Jump to content

Председник Америке, Доналд Џ Трамп

Оцени ову тему


RYLAH

Препоручена порука

пре 12 минута, Justin Waters рече

da li je divlji zapad bio sigurno mjesto? Ne bih rekao. 

"Дивљи запад" је у ствари био изузетно досадно место где се скоро никад ништа није дешавало.

Ако занемаримо каубојске филмове...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.7k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Grizzly Adams

    1009

  • Аурор

    2184

  • cloudking

    1021

  • Avocado

    956

Популарни дани

Управо сада, Grizzly Adams рече

Па то није регулација него иновација.

Kad ti covek napravi argument za libertarijanizam. 
A pazi foru, moze saobracaj bez znakova, al da ljudi grade dobre puteve bez drzave - e to ne moze nikako. :D:D 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Млађони рече

Kad ti covek napravi argument za libertarijanizam. 
A pazi foru, moze saobracaj bez znakova, al da ljudi grade dobre puteve bez drzave - e to ne moze nikako. :D:D 

Поменух већ негде чини ми се, има у Штутгарту један велики Мерцедесов музеј аутомобилизма. Идем тако и читам како је све то почело и настало, шокирао сам се... У позитивном смислу.

Све су то направили људи спонтано и слободно без икаквог уплитања државе, то доба је доста слично са развојем електронике и компјутера данас. Били су читав век испред свега, тако да држава уопште није знала ни стизала да смета.

Саобраћајни знаци и конвенције настали су у (наравно приватним) ауто-клубовима. Ништа држава са тим није имала, само је касније "кодификовала" ствари које су слободни људи измислили и користили.

И наравно опалила казне и насилно спровођење...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Grizzly Adams рече

Поменух већ негде чини ми се, има у Штутгарту један велики Мерцедесов музеј аутомобилизма. Идем тако и читам како је све то почело и настало, шокирао сам се... У позитивном смислу.

Све су то направили људи спонтано и слободно без икаквог уплитања државе, то доба је доста слично са развојем електронике и компјутера данас. Били су читав век испред свега, тако да држава уопште није знала ни стизала да смета.

Саобраћајни знаци и конвенције настали су у (наравно приватним) ауто-клубовима. Ништа држава са тим није имала, само је касније "кодификовала" ствари које су слободни људи измислили и користили.

И наравно опалила казне и насилно спровођење...

Mnogo se (pozitivne a lazne)propagande siri o uticaju drzave u regulisanju drustva i drustvenih odnosa. 
Skoro sve pravne norme su nastale kao obicajno pravo, od svojine ugovora preko svega ostalog. 
Eto za saobracajne znake pojma nisam imao. 

Jednostavno nase skole i televizije nam svima pune glavu da je sve to izmislio neki politicar ili birokrata neka vlast. 

Ovde na forumu moze da vidimo koliko ti mitovi opstaju i medju jako obrazovanim ljudima koji bi trebalo da znaju bolje. 
 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Grizzly Adams рече

Па то није регулација него иновација.

To jeste inovacija, ali ujedno i regulacija gdje se vozila kontrolisano prisiljavaju da uspore i onda kontrolisano prisiljavaju da se drze propisanog kretanja unutar raskrsnice jer, za kretanje unutar kruzne raskrsnice postoje pravila. Raskrsnica koja nema nikakve regulacije saobracaja je ona obicna krstasta bez semafora, bez vertikalne i horizontalne signalizacije gdje vozac mora ali i ne mora da uspori radi sopstvene bezbjednosti kako bi produzio zeljenim smjerom. Doduse ni ovo nije bez regulacije, ali ona se vise ogleda samo u pisanom pravilu da propustas vozilo koje ti dolazi sa desne strane. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Млађони рече

Kad ti covek napravi argument za libertarijanizam. 
A pazi foru, moze saobracaj bez znakova, al da ljudi grade dobre puteve bez drzave - e to ne moze nikako. :D:D 

Moze saobracaj bez znakova, nista sporno, samo sto je takav saobracaj manje efikasan od saobracaja sa znakovima. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Grizzly Adams рече

Поменух већ негде чини ми се, има у Штутгарту један велики Мерцедесов музеј аутомобилизма. Идем тако и читам како је све то почело и настало, шокирао сам се... У позитивном смислу.

Све су то направили људи спонтано и слободно без икаквог уплитања државе, то доба је доста слично са развојем електронике и компјутера данас. Били су читав век испред свега, тако да држава уопште није знала ни стизала да смета.

Саобраћајни знаци и конвенције настали су у (наравно приватним) ауто-клубовима. Ништа држава са тим није имала, само је касније "кодификовала" ствари које су слободни људи измислили и користили.

Што је ирелеватно. Јер нико никада од учесника у овим нашим дискусијама није рекао да је држава измислила неке сјајне прописе и да је паметнија од приватника или стручњака. Држава и треба да ради само то што си написао - да кодификује прописе до којих су дошли људи који се баве аутомобилима и саобраћајем и да се побрине да се ти прописи поштују од стране свих учесника. У супротном бисмо имали хиљаде различитих прописа и варијација на тему и било би јако непрактично. Али не бих даље да дискутујем о томе, јер се све своди на магичну саморегулацију и libertaliens који за десет дана изграде аутопут.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Млађони рече

Mnogo se (pozitivne a lazne)propagande siri o uticaju drzave u regulisanju drustva i drustvenih odnosa. 
Skoro sve pravne norme su nastale kao obicajno pravo, od svojine ugovora preko svega ostalog. 
Eto za saobracajne znake pojma nisam imao. 

Jednostavno nase skole i televizije nam svima pune glavu da je sve to izmislio neki politicar ili birokrata neka vlast. 

Ovde na forumu moze da vidimo koliko ti mitovi opstaju i medju jako obrazovanim ljudima koji bi trebalo da znaju bolje.

Бирократе су апсолутно неспособни да смисле било шта корисно. Они само кодификују нека корисна правила која спонтано настану међу људима и мало или мало више их покваре. Сва правила која сами "смисле" по правилу су екстремно штетна.

Кад то схватиш, све даље је јасно.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Justin Waters рече

Moze saobracaj bez znakova, nista sporno, samo sto je takav saobracaj manje efikasan od saobracaja sa znakovima. 

Nikakav problem. Samo ako pratimo zakone ekonomije, puteve koje gradi drzava su manje efikasni od puteva koje bi gradilo trziste. 

Posto trziste, a ne drzava - najbolje alocira resurse. 

 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А нарочито је занимљиво како се пореди време када су (прилично споре) аутомобиле имали само богаташи и хобисти са временом кад сиромашне породице имају један ауто, а многе породице имају два и више и скоро сваки ауто може да извуче бар 120 km/h. То је заиста готово немогуће саморегулисати, а да не буде поприлично хаотично.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Grizzly Adams рече

Па није ирелеватно, то је веома битно разумети. Као што написах изнад.

Слажем се, али мислим да то сви у дискусији разумеју. Justin Waters није државни службеник и бирократа, него добар инжењер који је радио и ради у озбиљним приватним компанијама. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Млађони рече

Nikakav problem. Samo ako pratimo zakone ekonomije, puteve koje gradi drzava su manje efikasni od puteva koje bi gradilo trziste. 
Posto trziste, a ne drzava - najbolje alocira resurse. 

Drzava ne gradi puteve, vec privatnici. Moze li se ovo skapirati? Osim toga, sta su to efikasni putevi u odnosu na ne efikasne? Zivo me zanima. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Juanito рече

То је заиста готово немогуће саморегулисати, а да не буде поприлично хаотично.

Па не слажем се, али претерах са форумашењем данас. :)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Justin Waters рече

Drzava ne gradi puteve, vec privatnici. Moze li se ovo skapirati? Osim toga, sta su to efikasni putevi u odnosu na ne efikasne? Zivo me zanima. 

Oni stavljaju asfalt, ali drzava uzima pare, daje im pare, odredjuje koji ce privatnik da gradi, odakle dokle ce da ide put i to uglavnom ima veze sa time odakle ti dolaze glasovi. 

Ali ajde da se rpavimo ludi da to nisi razumeo... posto "privatnici grade puteve" to jest stavljaju asfalt. 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...