Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 3 часа, Zoran Đurović рече

Ево како и св. Сава Јањић мудро збори: "Иако је крајње незахвално правити амалгам између науке и вере у овим питањима, јер је немогуће јасно реконструисати еволутивни развој човека, сматрам да није суштински противно нашој вери рећи да је Бог удахнуо дух животни човеколиком бићу које је прошло еволутивни пут од примата, чиме је направљен јасан скок између природног еволутивног развоја и Божанског акта коначног стварања човека као целине тела и душе. О томе је говорио између осталих и А. Каломирос у цитату који сте поменули: „Адам је био еволуцијски узнапредовала животиња, која је у своје најунутарњије битије примила удах Божански, печат Божије иконе (образа), и постала човек….. Када је Господ Бог духнуо у лице Адамово дух животни, тада је еволуцијски узнапредовала животиња постала разумно створење, преображена изнутра и у својим дубинама, али не анатомски већ духовно, благодаћу Духа Светога“. Разлика од строго креационистичког става јесте у томе што овај, хришћански еволуционизам, посматра стварање као динамички процес. Бог приводи из ништавила твар, а потом постепено кроз разне форме обликује милионима година човека из праха земаљског и коначно му удахњује дух животни (Библијски дан, на јеврејском "јом", означава не само дан од 24 часа већ било који временски период). За мене је чудесно како човек рекапитулира својим саставом васцелу творевину јер управо преко човека, односно Христа, сва твар, биљке и животиње улази у вечност".

Мени је овај резон јако близак. 

Jes sam što smrt postoji i pre i nezavisno od bilo kakvog pada čime čitava hrišćanska priča o padu u greh i smrti kao posledici  pada u vodu.Da ne ulazimo sad u to da je Bogu smrt neophodna kao oruđe dok se  mučio tolike milione godina da napravi biće po svom obličiju.Drugo,evolucijsko objašnjenje nastanka čoveka ne obuhvata bilo kakvo udahnjavanja božanstva,već mutiranje mozga kroz generacije i javljanje viših struktura svesti(razuma pre svega) tih nekih prapredaka i čovek je produkt čiste slučajnosti,nasumične promene rasporeda nukleotida.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 7 минута, Кратос рече

Jes sam što smrt postoji i pre i nezavisno od bilo kakvog pada čime čitava hrišćanska priča o padu u greh i smrti kao posledici  pada u vodu.Da ne ulazimo sad u to da je Bogu smrt neophodna kao oruđe dok se  mučio tolike milione godina da napravi biće po svom obličiju.Drugo,evolucijsko objašnjenje nastanka čoveka ne obuhvata bilo kakvo udahnjavanja božanstva,već mutiranje mozga kroz generacije i javljanje viših struktura svesti(razuma pre svega) tih nekih prapredaka i čovek je produkt čiste slučajnosti,nasumične promene rasporeda nukleotida.

Сада ти то лепо објасни о. Сави у кога се стално кунеш, или избриши ово што ти доле стално виси у импресуму. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Zoran Đurović рече

Сада ти то лепо објасни о. Сави у кога се стално кунеш, или избриши ово што ти доле стално виси у импресуму. 

To na njegovoj temi.Ako mi se svidi nečija misao ne znači da mi se sviđa apsolutna svaka.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, Кратос рече

Jes sam što smrt postoji i pre i nezavisno od bilo kakvog pada čime čitava hrišćanska priča o padu u greh i smrti kao posledici  pada u vodu.

Hoćeš ovo da nam ljubazno objasniš?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Hoćeš ovo da nam ljubazno objasniš?

Šta te interesuje?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 47 минута, Кратос рече

čime čitava hrišćanska priča o padu u greh i smrti kao posledici  pada u vodu.

Ne pada u vodu, ali ostaje pitanje - zasto je izabrao evoluciju kao nacin stvaranja ili dolaska do cilja? 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Благовесник рече

Ne pada u vodu, ali ostaje pitanje - zasto je izabrao evoluciju kao nacin stvaranja ili dolaska do cilja? 

Mozda smo mi izabrali evoluciju. ;)

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Благовесник рече

Ne pada u vodu, ali ostaje pitanje - zasto je izabrao evoluciju kao nacin stvaranja ili dolaska do cilja? 

Pa pobili bi se svi da nas 5 milijardi istih čeka Hrista Isusa i Oboženje u narednih nekoliko hiljada godina.

Istrebili  bi se i nazadovali u svemu.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Благовесник рече

Ne pada u vodu, ali ostaje pitanje - zasto je izabrao evoluciju kao nacin stvaranja ili dolaska do cilja? 

Nema posledica greha-smrti.Pad se nije desio.Smrt i greh nisu uljezi i nešto što je unakazilo našu prirodu odbijanjem zajednice sa Tvorcem već su neodvojivi deo iste.To je prosto nespojivo sa onim iz Postanja da dobro beše veoma...

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Кратос рече

Nema posledica greha-smrti.Pad se nije desio.Smrt i greh nisu uljezi i nešto što je unakazilo našu prirodu odbijanjem zajednice sa Tvorcem već su neodvojivi deo iste.To je prosto nespojivo sa onim iz Postanja da dobro beše veoma...

A kako misliš da evolucija pobija pad?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

A kako misliš da evolucija pobija pad?

Bez smrti nema evolucije.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

Bez smrti nema ni vaskrsenja.

Da al to nema veze sa ovim o čemu pričamo,da je smrt postojala i pre nego što je nastao čovek i da je Bog kroz nju stvarao.Šta je pad i koje su njegove posledice?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Recimo ovako da ima mirnog upokojenja telesne smrti a da duhovno budemo u zajednici sa Bogom koji nam posle telesne smrti obećava novu tvar vaskrsnuće kao nebeska tela drugačije neraspadljive prirode bilo bi pada ili ne?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Smrt se poima i kao SVOJSTVO stvorene sustine (prirode). Stvorena priroda  je takva morala biti sve dok ne ostvari zajednicu i sjedinjenje sa vecnim i besmrtnim Bogom tj. nestvorenom sustinom. Jer zajednica podrazumeva SLOBODU slobodnog ulaska (vhoda).

...Ali, ali... Ako imamo  razvijenu empatiju, zapitajmo se, kako Bogu nije zao trenutaka osecaja boli i patnji stvorenja, ni krivih ni duznih, koja su dugo i bolno umirala u medjusobnim istrebljenjima u toku selekcije i evolucije do nastanka coveka? 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...