Jump to content

Објашњење блаженопошившег вл. Данила Крстића показујући Мојовићеву слику са категоријама личности, суштине и енергија Божијих

Оцени ову тему


Препоручена порука

Син и Дух су из једног узрока, Оца, тако да је узрок један. Посредништво (Сина у исхођењу Духа) показује да су узроковани, Син и Дух, једнако из узрока.

Тачније речено, Дух исходи кроз рађање Сина, а Син се рађа у исхођењу Духа - ИЗ ОЦА.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 2 минута, Milan Nikolic рече

Посредништво (Сина у исхођењу Духа) показује да су узроковани,

Ne, to bi moglo samo da pokaže da je rađanje Sina uzrok ishođenju Duha.

A kako sam ranije naveo, istovremenost rađanja Sina i Duha nema njihovu međusobnu uzročnost, iako Sin ima u sebi na sebi Duha, Sin nije zbog toga posrednik, kao što Duh ne posreduje rađanju Sina. Jer ako pričamo o istovremenosti rađanja i ishođenja onda ne možemo govoriti da je Sin posrednik, odnosno da se prvi rađa sa Duhom u sebi pa onda ishodi Duh koji ima uzrok u Ocu i od Oca ishodi.

To bi bilo kao da rođenje Sina uslovljava ishođenje Duha.

  • Свиђа ми се 1

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Син и Дух унутар Оца нису одвојени, тако да њихово произлажење из Оца има одређену узајамност. Син и Дух нису произашли као близанци један па други, него заједно у одређеном одношењу које не сматрамо узрочном.

Управо због тога што имамо одређено посредништво Сина у исхођењу Духа из Оца, као што се види на приказу такве слике, говоримо о различитим ипостасним својствима код Сина и Духа. Да немамо два Сина, или два Духа.

Ова тема има циљ да се развије у даља представљања где ћемо видети јаснији приказ ипостасних својстава, где ћемо видети у чему је конкретан поредак, Божански поредак, у коме је Отац први, Син други и Дух трећи.

 

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Milan Nikolic рече

Управо због тога што имамо одређено посредништво Сина у исхођењу Духа из Оца, као што се види на приказу такве слике, говоримо о различитим ипостасним својствима код Сина и Духа. Да немамо два Сина, или два Духа.

Ništa te ne razumem, šta Sin je morao da posreduje "kroz" da bi Ispostasi spoznali kako su ustvari različitih svojstva? :) Praštaj.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па ако не знаш колико су важна ипостасна својства и зашто се то толико наглашава, онда не знам шта даље.

Битно је указати на ипостасна својства и имати конкретан концепт у томе. Рекох план ми је да то нарочито изнесем кроз оваква објашњења.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Milan Nikolic рече

Па ако не знаш колико су важна ипостасна својства и зашто се то толико наглашава, онда не знам шта даље.

Битно је указати на ипостасна својства и имати конкретан концепт у томе. Рекох план ми је да то нарочито изнесем кроз оваква објашњења.

Hajde, samo napred.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Trifke рече

sta ti je tu zanimljivo ?

Па све је ово занимљиво. Како можеш да пишташ. :tongue:

Тема тежи ка своме коначном остварењу када ће се звати "графички прикази Св Тројице: једно путовање кроз историју триадолошке уметности" :))

Мени је то изузетно занимљиво. Не знам осталима?

  • Хахаха 1

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Milan Nikolic рече
пре 3 часа, Milan Nikolic рече

Ја бих у објашњењу тројичног постојања Бога почео од представе конкретне личности, од конкретног бића. Дао бих слику у том примеру:

vbodyman1.JPG.9045565f0f387e17dda55aef7a20378a.JPG

Замислимо да је ово пример бића Бога Оца који у себи садржи другу Двојицу, Сина и Духа. Средиште бића, у пределу човекових полова, замислимо као суштину Очеву, суштину Божију.

О мајко мила!

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Volim_Sina_Bozjeg тебе ћу да држим лично одговорног за трауме које сам претрпео на овој теми. :)))

Ти не знаш колико је скупа психотерапија! Има да банкротираш начисто кад ти пошаљем рачун.

А ПТСД је нагори тек 20 година после трауме. 

Каквог си имовинског стања?:))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Iulianus -е дај Бритни, да дођем себи ако милости имаш! :whackado:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Ведран* рече

@Iulianus -е дај Бритни, да дођем себи ако милости имаш! :whackado:

Nažalost Britni pomaže samo u slučajevima manje duševne rastrojenosti. Ono od čega ti "patiš" (ПТСД u početnoj fazi) može da se sanira samo šok terapijom. 

Dakle, nakon pročitanih TRI (pazi, samo tri, nemo` da preteruješ!) posta dotičnog forumaša treba pogledati ukupno tri sata kulturno-umetničkog programa koji se vika Parovi a koji se "daje", kao što ti je poznato (a kome nije?), na Marićevoj dalekozornici. Bez obzira gde se ti trenutno nalaziš terapija je moguća zbog tehničko-tehnoloških dostignuća zadnjih dvadesetak godina. 

Zato, priđi k jutubetu i pogledaj prepisani broj sati dušekorisnog sadržaja. :tv:

Uzdravlje! 

:vrtiglavu:

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Куку мени! Значи и горе је него што сам мислио?

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Ведран* рече

@Volim_Sina_Bozjeg тебе ћу да држим лично одговорног за трауме које сам претрпео на овој теми. :)))

Ти не знаш колико је скупа психотерапија! Има да банкротираш начисто кад ти пошаљем рачун.

А ПТСД је нагори тек 20 година после трауме. 

Каквог си имовинског стања?:))

Ja zaista ne mogu da procenim sta sam sve osetio daok sam gledao ilistracije i diskusiju izmedju VSB i Nikolica. Moram da odem u setnju do jezera i da probam da se ne izgubim kako bih se resio svih tih osecanja. :scratch_head::))

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Trifke рече

Moram da odem u setnju do jezera i da probam da se ne izgubim kako bih se resio svih tih osecanja. :scratch_head::))

Нека се на тебе спусти благодатна магла :tongue:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
×
×
  • Креирај ново...