Jump to content

Председник Америке, Доналд Џ Трамп

Оцени ову тему


RYLAH

Препоручена порука

пре 9 минута, Млађони рече

Oni stavljaju asfalt, ali drzava uzima pare, daje im pare, odredjuje koji ce privatnik da gradi, odakle dokle ce da ide put

И зато се сваки пут гради дупло дуже него што је потребно, кошта три пута више него што би требало и десет пута је слабијег квалитета него што би иначе био.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.7k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Grizzly Adams

    1009

  • Аурор

    2184

  • cloudking

    1021

  • Avocado

    956

Популарни дани

пре 22 минута, Млађони рече

Oni stavljaju asfalt, ali drzava uzima pare, daje im pare, odredjuje koji ce privatnik da gradi, odakle dokle ce da ide put i to uglavnom ima veze sa time odakle ti dolaze glasovi.

Ali ajde da se rpavimo ludi da to nisi razumeo... posto "privatnici grade puteve" to jest stavljaju asfalt. 

Oni ne stavljaju samo pare vec i odredjuju kuda ce trasa u uzem koridoru ici sa najpovoljnije ekonomske tacke a da ispunjava inzenjerske standarde. Daje im pare sto nije nista sporno, jer autoputevi kostaju stotine miliona dolara sto nijedan privatnik nema mogucnost da finansira niti ima interes, i ne odredjuje ko ce da gradi, jer tender za izgradnju auto-puta prolazi proces javne nabavke tako da se firme takmice. Odakle dokle ce ici nema veze sa glasovima, vec sa spajanjem regija i gradova kako bi se omogucilo laka razmjena dobara. Dakle u osnovi autoputevi spajaju vece gradove i  usput se kace na saobracjana cvorista manjih gradova, a sve to je definisano dokumentom koji se zove prostorni-plan i koji naravno pravi drzava. 

Inace slabo ja to mogu razumjeti. Nauci jednog gradjevinskog inzenjera koji je trenutno dio tima koji radi tehnicku studiju za jadransko - jonski auto-put kroz Bosnu i Hercegovinu. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Grizzly Adams рече

И зато се сваки пут гради дупло дуже него што је потребно, кошта три пута више него што би требало и десет пута је слабијег квалитета него што би иначе био.

Glupost. Autoputevi u Republici Srpskoj su odlicno uradjeni i rade se vrlo brzo s obzirom na generalne probleme u drzavi, kao i oko eksproprijacije koja je vrlo tipicna za nase podnevlje jer su privatne parcele rastrkane i ima ih svuda. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Justin Waters рече

Oni ne stavljaju samo pare vec i odredjuju kuda ce trasa u uzem koridoru ici sa najpovoljnije ekonomske tacke a da ispunjava inzenjerske standarde. Daje im pare sto nije nista sporno, jer autoputevi kostaju stotine miliona dolara sto nijedan privatnik nema mogucnost da finansira niti ima interes, i ne odredjuje ko ce da gradi, jer tender za izgradnju auto-puta prolazi proces javne nabavke tako da se firme takmice. Odakle dokle ce ici nema veze sa glasovima, vec sa spajanjem regija i gradova kako bi se omogucilo laka razmjena dobara. Dakle u osnovi autoputevi spajaju vece gradove i  usput se kace na saobracjana cvorista manjih gradova, a sve to je definisano dokumentom koji se zove prostorni-plan i koji naravno pravi drzava. 

Ne ne mogu razumjeti. Nauci jednog gradjevinskog inzenjera koji je trenutno dio tima koji radi tehnicku studiju za jadransko - jonski auto-put kroz Bosnu i Hercegovinu. 

 

Da privatnici nisu izgradili dobar deo zeleznicke mreze u americi pa i da ti poverujem. 

A takodje postoje privatna naselja gde su sve puteve izgradili privatnici. 

Ne pije mi vodu ta tvoja propaganda. Ima primera koji svedoce suprotno. 

Problem je sto drzava tu drzi monopol pa je jako tesko da privatnik uopste dobije dozvolu da gradi put. 
Takodje drzava dobro "reze" privatnike, i ocenjuje im veliki deo zarada i time ih demotivise na druge stvari, pa i na ulaganje u infrastrukturu. 




jer tender za izgradnju auto-puta prolazi proces javne nabavke tako da se firme takmice. 



Kad bi to radilo tako u praksi. Posebno ne u Srbiji.

 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Justin Waters рече

Autoputevi u Republici Srpskoj su odlicno uradjeni

"Одлично" у односу на шта?

И онај бели лебац у СФРЈ је био "одличан" у односу на гладовање, али кад смо добили приватне пекаре сад имамо хиљаду различитих врста хлеба са којима не може ни да се упореди. То је неки феномен да кад држава нешто "обезбеђује" људи не виде уопште да може боље.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Млађони рече

Da privatnici nisu izgradili dobar deo zeleznicke mreze u americi pa i da ti poverujem. 

A takodje postoje privatna naselja gde su sve puteve izgradili privatnici. 

Ne pije mi vodu ta tvoja propaganda. Ima primera koji svedoce suprotno. 

Problem je sto drzava tu drzi monopol pa je jako tesko da privatnik uopste dobije dozvolu da gradi put. 

Ma daj manite se vise te zeljeznicke mreze u SAD u 19 vijeku. To je smjehotresno, pozivate se na zeljeznicu koja je izgradjena u njenim samim pocecim. Amerikanci u zeljeznickom saobracaju zaostaju poprilicno u odnosu na ostatak svijeta, narocito Kinu gdje se zeljeznice grade finansiranje od strane drzave. Ameri su sto se tice brzih pruga u srednjem vijeku https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_high-speed_railway_lines

Ja uopste ne govorim propagandu, vec tehnicke detalje struke koja je vama naravno nepoznata. A sto se tice monopola, da jedna privatna firma preuzme snabdjevanje vodom za citav jedna grad i prakticki dobije monopol, to vam ne bi smetalo? Ili da jedan privatnik posjeduje neki put koji zbog konfiguracije terena od tacke A do tacke B moze ici samo jednim nacinom, to vam ne bi bio monopol? Ili da privatnik posjeduje jadransko more, i onda naplacuje "jadranarinu" svim brodovima koji se krecu, to vam ne bi bio monopol? Koliko samo licemjerja mogu da istresem iz vasih gaca ne bi stalo ni u Britanica enciklopediju. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Grizzly Adams рече

"Одлично" у односу на шта?

И онај бели лебац у СФРЈ је био "одличан" у односу на гладовање, али кад смо добили приватне пекаре сад имамо хиљаду различитих врста хлеба са којима не може ни да се упореди. То је неки феномен да кад држава нешто "обезбеђује" људи не виде уопште да може боље.

U odnosu na tehnicka pravila struke i sve zakonske propise. 

Oni nisu jedino dobri u odnosu na neke "kvantne puteve sa elektromagnentim ubrzanjem" koje bi privatnik napravio samo da mu nije regulacije. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Justin Waters рече

U odnosu na tehnicka pravila struke i sve zakonske propise. 

И ја сам одличан у односу на правила која сам себи поставим.

пре 1 минут, Justin Waters рече

Oni nisu jedino dobri u odnosu na neke "kvantne puteve sa elektromagnentim ubrzanjem" koje bi privatnik napravio samo da mu nije regulacije. 

Управо тако, само без сарказма.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Justin Waters рече

Ma daj manite se vise te zeljeznicke mreze u SAD u 19 vijeku. To je smjehotresno, pozivate se na zeljeznicu koja je izgradjena u njenim samim pocecim.

 

Znaci damo ti argument da privatnici mogu da imaju interes da prave infrastrukturu i ti mi na to odgovaras "mante me sa tim"

Nema potrebe da pricamo dalje...ali ajd da odgovorim

Amerikanci u zeljeznickom saobracaju zaostaju poprilicno u odnosu na ostatak svijeta, narocito Kinu gdje se zeljeznice grade finansiranje od strane drzave. Ameri su sto se tice brzih pruga u srednjem vijeku 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_high-speed_railway_lines.



Pa sta? Mislim kakve to veze ima sa nasom diskusijom? Sto sada poredimo ko ima trenutno bolju zeleznicu?

Ja sam ti naveo argument da su gluposti da privatnici nemaju interesa da grade infrastrukturu. Ne znam sto skrees sa toga, jednostavno kazi - ok pogresio sam, privatnicii mogu da imaju interesa i para da grade zeleznice i puteve.

Ja uopste ne govorim propaganadu, vec tehnicke detalje struke koja je vama naravno nepoznata. 



To da privatnici nemaju motivacije i para da grade stvari - nisu tehnicki detalji struke. Nikakve veze sa tvojom strukom nemaju. 

 

A sto se tice monopola, da jedna privatna firma preuzme snabdjevanje vodom za citav jedna grad i prakticki dobije monopol, to vam ne bi smetalo? 



Kako mali perica zamislja slobodno trziste. Naravno da bi mi smetalo, samo sto toga nece biti. Uvek kada nesto liberalizujes dobijes konkurenciju. Kako bi se tacno konkurencija odigrala ne znam i ne mogu da zamisli. Ali po dosadasnjem iskustvu i zakonima ekonomije - znamo da bi se odigrala i stvorila.

Naprimer, ja imam bunar. Eto jedan primer, ljudi bi krenuli da se osamostaljuju i krenuli da grade svoje izvore vode. 








 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Grizzly Adams рече

И ја сам одличан у односу на правила која сам себи поставим.

To nisu pravila koja ljudi sami sebi postave vec prvo i najvaznije kad se pravi put, treba savladati fizku. 

пре 7 минута, Grizzly Adams рече

Управо тако, само без сарказма.

Zudim od zelje da cujem vec jednom kako bi taj put koga bi napravio privatnik na svoju inicijativu, bez bilo kakvog odnosa s drzavom, zakonima i pravilima struke bio u odnosu na to kako se sada putevi rade u citavom svijetu. Adje molim te u kratim crtama. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Justin Waters рече

Amerikanci u zeljeznickom saobracaju zaostaju poprilicno u odnosu na ostatak svijeta, narocito Kinu gdje se zeljeznice grade finansiranje od strane drzave. Ameri su sto se tice brzih pruga u srednjem vijeku https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_high-speed_railway_lines

Нормално, зато што никоме у нромалном свету не требају "брзе пруге" - јер свако има ауто. А ако иде негде даље, путује авионом.

Железница је пре свега корисна за превоз одређених врста роба, па је развијена у складу са тим.

То је само још један аргумент против државе - развијају непотребне ствари и погрешно усмеравају ресурсе.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Justin Waters рече

To nisu pravila koja ljudi sami sebi postave vec prvo i najvaznije kad se pravi put, treba savladati fizku. 

А ми никад не би савладали физку без оног ћате у општини што удара печат... а ту ради зато што је имао кеца из физике...

пре 2 минута, Justin Waters рече

Zudim od zelje da cujem vec jednom kako bi taj put koga bi napravio privatnik na svoju inicijativu, bez bilo kakvog odnosa s drzavom, zakonima i pravilima struke bio u odnosu na to kako se sada putevi rade u citavom svijetu. Adje molim te u kratim crtama. 

И ја жудим од жеље да то видим, само треба прво државу да макнемо одатле. Јер онда би већ имали овакве ствари:

 

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Justin Waters рече

Zudim od zelje da cujem vec jednom kako bi taj put koga bi napravio privatnik na svoju inicijativu, bez bilo kakvog odnosa s drzavom, zakonima i pravilima struke bio u odnosu na to kako se sada putevi rade u citavom svijetu. Adje molim te u kratim crtama. 

Odakle to on moze da zna? 
Kad nemas slobodno trziste ne mozes da pretpostavis rezultate istog. 

problem je sto slobodno trziste radi odlican posao svud, i ti to znas.. i onda dodju putevi... i ti zaboravis sve sto znas o slobodnom trzistu. Od jednom mislis da zakoni ekonomije ne vaze, da je tu drzava neophodna da alocira resurse itd. 

 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

razmisljam se covece, zamisli da je neko adama smita pitao... kakve ce stvari ta tvoja nevidljiva ruka da izmisli... a sve i svasta iznedrilo...

 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Grizzly Adams рече

Нормално, зато што никоме у нромалном свету не требају "брзе пруге" - јер свако има ауто. А ако иде негде даље, путује авионом.

Железница је пре свега корисна за превоз одређених врста роба, па је развијена у складу са тим.

То је само још један аргумент против државе - развијају непотребне ствари и погрешно усмеравају ресурсе.

Ko kaze da ne treba? Recimo da iz Njujorka putujes u Filadelfiju. Avionom je prekratko da bi let postojao. Autom ne zelis jer ides recimo u posjetu roditeljima koji zive vrlo blizu zeljeznicke stanice, a htjeo bi izbjeci saobracajne guzve na prilazima gradu. Ili recimo ako si poslovan covjek pa cesto putujes na toj relaciji, i treba da malo kuckas na laptopu i odgovaras klijentima, to neces moci sigurno u autu, aviona nemas, voz je odlican nacin. Dalje, ako su u pitanju brze pruge koje mogu da obzebjede brzine i do 300- 400 km na sat. Nijedan auto ne moze da bude pogodan kada se radi o putovanjima na duzim relacijama ako je nekome stalo do ustede u vremenu. Takodjer ljudi koji rade naporne poslove, i putuju u drugi grad, lakse ce podnositi put ako putuju vozom, umjesto umorni autom. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...