Jump to content

Председник Америке, Доналд Џ Трамп

Оцени ову тему


RYLAH

Препоручена порука

пре 7 минута, Avocado рече

Pa ono, pametan čovek može svašta da mi odgovori na onu poruku... u kojoj inače nema ni pomena o tome da su Konfederacija i ustaše jednaki...

Neko ko nije baš toliko pametan može da mi zameri i nešto što u poruci uopšte ne piše... :) to je svakako lakše...

Pa i paralele su prilično dubiozne, koliko god ja ne bio baš toliko pametan.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.7k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Grizzly Adams

    1009

  • Аурор

    2184

  • cloudking

    1021

  • Avocado

    956

Популарни дани

пре 4 минута, Grizzly Adams рече

Па и мени се учинило да је мало "претерано", ал` ајде..

Али је зато поређење, а некад и изједначавање савремених социјал демократа и ЕУ бирократа са СССР-ом скроз ОК. :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Juanito рече

Али је зато изједначавање савремених социјал демократа и ЕУ бирократа са СССР-ом скроз ОК. :smeh1:

Конфедерација није била идеолошка творевина. Социјал демократе само упозоравам да ће њихове идеје у крајњој инстанци довести до истих резултата као и у СССР. Јер су исте као и идеје оснивача СССР. 1 - 1 = 0. :)

Једина идеологија Конфедерације била је да се одвоје од САД и гледају своја посла.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Аурор рече

Pa i paralele su prilično dubiozne, koliko god ja ne bio baš toliko pametan.

Šta je dubiozno ili netačno u paraleli? Sve potpuno tačno... obe su vojske poražene... obe su se borile za problematične ideološke/političke sisteme... za fascinaciju sa obe vojske i njihovim generalima će oni koji se prave pristojni reći da je čisto istorijska i patriotska fascinacija i nema veze sa problematičnim idejama... dok će oni slobodnijeg jezika tj. otvoreni nacoši sasvim otvoreno reći zbog čega su fascinirani istim...

Jedino ako nećeš da tvrdiš da zato što je genocid nesporno gori od robovlasništva, onda je slavnjenje genocidnih kretena ružno, a slavljenje robovlasničkih kretena je sasvim ok???

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Grizzly Adams рече

Једина идеологија Конфедерације била је да се одвоје од САД и гледају своја посла.

... i svoje robove...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Аурор рече

Pa i paralele su prilično dubiozne, koliko god ja ne bio baš toliko pametan.

Ako si za nesto strucan onda je to za povlacenje nepostojecih paralale i stavljanje nebuloznih znakova jednakosti :)

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Avocado рече

... i svoje robove...

Робовласништво није било последица неке малигне идеологије, него историјска реалност у целом свету вековима и миленијумима пре тога. Која је полако бивала превазиђена и нестајала сама од себе...

Да не понављамо да узроци Грађанског рата нису имали никакве везе са робовласништвом.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Grizzly Adams рече

Да не понављамо да узроци Грађанског рата нису имали никакве везе са робовласништвом.

Ma naravno... samo su države u kojima je robovlasništvo bilo dozvoljeno odjednom skapirale da ne žele da budu u Federaciji koja će zabraniti robovlasništvo, kad je na izborima pobedio predsednik sa tom platformom... niđe veze sa robovlasništvom...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Grizzly Adams рече

Да не понављамо да узроци Грађанског рата нису имали никакве везе са робовласништвом

 

Pa ne mozemo bas ni tek tako da ponavljamo nesto oko cega istoricati i dan danas ne mogu da postignu koncenzus iako je robovlasnistvo u vrhu razloga...

 

While many still debate the ultimate causes of the Civil War, Pulitzer Prize-winning author James McPherson writes that, "The Civil War started because of uncompromising differences between the free and slave states over the power of the national government to prohibit slavery in the territories that had not yet become states. When Abraham Lincoln won election in 1860 as the first Republican president on a platform pledging to keep slavery out of the territories, seven slave states in the deep South seceded and formed a new nation, the Confederate States of America. The incoming Lincoln administration and most of the Northern people refused to recognize the legitimacy of secession. They feared that it would discredit democracy and create a fatal precedent that would eventually fragment the no-longer United States into several small, squabbling countries."

https://www.civilwar.org

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, Grizzly Adams рече

Једина идеологија Конфедерације била је да се одвоје од САД и гледају своја посла.

Pa zar to nije baš libertijanski?:D

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У целом свету је ропство нестајало само од себе због индустријске револуције и драстичних промена у економским односима које је донела. Није било никаквог разлога да се покрене инвазија и рат у коме је страдало скоро милион људи. Линколн је то само искористио као оправдање.

Главни циљ Грађанског рата у САД био је да се унија држава претвори у империју. Тј. да се заувек уништи суверенитет и независност појединих држава које су оснивачи подразумевали. Они нису имали намеру да направе нову империју, него управо супротно - против такве су се борили. И хтели су да спрече да постане исто што је била Велика Британија. Али ето... Што једна будала може да уништи, сто паметних не могу да поправе.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Avocado рече

za fascinaciju sa obe vojske i njihovim generalima će oni koji se prave pristojni reći da je čisto istorijska i patriotska fascinacija i nema veze sa problematičnim idejama

U nemačkoj vojsci me najviše fascinira generalfeldmaršal Rommel ("Pustinjska lisica", komandant Afrika Korps) što zbog značajnih vojnih pobeda (sa slabijim snagama), što zbog toga što je bio dobar i častan čovek. Nije bio član nacional-socijalističke partije, a kada mu je gradonačelnik Štutgarta rekao šta se dešava sa Jevrejima, odlučio je da se pridruži ljudima koji pokušavaju atentat na Hitlera, što je i platio životom 1944.

Činjenica je da niko od vas koji po forumu jurite za nacistima ne bi u takvoj situaciji uradio to, ali nemojte da vas to sprečava nešto u dokrajčivanju Trećeg Rajha ;)

Bundesarchiv_Bild_146-1973-012-43,_Erwin

FB_IMG_1501663349031.thumb.jpg.e78050fe8da7b76ffe451cd353a104f9.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Grizzly Adams рече

У целом свету је ропство нестајало само од себе због индустријске револуције и драстичних промена у економским односима које је донела.

Jel bi mogao da navedeš jednu zemlju u kojoj je ropstvo nestalo samo od sebe bez izričite zakonske zabrane? Kao negde je bilo dozvoljeno da ljudi imaju robove ali eto ama baš niko nije hteo da ima robove zbog industrijske revolucije i ekonomskih odnosa?  :D
 

Цитат

Није било никаквог разлога да се покрене инвазија и рат у коме је страдало скоро милион људи. Линколн је то само искористио као оправдање.

Zaboravio si da je "invaziji" prethodilo proglašenje nezavisnosti ili se praviš?

Naravno da će država čiji se deo pobunio da pokrene invaziju protiv pobunjenog dela.
 

Цитат

Главни циљ Грађанског рата у САД био је да се унија држава претвори у империју. Тј. да се заувек уништи суверенитет и независност појединих држава које су оснивачи подразумевали.

Glavni cilj SAD jeste nesporno bio da sačuva stvorenu federaciju. Da se Jug otcepio iz nekog drugog razloga, isto tako bi reagovali... samo... to ne negira činjenicu da je glavni cilj pobunjenika bio da zadrže i sačuvaju svoje robove.... zato su pokušali da se otcepe... te ovaj rat svakako ima veze sa robovlasništvom...

 

Цитат

Они нису имали намеру да направе нову империју, него управо супротно - против такве су се борили.

Divni, hrabri borci za slobodu - slobodu da ti prokleti Jenki ne oduzme robove...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...