Jump to content

Да л` да уведемо "једнократне" кашичице за СВЕТО ПРИЧЕШЋЕ?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ма још ће нам предложити да ми свето причешће замрзнемо на штапиће и примамо као лизалице.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E, nikada nisam razmisljao kada se pricescujem, da li cu da 'pokupim' neke bacile od nekog.

Sa verom da je to Bog u casi, uzimas pricesce. Sta znam, mozda vera, ( kao sto kazu, da kada pijes neki lek, ako duboko mislis da ce da ti pomogne, dobices placebo efekat ) da uzimamo i pricescujemo se Bogom, jaca i nas imunitet i  otpornost organizma.

Mozda  i neki gencic radi posao. :945729: .... Ono, adaptirali su se hriscani vekovima na bacile u kasicici, ( kroz veru ) i preneli informacije ( neka duplikacija, rekombinacija, ko ce ga znati  Just_Cuz_19 ) kroz gene svojim naslednicima i tako dalje..

I, tako smo, samo za pricesce, mozda dobili poseban gen, koji nas stiti od tih strasnih bacila.... :)))   :ani_biggrin:
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На некој теми на форуму, колико се могу сетити, сам причитао поодавно да је патријарх Павле оболеле од ХиВ-а, на некој клиници, причешћивао посебним кашичицама. Зна неко да ли је то тачно?

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kолико ја знам скоро ниједна бактерија није отпорна на високе температуре а Бог наш је огањ који спаљује :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, AnaLaz рече

Ако господин епидемиолог не узима учешћа у Литургији, а самим тим се и не причешћује, шта му је за тим. Људи се причешћују 2000 година и нико се од причешћивања није разболео. Сад се он, тобож, брине. На све могуће начине нападају Христа и Православље. И то "Срби"! И још им се даје медијски простор да се**!

Причешћивање народа кашичицом није најстарија пракса Цркве.У првим вековима народ се причешћивао на исти начин као свештеници,и одмах након свештеника.Литургичари наводе да је кашичица уведена из практичних разлога,због тога што су свештеници  почели служити Литургију без ђакона.Пракса прићешћивања народа на овај начин,према канонима Петошестог сабора била је и крајем VII века.

Мислим да је добра прилика да неко компетентан из Цркве напише коментар на текст поменутог епидемиолога,чудно је да се Културни додатак упустио у то да се овом темом бави само са медицинског (епидемиолошког) аспекта,или су планирали за идући број и мишљење теолога,видећемо.

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Нифада рече

Причешћивање народа кашичицом није најстарија пракса Цркве.У првим вековима народ се причешћивао на исти начин као свештеници,и одмах након свештеника.Литургичари наводе да је кашичица уведена из практичних разлога,због тога што су свештеници  почели служити Литургију без ђакона.Пракса прићешћивања народа на овај начин,према канонима Петошестог сабора била је и крајем VII века.

Мислим да је добра прилика да неко компетентан из Цркве напише коментар на текст поменутог епидемиолога,чудно је да се Културни додатак упустио у то да се овом темом бави само са медицинског (епидемиолошког) аспекта,или су планирали за идући број и мишљење теолога,видећемо.

101.правило Петошестог сабора забрањује да се Причешће ставља у направљене посуде.Валсамон тумачи ово правило тако да је оно усмерено против недопустиве појаве која се појавила у Константинопољу,у време тог сабора,тј.у вези са злоупотребом тих ковчежића.Наиме,дошло је до монденског односа према ковчежићима,до њиховог украшавања скупоценим металима тако да су се хришћани њима истицали једни пред другима,за разлику од сиротиње која је и даље Причешће примала у руке.

 

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Нифада рече

Причешћивање народа кашичицом није најстарија пракса Цркве.У првим вековима народ се причешћивао на исти начин као свештеници,и одмах након свештеника.Литургичари наводе да је кашичица уведена из практичних разлога,због тога што су свештеници  почели служити Литургију без ђакона.Пракса прићешћивања народа на овај начин,према канонима Петошестог сабора била је и крајем VII века.

Мислим да је добра прилика да неко компетентан из Цркве напише коментар на текст поменутог епидемиолога,чудно је да се Културни додатак упустио у то да се овом темом бави само са медицинског (епидемиолошког) аспекта,или су планирали за идући број и мишљење теолога,видећемо.

Шта би тек тад рекли, кад бисмо сви пили директно из путира? 

Код нас ништа није чудно, па ни то шта се све може прочитати у културном додатку. ;)

Не одбаци ме од лица Твога и Духа Твога Светога не одузми од мене.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, AnaLaz рече

Шта би тек тад рекли, кад бисмо сви пили директно из путира? 

Код нас ништа није чудно, па ни то шта се све може прочитати у културном додатку. ;)

Културни додатак је квалитетно Политикино издање суботом,који годинама излази.Проблем је само што су теми коју су отворили приступили једнострано,требало је оставити простор и за црквени,теолошки приступ,видећемо у наредним бројевима да ли ће сами дати простор или ће неко из Цркве иницирати.

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Нифада рече

Културни додатак је квалитетно Политикино издање суботом,који годинама излази.Проблем је само што су теми коју су отворили приступили једнострано,требало је оставити простор и за црквени,теолошки приступ,видећемо у наредним бројевима да ли ће сами дати простор или ће неко из Цркве иницирати.

изгледа да им понестало инспирације из културе....шта све неће партијска селекција кадрова да упропасти, па и те квалитетене реномиране културне додатке....нема више новинарске ширине погледа и елоквенције....само гледе у диригента,посташе ко хор Бечких дечака,певају како се им се каже

 

Спознај своју грешност у гордости и нетрпељивости, и смири се под јаку руку Божију, не кривећи никога осим себе. Тада ћеш видети помоћ Божију: како те Бог умирује и код оних који ти се супротстављају ствара наклонст срца према теби.Треба се прво очистити, а онда чистити,себе умудрити,а онда умудривати,постати светлост,а потом просветљивати,приближити себе Богу,па приводити,осветити, а онда освећивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, АлександраВ рече

 

Хвала Александра.

Према овоме, пат. Павле и Сабор СПЦ су наводно сматрали да ипак треба узети у обзир могућност преноса болести путем кашичице. 

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, RYLAH рече

Ако грешим, исправите ме, али зар кашичице за причешће нису углавном од сребра? Кад се комбинује са вином, ова је расправа у суштини беспредметна.

Tako je brate, od srebra ili od zlata. Oba su izvrsni prirodni antibiotici, ako bas to nekog bas svrbi.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nego, me`s cini da je ovaj doca dobio koji dinar u dzep da malo trtlja na racun Crkve, nista drugo...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Срђан Шијакињић рече

Хвала Александра.

Према овоме, пат. Павле и Сабор СПЦ су наводно сматрали да ипак треба узети у обзир могућност преноса болести путем кашичице. 

Nemoj da si toliko gadljiv&maloveran. Ko te placa za ovakve postove?

  • Волим 1

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, drvce рече

Nemoj da si toliko gadljiv&maloveran. Ko te placa za ovakve postove?

:) Шалу на страну, што се сезонских прехлада и грипа тиче, лично мислим да причестити се истом кашичицом није ништа опасније од иначе боравити међу људима. Међутим, ако је истина да су пат. Павле и Сабор сматрали да треба да учинимо "колико је до нас" да се евентуално не инфицирамо ХИВ-ом, питање је онда шта је заправо став Цркве по питању да ли "дејство" (да се тако грубо изгразим) причешће има само у духовној сфери, или може да нас заштити и од природних појава (као што је пренос инфекције). Ја не знам да ли Црква има неки званичан став о томе уопште. 

Како год, чињеница је да никаква зараза не влада међу поповима, чак делују као прилично здрава популација, пошто сваке недеље их виђамо на службама, иако редовно узимају причешће после свих. Према томе (шта год био разлог), рекао бих да причешће није опасно у епидемиолошком смислу. Јер нпр. сваке године, широм Србије, најмање 3-4 пута (прва недеља васкршњег и божићног поста, Васкрс и Божић), вероватно десетине, или чак и стотине хиљада/милиони људи се причесте, а епидемије не избијају.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...