Jump to content

Свети Грација и Злославни Ава Римски, Зоран Ђуровић

Оцени ову тему


Препоручена порука

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

Pa i Bugari su prema Srbima takvi.

Од Бугара нисмо ни примили православље да би га се због њих одрицали. А aко ћемо да будемо браћа са римокатолицима, нису довољна само теологисања, већ пре свега дела љубави. Јер, неповерење се гомилало вековима, не без разлог, и не само код нас Срба. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, -Владимир- рече

Од Бугара нисмо ни примили православље да би га се због њих одрицали. А aко ћемо да будемо браћа са римокатолицима, нису довољна само теологисања, већ пре свега дела љубави. Јер, неповерење се гомилало вековима, не без разлог, и не само код нас Срба. 

Видео сам слику српског војника коме је Бугарин одсекао &&& и ставио у уста... Мој ћале их зове бугараши, а у Шумадији су их за време 2 рата полегали на земљу и драли мотком да им је кичма пуцала... Православна браћа... А ја имам много пријатеља међу Бугарима. Међу кретенима их немам. А ми, Срби, смо дивни људи, тако да смо пола Срба истребили, а у Црној Гори се и имена одрекли.

Можда ћеш ме схватити кад кажем да ми је мало мука од "слатких и дивних православаца, увек жртава злих католика".  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

пре 20 часа, Леон Професионалац рече

О. Зоран помиње Др МИОДРАГА Петровића, дакле не покојног Чкаљу а не ни Мирољуба Петровића. ;-)

Da, da, jasno mi je, nisu Ckalja i Miroljub, znam o kome i cemu je rec, osvrnula sam se na vazne elemente koliko su u kritici kredibilna i relevantna istrazivanja (i spominje se uceni gospodin Dimitrijevic (-; nije poredjenje, nego navalili da je kredibilan izvor informacija, prvenstveno o Miroljubu Petrovicu), kredibilitet je kriterijum za koliko dobro kvalitetnog istrazivanja, a relevantnosti mora da se oceni doprinos u oblasti. o. Zoran je dobar za istorijsko-kriticki metod, za proucavanje istorijskih tekstova, a koji ima svoje poreklo u teologiji, pa je njegova kritika karakteristicna po tome sto definise rezultate, nije mu cilj da kritikuje u mizernom smislu i na mizernom nivou, kao sto je to slucaj sa nekim kritikcarima Miroljuba Petrovica, dakle, tamo se tvrdi da je prevario svestena lica, a ja hocu izvor o tome da li je rec o krivicnom delu prevare predvidjeno clanom krivicnog zakonika i izvor o tome da je kaznjen na primer sa milion i sedam stotina hiljada dinara. Ali oni istu pricu vrte u krug, vjerovatno misle da sam  luda :ani_biggrin:... :mahmah:

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Zoran Đurović рече

Видео сам слику српског војника коме је Бугарин одсекао &&& и ставио у уста... Мој ћале их зове бугараши, а у Шумадији су их за време 2 рата полегали на земљу и драли мотком да им је кичма пуцала... Православна браћа... А ја имам много пријатеља међу Бугарима. Међу кретенима их немам. А ми, Срби, смо дивни људи, тако да смо пола Срба истребили, а у Црној Гори се и имена одрекли.

Можда ћеш ме схватити кад кажем да ми је мало мука од "слатких и дивних православаца, увек жртава злих католика".  

Можда је најбоље да се правимо да нема зле крви, да се сви волимо и да само треба исправити пар цртица и зареза. Бар смо ми имали такав брак, не би нам био први пут.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 44 минута, Bokisd рече

Kako sad odjedanput, kod tebe postade takva promena raspolozenja prema meni , ne znam, niti me interesuje.

Нема никакве промене расположења. Ја сам и Ивану лајковао ствари још док смо били на ратној нози када је говорио разумно. Тако си и ти тамо говорио сувисло, као и код Кнежевића на моменте. Не мрзим ја човека. Ја сам поп и бринем се за спас људских душа. То ми је посао. Да не мрзим људе то најбоље виде они који се полако обрате на "богохулне херезе" које јавно проповедам, тако да нема никаквих пацки или додатних малтретирања. Нема Пургаторијума. Спасио се човек од заблуда, то је за мене радост, и зато увек угојено теле кољем! Наравно у алегоријском смислу, пошто сам сиромах човек.

Најкрволочније усташе су били прекрштени Срби из Босне и Херцеговине. Ти нећеш да се уозбиљиш. Небитно је да ли ћеш да мислиш да ли је земља равна или округла, јер је твоје стање свести идентично Никодемовој, као и Торквемадиној. Форма ментис је идентична, а како се она после артикулише то је небитно. Јер заједнички елемент за несторијанце и монофизите је јерес. Без обзира што се она другачије формулисала. Проблем је у духу. Имаш данас 100 правих православаца. И сви се они разликују у неким детаљима. Али је јединствен дух који их обележава и јединствена мисао. Можемо да набројимо разлике између артемита и акакијеваца. Али су они једнако јеретици. Једнако су духоборци и противници цркве Христове. И ти ћеш то да потпишеш. Али ти не разумеш да суштински делиш њихово размишљање, њихову "духовност".

Ти мислиш да си већи од апостола? Наравно да ћеш у лажној скромности одговорити да ниси. А саме апостоле Ис укори за фарисејство! А ја кад тебе корим за твоје вапијуће ка небу фарисејство, ти се смејеш и окрећеш главу и цитираш ми закон и говориш како си послушан цркви! Па идентично су књижевници и фарисеји радили! Они су се сви клели у Закон и Пророке! Али ти боље знаш Писма и Предање, а ниси изелица и пијаница као ја, тако да се држиш као луд тих фантазама и нећеш да се отвориш ка Господу. Него хваташ камење... Господ је био пријатељ грешника и "јеретика", јео и пио са њима. Ти одбијаш вечеру.    

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, -Владимир- рече

Можда је најбоље да се правимо да нема зле крви, да се сви волимо и да само треба исправити пар цртица и зареза. Бар смо ми имали такав брак, не би нам био први пут.

"Моји" у Србији нису сада на власти. Можда да узмемо мало да се прорешетамо? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Zoran Đurović рече

Нема никакве промене расположења. Ја сам и Ивану лајковао ствари још док смо били на ратној нози када је говорио разумно. Тако си и ти тамо говорио сувисло, као и код Кнежевића на моменте. Не мрзим ја човека. Ја сам поп и бринем се за спас људских душа. То ми је посао. Да не мрзим људе то најбоље виде они који се полако обрате на "богохулне херезе" које јавно проповедам, тако да нема никаквих пацки или додатних малтретирања. Нема Пургаторијума. Спасио се човек од заблуда, то је за мене радост, и зато увек угојено теле кољем! Наравно у алегоријском смислу, пошто сам сиромах човек.

Најкрволочније усташе су били прекрштени Срби из Босне и Херцеговине. Ти нећеш да се уозбиљиш. Небитно је да ли ћеш да мислиш да ли је земља равна или округла, јер је твоје стање свести идентично Никодемовој, као и Торквемадиној. Форма ментис је идентична, а како се она после артикулише то је небитно. Јер заједнички елемент за несторијанце и монофизите је јерес. Без обзира што се она другачије формулисала. Проблем је у духу. Имаш данас 100 правих православаца. И сви се они разликују у неким детаљима. Али је јединствен дух који их обележава и јединствена мисао. Можемо да набројимо разлике између артемита и акакијеваца. Али су они једнако јеретици. Једнако су духоборци и противници цркве Христове. И ти ћеш то да потпишеш. Али ти не разумеш да суштински делиш њихово размишљање, њихову "духовност".

Ти мислиш да си већи од апостола? Наравно да ћеш у лажној скромности одговорити да ниси. А саме апостоле Ис укори за фарисејство! А ја кад тебе корим за твоје вапијуће ка небу фарисејство, ти се смејеш и окрећеш главу и цитираш ми закон и говориш како си послушан цркви! Па идентично су књижевници и фарисеји радили! Они су се сви клели у Закон и Пророке! Али ти боље знаш Писма и Предање, а ниси изелица и пијаница као ја, тако да се држиш као луд тих фантазама и нећеш да се отвориш ка Господу. Него хваташ камење... Господ је био пријатељ грешника и "јеретика", јео и пио са њима. Ти одбијаш вечеру.








 

Ovako je vec prihvatljivije, razumna krtitika sa argumentacijom. I nema ljutnje, razgovaramo i razmenjujemo stavove i misljenja. Tako bi, valjda  trebalo da bude , narocito na hriscanskom forumu.

Necu mnogo da pametujem. Oko problemi duhova o kojima govoris. Ako delis slican teoloski koncept sa nekim i ako imas slicne stavove i misli sa nekim ne mora da znaci da si u istom duhu sa njima. Jer, istim duhom sam pisao , tamo u onoj temi o Nikodimu i na mnogim drugim temama i sada na ovoj temi. Da sam istog duha, valjda bi pisao nesto malo drugacije na toj temi o Nikodimu, jer, duh sektasenja ne bira mesto kada ce se ispoljiti, i uvek je neobjektivan sto se tice cinjenica i argumenata.

Mislim, da sam pokazao odredjeni nivo razumevanja za svakog i kulturu dijaloga na svim temama i da nisam bas tako 'uskogrud' i fanatican kao sto znaju da budu svi koji imaju neke  ekstremne stavove i razmisljanja.

Jednostavno, na svim temama sam se drzao nekih principijalnih stvari, koje nemaju veze sa pitanjem tog nekog duha i licnosti coveka. Tako gledam na svoje pisanje na forumu.

Nadam se samo, da nema neke velike ljutnje izmedju nas.  U svakom slucaju, zelim ti puno zdravlja i srece od Boga.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

Ovako je vec prihvatljivije, razumna krtitika sa argumentacijom. I nema ljutnje, razgovaramo i razmenjujemo stavove i misljenja. Tako bi, valjda  trebalo da bude , narocito na hriscanskom forumu.

Necu mnogo da pametujem. Oko problemi duhova o kojima govoris. Ako delis slican teoloski koncept sa nekim i ako imas slicne stavove i misli sa nekim ne mora da znaci da si u istom duhu sa njima. Jer, istim duhom sam pisao , tamo u onoj temi o Nikodimu i na mnogim drugim temama i sada na ovoj temi. Da sam istog duha, valjda bi pisao nesto malo drugacije na toj temi o Nikodimu, jer, duh sektasenja ne bira mesto kada ce se ispoljiti, i uvek je neobjektivan sto se tice cinjenica i argumenata.

Mislim, da sam pokazao odredjeni nivo razumevanja i kulturu dijaloga na svim temama i da nisam bas tako 'uskogrud' i fanatican kao sto znaju da budu svi koji imaju neke  ekstremne stavove i razmisljanja.

Jednostavno, na svim temam sam se drzao nekih principijalnih stvari, koje nemaju veze sa pitanjem tog nekog duha i licnoscu coveka. Tako gledam na svoje pisanje na forumu.

Nadam se samo, da nema neke velike ljutnje izmedju nas.  U svakom slucaju, zelim ti puno zdravlja i srece od Boga


 

Види, дуго је трајало по оној: Ја га крстим а он &&&&.

Ти се хипнотишеш неким формулама и онда не можеш да повежеш ставове. Јер несторијанац нпр. може да критикује с правом монофизита и обратно. О томе ти ја говорим. А они једнако су погрешно избаждарени.

Леп је пример Василија Великог како је гледао да увуче духоборце. Ћутао је да је Дух Бог, јер је знао да би га ови одмах одбацили чим би чули то исповедање. Ја пак теби кажем да је Грација светац, а ти оћеш из коже да искочиш. Ја не радим као Василије. Више сам као Григорије Богослов. Он је критиковао Василија: Докле ћемо да држимо светиљку испод кревета?!

Не интересује ме много "пристојан" дијалог него да дођемо до истине. Зато многима идем на живце. Али, нема завитлавања са Богом. Оно што сам вам рекао: ја сам поп. Мене интересује да ти живиш као православни хришћанин у цркви, не да ту будеш кљакав или неки притајени секташ. Стало ми је до душевног здравља људи.

Већ сам поменуо овде: мене не занима да ли имаш православни или католички дрес, мене занима да живиш у Христу! зато је депласирана прича о конверзијама или унијатству. Једнако нисам спречио католкињу која хоће да живи у источној цркви, као што никада нисам рекао мојим пријатељима што живе у западној цркви. То су неке наше историјске датости и стилови. А зло је унијатство. Оно је за сваку осуду, како су напокон потписали и католици и православци.

Натераћи ћериу да ми прекуца епизоду из Пласида Десеја, који је постао православац од католика, али који говори о њиховом тадашњем игуману као о светом човеку, и који је, када је избио пожар у том манастиру, бацио бројанице у ватру и пожар се зауставио! Десеј није рекао да је то било по демонској сили, али су ипак прешли у православце. Нису били задовољни одлукама Другог Ватиканског концила. Можда би данас мислио другачије... Не знам. Али није похулио на КЦ.

Ја сам јуче, са мојом госпом, био на прослави 40 година од оснивања једне парохије под Дон Орионом. Много добра су урадили. Орион је био човек светог живота. Ја сам му давно урадио икону и поклонио овој парохији, а дон Натале је јуче на фешти хтео да је поклоним и јавно. Пре неколико дана смо били код њега нешто разговарали и он нас позвао на празник. Чист случај, рекло би се. А испоставило се да смо били на дану у који се тај светац упокојио! Умро је са Исусовом молитвом на устима, а видео је и призивао само Исуса у тим моментима. Проповеда један матори поп из тог реда: Срам вас и нас све да буде, овде смо данас причали и причали, инфлација речи, јели и пили, неки и пушили, сада овде на молитви свира гитара! Доста са тим гитарама, са тим кобасицама, дуваном итд! Видите како је Орионе само говорио: Исусе, Исусе! Ћутите мало! Тако ћете моћи да видите Исуса, а не кроз ождеравање, опијање и световњачки живот! Завршимо молитву овде!

И прекидоше са молитвом. Оставише гитару и сладуњаве песмице.

Пред свима, у сакристији, ја му рекох: Оче, па ви сте постали православац!? - Код нас нема тих гитара, то после цркве у дворишту, ко хоће да се забавља, а ова Исусова молитва вам је стална пракса на Светој Гори!

Он се мало кисело насмеја, а старешини не би превише пријатно, ни његов дискурс, а ни моја замједба. Мало се зацрвенео.

Све је у суштини било лепо. Права фешта. Треба музика и тралала за слабије људе, не треба их сећи, треба и овај неформализам, скоро инцидент кад је човек рекао: Сада изиђимо са молитве, доста је било, а обред није ишао до краја. Али је оставио утиска и сигурно ће имати резултата у дебељанима... Као што ће и ове моје речи бити неко благо за тог попа и људе око њега. Мало речи, али као у Јеванђељу.

Ја верујем да се тако сведочи Господ. Са мало речи. Али не можеш да будеш празан. Зато инсистирам на сталној молитви, али да не буде опсесивна или нека мантра. И то буде као твоја природа, као кад дишеш, не можеш а да немаш стално Господа пред собом, да не кажем у себи, јер има опрелешћених који мисле да је Бог само унутар твога срца, па их баш брига за остале људе, или пак мисле да имамо божанску, тј. бесмртну душу, па ће се онда и у паклу снаћи; не, нема ништа од тога: ми смо Христови, са њиме треба да живимо и да преносимо радост васкрсења. Зато инсистирам и на чистоти живота, јер ако волиш Христа нећеш моћи да се грешиш о ближњег. Нема борбе против греха, не постоји подвиг. Везаност за Христа ослобађа од греха. И, опет, кад те шиба живот, не хули. Јер ниси свој, него Христов. То је идеал и блажени су који тако живе.

Са друге стране, ми смо слаби. Пада се, устаје, пада и потања још дубље итд. Зато зло и расколи. Зато душевне болести у секташењу. Лепа је прича о семену које пада на различито тло. Подвизавати се стално да не дођу птице, да корен не буде плитак, да не загуше друге биљке. Заповеђено нам је да будемо савршени као Отац Небески! И то свима нама. Не некима. Дата нам је шанса да будемо богови, немојмо да је прокоцкамо! Кладимо се на Доброг Оца!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Zoran Đurović рече

Види, дуго је трајало по оној: Ја га крстим а он &&&&.

Ти се хипнотишеш неким формулама и онда не можеш да повежеш ставове. Јер несторијанац нпр. може да критикује с правом монофизита и обратно. О томе ти ја говорим. А они једнако су погрешно избаждарени.

Леп је пример Василија Великог како је гледао да увуче духоборце. Ћутао је да је Дух Бог, јер је знао да би га ови одмах одбацили чим би чули то исповедање. Ја пак теби кажем да је Грација светац, а ти оћеш из коже да искочиш. Ја не радим као Василије. Више сам као Григорије Богослов. Он је критиковао Василија: Докле ћемо да држимо светиљку испод кревета?!

Не интересује ме много "пристојан" дијалог него да дођемо до истине. Зато многима идем на живце. Али, нема завитлавања са Богом. Оно што сам вам рекао: ја сам поп. Мене интересује да ти живиш као православни хришћанин у цркви, не да ту будеш кљакав или неки притајени секташ. Стало ми је до душевног здравља људи.

Већ сам поменуо овде: мене не занима да ли имаш православни или католички дрес, мене занима да живиш у Христу! зато је депласирана прича о конверзијама или унијатству. Једнако нисам спречио католкињу која хоће да живи у источној цркви, као што никада нисам рекао мојим пријатељима што живе у западној цркви. То су неке наше историјске датости и стилови. А зло је унијатство. Оно је за сваку осуду, како су напокон потписали и католици и православци.

Натераћи ћериу да ми прекуца епизоду из Пласида Десеја, који је постао православац од католика, али који говори о њиховом тадашњем игуману као о светом човеку, и који је, када је избио пожар у том манастиру, бацио бројанице у ватру и пожар се зауставио! Десеј није рекао да је то било по демонској сили, али су ипак прешли у православце. Нису били задовољни одлукама Другог Ватиканског концила. Можда би данас мислио другачије... Не знам. Али није похулио на КЦ.

Ја сам јуче, са мојом госпом, био на прослави 40 година од оснивања једне парохије под Дон Орионом. Много добра су урадили. Орион је био човек светог живота. Ја сам му давно урадио икону и поклонио овој парохији, а дон Натале је јуче на фешти хтео да је поклоним и јавно. Пре неколико дана смо били код њега нешто разговарали и он нас позвао на празник. Чист случај, рекло би се. А испоставило се да смо били на дану у који се тај светац упокојио! Умро је са Исусовом молитвом на устима, а видео је и призивао само Исуса у тим моментима. Проповеда један матори поп из тог реда: Срам вас и нас све да буде, овде смо данас причали и причали, инфлација речи, јели и пили, неки и пушили, сада овде на молитви свира гитара! Доста са тим гитарама, са тим кобасицама, дуваном итд! Видите како је Орионе само говорио: Исусе, Исусе! Ћутите мало! Тако ћете моћи да видите Исуса, а не кроз ождеравање, опијање и световњачки живот! Завршимо молитву овде!

И прекидоше са молитвом. Оставише гитару и сладуњаве песмице.

Пред свима, у сакристији, ја му рекох: Оче, па ви сте постали православац!? - Код нас нема тих гитара, то после цркве у дворишту, ко хоће да се забавља, а ова Исусова молитва вам је стална пракса на Светој Гори!

Он се мало кисело насмеја, а старешини не би превише пријатно, ни његов дискурс, а ни моја замједба. Мало се зацрвенео.

Све је у суштини било лепо. Права фешта. Треба музика и тралала за слабије људе, не треба их сећи, треба и овај неформализам, скоро инцидент кад је човек рекао: Сада изиђимо са молитве, доста је било, а обред није ишао до краја. Али је оставио утиска и сигурно ће имати резултата у дебељанима... Као што ће и ове моје речи бити неко благо за тог попа и људе око њега. Мало речи, али као у Јеванђељу.

Ја верујем да се тако сведочи Господ. Са мало речи. Али не можеш да будеш празан. Зато инсистирам на сталној молитви, али да не буде опсесивна или нека мантра. И то буде као твоја природа, као кад дишеш, не можеш а да немаш стално Господа пред собом, да не кажем у себи, јер има опрелешћених који мисле да је Бог само унутар твога срца, па их баш брига за остале људе, или пак мисле да имамо божанску, тј. бесмртну душу, па ће се онда и у паклу снаћи; не, нема ништа од тога: ми смо Христови, са њиме треба да живимо и да преносимо радост васкрсења. Зато инсистирам и на чистоти живота, јер ако волиш Христа нећеш моћи да се грешиш о ближњег. Нема борбе против греха, не постоји подвиг. Везаност за Христа ослобађа од греха. И, опет, кад те шиба живот, не хули. Јер ниси свој, него Христов. То је идеал и блажени су који тако живе.

Са друге стране, ми смо слаби. Пада се, устаје, пада и потања још дубље итд. Зато зло и расколи. Зато душевне болести у секташењу. Лепа је прича о семену које пада на различито тло. Подвизавати се стално да не дођу птице, да корен не буде плитак, да не загуше друге биљке. Заповеђено нам је да будемо савршени као Отац Небески! И то свима нама. Не некима. Дата нам је шанса да будемо богови, немојмо да је прокоцкамо! Кладимо се на Доброг Оца!

Necu da kvarim ovako lep tekst, ( narocito u vezi ovih duhovnih perspektiva, :ok:), svojim  filosofiranjem,  steta samo, sto si ubacio nek stvari koja se ticu nase rasprave.


 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Necu da kvarim ovako lep tekst, ( narocito u vezi ovih duhovnih perspektiva, :ok:), svojim  filosofiranjem,  steta samo, sto si ubacio nek stvari koja se ticu nase rasprave.

Амин! Напокон и да код тебе дуне Дух! (шалим се, наравно).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, Zoran Đurović рече

Нема борбе против греха, не постоји подвиг. Везаност за Христа ослобађа од греха.

Brat moj i otac moj.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Zoran Đurović рече

Натераћи ћериу да ми прекуца епизоду из Пласида Десеја,

 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече
 

Нађох неки гратис програм за препознавање. Онај Аби ридер се плаћа, а био је моћан. Сад сам нешто припремио ћери, а она пречукала, односно средила... 

И ово ћу јој пребацити...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Могу ја једно питање да поставим...

 

Светост или спасење код Артемита,Акакијевaца...?

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...