Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 2 минута, Bokisd рече

Ne mogu da odgovaram obojici odjednom.

...ни да потпишем :)

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 10 минута, Vedran рече

"У ОБЛИКУ" човече! Видиш!

А не "У ЉУДСКОМ ТЕЛУ".

Polako. Tako sam napisao u mom postu. Nista sporno.

Kakvo je tvoje misljenje oko teskta u kome Lot prima dva andjela u ljudskom oblicju i zajedno veceraju presne hlebove ? Ili, o rvanju i borbi Jakova sa andjelom ?

Jeste oblik tela, ali, opet imaju mogucnost ponasanja i delovanja slicno ljudima ? Da li ako kazemo oblik tela, treba da zamisljamo andjele kao neku 'fatamorganu' ili hologram ? Onda imamo problem druge vrste, zar ne ?
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Ne mogu da odgovaram obojici odjednom.

Ne uzimajiu ni funkicje ni govora i fizickog kontakta pa opet vrse takve stvari ? Naveo sam iz 1Moj. 19, 1-3 gde je vidi da je Lot ugostio andjele u ljudskom obliku i da su zejedno jeli hlebove.

Drugo. Kod javljanja tri coveka Avramu, postoje tumacenja otaca o javljanju tri andjela i Hrista i dva andjela. Dakle , oni daju mogucnost andjelima da mogu da krkaju. Jakov se hrvao sa andjelom. Kako se sve to desava. Pa, poslati su od Boga da vrse Njegovu volju. Ako mogu da se pomeraju planine i da se prevazilaze prirodne stvari, tako i ovde.
 

Е видиш сада како пливаш слободним стилом? И Иван ти је рекао да су ти "анђели" били људи. А то "друго" си преписао од Аве, ниси пре чуо за то. Треће, навео сам ти и Јустина Филозофа као ексклузивност у отаца који је негирао да су анђели јели (као и Куран после). Четврто, ви не треба да се закопавате и идете у јереси ако вам се моја интерпретација не свиђа. Ти нам ниси ни из једне догматике изнео да анђели једу или да могу да једу. Пето, кад и стоји написано "анђел" то не мора, а углавном и не значи да је реч о неоплатоничарском анђелу, него о људском бићу. Јер се вели и да смо богови, а нисмо по природи богови. Како када бих ти рекао: Не буди коњ! - а то свакој здраворазумској особи значи да нисам рекао да си животиња коњ, односно по природи коњ, него да имаш оглав и да не можеш да видиш са стране. Да ли ти је сада јасније?

Дакле: анђели могу да једу или не могу, невезано за причу о Авраму (јер се тамо јасно каже да су људи)? Гукни, голубе? - Не мислим да си птица, као што не мислим ни да те добродушност краси у преносном смислу. Одговори у контексту мог питања а не у контексту контеста у коме се контекстуализује твоје "мишљење".     

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Bokisd рече

Polako. Tako sam napisao u mom postu. Nista sporno.

Ово све што ми расправљамо јесте само зато што се нама указало, појавило, причињело да ти причаш нешто друго. А ти си све већ рекао, а ми то ништа не виђесмо. Видиш ли ти какви смо ми слепци. 

Сад и за нас мораш још 10 Ave Maria gratia plena, Dominus tecum...

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Iako stojim na gledistu o.Zorana i Vedrana, Bokisd na neki nacin ima pravo sto insistira na svojim stavovima jer to je zaista tako kroz predanje vjerovano sto se tice tih andjeoskih pojava ma uopste te interakcije duhovnog sa materijalnim svijetom. 

Evo ovako ako strogo glede insistiramo da andjeli ne mogu da jedu jer nemaju ljudska tijela, javljaju se samo u prividnim oblicima, onda i Gavrilo nije mogao da govori sa Marijom, i nije mogao da proizvodi zvuk govora jer i zato je potrebno nepce i strujanje vazduha, sto onda ispada da se Mariji javio neki covjek kao glasnik. Dakle ovo nesto na cemu bokisd insistira je nesto kao u filmu avatar. Andjeo ma sta god da je, kada se javlja javlja se privremeno inkarniran u ljudsko tijelo od krvi i mesa. Otkud to tijelo pa eto Bog ga stvorio samo za taj momenat, i onda ce ga odbaciti kad zavrsi svoju misiju. Ili u kranjem slucaju, Bog koji salje andjele koji su duhovnim silom bozijom nadilaze sve prirodne zakone i moze im se i kao duhovni da krkaju i rade sta hoce. 

Mislim bicu kratak i sablaznjiv, meni su takve price o interakciji duhovnog i materijalnog svijeta bizarne. Mi sa materijalne strane nemamo nikakav uvid u to kakav je duhovni svijet,a duhovni svijet moze nas da posmatra, kako hoce i kad hoce. Mi ne mozemo uskociti ni na momenat tamo, a oni mogu kad ih Bog posalje i to ne samo da mogu nego kao duhovni mogu da rade sta hoce u ovom materijalnom svijetu za njih ne vaze nikakvi zakoni. Ovo se narocito odnosi na demone koji nema sta ne mogu da urade kako im ljudska masta dozvoli. A najbizranije mi je kad neko krene da trucka o duhovnom kao nekoj "tananoj tvari"...mislim. Ali ajde kome se da zamajavati s tim neka mu, 

  • Волим 1

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не разумем Бокија. Час пише једно, час друго, а текстове светитеља који су постављени игнорише. Расправа са њим није лака. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Justin Waters рече

Andjeo ma sta god da je, kada se javlja javlja se privremeno inkarniran u ljudsko tijelo od krvi i mesa.

Јуначки (не мислим као јунац, него као херој) си га лупио! Тако се поставља и легитимна двојба да је можда Гаврило оплодио Марију?... А таква хула... 

Да ли би навео једно место из отаца, пошто у Писму га нема, да се анђели оваплоћују па макар и на моменат? - За казну пости ову седмицу на води!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Zoran Đurović рече

Јуначки (не мислим као јунац, него као херој) си га лупио! Тако се поставља и легитимна двојба да је можда Гаврило оплодио Марију?... А таква хула... 

Да ли би навео једно место из отаца, пошто у Писму га нема, да се анђели оваплоћују па макар и на моменат? - За казну пости ову седмицу на води!

To ja ne tvrdim, vec pokusavam da razlozim bokisd-ovo misljenje. I sto sad spominjes Mariju i oplodjavanje kad to nema veze s raspravom? 

  • Волим 1

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Justin Waters рече

Evo ovako ako strogo glede insistiramo da andjeli ne mogu da jedu jer nemaju ljudska tijela, javljaju se samo u prividnim oblicima,

Ја не бих овако формулисао "у привидним облицима". Они се јављају на начин који је нама пријемчив. И даље од тога не идем у разлагању како то бива. Мени се анђели нису јављали, и не усуђујем се о томе да детаљишем. 

пре 5 минута, Justin Waters рече

a i Gavrilo nije mogao da govori sa Marijom, i nije mogao da proizvodi zvuk govora jer i zato je potrebno nepce i strujanje vazduha, sto onda ispada da se Mariji javio neki covjek kao glasnik.

Ово уопште не следи из претходног. А нарочито не зато што ми не знамо какав је тај говор ангела. Одакле ти закључак да је потребно непце и струјање ваздуха да би ангео говорио са Дјевом? Опет ово ја никако не бих разрађивао у детаље. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Zoran Đurović рече

За казну пости ову седмицу на води!

Немо Аво! :)

Разреши му четвртак на уље!

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Vedran рече

Ово уопште не следи из претходног. А нарочито не зато што ми не знамо какав је тај говор ангела. Одакле ти закључак да је потребно непце и струјање ваздуха да би ангео говорио са Дјевом? Опет ово ја никако не бих разрађивао у детаље.

Otkud mi zakljucak, zato sto je govor kojeg mi cujemo strujanje vazduha, dakle Marija je ili govorila s njim kao covjek s covjekom, ili je onda imala neki viziju u kojoj je cula glasove u glavi i samo odgovarala na njih. A neko da je stajao u toj prostoriji dakle vidio bi je kako sama sa sobom prica. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Justin Waters рече

Marija je ili govorila s njim kao covjek s covjekom, ili je onda imala neki viziju u kojoj je cula glasove u glavi i samo odgovarala na njih. A neko da je stajao u toj prostoriji dakle vidio bi je kako sama sa sobom prica. 

Знаш ли ти одговор на ово?

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Justin Waters рече

Iako stojim na gledistu o.Zorana i Vedrana, Bokisd na neki nacin ima pravo sto insistira na svojim stavovima jer to je zaista tako kroz predanje vjerovano sto se tice tih andjeoskih pojava ma uopste te interakcije duhovnog sa materijalnim svijetom.

Evo ovako ako strogo glede insistiramo da andjeli ne mogu da jedu jer nemaju ljudska tijela, javljaju se samo u prividnim oblicima, onda i Gavrilo nije mogao da govori sa Marijom, i nije mogao da proizvodi zvuk govora jer i zato je potrebno nepce i strujanje vazduha, sto onda ispada da se Mariji javio neki covjek kao glasnik. Dakle ovo nesto na cemu bokisd insistira je nesto kao u filmu avatar. Andjeo ma sta god da je, kada se javlja javlja se privremeno inkarniran u ljudsko tijelo od krvi i mesa. Otkud to tijelo pa eto Bog ga stvorio samo za taj momenat, i onda ce ga odbaciti kad zavrsi svoju misiju. Ili u kranjem slucaju, Bog koji salje andjele koji su duhovnim silom bozijom nadilaze sve prirodne zakone i moze im se i kao duhovni da krkaju i rade sta hoce.

Mislim bicu kratak i sablaznjiv, meni su takve price o interakciji duhovnog i materijalnog svijeta bizarne. Mi sa materijalne strane nemamo nikakav uvid u to kakav je duhovni svijet,a duhovni svijet moze nas da posmatra, kako hoce i kad hoce. Mi ne mozemo uskociti ni na momenat tamo, a oni mogu kad ih Bog posalje i to ne samo da mogu nego kao duhovni mogu da rade sta hoce u ovom materijalnom svijetu za njih ne vaze nikakvi zakoni. Ovo se narocito odnosi na demone koji nema sta ne mogu da urade kako im ljudska masta dozvoli. A najbizranije mi je kad neko krene da trucka o duhovnom kao nekoj "tananoj tvari"...mislim. Ali ajde kome se da zamajavati s tim neka mu,

Jasno ko' dan. Nema ovde neka velika filosofija. Tako i ja pricam. Hvala ti na iskrenosti i objektivnosti. Imali smo i ti i ja dosta sporova, i zbog toga si sada poakzao veliko intelektualno postenje.

Svaka cast. :ok:


 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...