Jump to content

Зоран Ђуровић: Преегзистенција Исуса Христа

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 7 часа, Ведран* рече

One does not begin with the eternal Word, later to take flesh. One begins with the flesh and bones of Jesus of Galilee, and sees in him the eternity of the divine Son..."

"...It is not with an abstracted concept of ‘God’ that the Christian Church starts, thereby extrapolating how Jesus can be ‘Son of God’ and ‘God’ himself, but with the person of Jesus Christ and none other. Paul’s gospel is not of ‘the divinity made flesh’, nor of the ‘Father who has a Son who took flesh’, but of ‘Jesus Christ, raised from the dead’. To abstract the Son, or the divinity of the Son, from the person of Jesus Christ – as, for example, the eternal reality or person that ‘became’ Jesus Christ – is to disfgure the language of Christianity’s earliest testimony..."

Ово је сјајно. :)

Не знам како људима уопште падне на памет да разликују (условно речено) Логоса ""и"" Христа.

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 8.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1409

  • Volim_Sina_Bozjeg

    1106

  • Zoran Đurović

    1107

  • Bokisd

    697

пре 1 минут, Џуманџи рече

Ово је сјајно. :)

Не знам како људима уопште падне на памет да разликују (условно речено) Логоса ""и"" Христа.

Ja sam bio frapiran 2009 godine kad sam došao na forum i upoznao ovu ekipu koja to radi...

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sada mi je već žao što nemogu da učestvujem jer postaje sve interesantnije. :945729:

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ja sam bio frapiran 2009 godine kad sam došao na forum i upoznao ovu ekipu koja to radi...

Ја мислила да је то тако само на језичком нивоу.

Confused-Baby-Gir-Photo.jpg http://desire-microblooms.blogspot.in/2011/04/confused-baby.html?m=1

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, A.Luz рече

Oce Zorane, 

sta mislite o post-patristickom pokretu u PC,tacnije Dzordz Demakopulos (Fordham), Aristotel Papanikolau (Fordham), Dzon Ber (Sv.Vladimir) i njihovo tumacenje Avgustina? Tacnije o ovome https://www.svspress.com/orthodox-readings-of-augustine/

заробљеници старих читања. Они нису читали Августина. Зато су ирелевантни као саговорници. Помак су у односу на "тврде" Грке, Романидиса, Зизјуласа, па и Јанараса, али једнако праве исту грешку. Не читају Августина.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
пре 3 минута, Milan Nikolic рече

У преводу, слободно се нагузите овом развратослову, и немојте се ничега стидети.

Давно Неко рече: "свако је сам себи крив крив за саблазан своју"; из колико те димензија туче тај реч, а по колико тачака "гузи" талибанштину у процесу "самообожења" исте?
Срам те било! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala vam na odgovoru!

Dali vredi proucavanje Origena i dali covek moze njemu posvetiti ceo zivot?

Pitam jer u jednom intervju Alfejev ili Sidorov ( ne mogu se setiti) kaze da kad je bio mlad hteo je da se bavi Origenom, ali Majendorf mu je rekao da to nije vredno...

I dali ste ikada culi za Alfonso Furst, profesor patristike u Munsteru. Sta mislite?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, A.Luz рече

Hvala vam na odgovoru!

Dali vredi proucavanje Origena i dali covek moze njemu posvetiti ceo zivot?

Pitam jer u jednom intervju Alfejev ili Sidorov ( ne mogu se setiti) kaze da kad je bio mlad hteo je da se bavi Origenom, ali Majendorf mu je rekao da to nije vredno...

I dali ste ikada culi za Alfonso Furst, profesor patristike u Munsteru. Sta mislite?

Ориген вреди. Уз њега иду и друге студије. Мајендорф је из периода кад је тек почело проучавање Оригена. За Алфонса као да сам чуо, али га нисам читао. 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

U pravu ste!

Ko su po vama najbolji zivi pravoslavni teolozi i dali mozemo da pricamo o neki pravoslavni akademsko-teoloski pokret ili je sve to losa kopija katolickih i protestantskih teologa? Imaju ci u vidu da smatraju da je Zizjulas puno toga prepisao od K.Barth ( tacnije od njegovih dogmatika), to se uci i u Solunu na Teoloskom...

Sta mislite o Nikolaos Ludovikos, Zizjulasov ucenik i njegov najveci kriticar?

Znam da tema nije ovo,ali oprostite! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Isusovo magare рече

Ne mogu da ne primjetim,stalno grickaš..nezdrave grickalice..možeš i nešto zdravije..npr.suho voće..

 

И Магарету се даде кугла! :idea:

А баш јуче сам сушио кајсије. :D

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Zoran Đurović рече

Где је Ведран враголан, да се кладимо ко је М(а)лиша? Мени ово мирише на Сардину, јер Кратосу су зуби наживо вађени, па не верујем да се још покрпио...:)) 

Ови се множе као буве. Зато одох прво да се проваљам у песку, да стресем буве.

Рано ми је још али да ово није премудри Иван доживео метаморфозу? 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...