Jump to content

Препоручена порука

Osveštana barska katedrala Svetog Petra

"Čekalo se 70 godina na ovaj sveti događaj, smjenjivali su se u stolici nadbiskupi Dobrečić, Tokić, Perkolić i ovaj pred vama, pričalo se o različitim lokacijama na periferiji."

vijesti. me

Osveštana barska katedrala Svetog Petra

  Foto: Radomir Petrić Autor: Radomir Petrić
  • Barska katedrala
  • Barska katedrala
  • Barska katedrala
  • Barska katedrala
  • Barska katedrala
  • Barska katedrala
  • Barska katedrala
  • Barska katedrala
  • Barska katedrala

Pred velikim brojem crkvenih velikodostojnika i vjernika rimokatoličke crkve,  te zvanica iz duhovnog i javnog života države i Barana ostalh konfesija, danas je u Baru održana posveta-svečano otvaranje katedrale Svetog Petra apostola na Topolici. Ovim povodom, svetu misu služio je nadbiskup barski u mirovini Zef Gaši, za čijeg je pontifikata počela gradnja katedrale.

"Čekalo se 70 godina na ovaj sveti događaj, smjenjivali su se u stolici nadbiskupi Dobrečić, Tokić, Perkolić i ovaj pred vama, pričalo se o različitim lokacijama na periferiji. Napokon, imajući u vidu značaj Nadbiskupije barske koja je  najstarija vjerska institucija u Crnoj Gori,  donijeta je odluka u SO Bar devetog marta 2006. o ovoj  lokaciji u centru Bara u kojem vijekovima žive ljudi raznih vjera u skladu, što je viši oblik od tolerancije. Taj suživot je bogatstvo barske kotline i uz zeleni tepih barskih maslinjaka njeno duhovno bogatstvo što sjedinjuje i unaprjeđuje stare i mlade generacije. Nadbiskupija barska će katoličkom širinom razvijati taj duh i ubuduće", rekao je monsinjor Gaši. 

On je akcentovao da za patrona katedrale nije slučajno izabran sveti Petar, “simbol jedinstva, čvrstine i bratstva, svetac cijelog hrišćanstva”.  Monsinjor Gaši je dodao da se Barska nadbiskupija s pravom diči  svojom istorijom, te da če sveti Petar kao simbol upornosti  biti zaštitnik ove diocese koja slavi milenijum postojanja .

"Sveti Petar je djelima dokazao da vjeruje u Hrista pored kojeg je umro mučeničkom smrću. Neka ovaj prelijepi  hram bude dokaz naše vjernosti Bogu i njegovoj crkvi. Podsjećam da je 16. juna  2006. postavljen kamen temeljac za katedralu koji je blagoslovio kardinal vašingtonski Teodor MekKarik, a da je 30. juna 2010. počela gradnja hrama", dodao je Gaši.

Papski nuncije za Crnu Goru i BiH Luiđi Percuti čestitao je svima koji su dali doprinos gradnji “ovog divnog  hrama”, ističući zalaganje monsinjora Gašija, te ukazujući  da je dosanjani san gradnjom katedrale dao snagu i energiju katoličkoj zajednici u Baru.

"Želim da ovo bude otvorena crkva za sve, kao majka svih barskih crkava", rekao je Percuti.

Čestitajući Nadbiskupiji barskoj ovaj hram  ispred patrijarha SPC Irineja i u  lično ime, mitropolit crnogorsko primorski Amfilohije poklonio je nadbiskupu Roku Đonlešaju Raspeće Hristovo i ikonu. Mitropolit Amfilohije kazao je da je sveti Petar  ispovijedio Isusa Hrista kao mesiju i sina Božijeg “i na toj njegovoj ispovijedi je utemeljena crkva Hristova”.

Predsjednik Opštine Bar dr Zoran Srzentić istakao je da je ovo zdanje duhovno obogatilo Bar u kojem je Nadbiskupija osnovana još u XI vijeku, te da je duhovni centar “iz kojeg će zračiti poruke mira i ljubavi, ali i kulture i umjetnosti”.   Generalni vikar Nadkbiskupije Paško Gojčaj rekao je da je gradnja katedrale koštala 3,5 miliona eura, te da su među donatorima najveći bili crkvene organizacije i pojedinci iz Vatikana, Italije , Njemačke i SAD.

Nadbiskup barski Rok Đonlešaj zahvalio je na dolasku papskim nuncijima, kardinalu Ernestu Simoneu, predsjedniku biskupske konferencije biskupu zrenjaninskom, nadiskupu beogradskom, biskupu kotorskom Iliji Janjiću,  nadbiskupima Tirane i Skadra, biskupima subotičkom, banjalučkom, dubrovačkom šibenskom i mostarskom.

 Na svečanosti su bili i ambasadori Hrvatske i Italije, ministar Mehmed Zenka, potpredsjednik Skupštine Crne Gore Genci Nimanbegu, predsjednik Opštine Ulcinj Nazif Cungu, predsjednik SO Bar Radomir Novaković, predsjednik Jevrejske zajednice Crne Gore Jaša Alfandari, protojerej barski Slobodan Zeković, predsjednik Odbora Islamske zajednice Bar Ćazim Alković.  Svečanost je uveličao hor Nadbiskupije barske kojim su dirigovali profesori Marko i Ivona Klepić.

Otvoren Pastoralni centar

rtcg.me

Svečanom Svetom misom danas je otvoren Pastoralni centar nove konkatedrale Svetog Petra Apostola u Baru, na Topolici, prenosi Bar info.

Foto: Bar infoFoto: Bar info

Misu je, pred nekoliko stotina vjernika iz Bara i regiona, ali i brojnih turista iz svih krajeva svijeta, služio kardinal Peruđe Gvaltjero Baseti, uz sasluženje nadbiskupa barskog Zefa Gashija, te biskupa Kosova Dede Gjergjija i biskupa Sape Lučana Augustina, na četiri jezika latinskom, italijanskom, albanskom i našem, dok su misne poruke vjernici čitali i na engleskom i poljskom jeziku.

Svečana misa bila je posvećena nadbiskupu barskom Đovaniju Pjan de Karpineu, koji je bio upravo iz Peruđe a stolovao je u Baru od 1252. godine.

„Đovani je bio poslan od Pape u daleku Mongoliju da bi navijestio tim narodima dobru vijest Jevanđelja i da bi ponio riječ mira. Tako smo i mi danas poslani u brojni narod koji je i u našoj staroj Evropi izgubio pravac bogatstva, jevanđeoskog bogatstva, i ne traži više hleb života koji je bio ishrana u mnogim vjekovima. Mi smo nasljednici slavne istorije, života i svetosti, koja nam dolazi od prošlih vjekova, izvor civilizacije i ljepote. Iako su ponekad zlo i nasilje prodirali u naše kuće i gradove, izvorni navještaj Jevanđelja u svojoj bistrini je bio uvijek nagovještaj mira i oslobođenja“, rekao je u svojoj propovjedi kardinal Baseti.

Brojne zvanice na misi (foto: Bar info)Brojne zvanice na misi (foto: Bar info)

Gost iz Italije je barskom nadbiskupu poklonio svečanu odeždu i zlatni kalež, rad majstorske radionice iz Peruđe, a biskupima specijalno izrađene medalje.

Nadbiskup barski Zef Gashi zahvalio se visokim crkvenim gostima iz Italije, Albanije i sa Kosova, „djeci i brojnoj pastvi iz svih krajeva koji su za ovu priliku došli u Bar“, a posebnu zahvalnost uputio je inženjeru Caričiću, koji je projektovao katedralu čiji se završetak očekuje do kraja godine.

Foto: Bar infoFoto: Bar info

Poseban ton Svetoj misi dao je hor „Naša lipa“ iz Hrvatskog zagorja, koji je u Crnu Goru došao samo za ovu priliku.

Do septembra će se Svete mise nedjeljom služiti u Pastoralnom centru konkatedrale, koji će, kako je istakao župnik barski don Simo Ljujić, „ubuduće služiti za katihezu, ali i za promocije knjiga, konferencije, i svečane skupove za potrebe Nadbiskupije, ali i čitavog Bara“.

ФОТОГРАФИЈЕ СА ФБ ПРОФИЛА Г. ЈОВАНА МАРКУША

 

БАР 1.jpg

БАР 2.jpg

БАР 3.jpg

БАР 4.jpg

БАР 5.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У Бару отворена катедрала Светог Петра (ВИДЕО)

ОдИН4С-4 септембар, 2017
 
 
 

Bar kato crkva 04 У Бару отворена катедрала Светог Петра (ВИДЕО)

У Бару је, у недјељу, одржана свечаност освећења новог римокатоличког храма Светог Петра.

Свечаности је присуствовала и делегација Митрополије црногорско-приморске, предвођена митрополитом Амфилохијем.

Овим поводом, свету мису служио је надбискуп барски у мировини Зеф Гаши, за чијег је понтификата почела градња катедрале.

Папски нунције за Црну Гору и БиХ Луиђи Перцути честитао је свима који су дали допринос градњи катедрале.

„Желим да ово буде отворена црква за све, као мајка свих барских цркава“, рекао је Перцути.

Честитајући Надбискупији барској овај храм  испред патријарха СПЦ Иринеја и у  лично име, митрополит црногорско-приморски Амфилохије поклонио је надбискупу Року Ђонлешају Распеће Христово и икону.

Митрополит Амфилохије казао је да је свети Петар  исповиједио Исуса Христа као месију и сина Божијег “и на тој његовој исповиједи је утемељена црква Христова”.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

РТЦГ је унијела забуну, јер је на сајту само донијела вијест "бар-инфо-а" да је наводно отворен само Пасторални центар, а не и цијела Катедрала Светог Петра Апостола (наш пост 1). Међутим у централној информативној емисији Дневнику 2 (од 22. минута дневника, даје се исправна информација и читав прилог који је у видео поставио ИН4С - наш пост 2, преносећи, између осталих и посебну изјаву митрополита Амфилохија црногорској телевизији). Поставља се, логично питање, које је вјероватно збунило уреднике црногорског јавног сервиса, зашто на овом најважнијем догађају за Католичку цркву у Црној Гори није био нико од представника државних власти, већ само из локалне барске самоуправе предсједник општине.

Из наведених разлога, принуђени смо да нешто коригујемо наслов ове теме.

Ево и цијелог Дневника 2 РТЦГ за 3. септембар (прилог о отварању катедрале је од 22. минута емисије):

http://www.rtcg.me/tv/emisije/informativni/dnevnik-2/176958/dnevnik-03092017.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије, са пратњом, присуствовао је у недјељу 3. септембра освећењу новог римокатоличког храма Светог Петра у Бару.

Овом приликом Високопреосвећени Митрополит Амфилохије је уручио на поклон крст и икону Мајке Божије са Христом и сабране поздравио ријечима бесједе:

http://svetigora.com/node/21474

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Пријатељски рече

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије, са пратњом, присуствовао је у недјељу 3. септембра освећењу новог римокатоличког храма Светог Петра у Бару.

Овом приликом Високопреосвећени Митрополит Амфилохије је уручио на поклон крст и икону Мајке Божије са Христом и сабране поздравио ријечима бесједе:

http://svetigora.com/node/21474

Радуј ме, Пријатељски, што је сада и од Митрополије потврђено да се радило о освећењу нове барске катедрале.

Из претходних, посебно првог поста-у коме је била вијест о томе коју је на интернет страни објавила Радио Телевизија Црне Горе, види се са коликим се предрасудама суочавају не само Православна цркве, већ свих конфесија у мојој, некада славној, Отаџбини.

Но, значајније од тога: ово, бесједа митрополита на миси тако значајног повода, јесте најзначајнији екуменски чин између СПЦ и Католичке цркве на нашим просторима, још од како су престали редовни заједнички састанци Светог Синода и Бискупске конференције Ћирила и Метода, у вријеме болести Блаженоупокојеног патријарха Павла.

Радује и то, што до овог чина није дошло неком спољном интервенцијом, већ је плод сарадње православних и католика (али и муслимана) у отпору предлога деструктивног црногорског закона "О цлободи вјероисповјести".

На срамоту свих нас Црногораца, са изузетком неких опресивних исламских режима, само двије земље (цјелокупан њихов државни апарат) воде политику изазвања вјерских подјела својих грађана (и то, занимљиво, самих православних) - Украјина и Црна Гора. Црна Гора која се дичи добрим односима са Ватиканом иде чак дотле да не пошаље званичног државног представника на најважнији догађај католика у њој, јер на њему бесједи "српски митрополит" и поздравља у име патријарха српског. Да се разумијемо, нијесу се својим ћутањем ни медији у Србији прославили, јер очигледно не знају симболични и стварни значај Барске надбискупије, како кроз српску историју, тако и у садашњем животу града Бара, чијим становницима желим да његују складне међувјерске и међунационалне односе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Био је изузетно тежак подвиг, али успео сам да обратим Митр. Амфилохија на екуменизам... 

 

AAKukSX.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Daj sadržaj torbe da vidimo kao da vidjeli nijesmo :))

Имам ја доста торби... 12:smeha::)):D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 4/9/2017 at 13:05, Пријатељски рече

Овом приликом Високопреосвећени Митрополит Амфилохије је уручио на поклон крст и икону Мајке Божије са Христом и сабране поздравио ријечима бесједе:

http://svetigora.com/node/21474

Има ли негде текст? Ово се лоше чује...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Zoran Đurović рече

Има ли негде текст? Ово се лоше чује...

Митрополит Амфилохије на освећењу римокатоличког Храма у Бару: Часни Крст наставља да нас сједињује

4. септембра 2017. - 13:11

amil10-720x375.jpg

Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије, са пратњом, присуствовао је јуче (у недјељу 3. септембра) освећењу новог римокатоличког Храма Светог Петра у Бару. 

Честитајући Надбискупији барској овај храм Високопреосвећени митрополит  је сабране поздравио испред Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја подсјећајући да је Свети Петар исповједио Исуса Христа као месију и Сина Божијег и да је на том  исповједању вјере утемељена Црква Христова „којој ни врата пакла неће одољети“. Уручујући надбискупу Року Ћонлешају поклон, крст и икону Мајке Божије са Христом, митрополит Амфилохије је казао да је у знаку Христовог Распећа  и ова црква и људско биће.

“ У знаку Распећа је Бог открио Себе као љубав вјечну, жртвовавши себе за живот свијета.Зато је добро да овај Часни Крст који нас је сјединио једном за свагда,  наставља да нас Хришћане сједињује на овим просторима. Његова вертикала нас сједињује са Живим Богом а хоризонтала једне са другима. Нека  Господ благослови ваше дјело и Храм који је украсио овај древни град Бар, као и однедавно Храм Светог Јована Владимира“. 

Високопреосвећени владика је казао да  је живот Светог Владимира, чији се Часни крст налази на Светој планини Румији, био у знаку крста и да је он свједочио Христово Распеће вјером својом, жртвујући себе за ближње своје на начин као што је Христос себе жртвовао за живот свијета. Митрополит је рекао да су Свети Владимир и Апостол Петар свједоци Божанске љубави и жртве Божије за спас свијета и јединство сваког створења и људског бића, истакавши да је овај град процвјетао, наставио да цвијета и наставиће ако Бог да да буде свједок Живог Бога и вјечног људског достојанства које се не завршава овдје на земљи .

amfi9.jpg
amf2.jpg
amfi7.jpg
 
amfi5.jpg
am1.jpg
am4.jpg
 
amfi6.jpg
amfi8.jpg
amfi11.jpg
 
am8.jpg
amf3.jpg

 

 

 

 

 
 
© 1219-2016 Православна Митрополија Црногорско-Приморска
 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...