Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 12 минута, Ivan Marković рече

Види кад нађеш времена да наведеш Теодорита у оригиналу. 

То је опште место у Антиохијаца. Рује нису навели параграф. Свакако ћу гледати да ти нађем оригинал. Лопухин је ово уређивао, а пошто има штампану верзију, овде је дао у овом облику да га не би крали "сналажљиви". Читао сам студију Серђа Зинконеа (његова жена ми предавала латински на постдипломским) о антиохијцима, а он је овде, поред Севера Воикуа највећи шмекер за њих. О свему томе сам писао у једном тексту на ит. Објављен. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 2 часа, Zoran Đurović рече

Нешто што ће те обрадовати; Теодорит Кирски пише да је Бог створио живи свет смртним, 

Теодорит каже и за човека да је створен и смртним и бесмртним. :D

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Ведран* рече

Теодорит каже и за човека да је створен и смртним и бесмртним. :D

Знам да је то рекао Теофил Антиохијски а за њега не знам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Жика рече

Знам да је то рекао Теофил Антиохијски а за њега не знам.

Да експлицитно баш тако каже. То јест ово што кажем није сажетак његових мисли него, по сећању, буквално преношење његове изјаве. :)

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Zoran Đurović рече
1 hour ago, Bokisd рече

Sad, Niski mesozderstvo stavlja posle Potopa, na osnovu Bozije odredbe

Боксит... ти треба да разумеш 1 текст, не да га уклапаш у 100 других на силу. Дакле, Ниски је ставио појаву месождерства за после потопа, јер је човек краљ творевине и било би увредљиво да животиње које му служе, једу месо пре краља. Зато је он то измислио. Јер је то потпуно гратис идеја, која нема везе ни са Писмом ни са биологијом.

Једнако је бесмислена идеја да су буквално "рајски" месождери ждрали траву. Иза тога стоји идеја о светости живота, а ви за метафором посежете само кад вам прдне на памет. И у томе немате никакве систематочности јер сте силеџије Писма

Dobro, ali, da uzmemo ovako u razmatranje.

Recimo, ako je covek kralj tvorevine (sto je ocekivano po prici iz postanja) i ako je kralj pre pada koristio bilje za hranu, onda su ga i zivotinje pratile , zar ne ? Jer, ipak je kralj i boss svega. :D ....  ne ide da kada kralj posti na bilju, zivotinje se izmedju sebe tamane, nego i lav i tigar neka pasu travu , zajedno sa kravama,.... sta fali... :smeh1:

Gde je onda mesozderstvo kod zivotinje pre pada, kada su zivotinje pratile onoga koji po Bogu ima vlast nad njima. U tom smislu, sve dalje, svaka dalja prica je nebitna u odnosu na nasu glavnu pricu oko toga, kakva je priroda zivotinja pre pada coveka i kakvim nacinom su se hranile zivotinje i covek. Sve ostalo posle pada,  su razne interpretacije , mozda je bilo ovako ili onako, nije sporno, svako ce prihvatiti ono sto mu po razumevanju i savesti odgvovara.

Nesto ovako, kako kaze Lopuhin :

"Основываясь на умолчании бытописателя о мясе как предмете пищи, большинство комментаторов полагает, что оно в первое время до потопа или, по крайней мере, грехопадения, не было в употреблении не только у людей, но даже и у животных, среди которых, следовательно, не было хищных птиц и зверей"

Krajnja granica je do pada, sve ostalo , razlicite interpretacije, ovako ili onako.

Zar ne bi mogli tako da gledamo i na misljenje Niskog ili bilo koga drugog svetitelja u vezi mesojedenja. Imamo Boziju odredbu o mesojedenju i koliko vidim mnogi oci je vezuju za pocetak jedenja mesa. Niski je povezao odredbu i sa hanom za zivotinje, takva je njegova interpetacija i misljenje  koje je izveo na osnovu razlicitih parametara u pismu. 

http://bible.optina.ru/old:gen:01:29#lopuxin_ap

Ili, mozda ovakva neka interpretacija od Novacijana :

http://bible.optina.ru/old:gen:01:29#novacian

" Если обратиться, как должно, к началу вещей, окажется, что первой пищей для людей были только древесные семена и плоды. Хлеб вошел в употребление только после грехопадения, причем само расположение человеческого тела указывало на состояние совести. Ибо если невинность людей, собиравших себе пищу с деревьев, побуждала их, еще имевших чистую совесть, тянуться ввысь, то после грехопадения люди добывали себе пищу, только склонясь к земле. Еще позднее вошло в обыкновение есть мясо, ибо благодать Божия в надлежащее время доставляла человеческим потребностям соответствующий род пищи."

Po toj savesti i cistoci zivota ( koju su ljudi imali u raju )  ljudi su se posle pada vremenom opredeljivali za jedenje ili biljne hrane ili mesa. Prepotopni ljudi, koji su bili ..... А Господ рече: Неће се дух мој до века прети с људима, јер су тело;.... ili, kako kaze Isus,.... Јеђаху, пијаху (u vreme Nojevo ).... po savesti vrlo neodgovorni :D, ako nisu mislili o duhovnim stvarima, pa, verovatno su jeli i pili i opijali se i senlucili uz neke gurmanluke i slicno... :pivo:

I, tako imamo i pad i sve sto ide uz njega, ali, i slobodu da razmisljamo kako je dalje isla prica.

 

1 hour ago, Zoran Đurović рече

Мислим да се не љутиш кад ти бестрасно кажем да си глуп? Јер, ко те је слагао да ако је неко светац, да је све то што је такав рекао црвено слово? То је бесмислица. Он је мислилац као и сваки други и критичким испитивањем (оно што ти ниси учио, јер је то занат) се утврђује шта код њега стоји а шта не стоји. Теологија није партијашење или гласање за једину безгрешну СНС! 

Сада се узми у памет, па да не би добијао од мене "глуп", узми да се више концентришеш шта пишеш. И већ сам те опоменуо 2 пута да се речи у загради пишу без фри спејса! Барем ове баналности послушај. 

Pa, sto bih se ljutio, ako moze da se bude bestrasno glup, sta fali. :smeh1:

Slazem se sa ovim oko svetih  (nisi, sada prvi put cujem , nisam obracao paznju, evo, jel' mogu za kraj, da stavim free space ..:D    ).... necu vise .. :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Bokisd рече

Gde je onda mesozderstvo kod zivotinje pre pada,

Само да убацим коску. :)))

Пад је био из Раја. А све је "пре" Раја јер је Рај "осми дан". 

:0205_whistling:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Ведран* рече

Да експлицитно баш тако каже. То јест ово што кажем није сажетак његових мисли него, по сећању, буквално преношење његове изјаве. :)

У ствари Теофил је рекао да није створен ни смртан ни бесмртан ако се добро сећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Жика рече

У ствари Теофил је рекао да није створен ни смртан ни бесмртан ако се добро сећам.

То је баш супер за разбијање коцкастости. :))

Теофил је рекао да није ни смртан ни бесмртан, а Теодорит да је и смртан и бесмртан. :cheesy3:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Ivan Marković рече

Сад прочитах. Дакле, тачно је шта поп каже о томе шта Теодорит мисли. 

Нека си ти попа проверио, јер расколницима не треба веровати. :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Ведран* рече

Нека си ти попа проверио, јер расколницима не треба веровати. :))

Увек га проверавам после једне мувачине са испарењима из некаквих канала и кад је "икономија" превео са "глобализација" Додуше је "глобализација" ставио под наводнике, али је свеједно могло имати ефекта. :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Ivan Marković рече

Увек га проверавам после једне мувачине са испарењима из некаквих канала и кад је "икономија" превео са "глобализација" Додуше је "глобализација" ставио под наводнике, али је свеједно могло имати ефекта. :D

Ја бих икономија превео као уређење. Шта ти мислиш?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Жика рече

Ја бих икономија превео као уређење. Шта ти мислиш?

домострој?

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A be, nije vam ovo neki tamo crkveni forum, smoriste s teologijom... vratite se na evoluciju :D

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...