Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 8 минута, Branka62 рече

Ama nije lele. Pričamo o onome što je moglo postojati/što postoji van našeg univerzuma. Ako postoji. Fizički zakoni koji postoje u našem univerzumu ne moraju biti isti.

12:smeha:

Извини, али не могу да се суздржим. 

Рекох дакле добро, летеће свиње! 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево шта о почецима свемира каже један од највећих физичара 20. века.

По мени један од најбољих и најпоштенијих описа целе ствари...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, GeniusAtWork рече

По мени један од најбољих и најпоштенијих описа целе ствари...

Да. Тачно. 

Замјећујем да код њега ипак нема "летећих свиња" . :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Ведран* рече

Да. Тачно. 

Замјећујем да код њега ипак нема "летећих свиња" . :))

Можда су иза оне завесе... заједно са летећим шпагети чудовиштем и Раселовим чајником... :) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Tumaralo. рече

Da, Avokadova predstava je "pravoslavna" samo zbog toga što veruje da svet ima početak, a to pije vodu samo ako mu je izvor u transedentnom. Ovo je gotovo tautologija. Vreme i prostor, ako nisu večni, moraju imati početak. Ako vreme i prostor imaju početak on mora biti van vremena i prostora. Sledi: vreme i prostor potiču od transedentnog.

Овде шмерцујеш. Кантова критика је сасвим валидна.

Време и простор су вечни, иако настали. То је оно што кретарди пренебрегавају. И око тога сам се бавио у мом докторату о Августину и Постању. Треба да ставиш на страну лупетања попа кретарда на ову тему, јер се у то разуме као Марица, и тада ћеш разумети Оце када причају о стварању свега истовремено и да је стварање антиципирано у вечности коју дефинишу као аевум. У прилог тога сам привео текстове из Августина, Амброзија, Василија, Нисенца, мада има нека слична минимизирана теза и у Оригена, око овога. Поп, интелигентан како га је дао неки бог, замишља да јас негирам да је  Бог створио овај свет. Ја само негирам глупачку његову идеју како је то Бог створио свет. Такође анатемишем његову идеју да је овај свет производ неког злог бога. Ја и тај поп једноставно не верујемо у истог Бога.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Tumaralo. рече

Vidiš, ovo je nerazumno.

Univerzum koji ima početak a opet mu nešto prethodi (a što nije transcedentno).

Nastanak vremena kome prethodi vreme.

Onda nije nastalo već je oduvek postojalo.

Nerazumno jer se nisi druzio sa Rodzerom Penrouzom. Pitaj ga sta ima da ti kaze o Conformal Cyclic Cosmology. Ne slazete se jedino u prvoj recenici, sve ostalo biste se slozili.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Ведран* рече

Замјећујем да код њега ипак нема "летећих свиња" . :))

Ниси ово разумео. Бранка има право. Ово је аргумент из Хјума, а тада настаје модерна наука. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Tumaralo. рече

Apsurdno je govoriti o pozitivnoj definiciji "nothing".  Jedino je moguće negativno definisiati kao : nebiće, odsustvo bića i slično.

Ne slažem se ali preskočiću jer nije ni važno... a za ono povodom čega sam reagovao mislim da je klip dovoljno razjasnio... da, Dokinsovo objašnjenje je toliko smešno da je autor morao da edituje klip tako da izostavi objašnjenje... a i ovaj duži se prekida kad treba da odgovori na primedbe... no dobro, idemo dalje...

 

Цитат

Reč "ništa" je pseudopojam.

Ta reč je bukvalan prevod reči "nothing" koja je sadržana u pitanju koje su teisti u ovoj emisiji postavili Dokinsu...

 

пре 3 часа, Tumaralo. рече

Kvantna polja, fluktuacije itd nisu "nothnig" već su "something".

Već sam pomenuo tu primedbu, kao i odgovor na istu... ako su kvantna polja o kojima govori Kraus "something" nemaš nikakav osnov da pitaš kako je "something" nastalo iz "nothing".

 

пре 3 часа, Tumaralo. рече

Po teistima nikada nije postojalo "ništa" (postojanje "ništa"  ne može ni formalnologički da stoji) jer postoji Bog koji je po svojoj prirodi večan, uvek je postojao. Po teistima fizički svet je u jednom momentu nastao. Bog ga je stvorio. Tako da fizički svet postoji od jednog određenog momenta dok Bog postoji oduvek. Upravo je nastanak fizičkog sveta jedna od premisa za kosmološki argument za postojanje Boga.

Po atesitima, pošto ne postoji Bog već samo postoji fizički svet, moguće su (na prvi pogled) dve opcije: 1. fizički svet je večan, postoji oduvek 2. fizički svet ima početak.

Postoji i treća koju sam već pominjao... a to je da fizički svet ima početak i da postoji oduvek... jer je vreme deo fizičkog sveta i neodvojivo od fizičkog sveta i besmisleno je pričati o vremenu pre fizičkog sveta...

 

пре 3 часа, Tumaralo. рече

Jer kako nastaju prostor, vreme i materija? Samo iz nečega i to onog nečega koje je izvan prostora, vremena i materije.

Odakle ti takva ideja? Ne znamo da li prostor, vreme i materija nastaju, a pogotovo ne znamo da li nastaju iz nečega što je izvan prostora, vremena i materije... šta više, sam koncept nečega što je izvan prostora i vremena, a postoji je prilično sporan...

 

пре 3 часа, Tumaralo. рече

A kako tradicionalno zovemo ono nešto što je transcedentno i iz čeka nastaje čitav univerzum? :D

Ali iz nekog razloga, valjda zbog određenih prirodnonaučnih uvida (npr. Drugi zakon termodinamike),  preovlađuje shvatanje da svemir ima svoj početak. I to se zovemo Big Bang. Teorija koju je formulisao katolički sveštenik....

E sad, kako ateista ostaje ateista uprkos uverenju da svemir ima svoj početak ... ?

Big Bang model ne postoji zbog drugog zakona termodinamike niti znači da "fizički svet"* ima početak... postoji zato što vidimo kako se prostor-vreme našeg univerzuma širi su svim pravcima, te nije mnogo teško obrnuti "film" unazad i zaključiti da se širi iz jedne tačke... pored toga, razna druga predviđanja ovog modela su se pokazala kao tačna...

* "naš univerzum" što nije nužno isto što i apologetski pojam "fizički svet" u kontekstu u kojem si ga koristio...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Tumaralo. рече

E sad, kako ateista ostaje ateista uprkos uverenju da svemir ima svoj početak ...

Gotovo svi ateisti misle da svemir ima svoj početak.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Zoran Đurović рече

Ниси ово разумео. Бранка има право. Ово је аргумент из Хјума, а тада настаје модерна наука. 

A o tome mastari i Son Kerol, cesto i javno, da su s bigbengom poletele dve strele vremena, u suprotnim smerovima,  i da smo mi u jednoj.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Просечан србенда рече

На пример петиција из 2017. код нас. А скоро је о. Горан и овде објављивао да се у иностранству научници оглашавају и потписују се да не подржавају т.е. Мрзи ме  да тражим сад, ви толико затрпавате тему да је узалудно и писати било шта.

I ko je povodom te peticije i povodom toga što je Goranče objavljivao rekao da je problem što tu ima genetičara, a nema biologa???

Takođe, kako si tu pravno i naučno nepismenu peticiju uspeo da povežeš sa ovim što si napisao:

On 5.3.2019. at 15:10, Просечан србенда рече

А ви се позивате на генетику, а када вас генетичари разобличе да лажете ви онда кажете па нису генетичари биолози :))

Nisi valjda toliko pojeo bunika da smatraš da su tom peticijom neki genetičari razobličili neke laži?

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Avocado рече

Nisi valjda toliko pojeo bunika da smatraš da su tom peticijom neki genetičari razobličili neke laži?

To stanje ne biva samo od bunika, agnostican sam po tom pitanju.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...