Jump to content

Омилија владике Атанасија Јевтића: "Примат" Светог Јована Богослова над апостолом Петром

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 3 минута, Џуманџи рече

Па и ја велим, да ме зна добро као што ме ти знаш... :)))

Bolje da te ne zna, tesko bi mu palo ono gore napisano:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako cemo kod tih titula jeste li ispratili zašto je papa sebi dodao titul "sluga slugu Božijih"?

Kojim povodom je to bilo? Dole je mala napovjeda ko se ne sjeti toga.

https://en.wikipedia.org/wiki/Servant_of_the_servants_of_God

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Zayron рече

Ako cemo kod tih titula jeste li ispratili zašto je papa sebi dodao titul "sluga slugu Božijih"?

Kojim povodom je to bilo? Dole je mala napovjeda ko se ne sjeti toga.

https://en.wikipedia.org/wiki/Servant_of_the_servants_of_God

Da, radi se o papi Gregoriju Dvojeslovu i o carigradskom patrijarhu Jovanu IV Postniku koji se prvi proglasio "ekumenskim patriijarhom" što je papa Gregorije smatrao neprimjerenom i neumjesnom gordošcu i zato kao odgovor na to, isprovociran tim naslovom "ekumenski patrijarh" sebi u znak protesta i neslaganja dodao taj naslov "sluga slugu Božijih". A otprilike od tog doba su se počeli intenzivirati ti sporovi i sukobi izmedju hrišcanskog Istoka i Zapada, dakle davno prije 1054.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_IV._(patriarcha)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Řehoř_I._Veliký

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Zayron рече

U onom što je Isus proglasio k sv. Petru zaista nema ničeg magijskog, Petar je Stijena ne zato što je on sam toga svojim silama sposoban vec zato što ga je sam Gospod izabrao  i izabrati htio da bude ta Stijena o kojoj je rekao da ce na njoj sagraditi Crkvu svoju koju ni vrata paklena nece nadvladati. Nikakva magija, samo sila Hristovog proglašenja.

Pa, ako strogo gledamo, kaze se, telo i krv nisu ti javili, nego Otac moj na nebesima.

Tako kako je kroz Petra javio, moze i preko drugih. Petar je covek koji je samo projavio ovu Boziju nameru, da na veri i ispovedanju koje je kljucno u citavoj prici sagradi svoju Crkvu. Ne na coveku, nego na covekovoj veri u Hristosa, koja se daje svim apostolima i njihovim prejemnicima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Bokisd рече

Pa, ako strogo gledamo, kaze se, telo i krv nisu ti javili, nego Otac moj na nebesima.

Tako kako je kroz Petra javio, moze i preko drugih. Petar je covek koji je samo projavio ovu Boziju nameru, da na veri i ispovedanju koje je kljucno u citavoj prici sagradi svoju Crkvu. Ne na coveku, nego na covekovoj veri, koja se daje svim apostolima i njihovim prejemnicima.

No, onda bi to Isus sigurno tako i rekao svim apostolima - svoj Dvanaestorici: Svaki od vas je ta Stijena na kojoj cu sagraditi svoju Crkvu? Ili misliš da je bio dislektik, ON LOGOS i nije umio reci i formulisati tačno ono što misli, mislio je jjedno a rekao drugo ili je sad potreban nečije pomoci i posredovanja da se rastumači šta je s tim reci mislio i htio? Mislio si to tako?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Iulianus рече

Imaš često nerealna očekivanja? :)

Sva moja ocekivanja su po malo nerealna jer se vodim onim Poperovskim principom otkrivanja u nauci da podjem od onoga sto mi je nepoznato kako bih otkrio poznato.:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Ronald рече

Sva moja ocekivanja su po malo nerealna jer se vodim onim Poperovskim principom otkrivanja u nauci da podjem od onoga sto mi je nepoznato kako bih otkrio poznato.:D

Slažem se donekle, i sa tobom a pogotovo sa Poperom. Ali to se tiče uglavnom nauke. Međuljudski odnosi su nešto drugo. Nauka je tu nemoćna :D

  • Волим 1

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Zayron рече

No, onda bi to Isus sigurno tako i rekao svim apostolima - svoj Dvanaestorici: Svaki od vas je ta Stijena na kojoj cu sagraditi svoju Crkvu? Ili misliš da je bio dislektik, ON LOGOS i nije umio reci i formulisati tačno ono što misli, mislio je jjedno a rekao drugo ili je sad potreban nečije pomoci i posredovanja da se rastumači šta je s tim reci mislio i htio? Mislio si to tako?

Zbog toga se pravi razlika izmedju Petra stene kao imena i ispovedanja vere kao stene, kamena, ....koje je ( ispovedanje ) glavni objekt cele price. I, svaki apostol koji ucestvuje u tom 'objektu' ( u ovoj prici o Petru ), nasledjuje isto ono sto i Petar. Svi oni, postaju kamenja ( vera ) na kojijma je i nazidana Crkva.

Zbog toga i davanje sa neba od Oca. Svi apostoli imaju isti ovaj dar i blagodat. I Jovan, nema nista nesto vise, iako je Bogorodica od strane Hrista data njemu na brigu. Kakve veze ima takva stvar sa verom ? On je to zasluzio svojom brigom i ljubavlju ka' Gospodu, uostalom bio je od svih apostola jedini ispod Krsta, zasluzio je to zvanje brige o Bogorodici. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 58 минута, Bokisd рече

Zbog toga se pravi razlika izmedju Petra stene kao imena i ispovedanja vere kao stene, kamena, ....koje je ( ispovedanje ) glavni objekt cele price. I, svaki apostol koji ucestvuje u tom 'objektu' ( u ovoj prici o Petru ), nasledjuje isto ono sto i Petar. Postaju kamenja ( vera ) na kojijma je i nazidana Crkva.

Zbog toga i davanje sa neba od Oca. Svi apostoli imaju isti ovaj dar i blagodat. I Jovan, nema nista nesto vise, iako je Bogorodica od strane Hrista data njemu na brigu. Kakve veze ima takva stvar sa verom ? On je to zasluzio svojom brigom i ljubavlju ka' Gospodu, uostalom bio je od svih apostola jedini ispod Krsta, zasluzio je to zvanje brige o Bogorodici. 

Pravljenje takvih razlika je potrebno samo takvima koji si misle i vjeruju da je Isus bio nesposoban formulisati tačno ono što je htio i namjerravao reci.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Zayron рече

Pravljenje takvih razlika je potrebno samoé takvima koji si misle i vjeruju da je Isus bio nesposoban formulisati tačno ono što je htio i namjerravao reci.

Ali, to sledi iz same price, koju je Isus ispricao. To je znaci Njegova formulacija.

Takav smisao slede i oci u tumacenju ovih stihova. itd.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, Iulianus рече

Slažem se donekle, i sa tobom a pogotovo sa Poperom. Ali to se tiče uglavnom nauke. Međuljudski odnosi su nešto drugo. Nauka je tu nemoćna :D

 U medjuljudskim odnosima je najbolje da uvijek ocekujes neocekivano ili da budes flegaman kao ja, mada se sa tim radjas:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 57 минута, Bokisd рече

Ali, to sledi iz same price, koju je Isus ispricao. To je znaci Njegova formulacija.

Takav smisao slede i oci u tumacenju ovih stihova. itd.

A njegova formulacija je Ti si Petar Stijena i na toj Stijeni sagradicu Crkvu svoju.

To se da razumjet samo na jedan način ispravno - onako kako je to tamo i rečeno a na X načina neispravno.

Možda.

Petar je Stijena kamen a ne čovjek? Ili Stijena je čovjek a ne kamen itd. Jasno je da Isus ne gradi Crkvu svoju ni na Stijeni ni na čovjeku vec na tome šta za njega znači taj čovjek Petar kojeg usporedjuje sa Stijenom i kojem je dao, namjenio tu takvu ulogu da na njemu sagradi Crkvu svoju. A zavisi to isključivo od toga šta je Isusova volja i želja a ta je zapisana u Jevandjeljima tako kako jeste i jedino silom Isusove volje i želje je to i sprovedivo tj. izvodljivo, jedino zahvaljujuci njegovoj Božanskoj moci, snazi, sili, želji i volji se da to tako realizovat. Treba to posmatrati u dinamizmu Božijeg majestata, volje i moci a ne pristupati tome kao analizi rečenice u petom osnovne na subjekat, predikat itd. To tako nejde. Uzmi sve ili ostavi sve! Isus se nije izražavao komplikovano i nerazumljivo, razumio je to svako ko je razumjeti htio.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...