Jump to content

Епископ стобијски и Местобљуститељ струмички Давид: Нема цркве без јединства са другим црквама!

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 43 минута, Бранко Авдагић рече

Ниси ти никакав МКД13 већ БЛГ13, македонски бугароман. Великобугарски апетити никада нису имали граница. У 19. веку се у захтевима нисте били ограничили само на стару Трновску патријаршију, ама да сте стали само на Охридској архиепископији, тражили сте и област Пећке патријаршије и писали писмо православним Србима у Босни и Херцеговини где им се обраћате као Бугарима, са предлогом да се прикључе Егзархији! Толико о вашим "оправданим" историјским утемељењима и захтевима. А и сама Бугарска егзархија је била у расколу од 1870. до 1945!

Opet su ti lose procene. Moja ideologija u nista se ne razlikuje od najvecih makedonaca: Delceva, Grueva, Tatarceva, Aleksandrova, Mihajlova i svih ostalih clanova istoriske VMRO , makedonskih prerodbenika i obicnih makedonaca. Da bi svatio to najprostije sto mogu da ti objasnim: kad igraju fudbal reprezentacije Makedonije i Bugarske ja normalno navijem za Makedoniju. shto opet neznaci da se neosecam bugarin:D

Ohridska Arhiepiskopija u svakom slucaju bice autokefalna crkva paralelno sa BPC.

Sto se tice istorije, neznam shta da vam kazem, vama i angeli da vam rekni istinu, vi bi na njih bacali kamenje i optuzili bi ih za bugarofilstvo.

Shto se tice Kosovo, mi ne padamo na vase nivo, nismo svetotatci. Sto opet neznaci, ako vi budete uporstvovali sa POA, da mi sedimo skrstenih ruka. Mozemo i mi u novoj drzavi Kosovo (mi smo za SPC BJRM) da obnovimo stare eparhije ohridske crkve. 

Sve zavisi od vas. Mi smo za prijateljstvo. Al ako hocete drukcije i za to smo spremni...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 74
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 2 минута, MKD13 рече

Opet su ti lose procene. Moja ideologija u nista se ne razlikuje od najvecih makedonaca: Delceva, Grueva, Tatarceva, Aleksandrova, Mihajlova i svih ostalih clanova istoriske VMRO , makedonskih prerodbenika i obicnih makedonaca. Da bi svatio to najprostije sto mogu da ti objasnim: kad igraju fudbal reprezentacije Makedonije i Bugarske ja normalno navijem za Makedoniju. shto opet neznaci da se neosecam bugarin:D

Ohridska Arhiepiskopija u svakom slucaju bice autokefalna crkva paralelno sa BPC.

Sto se tice istorije, neznam shta da vam kazem, vama i angeli da vam rekni istinu, vi bi na njih bacali kamenje i optuzili bi ih za bugarofilstvo.

Shto se tice Kosovo, mi ne padamo na vase nivo, nismo svetotatci. Sto opet neznaci, ako vi budete uporstvovali sa POA, da mi sedimo skrstenih ruka. Mozemo i mi u novoj drzavi Kosovo (mi smo za SPC BJRM) da obnovimo stare eparhije ohridske crkve. 

Sve zavisi od vas. Mi smo za prijateljstvo. Al ako hocete drukcije i za to smo spremni...

Стави мало акценат на објективност. Овде можеш да водиш дијалог и извлачиш констатације које су смислене. Ти, без образа, пишешп бесмислице које си увредљиве. То није лијепо у туђој кући - са кућним васпитањем се и иде и ван свог дома. :)

„Бог је љубав“

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, NikolaosP рече

@MKD13 Мислим да све ово ниси баш најбоље разумио. Крени од следећег - да ли има смисла да за неку заједницу кажеш да је Црква, ако је она једина која сама себе признаје? 

Бугарско мијешање у ова питање је дефинитивно политичке природе, као што је и овај раскол политичке природе. Не видим шта ту није јасно и шта ту треба објашњавати, као ни подлогу да се о томе расправља. Овде је ситуација јасна и евидентна.

Procitaj moje ranije postove i postavi mi ovo pitanje ponovo, ako ti nije jasno. Ne mora da znaci da MPC nije crkva ako je drugi ne priznaju. Nije to prvi put u istoriji crkve...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, MKD13 рече

Procitaj moje ranije postove i postavi mi ovo pitanje ponovo, ako ti nije jasno. Ne mora da znaci da MPC nije crkva ako je drugi ne priznaju. Nije to prvi put u istoriji crkve...

Ма никако. Толико си компетентан и поткован еклисиолошки. :)

 

„Бог је љубав“

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, MKD13 рече

Procitaj moje ranije postove i postavi mi ovo pitanje ponovo, ako ti nije jasno. Ne mora da znaci da MPC nije crkva ako je drugi ne priznaju. Nije to prvi put u istoriji crkve...

Јаране, у историји Цркве се никад није десило ово што ти умишљаш. Међутим, велики исповједници у Македонији, у борби против великосрпске хегемоније, јесу први примјер у историји и то прије историјске пресуде. Алал вера :) 

Срдачно, 

Ваш поносни сусјед 

Србин

„Бог је љубав“

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, NikolaosP рече

Стави мало акценат на објективност. Овде можеш да водиш дијалог и извлачиш констатације које су смислене. Ти, без образа, пишешп бесмислице које си увредљиве. То није лијепо у туђој кући - са кућним васпитањем се и иде и ван свог дома. :)

Ja se tebi klanjam Care:skidamkapu:samo sto ja  ovde  malo na forumu sam nepristojan. Dok vi kod nas u BJRM u tuguj kuci gazde se pravite.

Na moja nekompetentna eklisioloska pitanja niko nece da mi odgovori. Jer kad bi mi odgovorile onda bi trebalo da se prizna i MPC

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, MKD13 рече

Ja se tebi klanjam Care:skidamkapu:samo sto ja  ovde  malo na forumu sam nepristojan. Dok vi kod nas u BJRM u tuguj kuci gazde se pravite.

Na moja nekompetentna eklisioloska pitanja niko nece da mi odgovori. Jer kad bi mi odgovorile onda bi trebalo da se prizna i MPC

То је због тога што ти ниједно није компетентно. :)

 

„Бог је љубав“

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 05.01.2018 at 23:13, MKD13 рече

Rilski, zasto uprno izbegavate da mi odgovorite na pitanje o Ruskoj Zadgranicnoj Crkvi? Ona je bila u raskolu sa drugim crkvama osobito posle 45'te? i kako u toj ambalazi bez sadrzaj nasao se jedan sv.Jovan Sangajski? ili mozda i njega ne priznajemo za svetitelja?

Necu da te pitam o vladici Nikolaju zasto je umro u Americi i njegov odnos sa komunistickoj SPC...

Ali pitacu za sv.Joanikija prvog patrijarha srpskog. Kako je postao svetitelj kad je ucinio raskol i umro pod anatemom? ili i on je ambalaza bez sadrzaj?

Dok ne odgovorite na ova pitanja sve argumente da je MPC raskol su vam nistavne!

Dobro ajmi ti odgovori na moja nekompetentna pitanja:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, MKD13 рече

Dobro ajmi ti odgovori na moja nekompetentna pitanja:)

У реду, али прије него што ти одговорим морам да установим са којих дужина ми гледамо на овај раскол, да бисмо увидјели да ли има смисла полемисати.

Да ли је овај раскол политички или не? 

„Бог је љубав“

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, NikolaosP рече

У реду, али прије него што ти одговорим морам да установим са којих дужина ми гледамо на овај раскол, да бисмо увидјели да ли има смисла полемисати.

Да ли је овај раскол политички или не? 

Oba raskola su u osnovi politicki. Drugi je slicniji kao ovaj s MPC.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ни на овој теми нисте чули нове вести с`ратишта? 

Држава и нација су предуслов Цркве. Црква је културна служба Државе. Свештеници су Државни чиновници. и тако даље и томе слично.... а томе је у затвору ХАХАХХАХАХАХАХАХХА ОК. !!!!!1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A evo kako sama RPCZ se odnosila prema MPC. Odnosno Mitropolit Lavr buduci poglavar RPCZ a tada arhiepiskop Sirakuzki i Troicki u pismu jednom srpskom jeromonahu koji je pitao za MPC. Zapazite da mitropolit u nikom slucaju ne koristi retoriku danasnje SPC cak hvali prvojerarha MPC i njigde nespominje raskol vec makedonska crkva i dr.

Sta kazu braca rusi "pocustvujte raznicu".:)

Nadam se da sad grci nece i rusima da se zameru zbog upotrebljene  termine kao shto to zameraju bugarima.

 

 

''ДОРОГОЙ О ГОСПОДЫ ОТЕЦ Н.Н

 Сравнительно ранъше получилъ Ваше писъмо, но тоже задержался съ отвытомъ, такъ какъ въ первой части октября былъ въ Санъ Франциско, там состоялся церковно-пывческий съыздъ.

Вы пишите касателъно того, что у насъ нетъ «Русляка». Владыка Маркъ печатаетъ дополнителъную Минею, гды будутъ помыщены всы службы рускмъ святымъ. Он уже кое-что напечаталъ отдылъными книжецами-брошюрами.

Касателъно Македонцевъ, тутъ недалеко естъ два прихода, которые принадлежатъ македонской церкви. Священники доволъно часто заызжаютъ къ намъ или со своими близкими и два раза привозили своего Митрополита Михаила, посмотрыт нашъ монастыръ и росписъ храмамa и др. Я беседовал съ М.Михаиломъ, онъ оченъ хорошо говоритъ по француски, по англыски, по руски и по сербски. Уже пожилой человек, но видно по нему, что ето воспитаный выдержаный человыкъ старой школи."

:coolio:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

Nisam znao gde da stavim ove male ali radosne vesti u korist MPC.

Svetogorski monasi iz manastira Dohijar ucestvovale su u zajednicke molitve sa svestenstvom MPC u Strumici. Povod krstopokladna nedelja, bdenije i litija u cast ikone Bozje materi Skoroposlusnica. Beseda podrzci MPC je odrzao i Dohijarski jeromonah Filotej http://bigorski.org.mk/vesti/bogosluzhbi/2018-bdenie-i-litija-vo-chest-na-skoroposlushnica/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...