Jump to content

Судбина и православље

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 8 часа, neznani_junak рече

Ако Бог зна да ћу умрети у 80. години свог живота, јер је свемогућ, да ли ја могу било шта да урадим да променим Божије свезнање и да умрем у 81. години свог живота? Ако могу, то значи да сам променио Божију вољу а Божија воља је само други назив за судбину.

Бог не познаје ствари само теоријски него искуствено зато што је као човек и као Бог проживео сву историју. Он је са тобом живео, делао и умирао. За њега време није информација него искуство које Он као превечни носи у себи. Не постоје догађаји у којима он није учествовао или био присутан. Бог не говори оно што ће бити него оно што је било.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Очигледно нико не може да да адекватан одговор јер је ово иначе један познати парадокс између слободне воље и Божије свемоћи. Ево конкретног примера. Да ли Бог зна пре него што се Хитлер родио, да ће Хитлер одрасти да постане масовни убица? Ако Бог зна, то значи да је Хитлеров живот већ познат од А до Ш и све што Хитлер буде радио у животу неће моћи да промени чињеницу да ће постати масовни убица јер он у Божијим очима већ јесте. Ово значи да никакви фактори не могу да утичу на Хитлера да не постане масовни убица јер као што знамо, Бог има моћ да зна како ће нам живот изгледати.  

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, neznani_junak рече

Очигледно нико не може да да адекватан одговор

Mozda to tebi tako deluje, ali zakljuciti sa ocigledno i sa niko plus jos adekvatno je prilicno subjektivno, zar ne?

Da li si dosao da pitas ili samo da pobednicki izjavis "aha, eto ocigledno je, niko ne zna adekvatan odgovor", i onda zakljucak "nikakvi faktori ne mogu da uticu na to da neko nesto ne uradis",dakle treba ti amnestija od odgovornosti.

Nisam ja odgovoran Boze, ti si, pa kad si vec znao da cu zeznuti stvar, onda sto me nisi sprecio. Dakle Bog je kriv, ne ja.

 

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Јелена011 рече

Nisam ja odgovoran Boze, ti si, pa kad si vec znao da cu zeznuti stvar, onda sto me nisi sprecio. Dakle Bog je kriv, ne ja.

До појединца је да ли ће кривити Бога или не али евидентно је да постоји парадокс између слободне воље и Божије свемоћи. Питање је како хришћанска теологија оправдава парадоксе у својој вери?
Поновићу поново свој пример па ако неко може са теолошке стране да реши парадокс био бих му захвалан: 

 

пре 29 минута, neznani_junak рече

Да ли Бог зна пре него што се Хитлер родио, да ће Хитлер одрасти да постане масовни убица? Ако Бог зна, то значи да је Хитлеров живот већ познат од А до Ш и све што Хитлер буде радио у животу неће моћи да промени чињеницу да ће постати масовни убица јер он у Божијим очима већ јесте. Ово значи да никакви фактори не могу да утичу на Хитлера да не постане масовни убица јер као што знамо, Бог има моћ да зна како ће нам живот изгледати.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, neznani_junak рече

Очигледно нико не може да да адекватан одговор јер је ово иначе један познати парадокс између слободне воље и Божије свемоћи. Ево конкретног примера. Да ли Бог зна пре него што се Хитлер родио, да ће Хитлер одрасти да постане масовни убица? Ако Бог зна, то значи да је Хитлеров живот већ познат од А до Ш и све што Хитлер буде радио у животу неће моћи да промени чињеницу да ће постати масовни убица јер он у Божијим очима већ јесте. Ово значи да никакви фактори не могу да утичу на Хитлера да не постане масовни убица јер као што знамо, Бог има моћ да зна како ће нам живот изгледати. 

Одговор си добио, само те изгледа не занима...

Као што смо већ рекли - проблем је што ти Бога смешташ "у време". Кад кажеш да је "Хитлеров живот већ (унапред) познат" правиш грешку. Бог је мноооого већи од тога. Њему Хитлеров живот није познат "унапред". Није Он на почетку времена уградио у овај свет никакав "закон" по коме Хитлер кад се роди мора да буде такав и такав. Он је у овај свет уградио закон слободне воље да свако доноси слободно одлуке у животу. Хитлер је својевољно одлучио да буде то што је био.

За Бога је читава историја као филм на траци који може да враћа напред и назад како год жели. Кад се Бог јави пророку и каже му "сутра ће се десити то и то" онда то људи погрешно схватају "Бог је одредио да ће се сутра десити то и то". Не, није "одредио". Није Он сад "ограничио" законе Универзума у времену па да се сутра деси то и то. Он је само већ погледао цео филм до краја и обавештава људе шта ће - својом вољом - урадити.

ОК, може да се постави питање - да ли сама та информација коју нам Бог да о будућности представља "ограничење"? Јер ако ми "знамо" нешто о будућности онда то мења будућност, зар не? Опет - Бог је већи од тога. Није он онај клинац из "Повратка у будућност" који "путује" по временској магистрали. Он је изван временске магистрале. Он кад нешто људима саопшти не "мења будућност", јер за њега не постоји будућност.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, neznani_junak рече

Питање је како хришћанска теологија оправдава парадоксе у својој вери?

Нема ту никакав парадокс, само се треба мало удубити. Ти си по сваку цену решио да "нађеш длаку у јајету" вероватно те то чини срећним.

А што да ти кваримо доживљај... :)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ваше стрпљење и љубав је безгранична [emoji23][emoji23][emoji23] свако је по три пута објаснио. Neznani прочитај постове још једном.

Sent from my SM-J7108 using Pouke.org mobile app

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Grizzly Adams рече

Кад се Бог јави пророку и каже му "сутра ће се десити то и то" онда то људи погрешно схватају "Бог је одредио да ће се сутра десити то и то". Не, није "одредио". Није Он сад "ограничио" законе Универзума у времену па да се сутра деси то и то. Он је само већ погледао цео филм до краја и обавештава људе шта ће - својом вољом - урадити.

Скоро сте ме убедили али овај део ми није баш најјаснији јер кажете да Бог обавештава људе шта ће својом вољом урадити. Зар није проблематично ако Бог мени јави да ћу умрети у 80. години свог живота и да ја ни на који начин не могу да продужим свој живот за коју годину? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, neznani_junak рече

Скоро сте ме убедили али овај део ми није баш најјаснији јер кажете да Бог обавештава људе шта ће својом вољом урадити. Зар није проблематично ако Бог мени јави да ћу умрети у 80. години свог живота и да ја ни на који начин не могу да продужим свој живот за коју годину? 

Па баш и нисам чуо за неки такав пример... Ако се Бог и јави некоме са таквом информацијом, обично се ради о неком светитељу који то прима са радошћу јер једва чека да "оде и са Христом буде". Значи, не јавља му да би му "ограничио вољу" него да га обрадује.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Grizzly Adams рече

Па баш и нисам чуо за неки такав пример... Ако се Бог и јави некоме са таквом информацијом, обично се ради о неком светитељу који то прима са радошћу јер једва чека да "оде и са Христом буде". Значи, не јавља му да би му "ограничио вољу" него да га обрадује.

Слажем се, али ипак разумете да постоји проблем са слободном вољом и знању о сопственој будућности?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, neznani_junak рече

Слажем се, али ипак разумете да постоји проблем са слободном вољом и знању о сопственој будућности?

Разумем, то сам и поменуо јуче у једном одговору.

Само што ми не знамо своју будућност, па немамо тај проблем.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, neznani_junak рече

све што Хитлер буде радио у животу неће моћи да промени чињеницу да ће постати масовни убица

Ту је грешка. Бог нас целога нашег века води спасењу, свакога трена, до краја, на сваком кораку нам даје могућност избора, лево-десно. Бог зна дакле шта ћемо изабрати, али нам никада не ускраћује избор. Хитлер не би био оно што јесте да није био истрајан у настојању, до краја.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...