Jump to content

Podjela ('tvrdi vs. pink' pravoslavci), 'guruizam' i dr. patologije crkvenosti u Srba...


Препоручена порука

3 hours ago, Рапсоди рече

Страх Господњи

Свети Николај Српски

 

 

 

преузето из књиге "Изнад Истока и Запада",

у издању "Гласа Цркве", епархије шабачко-ваљевске

стр. 140-146

3 hours ago, Рапсоди рече

Страх Господњи

Свети Николај Српски

 

 

И шта је сад ово ? Нисмо баш замишљали овде дискусију као copy- paste.Када сам поменула да некада треба консултовати богословске,духовне ауторитете,то је значило изнети став који би био у том духу.Има овде таквих.

Проблем је када разумевање нечега што износи нека особа неки своде на однос који имају према тој особи,мислим за оне који се знају,а учествују у овој дискусији.У стилу,преко других,разговарамо са трећим или петим, Déjà vu.

Када је реч о страху Господњем,позната тема да је то страх да не повредимо Бога,да не изгубимо Бога,наравно,а не неки слепи страх.Но,има и оно да савршена љубав изгони страх.

Тако би требало да је и код људи,мислим у тој релацији да стоје страх и љубав.

Неки лепо користе аргументе у дискусији,у образлагању свога става,мада има и  оно да  ако аргументи не одговарају моме ставу,већ формираном,тим горе по аргументе.

Да не буде као у неким упитницима по разним новинама,које постављају неким познатим личностима,па обавезно иде овако,на питање шта замерате другима,а шта себи,одговор за друге је да им  замера неискреност,лаж,а себи искреност и поверење у друге.

Лепа комуникација и гвоздена врата отвара:),понекад

 

Измењено од Дијана.

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

56 minutes ago, Снежана рече

не плаши нам се Васо, страх Господњи није живот у страху,

хајдемо на мало виши степен од робова и најамника...Знаш онај осећај када неког толико волиш да ничим не желиш да га повредиш? Тај страх треба гајити. :)

Вероватно многи гаје тај страх,само нешто не знамо колико успева :)

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Рапсоди

На тај ниво разговора нећу да се спуштам и на такве примитивне провокације нећу да одговарам, а ти и даље живи у том свету где ћеш управо то што си цитирала да тумачиш на начин који би подржао твоју причу.

Уживај.

"Cveće cveta pa precveta

ljubav plane pa nestane

a ti misliš sve je šala

svađalice moja mala"

[emoji9]

Poslano z mojega LG-H850 z uporabo Tapatalk

Link to comment
Подели на овим сајтовима

8 minutes ago, Vrhovac рече

"Cveće cveta pa precveta

ljubav plane pa nestane

a ti misliš sve je šala

svađalice moja mala"

emoji9.png

Poslano z mojega LG-H850 z uporabo Tapatalk

Мислим да су то компетенције ипак за ову тему:)

 

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

5 hours ago, RYLAH рече

А гуруизам је огроман проблем, јер сам лично видео шта ради људима, и колико је, пре свега младих и некада квалитетних, људи претворио у пасивне ликове са упропаштеним животима који за сваку најмању ситницу зову "духовнике" и који све своје поразе звог неактивности и недостатка борбе правдају "православљем" или "трпљењем". Понављам, они су емпиријски примери шта овакво схватање Православља ради - направи неактивног и уплашеног човека, који се труди да буде без било какве животне радости, који на крају потпуно застрани и одвоји се у неке парацркве и прави и штету својој Цркви.

Нек је нама о. Рафаило жив и здрав (верујем и да је заиста добар човек и калуђер и да мисли да ради најбоље, стварно ми тако делује), ал већ једном треба да се уведе ред у СПЦ, и да нико не качи никакве проповеди самостално без експлицитне дозволе надлежног епископа, јер је овако нешто врло често отров за оне који у вери нису утврђени, и који стварно мисле да је свака ситница коју свакодневно раде одраз ђавоиманости.

Ne znam brate, moram da priznam da nisam slušala ove skorije propovijedi o. Rafaila, tj. ove aktuelne/predmet spora sada. One prije, čisto duhovne stvari, o pomislima, borbi sa strastima, jako su mi se dopadale. Ako stvarno upotrebljava termin 'đavoimanost', to nije u redu. Ja takođe vjerujem da on ima najbolje namjere i nadam se da će ga Bog izvesti na pravi put. Zaista ne znam da li on samovoljno sebe promoviše, tj. ko to radi.

Što se tiče guruizma, to je jedna složena pojava. Postoji, znam ja za to, ali nisu tu toliko za okriviti sami popularni monasi-duhovnici, (tzv.gurui). Oni to postaju zato što narod to čini od njih. Episkopi to ne sputavaju, jer da sputavaju, toga ne bi bilo. Upitajmo se zašto? Pa, zato što oni donose prihod manastiru. Ljudi dolaze i ostavljaju priloge. Drugo, nije to bez odgovornosti i parohijskog sveštenika. Niko razuman neće ići 50 ili 100 km dalje da bi dobio 'više blagodati'. Iči će na hodočašće, povremeno, ljudi vole da idu u manastire, i hvala Bogu što vole. Ići će i u izuzetno teškim životnim situacijama, i opet nema ničeg lošeg u tome. Skoro da nema popa koji će ti reći moliću se za tebe ili te tvoje vezano za tvoj slučaj cijele godine. Tj. ima ih, ali su rijetki. Većina, nažalost, kad se požališ na neki problem, kaže dođi tad i tad, posle liturgije. Tj.donesi lovu. A za stalne molitve potrebni su ti monasi, blagoslov je upoznati ih i da te zapamte i dodaju u svoje mol.pravilo. Pazi, ja znam sjajne popove, popa koji ti dođe kući nepozvan i neočekivan da te posavjetuje i potješi jer je čuo za tvoju nevolju, i neće dinara da uzme, čita akatist, molebane za zdravlje i upokojene jednom sedmično, i nema tarife, narod mu hrli. Jedno vrijeme mi je bio paroh jedan mladi pop koji mi nikad ništa naplatiti nije htio, samo sam mogla da ostavim u crkvi (manastirski metod). Treći pop (pošto sam, Božija volja, lutalica i potucam se od mjesta do mjesta) je divno jedno stvorenje, puno entuzijazma koji mi je mnogo pomogao. Nemam potrebe da idem ocu Isaiji, Serafimu, Savi, iako sam i išla u odr. situacijama. Živjela sam zbog posla više od godinu dana u selu. Te žene imaju malo tog 'guru-magijskog mentaliteta', ali to su veoma pobožne žene. Idu ponekad monasima, i to je sve. Ponekad ih i zovu, tražeći blagoslov za ovo i ono, i osjećaju da je to važno, i meni su govorile, ja nisam htjela. Neka ih, one se osjećaju sigurnije tako. Ali redovno idu u crkvu kod ovog divnog mladog popa, presretne su kad su saznale za i učestvovale na pređeosvećenoj liturgiji, jer prije njega to kod njih nije bilo... Znači, ništa monasi ne rade namjerno, još manje zlonamjerno, e da bi razbijali lokalnu parohijsku zajednicu. Naprotiv, baš ovi, veoma popularni duhovnici te šalju kod tvog popa, kažu, u svaki kontejner možeš baciti svoje smeće (tj. kod svakog se popa možeš ispovijediti, ne moraš kod mene). Ima udjela u tome ta primitivna, magijska svijest u narodu. Narod, onaj neobrazovani, ali iskreno u vjeri, se bolje, sigurnije osjeća ako ima takvog duhovnika. Takođe se sigurnije osjeća ako ima 'blagoslov', osvećenu vodicu, i neki ritual, neku čarobnu radnju, koju molitvu, kako, koliko, paljenje svijeća itd, po preporuci takvog nekog duhovnika. Nekad je to i seoski pop, vjeruj mi. Oni pothranjuju takvu svijest. Zašto, nije teško zaključiti. Moja pobožna teta tako radi i vjeruje da tako štiti svoju porodicu. Pršće osvećenom vodom svoju kuću i dvorište, i vjeruj mi, to joj je reako seoski pop. Takođe joj je rekao da pali svijeće za neku ženu s kojom je u svađi. I ova to radi! To je u suštini molitva za neprijatelje, ali u suštini je magijski ritual. Ja tim ljudima kažem da je dovoljna molitva, da svijeća i ne treba, oni me blijedo gledaju.. Ne mogu i ne želim da im to namećem, jer znam da neću ništa postići.

Tako da, to je mnogo složenija pojava. Tamo gdje funkcioniše parohija, gdje je pop savjestan, nesrebroljubiv, žarke vjere, njemu je pastva vjerna, i on privlači kao magnet ljude. To je taj mladi pop u tom selu. Bog ga blagoslovio i poživio. Ljudi su samo željni vode žive, žarke vjere, molitve, da vide da je nekom stalo, da brine za njih. Da znaju da će se moliti za njih. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Вероватно многи гаје тај страх,само нешто не знамо колико успева [emoji4]

"Cveće cveta pa precveta

ljubav plane pa nestane

a ti misliš sve je šala

svađalice moja mala"

[emoji9]

Poslano z mojega LG-H850 z uporabo Tapatalk

па и не гајимо баш, у супротном не би могли да нас затраше покемонима. :)

Послато са 5022X уз помоћ Тапатока

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4 hours ago, RYLAH рече

Почетак мудрости је љубав, а не страх. И нисам причао о страху Господњем, јер се из овога не гради страх према Господу (према коме не треба да имамо страх, него љубав), него страх од свих могућих ствари на овом свету, само се Господ ту негде слабо уклапа.

:0222_shocked:

 

Мора и једно и друго брате, ништа без страха.

Spes mihi prima Deus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

6 hours ago, RYLAH рече

и да нико не качи никакве проповеди самостално без експлицитне дозволе надлежног епископа, јер је овако нешто врло често отров за оне који у вери нису утврђени,

просто ми је невероватно да се ради без благгослова.јел то проверена информација?...па кад се качи  јавно онда може и епископ да види да је окачено па да реагује

Спознај своју грешност у гордости и нетрпељивости, и смири се под јаку руку Божију, не кривећи никога осим себе. Тада ћеш видети помоћ Божију: како те Бог умирује и код оних који ти се супротстављају ствара наклонст срца према теби.Треба се прво очистити, а онда чистити,себе умудрити,а онда умудривати,постати светлост,а потом просветљивати,приближити себе Богу,па приводити,осветити, а онда освећивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, Bokisha рече

просто ми је невероватно да се ради без благгослова.јел то проверена информација?...па кад се качи  јавно онда може и епископ да види да је окачено па да реагује

У појединим ситуацијама су већ реаговали,л појединцима је убудуће забрањено да каче било шта, или да се оглашавају јавно на било који други начин, али се обично реагује веома касно, кад је штета већ учињена.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 9/10/2016 at 8:10, Рапсоди рече

Jao Ledi DI, više neću da te zovem ledi, više ne lediš :ani_biggrin: da mogu sto puta bi ti lajkovala post. Stvarno si broj   1  moderatorskog tima . / molicu moderaciju  da uvaži moj predlog da se Lejdi Di dodeli 13 plata / . No šalim se malo.   

:smeh2:

Prozivala si me za svašta nešto, te ledena, te prepodobna, a sad si, vidim, riješila i da me daš izbaciti iz mod. tima... :dry:

Dacu ti procenat od plate... 1324_womens 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

28 minutes ago, Bokisha рече

просто ми је невероватно да се ради без благгослова.јел то проверена информација?...па кад се качи  јавно онда може и епископ да види да је окачено па да реагује

Ti stvarno mislis da se Episkomi opterecuju nekakvim youtube snimcima?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Снежана рече

 

па и не гајимо баш, у супротном не би могли да нас затраше покемонима. :)

Послато са 5022X уз помоћ Тапатока

Ko se plaši pokemona ? :)

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

С обзиром да многи посматрају  превасходно аспекте могуће штете,мој утисак  је да наслов ове теме овакав какав је итекако би унео панику некоме ко би да завири у црквени живот. локални сленг би требало заменити адекватним речима и ничије слободне квалификације и интерпретације не би требало да буду мотив у насловима тема ...

Спознај своју грешност у гордости и нетрпељивости, и смири се под јаку руку Божију, не кривећи никога осим себе. Тада ћеш видети помоћ Божију: како те Бог умирује и код оних који ти се супротстављају ствара наклонст срца према теби.Треба се прво очистити, а онда чистити,себе умудрити,а онда умудривати,постати светлост,а потом просветљивати,приближити себе Богу,па приводити,осветити, а онда освећивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ali to je realnost, i trebamo biti toga svjesni. (Uz to, bezlični, neprovokativni naslovi ne privlače pažnju, ja prepisujem od starijih od mene u ovom poslu).

Skoro na svakoj temi se polarišu dvije grupe, i krene sa ličnim prozivanjima i ne lijepim udarcima. Tvrdi gledaju s visoka liberalne, kao da su oni loši pravoslavci; pinkovci svakog mogu da razumiju, najveće grešnike, al' tvrde pravoslavce ne mogu da svare ali nikako, i prema njima se ne odnose baš lijepo.

To su neki nesvjesni psihološki mehanizmi, potreba da nešto svoje loše iznutra pripišemo nekome van, a u grupi se svakako osjećamo bolje pa tražimo sebi slične. Međutim, na forumu, to uništi svaku raspravu, gdje treba da bude sučeljavanje ideja, a ne ljudi. Kad (uglavnom nesvjesno) izvršimo to svrstavanje i projekciju, mi postanemo gluvi za valjan argumente koje ta druga struja ima, jer ideje same po sebi nisu loše, nego su loše kad se začine našim slabostima. Prestanemo da vidimo njegove ljudske kvalitete, ne gledamo u toj osobi brata/sestru u Hristu, vidimo etiketu, projekciju, slabo ostane prostora za hrišćansko odnošenje. Zatim, u crkvi, svaka podjela, razdor, animozitet, je djelo lukavoga... Zato sam se ja iskreno upitala, ko ovde brani pravoslavlje od koga. Em nas je malo, em se dodatno dijelimo i trvemo...

Što se tiče 'guruizma', ja nisam izmislila taj pojam, samo sam ga prepisala. Već sam svoje mišljenje o tome iznijela, i zato je za mene to pod navodnicima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ništa ja i nikog ne ukalupljujem, ja naprotiv pokušavam da ukažem na tu pojavu, jer je primjećujem. Teme ne bi bile na onoliko strana i ne bi rasprave bile onako žučne da se ne dešava nešto iracionalno na njima. 

Kad se ta pojava dovede do ekstrema, onda imamo raskol.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...