Jump to content

Оцени ову тему


εργασία

Препоручена порука

пре 18 минута, GeniusAtWork рече

најбоље тренутно решење.

Pa imamo ga vec, onda odlicno! :)

Ostaje samo da verujemo u 'reforme', 'evropski put', Vodju, 'borbu protiv korupcije i kriminala', 'efikasna javna preduzeca'...  

 

Good luck with that.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Аурор рече

Ovo je greska u razmisljanju i generalizacija.

Ne verujem da je ovo u pitanju - zato sto su Srbi ovo, a Svedjani ono.

Cinjenica je da postoje razliciti antropoloski tipovi ljudi. U nasim krajevima dominira dinarski tip coveka. http://www.opanak.rs/dinarski-tip-jovan-cvijic/

U Svedskoj nordidski tip coveka. Svaki tip ima svoje osobenosti. (paznja: ovde raspravljamo o kolektivima a ne o individuama).

Kod dinarskog tipa konstatovan je visi nivo testosterona i tiroidnih hormona. Zar ne mislis da je to razlog sto je narod ovde, u proseku, plahovitiji i agresivniji? Zar ne mislis da je to razlog zasto se u Srbiji pocini tri puta vise ubistava nego u Svedskoj (a i tu su pocinioci uglavnom stranog porekla ukljucujuci i ove iz nasih krajeva) iako imamo skoro isti krivicni zakon? Mislis da to nije razlog zasto je nasa tradicija pretezno ratnicka? Zasto je u Crnoj Gori najveca cast ako ti je sin ranjen u ratu? Zasto je gordost cesta karakterna mana u nas? (cak je vladika Njegos velicao gordost!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Аурор рече

Pa imamo ga vec, onda odlicno! :)

Ostaje samo da verujemo u 'reforme', 'evropski put', Vodju, 'borbu protiv korupcije i kriminala', 'efikasna javna preduzeca'...  

 

Good luck with that.

Da li je moguce da ti nije jasno ono sto je genius napisao? Lijepo je stampanim slovima na srpskom jeziku napisao da socijal demokratija nije carobni stapic vec da bi funkcionisala trebaju neke osnovne komponente organizovanog ljudskog drutva da postoje, poput vladavine prava, jake insitutucije drzave koje sprovode zakon i iznad su svih pojedinaca ma koliko bili mocni, gradjani koji su voljni da se takodjer drze tog zakona i da imaju svijest da su svojim postupcima odgovorni drustvu i nije im prioritet kako nekoga da zavrnu sto lakse itd...i tek onda na ovo sve dolazi socijal demokratija koja se sprovodi od gore pobrojanih tijela, ako nema toga ako je tijelo bolesno onda se ne moze ni sprovoditi socijal demokratija. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све то што сте рекли може да се разглаба до у недоглед. И даље остаје чињеница да 77.5 милиона Aмериканаца није осетило адекватну повишицу свог дохотка, а живе у земљи невиђеног технолошког напретка. Заиста нешто не штима. Продуктивност рада је енормно повећана, осетни раст у реалним зарадама (дакле коригованим за инфлацију) морао би да буде уочљив и значајан док је 2.6 % за 40 година стварно апсурд. Приче о Шведској, Бангладешу, Србији, Мауританији, Монголији или пак Перу само нас удаљавају од суштинског проблема, а то је да капитализам чак и на вишој основици мора да се послужи ударом на плате радника, и да му чак ни тај потез не помаже да у наредном кораку не оде у рецесиону кризу. То је поента. О осталим стварима може да се дискутује али су оне off topic.

εργασία (грч. ергасија) - рад, занимање, посао. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, εργασία рече

Све то што сте рекли може да се разглаба до у недоглед. И даље остаје чињеница да 77.5 милиона Aмериканаца није осетило адекватну повишицу свог дохотка, а живе у земљи невиђеног технолошког напретка. Заиста нешто не штима. Продуктивност рада је енормно повећана, осетни раст у реалним зарадама (дакле коригованим за инфлацију) морао би да буде уочљив и значајан док је 2.6 % за 40 година стварно апсурд. Приче о Шведској, Бангладешу, Србији, Мауританији, Монголији или пак Перу само нас удаљавају од суштинског проблема, а то је да капитализам чак и на вишој основици мора да се послужи ударом на плате радника, и да му чак ни тај потез не помаже да у наредном кораку не оде у рецесиону кризу. То је поента. О осталим стварима може да се дискутује али су оне off topic.

Problem je ocigledno politicke, a ne ekonomske prirode. Ne moze se reci da je kapitalizam iracionalan sistem, kada daje produktivnost. Tebi su problem sto zarade ne rastu uporedo sa produktivnoscu, jel?

Dobro, sta predlazes kao rjesenje. Dosta si izlagao o problemima, sad da malo cujemo rjesenje. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Justin Waters рече

Problem je ocigledno politicke, a ne ekonomske prirode. Ne moze se reci da je kapitalizam iracionalan sistem, kada daje produktivnost. Tebi su problem sto zarade ne rastu uporedo sa produktivnoscu, jel?

Dobro, sta predlazes kao rjesenje. Dosta si izlagao o problemima, sad da malo cujemo rjesenje. 

Да плате расту са продуктивношћу не тврдим ја. То је опште прихваћена лекција из сваког уџбеника из економије, и то још на првој години било ког факултета. То тврде и сами фридмановци, неолиберали, либерали и да не набрајам све те свате. И нема шта они да говоре о томе, то показује досадашње привредно искуство у историји многобројних држава. И богатих и сиромашних. 

Капитализам јесте ирационални систем. Сад ви и ја можемо да се споримо око дефиниције речи "рационално" али је за мене довољно да видим производњу испод капацитета индустрије. И то стално, а о рецесионим кризама да и не говорим. Усиљени банкроти, који настају чак и код добрих фирми због глобалног пада просечне профитне стопе, а постовао сам вам график на коме то можете да видите, јесте ирационалност, јер не губе само радници што остају без посла (што је већ довољно да негативно оценим такав систем) него и потрошачи остају без одређених роба или их пак добијају мање. Целокупно друштво почиње да производи мање док технологија производње бива све већа. То је парадокс и заиста ирационалност. Капиталиста може да буде лош или добар, може држава да буде лошије или боље уређена, али ако постепена хипераукулисаност капитала доводи до опадања укупне масе вишка вредности онда вам ту не могу помоћи ни Кејнз, ни Фридман, ни Тито, ни Стаљин, ни Доналд Трамп, ни Мао Це Тунг, ни масони, ни Џедајеви витезови, ни хероин, ни таблете, ни Бил Гејтс, ни Форд макар га поново повампирали, а ни Маркс који је констатовао тај закон капиталистичке репродукције, а ни Адам Смит који је међу првима почео да се бави тим проблемом.

Решење унутар капитализма може само да буде привремено. А бојим се да ће са све више наступајућом роботиком и аутоматизацијом, рецесиони удари бити још жешћи, а опоравци веома спори. Да бисмо тражили решења морамо прво да констатујемо проблем. Јер са лошим приступом проблему и његовим схватањем иде и лоше решење, а ја да вам дајем решења у изломљеним постовима и да имам не би било изводљиво за тако велики проблем. На крају, не замерите ми, не дајете га ни ви. 

εργασία (грч. ергасија) - рад, занимање, посао. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, εργασία рече

Aмериканаца није осетило адекватну повишицу свог дохотка, а живе у земљи невиђеног технолошког напретка.

Tehnološki napredak uvećava produktivnost ali i sve manje uključuje potrebu za čovekom u proizvodnom procesu.Čim je manji udeo radnika u samom proizvodnom procesu manja je i njihova povišica,više se ulaže u održavanja i unapređivanja mašina dok na kraju ne izbace čoveka kompletno iz proizvodnog procesa.

Inače visoka produktivnost koja automatski povećava zarade je komunjarski koncept masovne proizvodnje bez obzira da li će taj proizvod da se proda ili.Ne može tako.Nego visoka produktivnost+plasman robe=povišica u svim segmentima proizvodnje nekog proizvoda.

Šta ti vredi da ištancuješ milijarde nečega što neće niko da kupi?Kakva je korist od takve produktivnosti?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

sto se tice eksploatacije rada citav svijet je uspostavjen na nepravdi, oni koji najvise rade najmanje imaju, nema opravdanja za to, ali je jednostavno tako i drugacije nece biti, najgore je sto drzave same potenciraju takvu atmosferu, zakonima i raznim licencama stite razne hijene i neradnike cije su usluge izuzetno skupe , a obavezujuce su po zakonu, tako je i na zapadu i na istoku, treba za sve te lesinare raditi, takodjer uvodjenje zena na trziste rada je totalno obezvredilo muski rad koji je duplo vredniji, daklen treba i za zene da se radi, ne samo za ove hijene...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Kratos рече

Tehnološki napredak uvećava produktivnost ali i sve manje uključuje potrebu za čovekom u proizvodnom procesu.Čim je manji udeo radnika u samom proizvodnom procesu manja je i njihova povišica,više se ulaže u održavanja i unapređivanja mašina dok na kraju ne izbace čoveka kompletno iz proizvodnog procesa.

Inače visoka produktivnost koja automatski povećava zarade je komunjarski koncept masovne proizvodnje bez obzira da li će taj proizvod da se proda ili.Ne može tako.Nego visoka produktivnost+plasman robe=povišica u svim segmentima proizvodnje nekog proizvoda.

Šta ti vredi da ištancuješ milijarde nečega što neće niko da kupi?Kakva je korist od takve produktivnosti?

nisi u pravu i na zapadu imas masovnu proizvodnju i viskove roba, imas otpade po citavoj evropi sa desetinama hiljada novih automobila iz gornje klase, dakle preko 70 000 evra komad, koji su viskovi na trzistu  i kasnije idu na reciklazu, to isto i americki nike radi npr.  ili citava elektronska industrija, te stvari zavise od sektora privrede, elektronske komponente se ne prave na malo vec samo u labaratorijama, ista stvar ti i sa automobilima, niko nece da ulozi 5 milijardi evra u liniju za sklapanje novog modela automobila pa da na njoj sklopi 1000 komada, a kada bi se islo na malo produkciju bilo bi sve preskupo za obicne ljude. inace zapadne sile su svoju moc zasnovale na visokim tehnologijama i obradnim centrima, to je glavna razlika u odnosu na istocne zemlje

Link to comment
Подели на овим сајтовима

...

prosjecan americki biznismen koji ima milione razmislja da uspostavi neki trzisni brend i da se ponosi sa njime, prosjecan srpski milioner razmislja kako da postane distributer tog stranog brenda, mora da je razlika neka u mentalitetu medju nasim i njihovim milionerima, sta ga ja znam, ja jos ni zene nisam skontao, da bi milionere... jos ameri od nas prave brend kao da nam se rugaju, eno vam tesla automobili

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, kordun рече

nisi u pravu i na zapadu imas masovnu proizvodnju i viskove roba, imas otpade po citavoj evropi sa desetinama hiljada novih automobila iz gornje klase, dakle preko 70 000 evra komad, koji su viskovi na trzistu  i kasnije idu na reciklazu, to isto i americki nike radi npr.  ili citava elektronska industrija, te stvari zavise od sektora privrede, elektronske komponente se ne prave na malo vec samo u labaratorijama, ista stvar ti i sa automobilima, niko nece da ulozi 5 milijardi evra u liniju za sklapanje novog modela automobila pa da na njoj sklopi 1000 komada, a kada bi se islo na malo produkciju bilo bi sve preskupo za obicne ljude. inace zapadne sile su svoju moc zasnovale na visokim tehnologijama i obradnim centrima, to je glavna razlika u odnosu na istocne zemlje

Nisam to ni tvrdio.Ja samo kažem da produktivnost nije osnova za uvećanje primanja,već plasman robe.Naravno da i tamo ima viška.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...