Jump to content

Судбина и православље

Оцени ову тему


Препоручена порука

Поштовани чланови форума, интересује ме какав је став Православне Цркве о судбини. Ако Бог зна унапред шта ће се десити сваком човеку јер је свемогућ и није ограничен временом, да ли то значи да сваки догађај који треба да се деси је већ познат Богу? Исус Христос је знао да ће га Јуда издати а Бог не би послао свог сина да страда ако није знао да ће васкрснути што значи да не постоји алтернативна верзија у којој Исус Христос није страдао и није васкрснуо тј. никакви фактори нису могли да спрече да Исус не страда и не васкрсава. По овој логици је Јуди било суђено да изда Исуса Христа. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, neznani_junak рече

Поштовани чланови форума, интересује ме какав је став Православне Цркве о судбини. Ако Бог зна унапред шта ће се десити сваком човеку јер је свемогућ и није ограничен временом, да ли то значи да сваки догађај који треба да се деси је већ познат Богу? Исус Христос је знао да ће га Јуда издати а Бог не би послао свог сина да страда ако није знао да ће васкрснути што значи да не постоји алтернативна верзија у којој Исус Христос није страдао и није васкрснуо тј. никакви фактори нису могли да спрече да Исус не страда и не васкрсава. По овој логици је Јуди било суђено да изда Исуса Христа. 

Отвараш много питања брате... страдање и васкрсење су се десили да се испуни Писмо и тај догађај је био познат Богу. "Алтернатива" је могла да постоји и то се доказује тиме што Христос говори о многим Анђелима које би могао умолити од свога Оца за спас. Међутим, Христос се слагао са Очевом вољом. Исто је и Јуда је имао своју слободу и своју вољу. Тако некако...

Петровић Станислава

„А ово је вјечни живот да познају Тебе јединога истинитог Бога кога си послао Исуса Христа“ Јн. (17, 3)

Бог створи прво Адама и Еву, а послије Стеву. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hristos je vrlo dobro znao u sta se upusta. E sad, nije Juda tu bio jedini faktor, bilo je i fariseja koji su isto hteli da osude Hrista, pa i ostali jevrejski narod. Svi su oni imali slobodnu volju, i u tom stanju koje su oni izabrali Bog je jasno video da oni nece da se promene i znao kako ce biti i sta ce biti. Toliko bih rekao, ali vise ne znam. Nadam se da ce neko uceniji da da poneku rec :)

Nego timjancice, malo bih skrenuo sa teme da te pitam sta ti znaci ovo "Bog prvo stvori Adama i Evu pa posle Stevu?" :D Nesto kao prvo bracne obaveze pa tek onda zezanje sa drustvom?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Проблем који људи имају са тим је што помешају две различите ствари - слободну вољу и Божије свезнање.

Бог је "изван времена". Он читаву историју види испред себе као што ми видимо ова слова на екрану - од почетка до краја у истом "тренутку". Тако да нема пуно смисла када кажемо "Бог зна шта ће се десити у будућности". Јер то за Њега није "будућност". За њега је то све "садашњост".

А наша слободна воља постоји "у времену", тј. у историји и није ничим ограничена. Све те одлуке које Бог "унапред" зна ми доносимо својевољно, без икакве "предодређености".

Дакле, одговор је - не постоји "судбина". То је концепт који је у наше крајеве дошао са Турцима и исламом ("кисмет"), али је у исламској "теологији" то сасвим другачије и разликује се суштински од хришћанства. Мада има и новијих хришћанских заједница које верују у неку врсту "судбине", нпр. Калвинисти и сл. Ал то није православље.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, srema рече


Nego timjancice, malo bih skrenuo sa teme da te pitam sta ti znaci ovo "Bog prvo stvori Adama i Evu pa posle Stevu?" :D Nesto kao prvo bracne obaveze pa tek onda zezanje sa drustvom?

А... Срема испаст ћу пуританац..

 

Петровић Станислава

„А ово је вјечни живот да познају Тебе јединога истинитог Бога кога си послао Исуса Христа“ Јн. (17, 3)

Бог створи прво Адама и Еву, а послије Стеву. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, srema рече

Ma kakvi :) samo pitam

Не иде да се Адам пуно зеза са Стевом...

Петровић Станислава

„А ово је вјечни живот да познају Тебе јединога истинитог Бога кога си послао Исуса Христа“ Јн. (17, 3)

Бог створи прво Адама и Еву, а послије Стеву. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Углавном је све речено и веома лијепо објашњено, ја бих само нагласио да већина неразумијевања у оваквим темама долази од нашег поимања творевине умјесто да покушамо да проникнемо и да посматрамо творевину из перспективе Творца. До мене је да ли ћу отићи у Цркву а то што Бог зна прије мене шта ћу одлучити то нема везе самном него са Божијим свезнањем.

Sent from my SM-J7108 using Pouke.org mobile app

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Grizzly Adams рече

Бог је "изван времена". Он читаву историју види испред себе као што ми видимо ова слова на екрану - од почетка до краја у истом "тренутку". Тако да нема пуно смисла када кажемо "Бог зна шта ће се десити у будућности". Јер то за Њега није "будућност". За њега је то све "садашњост".

Ako za Boga nema "budućnosti" i "prošlosti" (a to su "vremenski" termini) onda ne postoji ni "sadašnjost" koji je takođe "vremenski" termin i vezan je za vreme.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, VaSa110 рече

Ako za Boga nema "budućnosti" i "prošlosti" (a to su "vremenski" termini) onda ne postoji ni "sadašnjost" koji je takođe "vremenski" termin i vezan je za vreme.

Moguće da Oci Crkve pominju večno "sada" kako bi najbliže predstavili Božije postojanje čoveku, čiji razum ne može da pojmi Božansku prirodu...

@Tema: Nikad nisam mogao da se pomirim sa postojanjem sudbine, neke zapisanosti koja isključuje moju slobodu izbora. Obradovalo me je kada sam saznao za Božiju promisao, Njegovo staranje za svet (ispravite me ako grešim)... U tom kontekstu, one reči Hristove "da se ispuni svaka pravednost" dodatno ukrepljuju i pokazuju koliko Bog ljubi čoveka i svet. Zbog tolike Ljubavi ne može postojati sudbina...

"Gledajući ljude sažali mu se, jer bejahu smeteni i rasejani kao ovce bez pastira."
(Mat. 9, 36)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Grizzly Adams рече

Проблем који људи имају са тим је што помешају две различите ствари - слободну вољу и Божије свезнање.

Бог је "изван времена". Он читаву историју види испред себе као што ми видимо ова слова на екрану - од почетка до краја у истом "тренутку". Тако да нема пуно смисла када кажемо "Бог зна шта ће се десити у будућности". Јер то за Њега није "будућност". За њега је то све "садашњост".

А наша слободна воља постоји "у времену", тј. у историји и није ничим ограничена. Све те одлуке које Бог "унапред" зна ми доносимо својевољно, без икакве "предодређености".

Дакле, одговор је - не постоји "судбина". То је концепт који је у наше крајеве дошао са Турцима и исламом ("кисмет"), али је у исламској "теологији" то сасвим другачије и разликује се суштински од хришћанства. Мада има и новијих хришћанских заједница које верују у неку врсту "судбине", нпр. Калвинисти и сл. Ал то није православље.

Слажем се донекле међутим, ако Бог зна унапред шта ће се десити сваком човеку, па чак и оним људима који нису рођени, то би значило да је свачија будућност већ одређена у Божијим очима. Не постоји начин да ја изненадим Бога јер Он већ зна шта ћу и како ћу. Илузија је мислити да слободна воља значи имати могућност деловати иако наше деловање је већ ''записано''. Ако су наша деловања већ записана, то значи да се у историји ништа није могло спречити и све што треба да се деси се не може спречити. Ово је чист пример судбине. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, neznani_junak рече

Слажем се донекле међутим, ако Бог зна унапред шта ће се десити сваком човеку, па чак и оним људима који нису рођени, то би значило да је свачија будућност већ одређена у Божијим очима. Не постоји начин да ја изненадим Бога јер Он већ зна шта ћу и како ћу. Илузија је мислити да слободна воља значи имати могућност деловати иако наше деловање је већ ''записано''. Ако су наша деловања већ записана, то значи да се у историји ништа није могло спречити и све што треба да се деси се не може спречити. Ово је чист пример судбине. 

Наша будућност није "одређена" у смислу да је "испрограмирана". Све зависи од нас, ми имамо слободну вољу. Није ту ништа "записано".

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Grizzly Adams рече

Наша будућност није "одређена" у смислу да је "испрограмирана". Све зависи од нас, ми имамо слободну вољу. Није ту ништа "записано".

Ако Бог зна да ћу умрети у 80. години свог живота, јер је свемогућ, да ли ја могу било шта да урадим да променим Божије свезнање и да умрем у 81. години свог живота? Ако могу, то значи да сам променио Божију вољу а Божија воља је само други назив за судбину.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 52 минута, neznani_junak рече

Ако Бог зна да ћу умрети у 80. години свог живота, јер је свемогућ, да ли ја могу било шта да урадим да променим Божије свезнање и да умрем у 81. години свог живота?

Наравно да не можеш да "промениш" Божије свезнање, јер онда би значило да није свезнање.

пре 52 минута, neznani_junak рече

Ако могу, то значи да сам променио Божију вољу а Божија воља је само други назив за судбину.

Божија воља није исто што и Његово свезнање. Он све зна, али није му све по вољи.

То што Бог све зна не значи да је "тако одредио да буде". Његова воља није "судбина" јер Он није унапред одредио ток наших живота. Он зна шта се десило зато што се за Њега читава историја већ одвила "у једном тренутку". Слично као што ми знамо нешто што се већ десило.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Grizzly Adams рече

Он зна шта се десило зато што се за Њега читава историја већ одвила "у једном тренутку". Слично као што ми знамо нешто што се већ десило.

Да ли Бог зна, или не зна да ће појединци бити добри или зли? Ако кажеш „Он зна“, онда нужно следи да је човек присиљен да се понаша како је Бог унапред знао да ће се понашати, у супротном Божије знање би било несавршено. Дакле, ако се историја већ одвила, шта год ми радили у животу не може да утиче на Божије свезнање. Ако Бог зна да ћу умрети у 80. години живота, то значи да ја ни на који начин не могу да продужим свој живот за коју годину јер би то било против Божијег свезнања. Ово значи да је мој живот у Божијим очима већ познат од А до Ш. Можемо узети за пример старозаветне пророке. Ако се Бог јави пророку и каже му да ће се нешто десити, то се мора десити. Шта год ми радили да спречимо пророчанство да се деси, нећемо успети у томе јер се то пророчанство већ одвило у Божијим очима. Из овога можемо да закључимо да иако Бог не утиче на нашу слободу да радимо како желимо, наша будућност јесте записана у смислу да је позната Богу. Слажем се са тобом да Бог није унапред одредио ток наших живота али то није поента моје приче. Поента моје приче је да управо из разлога што Бог зна унапред шта ће се десити, ја као појединац немам потпуну слободну вољу. Још једном ћу поновити да је илузија мислити да слободна воља значи имати могућност деловања иако се наше деловање већ десило.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...