Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 1 минут, kopitar рече

Nema ništa na pola , onda nebi imao jasnu razliku.

Није реч о томе. Немаш разлику по квалитету, тварни су и људи и анђели, само имаш разлику у квантитету. Ако анђели немају тело, онда немају ни просторну омеђеност, а то може да значи или да су Бог или апстракције, нема треће...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 4 минута, Isusovo magare рече

Nije u tome stvar..nego moraš biti inteligentna da znaš šta sam htjela reći ali ti to nisi..

 

Bla bla bla..po običaju.

ти причала или магарица прдела исто је

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Ivan Marković рече

апстракције,

При томе су и апстракције, према једном решењу које ми се чини најплаузибилније само непотпуни описи конкретних ентитета.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Ivan Marković рече

Није реч о томе. Немаш разлику по квалитету, тварни су и људи и анђели, само имаш разлику у квантитету. Ако анђели немају тело, онда немају ни просторну омеђеност, а то може да значи или да су Бог или апстракције, нема треће...

Nisu Bogovi jer su stvoreni ali su duh kao i Bog.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, kopitar рече

Nisu Bogovi jer su stvoreni ali su duh kao i Bog.

Bog je beskonačni Duh a oni konačni

  • Волим 1

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, kopitar рече

Nisu Bogovi jer su stvoreni ali su duh kao i Bog.

Da, jesu duhovi, ali, ima ono poredjenje od sv.Damaskina (parafraza), ....Bog je jedini bestelesan, covek ima materijalno  telo i andjeli nemaju tvarno telo (kao i covek), ali nisu ni skroz bestelesni , jer je Bog jedini bestelesan, .....znaci, andjeli imaju neko 'telo' i oci su razlicito nazivali 'prirodu' tog andjelskog tela....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, kopitar рече

ali su duh kao i Bog. 

Ништа није као Бог. Између нас и анђела са једне и Бога са друге стране постоји онтолошка провалија. Преко те провалије постављен је дијамантски мост-Христос.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Bokisd рече

 telo i andjeli nemaju tvarno telo

Овде треба бити опрезан. Термини су чудо.Твар значи нешто (с)творено. Све је твар сем Бога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Ivan Marković рече

Ништа није као Бог. Између нас и анђела са једне и Бога са друге стране постоји онтолошка провалија. Преко те провалије постављен је дијамантски мост-Христос.

Anđeli su toliko slični Bogu baš zato što su čisti duh da je Sotona zbog toga pomislio da je jednak u stvari Bogu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, kopitar рече

Anđeli su toliko slični Bogu baš zato što su čisti duh

Не. Анђели и Бог нису у истом скупу/категорији/групи. Зато што се Бог не може сврстати ни у једну групу/категорију/скуп. Немам појма шта ти значи "чист дух". Ја сам у традицији Ареопагита и Паламе највише када су овакве теме у питању. Ако Бога поставиш у хијерархију бића, тако што га прогласиш чистим бићем, врло лако долазиш до рационалистичког богословља и схоластичке Аквинчеве теологије, па до универзалне форме, па на крају до апстракције, па до атеизма...вас су донекле покушавали да извуку Хуго и Ришар од светог Виктора, па Клервојац, па Кузански, али није могло...преовладали су Анселмо Кентерберијски, па Алберт па Тома. Потом није било тешко доћи до Декарта, а остало је историја...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, kopitar рече

da je Sotona zbog toga pomislio da je jednak u stvari Bogu.

Па имаш психичке болеснике који умисле да су Бог. Или се тако понашају, без обзира шта мислили. Сатана је просто полудео од гордости. Нема то никакве везе са његовом наводном сличношћу Богу. Једини који су слични Богу од творевине су људи, али само зато што их је Бог преко Христа усиновио. У том смислу смо виши од анђела. Бог је дошао у телу да би ми били богови по благодати. Па и тако ни у начелу не можемо гледати Суштину Бога Живога. Можемо благовати у Његовим Енергијама.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Ivan Marković рече

Па и тако ни у начелу не можемо гледати Суштину Бога Живога.

ТЈ. не можемо знати "шта" је Он.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Ivan Marković рече

Не. Анђели и Бог нису у истом скупу/категорији/групи. Зато што се Бог не може сврстати ни у једну групу/категорију/скуп. Немам појма шта ти значи "чист дух". Ја сам у традицији Ареопагита и Паламе највише када су овакве теме у питању. Ако Бога поставиш у хијерархију бића, тако што га прогласиш чистим бићем, врло лако долазиш до рационалистичког богословља и схоластичке Аквинчеве теологије, па до универзалне форме, па на крају до апстракције, па до атеизма...вас су донекле покушавали да извуку Хуго и Ришар од светог Виктора, па Клервојац, па Кузански, али није могло...преовладали су Анселмо Кентерберијски, па Алберт па Тома. Потом није било тешко доћи до Декарта, а остало је историја...

Da je sotona bio u toliko jasno nižem skupu u odnosu na Boga nebi mu ni palo na pamet da se pobuni.

Nego što je sličnost bila toliko velika, mogao je i pomisliti da je skoro jednak.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, kopitar рече

Da je sotona bio u toliko jasno nižem skupu u odnosu na Boga nebi mu ni palo na pamet da se pobuni.

Nego što je sličnost bila toliko velika, mogao je i pomisliti da je skoro jednak.

Pomisao je došla iz njegove gordosti a ne iz sličnosti priroda.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...