Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 17 минута, Zoran Đurović рече

Мени неко преусмеравање. Са тиме се не играм. 

Magare se boji da ne završi na planetu majmuna?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

-Бог ће нас казнити за ово!
-Тебе неће, ти си атеиста.
-Да, али ако грешим, награбусали смо!
Woody Allen

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала Богу, ја сам атеиста.

Луис Буњуел. :smeh1:

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 9.2.2019. at 13:51, grigorije22 рече

Уосталом, уништење или ишчезнуће би за сатану и демоне и тешке грешнике било премија, ничим незаслужена награда.

12:smeha::))12:smeha: Умирем, прота је био легенда! 

Ово је све питање, да ли се ишчезава или претрајава у неком паклу. И шта је горе. Јако леп сценарио за Бога садисту био би: Устаните грешници, видите шта сте пропустили, саће ве побијем! Авокадо, сад ћу да те незаслужено наградим да одеш у небиће! 

Није лепши ни 2: Дигну се сви, па онда грешнике баци на откувавање... а свецима још додатна годурија (задовољство) што могу да гледају грешнике како се чваре! Топи им се срце од милине! 

3 је симпа: Бог их толико воли, да их његова љубав пече, па онда пате и они и Бог што не може да их спаси! 

4 је забаван: Бачи нас у пакао, ми ћемо и од тог пакла да направимо рај! - Бог одредио казну МониЦи Белучи да је Ава препознаје 10 векова! 

Дакле, има свакаквих сценарија, мада се надамо да нећемо упасти у неки од Терзина и његовог сина, попа Горана!:))) 

Смешна је протина идеја: "ничим незаслужена награда". Па Божије награде су незаслужене, не овенчава он наша дела, него своје дарове. Зато смо "залудне слуге". 

- Шалу на страну, Грег не треба да шиљи на осврте о смртности-бесмртности по природи, јер прота Милин је био из другог времена. Није могао да буде добар саговорник, јер га је време прегазило. Добро је размишљао око ТЕ, коју није априори одбацио, јер је допустио да и то може да буде начин на који је Бог стварао свет. Грешка коју је прота направио је у томе што је на неки начин бесмртност везао за природу. То једноставно није тачно. Јер имамо 2 сценарија: 1) или је гравитација недовољно јака, тј. нема довољно материје, па ће свет завршити у космичком зрачењу, или 2) ширење космоса ће се зауставити и кренути уназад, па ћемо опет доћи до сингуларитета. Имамо и трећу могућност, која није научна, а она говори о пререструктурисању света. Преображај по вољи Божијој, односно, успостављање новог начина постојања ОВОГ света, јер: Све ново творим, не означава одрицање Бога од првобитне творевине. Да ли се ту волунтас деи поклапа са законом који је већ записан у створеном, ја не знам. У сваком случају верујем у васкрсење овог света. Само у случају ако воља Божија коинцидира са створеним, можемо да говоримо о бесмртности по природи, или по благодати, како би неко хтео. 

У сваком случају, ништа што је настало није бесмртно по природи. Јер у нашем уму су поистовећени бесмртност и вечност, а то су различити концепти. Вечно је безусловно, док створено може бити бесмртно полазећи од нулте тачке. И опет није бесмртно захваљујући својој природи, него захваљујући ономе ко је ту бесмртност придао тој, по себи, смртној природи. Зато је бесмртност уљез у природу, а не смртност, како мисли прота. 

Добро је да Милин нигде није искористио платонску демонстрацију бесмртности душе, јер би то онда била бесмртност по природи. Он полемише са безумним суботарима и јеховама, и онда користи (невешто, јер није могао читати Аву) аргументе са опела, који за ове несрећнике ништа не значе. Нема смрти. У Богу су сви живи. Јер је Ис васкрсење и живот, и ко верује да он јесте, имаће учешће у том јестању. 

Питање вечности мука је јако проблематично, јер га и Василије Велики одбија. Не само Нисенац. Но, немам времена о томе да пишем. Ја сам један. Питајте попа, он ће вам помоћи...:))        

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Zoran Đurović рече

12:smeha::))12:smeha: Умирем, прота је био легенда! 

Ово је све питање, да ли се ишчезава или претрајава у неком паклу. И шта је горе. Јако леп сценарио за Бога садисту био би: Устаните грешници, видите шта сте пропустили, саће ве побијем! Авокадо, сад ћу да те незаслужено наградим да одеш у небиће! 

Није лепши ни 2: Дигну се сви, па онда грешнике баци на откувавање... а свецима још додатна годурија (задовољство) што могу да гледају грешнике како се чваре! Топи им се срце од милине! 

3 је симпа: Бог их толико воли, да их његова љубав пече, па онда пате и они и Бог што не може да их спаси! 

4 је забаван: Бачи нас у пакао, ми ћемо и од тог пакла да направимо рај! - Бог одредио казну МониЦи Белучи да је Ава препознаје 10 векова! 

Дакле, има свакаквих сценарија, мада се надамо да нећемо упасти у неки од Терзина и његовог сина, попа Горана!:))) 

Смешна је протина идеја: "ничим незаслужена награда". Па Божије награде су незаслужене, не овенчава он наша дела, него своје дарове. Зато смо "залудне слуге". 

- Шалу на страну, Грег не треба да шиљи на осврте о смртности-бесмртности по природи, јер прота Милин је био из другог времена. Није могао да буде добар саговорник, јер га је време прегазило. Добро је размишљао око ТЕ, коју није априори одбацио, јер је допустио да и то може да буде начин на који је Бог стварао свет. Грешка коју је прота направио је у томе што је на неки начин бесмртност везао за природу. То једноставно није тачно. Јер имамо 2 сценарија: 1) или је гравитација недовољно јака, тј. нема довољно материје, па ће свет завршити у космичком зрачењу, или 2) ширење космоса ће се зауставити и кренути уназад, па ћемо опет доћи до сингуларитета. Имамо и трећу могућност, која није научна, а она говори о пререструктурисању света. Преображај по вољи Божијој, односно, успостављање новог начина постојања ОВОГ света, јер: Све ново творим, не означава одрицање Бога од првобитне творевине. Да ли се ту волунтас деи поклапа са законом који је већ записан у створеном, ја не знам. У сваком случају верујем у васкрсење овог света. Само у случају ако воља Божија коинцидира са створеним, можемо да говоримо о бесмртности по природи, или по благодати, како би неко хтео. 

У сваком случају, ништа што је настало није бесмртно по природи. Јер у нашем уму су поистовећени бесмртност и вечност, а то су различити концепти. Вечно је безусловно, док створено може бити бесмртно полазећи од нулте тачке. И опет није бесмртно захваљујући својој природи, него захваљујући ономе ко је ту бесмртност придао тој, по себи, смртној природи. Зато је бесмртност уљез у природу, а не смртност, како мисли прота. 

Добро је да Милин нигде није искористио платонску демонстрацију бесмртности душе, јер би то онда била бесмртност по природи. Он полемише са безумним суботарима и јеховама, и онда користи (невешто, јер није могао читати Аву) аргументе са опела, који за ове несрећнике ништа не значе. Нема смрти. У Богу су сви живи. Јер је Ис васкрсење и живот, и ко верује да он јесте, имаће учешће у том јестању. 

Питање вечности мука је јако проблематично, јер га и Василије Велики одбија. Не само Нисенац. Но, немам времена о томе да пишем. Ја сам један. Питајте попа, он ће вам помоћи...:))        

Pitanje pakla je ono sto me sada mnogo muci. Kako ljudi da se raduju Bogu i vaskrsenju ako ce njihovi bliznji da budu u paklu? Jedini pravi smisao zivota je Bog i zivot vecni, ali i vaskrsenje na zivot vecni i to ne samo ja nego i moji bliznji. Bez toga zivot je totalno besmislen i prazan. Radjas se samo da bi umro i za razliku od beslovesne tvari svestan si svoje prolaznosti i ljudi oko tebe.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Zoran Đurović рече

12:smeha::))12:smeha: Умирем, прота је био легенда! 

Ово је све питање, да ли се ишчезава или претрајава у неком паклу. И шта је горе. Јако леп сценарио за Бога садисту био би: Устаните грешници, видите шта сте пропустили, саће ве побијем! Авокадо, сад ћу да те незаслужено наградим да одеш у небиће! 

Није лепши ни 2: Дигну се сви, па онда грешнике баци на откувавање... а свецима још додатна годурија (задовољство) што могу да гледају грешнике како се чваре! Топи им се срце од милине! 

3 је симпа: Бог их толико воли, да их његова љубав пече, па онда пате и они и Бог што не може да их спаси! 

4 је забаван: Бачи нас у пакао, ми ћемо и од тог пакла да направимо рај! - Бог одредио казну МониЦи Белучи да је Ава препознаје 10 векова! 

Дакле, има свакаквих сценарија, мада се надамо да нећемо упасти у неки од Терзина и његовог сина, попа Горана!:))) 

Смешна је протина идеја: "ничим незаслужена награда". Па Божије награде су незаслужене, не овенчава он наша дела, него своје дарове. Зато смо "залудне слуге". 

- Шалу на страну, Грег не треба да шиљи на осврте о смртности-бесмртности по природи, јер прота Милин је био из другог времена. Није могао да буде добар саговорник, јер га је време прегазило. Добро је размишљао око ТЕ, коју није априори одбацио, јер је допустио да и то може да буде начин на који је Бог стварао свет. Грешка коју је прота направио је у томе што је на неки начин бесмртност везао за природу. То једноставно није тачно. Јер имамо 2 сценарија: 1) или је гравитација недовољно јака, тј. нема довољно материје, па ће свет завршити у космичком зрачењу, или 2) ширење космоса ће се зауставити и кренути уназад, па ћемо опет доћи до сингуларитета. Имамо и трећу могућност, која није научна, а она говори о пререструктурисању света. Преображај по вољи Божијој, односно, успостављање новог начина постојања ОВОГ света, јер: Све ново творим, не означава одрицање Бога од првобитне творевине. Да ли се ту волунтас деи поклапа са законом који је већ записан у створеном, ја не знам. У сваком случају верујем у васкрсење овог света. Само у случају ако воља Божија коинцидира са створеним, можемо да говоримо о бесмртности по природи, или по благодати, како би неко хтео. 

У сваком случају, ништа што је настало није бесмртно по природи. Јер у нашем уму су поистовећени бесмртност и вечност, а то су различити концепти. Вечно је безусловно, док створено може бити бесмртно полазећи од нулте тачке. И опет није бесмртно захваљујући својој природи, него захваљујући ономе ко је ту бесмртност придао тој, по себи, смртној природи. Зато је бесмртност уљез у природу, а не смртност, како мисли прота. 

Добро је да Милин нигде није искористио платонску демонстрацију бесмртности душе, јер би то онда била бесмртност по природи. Он полемише са безумним суботарима и јеховама, и онда користи (невешто, јер није могао читати Аву) аргументе са опела, који за ове несрећнике ништа не значе. Нема смрти. У Богу су сви живи. Јер је Ис васкрсење и живот, и ко верује да он јесте, имаће учешће у том јестању. 

Питање вечности мука је јако проблематично, јер га и Василије Велики одбија. Не само Нисенац. Но, немам времена о томе да пишем. Ја сам један. Питајте попа, он ће вам помоћи...:))        

Код нас преовладава став о бесмрности душе да се одмах оптужује за јерес ко каже другачије. Питам се шта ће нам васкрсење ако нам је бесмртност душе све. Данас сам слушао Вукашиновића на интернету и он каже да не може да се говори о смртности и бесмртности душе већ о смртности и бесмртности човека. Сматрам да не можемо рећи да је душа бесмртна зато што је створена. Кад би рекли да је бесмртна онда би је изједначили са Богом. Флоровски је написао да је тело без душе леш а душа без тела фантом и сматрам да је погрешно одбацивање тела које је ушло у хришћанство претежно у монашким круговима. Потребно је да нове генерације свештеника и теолога проповедају о значају васкрсења. Овако се у литератури на доста места може наћи бесмртност душе на првом месту а васкрсење се ни не помиње.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Рапсоди рече

Хвала Богу, ја сам атеиста.

Луис Буњуел. :smeh1:

Волим да гледам његове филмове. Препоручујем његов "Млечни пут" има доста о теологији. Одличан је и " Дискретни шарм буржоазије" и још неки.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, grigorije22 рече

Pitanje pakla je ono sto me sada mnogo muci. Kako ljudi da se raduju Bogu i vaskrsenju ako ce njihovi bliznji da budu u paklu? Jedini pravi smisao zivota je Bog i zivot vecni, ali i vaskrsenje na zivot vecni i to ne samo ja nego i moji bliznji. Bez toga zivot je totalno besmislen i prazan. Radjas se samo da bi umro i za razliku od beslovesne tvari svestan si svoje prolaznosti i ljudi oko tebe.

То је Кратосов пакао. Бог је створио људе са свешћу да су пролазни да би им умножио бол. 

Ако оставимо мудраце, попут Кратоса и попа Горана, по страни, ти си поставио питање Кохелета. И то је право питање, односно прави увид у ствари. Решење је његово било отворено, да не знамо шта нас чека. 

Из неке новије перспективе имамо Силуана са Атоса, који је патио око својих који се не би спасили, али је добио одговор: Спасићу свакога ко ме је једном призвао; и други: није твоје да мислиш, држи ум у аду и не очајавај. 

Ја ти у свему томе не могу помоћи, као што не могу помоћи себи. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, grigorije22 рече

Pitanje pakla je ono sto me sada mnogo muci. Kako ljudi da se raduju Bogu i vaskrsenju ako ce njihovi bliznji da budu u paklu? Jedini pravi smisao zivota je Bog i zivot vecni, ali i vaskrsenje na zivot vecni i to ne samo ja nego i moji bliznji. Bez toga zivot je totalno besmislen i prazan. Radjas se samo da bi umro i za razliku od beslovesne tvari svestan si svoje prolaznosti i ljudi oko tebe.

Има и ту разних решења код светитеља и теолога. Ако се добро сећам у књизи "Старац Силуан" пише да ће ови спасени заборавити на ове који нису у рају. Ја не знам да ли је тако само преносим један став.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Zoran Đurović рече

То је Кратосов пакао. Бог је створио људе са свешћу да су пролазни да би им умножио бол. 

Ако оставимо мудраце, попут Кратоса и попа Горана, по страни, ти си поставио питање Кохелета. И то је право питање, односно прави увид у ствари. Решење је његово било отворено, да не знамо шта нас чека. 

Из неке новије перспективе имамо Силуана са Атоса, који је патио око својих који се не би спасили, али је добио одговор: Спасићу свакога ко ме је једном призвао; и други: није твоје да мислиш, држи ум у аду и не очајавај. 

Ја ти у свему томе не могу помоћи, као што не могу помоћи себи. 

Ali zato mozemo da citamo molitve za upokojene, da damo da se njihovo ime pominje na liturgiji i da cinimo dela milosrdja za pokoj duse. Crkva tako uci i ima mnogo primera da su mnogi bili izbavljeni iz ada zahvaljujuci ovim zlaganjima bliznjih. Sam apostol Pavle i Jovan Zlatousti kazu da ne placemo kao pagani koji nemaju nadu. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, grigorije22 рече

Ali zato mozemo da citamo molitve za upokojene, da damo da se njihovo ime pominje na liturgiji i da cinimo dela milosrdja za pokoj duse. Crkva tako uci i ima mnogo primera da su mnogi bili izbavljeni iz ada zahvaljujuci ovim zlaganjima bliznjih. Sam apostol Pavle i Jovan Zlatousti kazu da ne placemo kao pagani koji nemaju nadu. 

У овом видео клипу који сам гледао Вукашиновић каже да је пре мислио да нико не може да одбаци Бога али сада када је видео доста људског зла сматра другачије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Жика рече

У овом видео клипу који сам гледао Вукашиновић каже да је пре мислио да нико не може да одбаци Бога али сада када је видео доста људског зла сматра другачије.

Линкуј видео.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Жика рече

Има и ту разних решења код светитеља и теолога. Ако се добро сећам у књизи "Старац Силуан" пише да ће ови спасени заборавити на ове који нису у рају. Ја не знам да ли је тако само преносим један став.

To mu onda dodje kao lobotomiranje. Da li ce onda i Bog da zaboravi one sto su u paklu? Mozda ako se spasi jedan Bog pomiluje i druge zbog toga jednoga. Jer da se jedan pravednik nasao u Sodomu i Gomoru, Bog ih ne bi unistio a znamo kakve su sve gadosti desavale tamo. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...