sahranjivao žive i nije bacao kletve na one koji su zabranjivali srpsko ime u Crnoj Gori i priznavali Kosovo kao nezavisnu državu, a pravdali i hvalili NATO bombardovanje - kazao je on.

Anđelković je rekao da kada je u policijskoj stanici registrovana Crnogorska pravoslavna crkva, koju predvodi Dedejić, koji je raspop, mitropolit Amfilohije je izbegavao da uđe u konfrontaciju sa politikom Podgorice i tada je pravio kompromis za kompromisom i tako je došlo do identitetskog genocida u Crnoj Gori.

Aleksandar VučićAleksandar Vučić, Foto: Alo!/Ana Paunković

Iz kabineta predsednika Vučića saopšteno je da on neće komentarisati izjavu mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija do 14. januara, kada će na javnom servisu govoriti i o toj i o drugim optužbama na njegov i račun tima koji vodi.

Selaković: Bavi se vradžbinama

Nikola Selaković, generalni sekretar predsednika Srbije, kazao je da Vučić neće voditi politiku svojih prethodnika dodvoravanja Amfilohiju, koja je dovela do sve manjeg broja Srba na KiM, već će nastaviti politiku koja vodi povećanju broja Srba u južnoj srpskoj pokrajini.

- Šta drugo možete da očekujete. On nije Vučića osudio zbog nečega što je uradio, on o predsedniku nije rekao da je „učinio to i to i da to predstavlja izdaju”. On se čovek bavio vradžbinama, on je govorio o nekim neizvesnim stvarima, o nečemu što nije duh pravoslavlja - naglasio je Selaković.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ђед је мало заталасао медијску мочвару која је тренутно у Србији и то је добро. На РТС-у су дневник и вести катастрофа од улизивања и хваљења власти.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Брка Жарковачки рече

Taman sam pomislio biće neki dijalog.... :)))

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Taman sam pomislio biće neki dijalog.... :)))

Следеће је вероватно канонизација А.В.-а :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свака част мит. Амфилохију за речено. Али ово разбијање Србије и признање Косова трају неколико година. Одкуде баш сад да се сети реаговати. СПЦ ћути на све што нам се дешава са овом влашћу. Лепо им заједно изгледа,а држава се продаје, народ изумире, територије се отуђују, неморал цвета јавно, трујемо се као никада до сад. За то време наш поглавар...

1

 

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Ignjatije рече

СПЦ ћути на све што нам се дешава са овом влашћу

Тешко је ишта рећи без велике ироније и цинизма, али није лако одустати од онолике имовине и лове која се добија за рентирање исте.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Брка Жарковачки рече

Тешко је ишта рећи без велике ироније и цинизма, али није лако одустати од онолике имовине и лове која се добија за рентирање исте.

Znaš šta jedno je domen vere jedno politike, pa ću i ja to tako po slobodi jer i ja se osećam Gospodnji čovek.

Ja se molim da Gospod otvori um našoj vlasti, to je meni Hrišćanska vera tako dala, to je isto kao i kad molim Gospoda pre operacije recimo da upravi ruku lekara mog ne vezano na to da li jeste lekar vernik ili nije...

Međutim da baš blagodarim Gospodu na Vučiću, to stvarno neću, nek blagodari ko hoće i kako hoće u svoje lično ime.

Eto ja rekoh dušu sebi spasih.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ružić: Vreme da Sinod sankcioniše Amfilohija

Autor: Tanjug | 10.01.2018. 10:15
 

Funkcioner SPS Branko Ružić kaže da je izjava mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija Radovića neodgovoran odnos prema državnom interesu, te smatra da je došlo vreme da ga Sinod sankcioniše.

Branko RužićBranko Ružić, Foto: Alo/Marko Đoković

"Ukoliko postoje sankcije na Sinodu SPC, mislim da je došlo krajnje vreme da dotični mitropolit bude sankcionisan", rekao je Ružić gostujući na RTS.

AMFILOHIJE OPTUŽIO VUČIĆA ZA IZDAJU Milov vladika udario na Srbiju!

On je dodao da je dovoljno ono što je patrijarh Irinej rekao za ulogu predsednika Srbije Aleksandra Vučića u borbi za nacionalne interese .

"Smatram da je ovo što je Amfilohije govorio toliko tačno koliko je tačna i iskrena bila njegova težnja da se sačuva zajednička država Srbija i Crna Gora", kazao je Ružić.

Mitropolit Amfilohije Radović rekao je strahuje da politika predsednika Srbije Aleksandra Vučića vodi izdaji Kosova i Metohije.

DAČIĆ ZA ALO! ODGOVORIO NA NAPADE Amfilohije, držao si mi opelo, a ja sam vaskrsao!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...